Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-07-03 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Obfite kalendarium makro

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajsza sesja na GPW zakończyła się po myśli niedźwiedzi (główne indeksy spadły po ok. 1%), choć za zniżkami stała wyraźnie niższa wartość obrotów, co nieco osłabia ich znaczenie dla szerszego obrazu rynku. W gronie blue chipów słabo wypadły sektory finansowy i handlu detalicznego (spore spadki PKO BP, PZU, Allegro i LPP), a indeks próbowały wyciągać w górę m.in. walory Orlenu. Na szerokim rynku uwagę zwraca solidna, 7,7%-owa przecena akcji Benefit. Największy w Polsce operator kart sportowych w drugim kwartale 2024 r. zanotował spadek liczby kart Multisport (pierwszy raz od 2021 roku).

Krajowym indeksom nie sprzyjało otoczenie – spadki notowały także indeksy europejskich rynków bazowych. Z ważniejszych wydarzeń makroekonomicznych mieliśmy wczoraj publikację wstępnego odczytu inflacji HICP w strefie euro (2,5%, zgodnie z oczekiwaniami) oraz dane na temat liczby wakatów wg badania JOLTS (nieco wyżej od oczekiwań). Kolejną dobrą sesję ma za sobą Wall Street – amerykański indeks S&P500, między innymi za sprawą mocnych wzrostów Tesli (+10,2%) zakończył dzień ponad poziomem 5500 pkt. zmierzając ku swoim historycznym maksimom.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś obfituje w szereg ważnych dla rynku wydarzeń. Krajowi inwestorzy zwrócą uwagę przede wszystkim na decyzję RPP ws. stóp procentowych (zgodnie z zapowiedziami prezesa Adama Glapińskiego nie należy oczekiwać obniżek), natomiast za granicą na uwagę zasługują m.in. finalne czerwcowe odczyty wskaźników PMI dla usług w największych gospodarkach, dane nt. amerykańskiego rynku pracy (raport ADP za czerwiec), protokół z ostatniego posiedzenia FOMC oraz szereg publicznych wystąpień przedstawicieli najważniejszych banków centralnych. Warto pamiętać, że dla Amerykanów dzisiejsza sesja będzie ostatnią przed jutrzejszym świętem (ponadto giełda na Wall Street zostanie dziś zamknięta wcześniej). /ab/

2024-07-02 08:50:00

Raport poranny z rynku akcji - Wystąpienia bankierów centralnych

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Pierwsza w nowym półroczu sesja na GPW przebiegła według schematu: optymistyczny początek, niewielka zmienność w trakcie sesji i realizacja zysków na zakończenie notowań. W efekcie główne warszawskie indeksy zakończyły dzień niewielkimi spadkami, bez wyraźnych dyspersji między poszczególnymi segmentami rynku. W gronie spółek o największej kapitalizacji zebranych w indeksie WIG20 dodatnio kontrybuowały przede wszystkim walory Santandera (+1,5%) i Orange (+4,0%), negatywny wpływ na notowania indeksu miały natomiast spadki Dino (-2,0%) i KGHM (-1,6%). Uwagę zwraca także 3,7%- owa przecena akcji Grupy Kęty (powodem może być obniżenie rekomendacji przez Citi).

Tym razem lepiej poradziły sobie rynki zagraniczne – w Europie wyraźne odbicie zanotował francuski CAC40 po pierwszej turze przedterminowych wyborów parlamentarnych. W USA natomiast mieliśmy do czynienia z dalszymi (choć mało dynamicznymi) wzrostami głównych indeksów, nawet pomimo niższego od oczekiwań czerwcowego odczytu wskaźnika ISM dla przemysłu (48,5 vs. oczekiwane 49,1).

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na kolejne pozycje związane z polityką monetarną głównych banków centralnych. O godz. 11:00 spłyną wstępne czerwcowe dane nt. inflacji HICP w strefie euro (rynek spodziewa się spadku wskaźnika do 2,5% vs. 2,6% poprzednio), a o godz. 16:00 poznamy majowy odczyt liczby wakatów wg badania JOLTS w Stanach Zjednoczonych. Nieco wcześniej, bo o 15:30 rozpocznie się wspólne wystąpienie szefowej EBC Christine Lagarde i prezesa Fed Jerome’a Powella na forum banków centralnych w Sintrze (Portugalia). Od wielu miesięcy polityka głównych banków centralnych jest w centrum uwagi inwestorów, którzy z wyprzedzeniem próbują przewidzieć dalsze ścieżki stóp procentowych, przede wszystkim w strefie euro i USA.

