Raport poranny z rynku akcji - Zmienność po posiedzeniu Fed
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśWczorajsze utrzymanie się głównych warszawskich indeksów bez większych zmian był zaskakująco pozytywnym scenariuszem w obliczu środowych spadków na Wall Street. Najważniejsze krajowe indeksy były wczoraj jednymi z najlepszych w Europie, co jest swego rodzaju pocieszeniem po relatywnej słabości GPW w poprzednich dniach. W gronie największych spółek dobrą sesję mają za sobą PZU (+2,7%) i Orlen (+1,1%), hamulcem dla indeksu okazał się natomiast KGHM (-3,0%). Na rynku długu rajd kontynuowały długoterminowe amerykańskie obligacje skarbowe – rentowność 10- letnich papierów przekroczyła już 4,55%, tj. jest na najwyższych poziomach od maja (co jest szczególnie ciekawe w kontekście trwającego przecież cyklu obniżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną).
Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na dane ze Stanów Zjednoczonych w postaci raportu nt. dochodów i wydatków Amerykanów za listopad. W ramach tego raportu opublikowany zostanie odczyt deflatora PCE, uważanego za preferowaną przez Fed miarę inflacji. Ponadto inwestorzy poznają listopadowy odczyt sprzedaży detalicznej w Polsce.
Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW pozostają negatywne. Wczorajsze notowania na Wall Street nie przyniosły impulsu do wzrostów, a co najwyżej uspokojenie nastrojów. Poranne notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy notują rano (godz. 8:00) ok. 0,5%-owe zniżki, słaby sentyment panuje też na rynkach azjatyckich. Otoczenie wydaje się być zatem niesprzyjające dla GPW. Przypominamy jednak, że zmienność na rynkach jest wysoka, tym bardziej, że dziś tzw. dzień trzech wiedźm (wygasa grudniowa seria instrumentów pochodnych). /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Wall Street psuje sentyment
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśWczoraj krajowy parkiet odreagowywał spadki z ostatnich dni, choć wzrosty głównych indeksów były niewielkie. W gronie blue chipów stopy zwrotu były zróżnicowane – sektorowo dobrze radziły sobie banki, ale hamulcami dla indeksu okazały się spółki handlu detalicznego. Wartość obrotów pozostała na poziomie miesięcznej średniej. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniły się natomiast walory 11 bit studios (+9,9%), odrabiając tym samym niewielką część spadków z ostatnich dni.
Dziś w centrum uwagi inwestorów będzie sytuacja na Wall Street. Główne amerykańskie indeksy zaliczyły wczoraj duże spadki, co z pewnością odbije się na sentymencie w Europie (odbiło się już w Azji – prawie wszystkie ważniejsze azjatyckie indeksy zniżkują na dzisiejszej sesji).
Przyczyną spadków było wczorajsze wydarzenie tygodnia, czyli ostatnie w tym roku posiedzenie FOMC ws. stóp procentowych wraz z publikacją najnowszych projekcji makroekonomicznych. O ile sama decyzja nie była żadnym zaskoczeniem (Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy o kolejne 25 pb.) to późniejsze jastrzębie wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella ugasiło entuzjazm inwestorów związany z postępującym cyklem luzowania monetarnego w Stanach Zjednoczonych. Z najnowszego tzw. wykresu kropkowego wynika, że w 2025 roku możemy spodziewać się zaledwie 2 obniżek o łącznie 50 pb., ponadto w nowych projekcjach podniesiono prognozy inflacji na najbliższe lata.
