Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-07-12 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Początek sezonu wyników

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Mimo spadkowego początku głównym warszawskim indeksom udało się wczoraj zakończyć dzień wzrostami, choć różnice w stopach zwrotu pomiędzy poszczególnymi segmentami rynku były duże (od 1%-owej zwyżki WIG20 po 0,3%-owy spadek sWIG80). W gronie blue chipów relatywnie dobrze poradziły sobie spółki z sektora handlu detalicznego, a największy pozytywny wpływ na notowania indeksu miały Orlen, Allegro i Pekao. Indeksowi ciążyły natomiast walory PKO BP oraz zniżkujące o 4% JSW (negatywnie przyjęte mogły zostać doniesienia o wstrzymaniu zezwoleń na produkcję stali na bazie węgla koksującego przez Chiny).

Zmiana nastrojów w trakcie sesji to przede wszystkim zasługa niższego od oczekiwań odczytu amerykańskiej inflacji CPI za czerwiec (w ujęciu rdr wyniosła ona 3,0% vs. oczekiwane 3,1% i poprzedni odczyt na poziomie 3,3%). Pozytywnie zaskoczył także odczyt inflacji bazowej (3,3% vs. oczekiwane 3,4%). W efekcie prawdopodobieństwo pierwszej obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej już we wrześniu wzrosło do 86,4% z 70% przed odczytem (dane CME FedWatch).

Omawiana publikacja nie miała jednak tak pozytywnego wpływu na amerykańskie indeksy akcji jak początkowo można było się spodziewać. Po 7 wzrostowych sesjach z rzędu i codziennym wyznaczaniu nowych historycznych szczytów, S&P500 przerwał wczoraj dobrą passę i przecenił się o 0,9%, głównie za sprawą mocno zniżkujących walorów z grupy tzw. Magnificent 7. Reakcja na rynku długu była jednak spodziewana - rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA spadły z 4,28% do 4,17% (dziś utrzymują się w okolicach 4,20%).

W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych nie będzie już tak znaczących dla rynków odczytów jak wczorajsza publikacja inflacji, niemniej jednak poznamy m.in. czerwcowy odczyt inflacji PPI ze Stanów Zjednoczonych (spodziewany jest niewielki wzrost wskaźnika do 2,3% z 2,2% poprzednio). Warto także pamiętać, że dziś rozpoczyna się sezon publikacji kwartalnych raportów finansowych w USA. Swoimi wynikami podzielą się największe banki, takie jak Citigroup, JPMorgan Chase i Wells Fargo. /ab/

2024-07-11 08:50:00

Raport poranny z rynku akcji - Słabość krajowej giełdy

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Podczas wczorajszej sesji skorygowała się nierównowaga obserwowana we wtorek, tzn. przy wyraźnej korekcie krajowych indeksów, na europejskich rynkach bazowych dominowały wzrosty (we wtorek było dokładnie odwrotnie). W gronie spółek z indeksu WIG20 jedynie dwie zakończyły sesję wzrostami (CD Projekt i Dino), natomiast najbardziej negatywny wpływ na notowania indeksu miały spadki PZU i Orlenu. Na szerokim rynku nieco skorygowała się gwiazda ostatnich sesji, czyli Celon Pharma (-11,6%), choć utracono jedynie niewielką część obserwowanych w poprzednich dniach wzrostów.

Na rynkach bazowych, oprócz wspomnianych już zwyżek głównych indeksów Starego Kontynentu, obserwowaliśmy kontynuację hossy na Wall Street (zarówno S&P500, jak i Nasdaq Composite znalazły się na nowych historycznych maksimach). Solidnie zyskiwali przedstawiciele branży półprzewodników, w tym tajwański TSMC (+3,5%) po publikacji lepszych od oczekiwań kwartalnych wyników finansowych.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś jest wyraźnie ciekawsze niż w ostatnich dniach. Poznaliśmy już finalne czerwcowe odczyty inflacji konsumenckiej w Niemczech (zgodne z oczekiwaniami), a w centrum uwagi znajdą się analogiczne dane ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus rynkowy zakłada spadek wskaźnika CPI do 3,1% (z 3,3% ostatnio), a dane będą analizowane w celu przewidzenia dalszej ścieżki stóp procentowych Fed. Na ten moment wg narzędzia CME FedWatch rynek wycenia pierwszą obniżkę stóp Rezerwy Federalnej we wrześniu z 70%-owym prawdopodobieństwem, a niższy od oczekiwań odczyt inflacji mógłby to prawdopodobieństwo podnieść.