Zniżkujące kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy sugerują, że sesja w Europie (w tym także na GPW) może rozpocząć się od spadków. Niemniej jednak warto pamiętać o relatywnie dobrym sentymencie płynącym z Azji i pozytywnym zakończeniu wczorajszej sesji na Wall Street. /ab/

2024-07-01 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Pierwsza połowa roku za nami

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Piątkowa sesja na GPW, mimo że była ostatnią zarówno w II kwartale, jak i w I półroczu 2024 roku, nie cechowała się nadzwyczajną zmiennością czy wyjątkowo wysoką aktywnością inwestorów. Warty uwagi jest jednak fakt, że był to kolejny dzień relatywnej przewagi krajowego parkietu nad rynkami bazowymi i przewaga ta zaczyna być zauważalna także w dłuższym horyzoncie – stopa zwrotu z indeksów DAX i CAC40 za ostatnie 3 miesiące to odpowiednio -1,4% i -8,9%, podczas gdy krajowy WIG20 zarobił w tym czasie ponad 5,1%. Wracając jednak do ostatniej sesji – w gronie blue chipów dobrze radziły sobie sektory finansowy i górniczy (największy dodatni wpływ na indeks WIG20 miały Pekao, KGHM i mBank), zawiodła natomiast branża handlu detalicznego (zniżkowały Allegro, LPP i Pepco, ale Dino poradziło sobie relatywnie dobrze).

Za granicą spadały zarówno wspomniane już indeksy giełd Europy Zachodniej, jak i główne indeksy na Wall Street. W centrum uwagi inwestorów był wyczekiwany odczyt preferowanej przez Fed miary inflacji, czyli PCE za maj. Odczyt okazał się być zgodny z oczekiwaniami (2,6%), ale i tak wywołał reakcję rynku w postaci lekkiego cofnięcia USD i spadku rentowności długoterminowych obligacji skarbowych USA.

Perspektywy na dzisiejsze otwarcie sesji w Warszawie są pozytywne, co sugerują rosnące poranne notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy (nawet pomimo słabego zakończenia ostatniej sesji na Wall Street). W kalendarium publikacji makroekonomicznych najważniejszymi publikacjami będą finalne czerwcowe odczyty wskaźników PMI (i ISM w Stanach Zjednoczonych) w największych gospodarkach. Ponadto spłyną wstępne dane inflacyjne z Niemiec, a publiczne wystąpienie zaplanowała szefowa EBC Christine Lagarde. Z ważniejszych wydarzeń geopolitycznych – wczoraj odbyła się pierwsza tura wyborów parlamentarnych we Francji (których rozpisanie wywołało znaczną reakcję na rynkach) i zgodnie z oczekiwaniami najwięcej głosów uzyskało Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. /ab/

2024-06-28 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Wyczekiwane publikacje makro

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Przebieg wczorajszej sesji na GPW nie był zaskoczeniem dla inwestorów. Główne warszawskie indeksy, w związku z mieszanym sentymentem na rynkach bazowych i oczekiwaniem inwestorów na dzisiejsze publikacje makroekonomiczne, zakończyły dzień niewielkimi dodatnimi zmianami. Z pozytywnych czynników – nieco odreagowały banki (WIG-Banki wzrósł o 0,9%), a pozytywny wpływ na indeksy miały także zwyżki spółek z branży energetycznej, takich jak PGE (+4,8%), Enea (+6,6%) czy Tauron (+1,7%). Indeksowi WIG20 najbardziej zaszkodziła przeszło 3,5%-owa zniżka walorów Dino.

Na rynkach zagranicznych uwagę zwraca relatywnie słabsze zachowanie giełdy w Paryżu (indeks CAC40 spadł o 1%), co można tłumaczyć wzrostem ryzyka politycznego w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi (pierwsza tura już w najbliższą niedzielę). W Stanach Zjednoczonych obserwowaliśmy natomiast niewielkie wzrosty głównych indeksów, pomimo pogorszenia nastrojów wobec spółek związanych z rozwojem AI i produkcją chipów (Nvidia zniżkowała o 1,9%, Micron Technology o 7,1%).