W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na paczkę danych z kraju, w tym listopadowe odczyty produkcji przemysłowej, produkcji budowlanomontażowej, wynagrodzeń i zatrudnienia. Trudno jednak oczekiwać, by nawet w obliczu dobrych odczytów makro warszawska GPW zdołała obronić się przed, płynącym zza Oceanu, pogorszeniem nastrojów rynkowych. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Zaskakująco mocne spadki
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśNic nie zapowiadało tak słabego zachowania warszawskiej giełdy. Po czterech dniach relatywnie spokojnego osuwania się głównych indeksów, wczoraj krajowy parkiet od rana był pod mocną presją podaży. Indeks największych spółek WIG20 spadł o 2,6%, najwięcej spośród głównych segmentów rynku. Co więcej, spadek ten był poparty wysokimi obrotami (1,36 mld zł vs. średnia za ostatni miesiąc na poziomie 1,1 mld zł). Nadal mocno tracił Orlen (-4,1%), ale dominujący negatywny wpływ na indeks blue chipów miały banki (subindeks sektorowy WIG-Banki spadł wczoraj o 3,3%). Liderem spadków na szerokim rynku było ponownie 11 bit studios (-11,3%), które poinformowało o zamknięciu projektu, co będzie wiązało się z odpisem w wysokości ok. 50 mln zł i redukcją zespołu.
Najważniejszym wydarzeniem rynkowym dzisiejszego dnia będzie decyzja FOMC w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (godz. 20:00 czasu polskiego). Po ostatnich odczytach makroekonomicznych (m.in. zgodna z oczekiwaniami dynamika inflacji CPI) oraz wypowiedziach przedstawicieli Rezerwy Federalnej, rynek jest właściwie pewny kolejnej (trzeciej z rzędu) obniżki stóp procentowych. Ostatnie w tym roku posiedzenie będzie połączone z publikacją najnowszych projekcji makroekonomicznych. Ponadto spłynie paczka danych ze Stanów Zjednoczonych, a w niej listopadowe odczyty sprzedaży detalicznej czy produkcji przemysłowej.
Otoczenie dla GPW jest dziś rano niesprzyjające – słabo zakończyła się wczorajsza sesja na Wall Street, mieszane nastroje panują na rynkach azjatyckich, a kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy notowane są na neutralnych poziomach. Wczorajsza mocna przecena z pewnością budzi apetyt na odreagowanie, pytanie jednak czy strona popytowa będzie miała na tyle siły, by przezwyciężyć negatywny sentyment. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Spokoju ciąg dalszy
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśZa nami kolejna spokojna sesja na warszawskim parkiecie, zakończona kosmetycznymi zmianami głównych indeksów. W ujęciu sektorowym na uwagę zasługuje przede wszystkim energetyka (WIG-Energia wzrósł o 4,2% i był wczoraj najmocniejszym subindeksem sektorowym), choć jest to głównie zasługa trzech spółek – Taurona (+7,7%), Enei (+7,1%) i PGE (+2,1%). Zwyżki nie były związane z żadnym konkretnym komunikatem, ale podobne dynamiczne podbicia mogą się w tym tygodniu jeszcze pojawiać, ze względu na fakt wygasania grudniowej serii instrumentów pochodnych w najbliższy piątek.
W centrum uwagi inwestorów były wczoraj wstępne grudniowe odczyty wskaźników PMI w największych gospodarkach (negatywnie zaskoczył amerykański przemysł, ale za to pozytywnie sektor usługowy). Dziś czeka nas kolejna paczka danych z USA – poznamy m.in. odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za listopad. Inwestorów europejskich mogą natomiast zainteresować publikacje z Niemiec, a wśród nich grudniowe odczyty indeksów instytutów Ifo i ZEW.
Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są negatywne, a obserwowany wczoraj optymizm na Wall Street nie udzielił się pozostałym rynkom. Słabe nastroje panują dziś na rynkach azjatyckich, kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy również notowane są poniżej swoich kursów odniesienia. W takim otoczeniu krajowy parkiet będzie zapewne spokojnie oczekiwał na impuls do bardziej dynamicznych ruchów. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Obfite kalendarium makro
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśMimo wyraźnej chęci inwestorów do kontynuowania wzrostów na GPW, widocznej szczególnie w pierwszej połowie minionego tygodnia (w zeszły poniedziałek i wtorek indeks WIG20 nieznacznie wzrastał), w ostatecznym rozrachunku nie udało się wyciągnąć warszawskich indeksów „nad kreskę”. W piątek w gronie blue chipów stopy zwrotu były zróżnicowane (bilans spółek spadających i rosnących był równy), a najbardziej negatywnie wyróżnił się CD Projekt (-3,9%). Opublikowany w czwartek trailer nowej gry z serii Wiedźmin nie do końca spodobał się odbiorcom, ze względu na kontrowersyjną zmianę głównego bohatera (nie będzie już nim Geralt znany z poprzednich części gry).
Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś jest wypełnione po brzegi, a istotnych odczytów nie zabraknie też w kolejnych dniach tego tygodnia. Poznaliśmy już listopadowe dane z Chin dot. produkcji przemysłowej (dynamika nieco wyższa od oczekiwań) oraz sprzedaży detalicznej (dane wyraźnie rozczarowujące). W Polsce spłynie odczyt inflacji bazowej za listopad (rynkowy konsensus zakłada niewielki wzrost dynamiki do 4,3% vs. 4,1% poprzednio). Najwięcej uwagi inwestorów przyciągną natomiast wstępne grudniowe odczyty wskaźników PMI w największych gospodarkach. Ponadto zaplanowano publiczne wystąpienia szefowej EBC Christine Lagarde.
Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji są mieszane – GPW ma za sobą serię trzech spadkowych dni z rzędu, a nastrojów nie poprawiło także piątkowe zakończenie notowań na Wall Street (najważniejsze amerykańskie indeksy utrzymały się bez zmian). Słabo radzą sobie także azjatyckie rynki wschodzące, a wyraźnego kierunku nie wskazują też kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. Wydaje się, że rynki czekają na impuls w postaci odczytów makroekonomicznych lub innych cenotwórczych wydarzeń. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Słabość względem zagranicy
Komentarze poranneW zeszłym tygodniu warszawski parkiet wykazywał relatywną siłę względem rynków rozwiniętych, jednak w ostatnich dniach obserwujemy odwrotną sytuację. Za nami druga z rzędu sesja ze spadkami krajowych indeksów przy neutralnym otoczeniu (główne indeksy europejskie zakończyły dzień bez większych zmian, a wczoraj udało im się zaliczyć nawet niewielkie wzrosty). Rósł kluczowy dla warszawskiej giełdy sektor bankowy (WIG-Banki +0,6%), jednak nie zdołał on pociągnąć w górę indeksu WIG20, któremu ciążyły m.in. walory takie jak Allegro (-4,7% po informacji o utrzymaniu przez sąd decyzji UOKiK o nałożeniu kary w wysokości blisko 4 mln zł), LPP (-3,7% po publikacji słabszych od oczekiwań wyników) czy Orlen (-2,4%, drugi dzień mocnej zniżki po informacji o zatrzymaniu projektu Olefiny III).
Z wydarzeń makroekonomicznych w centrum uwagi była decyzja Rady Prezesów EBC o kolejnej obniżce stóp procentowych w strefie euro o 25 pb. Ruch ten nie był zaskoczeniem dla rynku, który w obliczu słabej kondycji gospodarczej Niemiec oraz zapowiedzi przedstawicieli EBC był właściwie pewny, że proces luzowania monetarnego będzie kontynuowany (była to już czwarta obniżka w tym cyklu).
Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych najciekawszym odczytem dla krajowych inwestorów będą szczegóły listopadowego odczytu inflacji CPI (wstępny odczyt wykazał dynamikę na poziomie 4,6%). Z wiadomości ze spółek zwracamy uwagę na CD Projekt, który podczas gali The Game Awards w Los Angeles zaprezentował pierwszy trailer gry Wiedźmin IV. /ab/