Z wiadomości z krajowych spółek zwracamy uwagę na kwartalne wyniki Pepco – szczegóły znajdują się poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek. /ab/

2024-07-10 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Spokój na GPW

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Od początku lipca aktywność inwestorów na warszawskim parkiecie wyraźnie spadła, a wraz z nią zmienność głównych indeksów. Dodatkowo kalendarium publikacji makroekonomicznych było w ostatnich dniach praktycznie puste, brakowało też wydarzeń o cenotwórczym charakterze. W efekcie najważniejsze indeksy z GPW po raz kolejny mają za sobą spokojną sesję zakończoną nieznacznymi wzrostami. W gronie blue chipów nie wyróżniał się żaden sektor, a najbardziej pozytywny wpływ na indeks miały: niewielka zwyżka PKO BP (+0,4%) i nieco większa zwyżka KGHM (+0,9%). Indeksowi ciążyły natomiast walory Orlenu (-1,0%). Na szerokim rynku obserwowaliśmy kontynuację rajdu Celon Pharmy (+27,3%).

Warszawska giełda, mimo zaledwie kosmetycznych wzrostów, pozytywnie wyróżniła się na tle europejskich rynków bazowych, które mają za sobą wyraźne spadki. W Stanach Zjednoczonych główne indeksy na Wall Street utrzymały się bez większych zmian. W centrum uwagi inwestorów było wystąpienie prezesa Fed Jerome’a Powella przed amerykańskim Senatem. Ten jednak nie zaskoczył zmianą nastawienia, po raz kolejny twierdząc, że Rezerwa Federalna potrzebuje więcej pewności co do trwałego spadku inflacji do celu. Długoterminowe obligacje skarbowe USA zareagowały na te słowa niewielkim wzrostem rentowności, który jednak szybko się skorygował (na ten moment rentowności 10-letnich UST utrzymują się w okolicach 4,30%).

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś również jest pustawe, a z ważniejszych danych spłynął już czerwcowy odczyt inflacji CPI w Chinach (0,2%, nieco niżej od oczekiwań).

Nieco zwyżkujące kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy sugerują umiarkowanie pozytywne rozpoczęcie dzisiejszej sesji i odreagowanie po wczorajszych spadkach, choć z Azji płyną mieszane nastroje. Nieco większego poruszenia na giełdach można spodziewać się dopiero jutro, kiedy to inwestorzy zaczną wyceniać najnowszy odczyt inflacyjny ze Stanów Zjednoczonych. /ab/

2024-07-09 08:50:00

Raport poranny z rynku akcji - Inwestorzy czekają na impuls

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Przez znaczną część wczorajszej sesji główne indeksy warszawskiej giełdy utrzymywały się w okolicach swoich kursów odniesienia i dopiero wraz z rozpoczęciem sesji na Wall Street zmienność nieco się zwiększyła. Wakacyjny charakter sesji potwierdza bardzo niska aktywność inwestorów (wartość obrotów to zaledwie 740 mln zł na całym szerokim rynku). W gronie największych spółek nieco lepiej zachowały się wczoraj banki i PZU, za to negatywny wpływ na notowania indeksu miała zniżka Orlenu. Na szerokim rynku uwagę zwraca przeszło 40%-owy wzrost akcji farmaceutycznej spółki Celon Pharma na wieść o pozytywnych wynikach II fazy badań klinicznych nowego leku na schizofrenię.

Na rynkach zagranicznych nastroje były zróżnicowane – w Wielkiej Brytanii i Francji indeksy zaliczyły niewielkie zniżki, a inwestorzy dyskontowali wyniki zeszłotygodniowych wyborów parlamentarnych. Niemiecki DAX utrzymał się bez zmian, natomiast w Stanach Zjednoczonych hossa była kontynuowana, a indeksy S&P500 i Nasdaq Composite wyznaczyły nowe historyczne maksima. Na rynku długu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rynków rozwiniętych (USA i Niemcy) nieznacznie spadły.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś jest podobne do wczorajszego, tzn. praktycznie puste. Wydaje się, że inwestorzy oczekują już na impuls w postaci czwartkowego odczytu inflacyjnego w USA oraz na początek sezonu publikacji kwartalnych raportów finansowych.

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji w Europie są neutralne, na co wskazują utrzymujące się w okolicach wczorajszych zamknięć notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy. Pozytywnie nastraja dzisiejsza sesja w Azji, gdzie większość indeksów notowana jest na solidnych plusach. /ab/

2024-07-08 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Puste kalendarium makro

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

W piątek na warszawskim parkiecie od początku sesji dominowały spadkowe nastroje, choć szczególnie negatywny sentyment pojawił się dopiero bliżej końca notowań, po rozpoczęciu sesji na Wall Street. W efekcie główne indeksy GPW zaliczyły spadki, przy czym najsłabiej poradził sobie indeks spółek o największej kapitalizacji WIG20. Solidne zniżki mają za sobą spółki z sektora finansowego, ale słabo poradziły sobie także podmioty z branży handlu detalicznego oraz Orlen.