Nadszedł długo wyczekiwany dzień w kalendarium publikacji makroekonomicznych, obfitujący w dane o dużym znaczeniu dla rynku. W Polsce poznamy wstępne o inflacji CPI za czerwiec (rynkowy konsensus zakłada utrzymanie się wskaźnika na niezmienionym poziomie 2,5%). W Stanach Zjednoczonych opublikowany zostanie natomiast raport nt. wydatków Amerykanów zawierający odczyt wskaźnika inflacji PCE za maj (rynek oczekuje odczytu na poziomie 2,6% vs. 2,7% poprzednio). Dane będą analizowane w kontekście perspektyw co do ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej (oraz liczby obniżek w tym roku). Ponadto spłynie też czerwcowy odczyt indeksu PMI dla regionu Chicago. /ab/

2024-06-27 08:20:00

Raport poranny z rynku akcji - Wzrosty coraz trudniejsze w utrzymaniu

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Mimo porannego optymizmu i wzrostów w pierwszej połowie sesji na europejskich rynkach (w tym także i w Polsce), wypracowanych zysków nie udało się utrzymać do końca notowań, a pogarszający się sentyment dodatkowo popsuł słaby początek sesji w Stanach Zjednoczonych. Ostatecznie główne warszawskie indeksy zakończyły wczorajszy dzień niewielkimi spadkami. Negatywny wpływ na indeks WIG20 miała przecena banków (jedynie Alior zaliczył 1,1%-ową zwyżkę), a indeks próbowały ciągnąć do góry walory Allegro (+1,9%) i LPP (+1,0%).

Podobnej skali zniżki mają za sobą główne indeksy europejskie, za to relatywnie lepiej zachowały się giełdy amerykańskie (do czego powinniśmy już być przyzwyczajeni). Wśród spółek z szerokiego indeksu S&P500 uwagę zwraca przeszło 15%-owa zwyżka walorów FedEx po publikacji lepszych od oczekiwań kwartalnych wyników. Na rynku długu rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA wzrosły z 4,26 do 4,34%.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś będzie obfitować głównie w publikacje ze Stanów Zjednoczonych (przy czym są to raczej odczyty o niewielkim znaczeniu dla rynku, o ile nie będą znacznie odbiegać od oczekiwań). Poznamy m.in. finalny odczyt PKB USA za I kw. 2024 (rynek spodziewa się odczytu na poziomie 1,4%, czyli niewielkiej rewizji w górę względem wstępnego odczytu 1,3%) oraz majowe odczyty zamówień na dobra. Ponadto banki centralne z naszego regionu podejmą decyzje ws. stóp procentowych (w Czechach i Turcji). Na ważniejsze publikacje przyjdzie nam poczekać do jutra, kiedy to poznamy raport dot. wydatków i dochodów Amerykanów (zawierający odczyt deflatora PCE, czyli preferowanej przez Fed miary inflacji).

Utrzymujące się na neutralnych poziomach notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy (stan na godz. 8:00) wraz z pozytywnym zakończeniem wczorajszej sesji na Wall Street, ale też spadkami na dzisiejszej sesji w Azji, tworzą mieszany obraz co do perspektyw na dzisiejsze otwarcie notowań w Warszawie. Inwestorzy zapewne będą już przygotowywać się do jutrzejszych odczytów inflacyjnych. /ab/

2024-06-26 08:30:00

Raport poranny z rynku akcji - Nvidia wróciła do wzrostów

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Poniedziałkowa przecena głównych indeksów na Wall Street przełożyła się na osłabienie sentymentu wśród europejskich inwestorów, w wyniku czego wczoraj najważniejsze indeksy Starego Kontynentu skorygowały się. Na tym tle nieźle poradził sobie polski parkiet – głównym warszawskim indeksom udało się zakończyć dzień nieco ponad kursami odniesienia (oprócz mWIG40, który spadł o 0,7%). Był to już kolejny dzień relatywnej przewagi krajowej GPW nad rynkami bazowymi. Motorami wzrostów w gronie blue chipów były przede wszystkim walory banków (w tym szczególnie pozytywny wpływ miał 1,7%-owy wzrost PKO BP), ujemnie kontrybuowały natomiast takie spółki jak Budimex (-1,9%), Kruk (-2,9%) czy LPP (-1,3%).

W Stanach Zjednoczonych główne indeksy odbiły (oprócz Dow Jones Industrial), głównie za sprawą solidnych wzrostów spółek zaliczanych do grona tzw. Magnificent 7 – uwagę zwraca prawie 7%-owa zwyżka Nvidii po 3 dniach mocnych spadków. Na rynku długu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rynków rozwiniętych utrzymały się bez większych zmian.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych brak ważniejszych odczytów – spłyną jedynie dane z USA nt. tygodniowej zmiany zapasów ropy oraz sprzedaży nowych domów w maju. W kraju natomiast odbędą się kolejne WZA notowanych spółek (m.in. Allegro czy Dino).

Pozytywne zakończenie wczorajszej sesji na Wall Street, dobry sentyment na dzisiejszej sesji w Azji, a także rosnące dziś rano notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy sugerują, że dzisiejsza sesja w Warszawie może rozpocząć się od wzrostów. /ab/