Nieco lepszą sesję mają za sobą zagraniczne rynki bazowe – w Europie główne indeksy utrzymywały się w okolicach kursów odniesienia, a w Stanach Zjednoczonych po jednodniowej przerwie (z okazji Dnia Niepodległości) wróciły do wzrostów. W centrum uwagi inwestorów znalazły się czerwcowe dane z amerykańskiego rynku pracy (raport NFP). Dane wykazały wzrost stopy bezrobocia (do 4,1% z 4,0% poprzednio), a niższa od oczekiwań okazała się zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym (136 tys. vs. oczekiwane 160 tys.). Ponadto wyraźnie zrewidowano w dół odczyty za poprzedni miesiąc. Ogólny obraz jest zatem taki, że amerykański rynek pracy wykazuje oznaki osłabienia, co jest argumentem za obniżaniem stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Wydaje się, że taki właśnie scenariusz rynki wyceniały w piątek, co objawiło się nie tylko wzrostami akcji, ale też osłabieniem dolara i spadkiem rentowności amerykańskiego długu.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na ten tydzień jest wyjątkowo ubogie, ale inwestorzy zaczną przygotowywać się do zbliżającego się sezonu publikacji kwartalnych wyników finansowych amerykańskich spółek. Pierwsze raporty spłyną już w najbliższy piątek, a wynikami podzielą się wtedy największe banki, takie jak JPMorgan Chase czy BNY Mellon. Sezon publikacji kwartalnych wyników spółek z warszawskiej GPW przyjdzie tradycyjnie z kilkutygodniowym opóźnieniem.

Z wydarzeń o charakterze geopolitycznym warto wspomnieć o wczorajszej drugiej turze wyborów we Francji - żadna partia nie uzyskała większości bezwzględnej, a Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen uzyskało mniej mandatów niż początkowo spodziewały się rynki. Reakcja inwestorów jest jak na razie relatywnie spokojna – przed otwarciem sesji kontrakty terminowe na indeks CAC40 notują ok. 0,4%-owe spadki. /ab/

2024-07-04 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Powrót optymizmu

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Dobre zakończenie wtorkowej sesji na Wall Street poprawiło nastroje na europejskich rynkach, co przełożyło się na wzrosty indeksów podczas wczorajszej sesji. Mimo jednak solidnych zwyżek niemieckiego DAX-a czy francuskiego CAC40, krajowe indeksy nie wykazały się aż taką siłą, czego przyczyny można doszukiwać się w słabym zachowaniu notowanych na GPW banków. W gronie blue chipów zniżkowało jedynie 4 z 20 walorów, przy czym 3 z nich było przedstawicielami sektora kredytodawców (mowa o Pekao, PKO BP i Santanderze). Największy pozytywny wpływ na indeks miały notowania KGHM (+3,9%, sentyment wobec waloru wspierały mocno rosnące ceny miedzi) i Orlenu (+0,9%). Na szerokim rynku uwagę zwraca przeszło 13%-owa zwyżka PKP Cargo po informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Za nami dzień pełen istotnych publikacji makroekonomicznych. Dwudniowe posiedzenie zakończyła wczoraj Rada Polityki Pieniężnej, pozostawiając stopy procentowe na niezmienionych poziomach (tzn. referencyjna 5,75%). Za granicą uwagę zwraca duża rozbieżność w odczytach wskaźników PMI i ISM dla usług w USA za czerwiec – o ile indeks PMI okazał się być na najwyższych poziomach od kwietnia 2022 roku (55,3 pkt.), to ISM wyraźnie zawiódł oczekiwania inwestorów, spadając do najniższych poziomów od pandemii Covid-19 (48,8 pkt. vs. oczekiwane 52,5). Ponadto opublikowany został protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, z którego wynika znane już stanowisko bankierów centralnych Fed – nadal wymagają oni większej pewności co do trwałego spadku inflacji do celu.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś jest zdecydowanie uboższe, a z ważniejszych wydarzeń zwracamy jedynie uwagę na konferencję prasową prof. Adama Glapińskiego po wczorajszej decyzji RPP (na prezentacji mogą pojawić się wykresy z najnowszych lipcowych projekcji makroekonomicznych NBP). Warto także pamiętać, że aktywność na giełdach może być dziś ograniczona ze względu na brak inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Wall Street jest dziś zamknięta ze względu na Dzień Niepodległości). /ab/