0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji do 31.12.2025 r. Sprawdź + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2025-02-05 08:50:00

Raport poranny z rynku akcji - Wzrosty mimo słabości banków

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wieść o odłożeniu w czasie wprowadzenia nowych taryf celnych przez administrację Donalda Trumpa nieco uspokoiła inwestorów. Po poniedziałkowym tąpnięciu wczoraj na rynkach obserwowaliśmy odreagowanie. Warszawski parkiet pozytywnie wyróżnił się na tle Europy Zachodniej, a wzrostowe otwarcie sesji na Wall Street dodatkowo poprawiło nastroje krajowych inwestorów. Co nietypowe, wzrosty na GPW odbywały się mimo słabości kluczowego sektora bankowego (subindeks sektorowy WIG-Banki wzrósł zaledwie o 0,1%).

Dziś w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się zapewne decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, choć nie należy się spodziewać znaczącego wpływu tego wydarzenia na wyceny aktywów – rynek jest właściwie pewny pozostawienia stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Tym samym ciekawsza będzie jutrzejsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego, który będzie miał okazję rzucić nowe światło na oczekiwania co do dalszej ścieżki stóp procentowych w Polsce.

Za granicą spłyną m.in. finalne styczniowe odczyty wskaźników PMI dla sektora usługowego w największych gospodarkach, a także pierwsza w tym tygodniu paczka danych nt. amerykańskiego rynku pracy, tj. raport ADP za styczeń (kolejną będzie piątkowa publikacja raportu nonfarm payrolls). Ponadto kwartalnymi wynikami podzielą się m.in. GSK, Disney, Qualcomm czy Santander (wstępne wyniki, już opublikowane, więcej szczegółów dot. wyników polskiego oddziału Santander poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek).

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są umiarkowanie negatywne. Notowania w Azji nie wskazują wyraźnego kierunku (spadają akcje chińskie przy relatywnie dobrym zachowaniu indeksów z Tajwanu czy Korei), natomiast kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy utrzymują się poniżej poziomów wczorajszych zamknięć. Pytanie pozostaje otwarte, jak długo warszawska GPW zdoła utrzymać obserwowaną w ostatnich tygodniach przewagę nad rynkami bazowymi. /ab/

2025-02-04 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Wprowadzenie ceł jednak przesunięte w czasie

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Nerwowa reakcja inwestorów na decyzję administracji Donalda Trumpa o wprowadzeniu ceł na towary importowane z Meksyku, Kanady i Chin odbiła się także na notowaniach spółek z warszawskiej GPW. Główne krajowe indeksy w ślad za indeksami z Azji czy Europy Zachodniej zakończyły wczorajszą sesję mocnymi spadkami. W gronie warszawskich blue chipów największą korektę zaliczyło Allegro (- 4,3%), które w zeszłym tygodniu było jednym z najmocniej rosnących walorów.

To nie koniec zainteresowania inwestorów polityką celną USA. Rynek spodziewał się, że Donald Trump będzie prowadził agresywną politykę handlową, jednak tak szybkie i drastyczne decyzje okazały się zaskoczeniem. Zmienność na rynkach podniesie także fakt, że po wczorajszej nerwowej reakcji na nałożenie ceł dziś przyjdzie czas reakcji na ich przesunięcie w czasie – wczoraj już po zamknięciu sesji w Warszawie amerykański prezydent potwierdził opóźnienie nałożenia ceł na Meksyk i Kanadę o miesiąc. Ceł na Chiny nie udało się jednak odwołać – te będą obowiązywały od dzisiaj (w odwecie administracja ChRL ogłosiła dziś nałożenie 15% ceł na wybrane towary importowane z USA).

Oprócz kolejnych doniesień dotyczących polityki celnej różnych krajów, dziś w centrum uwagi amerykańskich inwestorów znajdą się publikacje kwartalnych wyników finansowych spółek notowanych na Wall Street. Swoimi wynikami za IV kw. 2024 roku podzielą się m.in. Alphabet, AMD, Merck, Pfizer czy Pepsi. W kalendarium publikacji makroekonomicznych brak ważniejszych odczytów – poznamy jedynie finalne grudniowe dane nt. zamówień na dobra w USA.

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są pozytywne – wspomniane przesunięcie wprowadzenia ceł wywołało ożywienie na rynkach ryzykownych aktywów. Solidne zwyżki notują dziś rynki azjatyckie, rosną także kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. W takim otoczeniu warszawski parkiet zapewne także będzie chciał odbijać. /ab/

2025-02-03 08:35:00

Raport poranny z rynku akcji - Polityka celna Trumpa uderza w giełdy

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Mimo że piątkowe notowania na GPW przyniosły niewielkie obsunięcia głównych indeksów to w skali całego tygodnia krajowy parkiet może pochwalić się wzrostami. Ponadto należy zauważyć utrzymującą się przewagę warszawskiej giełdy względem rynków bazowych, szczególnie amerykańskich (spośród głównych indeksów S&P 500 oraz Nasdaq Composite zakończyły miniony tydzień spadkami, a DJIA wzrósł zaledwie o 0,3%). Wraz z poprzednim tygodniem zakończyliśmy też pierwszy miesiąc 2025 roku i w tym kontekście przewaga GPW jest jeszcze wyraźniejsza – indeks WIG20 w styczniu wzrósł ponad 11%, podczas gdy wspomniany S&P 500 zaledwie 2,7%.

Głównym bohaterem piątkowej sesji na GPW było XTB. Spółka po publikacji szacunkowych wyników była najaktywniej handlowanym i jednym z najmocniej spadających walorów (-13,3%).

Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy będą analizować wpływ weekendowych decyzji administracji Donalda Trumpa o nałożeniu 25%-owych ceł na towary z Kanady i Meksyku, a także dodatkowych 10%-owych ceł na towary z Chin (wszystkie te kraje zapowiedziały działania odwetowe). Efekty tej nowej wojny handlowej już widoczne są w notowaniach – w Stanach Zjednoczonych mocno drożeje ropa naftowa, a spore spadki notują indeksy w Azji, a także kontrakty terminowe a główne indeksy Europy Zachodniej. Krajowi inwestorzy zapewne chcieliby kontynuować wzrostową passę na GPW, ale w tak niekorzystnym otoczeniu wydaje się to niemożliwe.

W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę jedynie na finalne odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłowego za styczeń w największych gospodarkach oraz wstępny styczniowy odczyt inflacji HICP w strefie euro. /ab/

2025-01-31 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - GPW najsilniejsza w Europie

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się mocnymi wzrostami głównych indeksów. Co więcej, krajowy indeks największych spółek WIG20 był wczoraj jednym z najmocniejszych na świecie, wykazując znaczną przewagę względem rynków bazowych. Motorami wzrostów okazały się m.in. największe polskie banki, Allegro, Orlen i KGHM. Spośród warszawskich blue chipów tylko 2 z 20 walorów zakończyły notowania spadkami, a były to Dino i JSW (akcje obu spółek przeceniły się o 2,5%).

Z nieco szerszej perspektywy za nami pierwsze w tym roku posiedzenia najważniejszych banków centralnych, tj. amerykańskiego Fedu oraz EBC. Obyło się bez zaskoczeń – zgodnie z oczekiwaniami rynku stopy w USA pozostały na niezmienionych poziomach, a w strefie euro kontynuowano cykl luzowania monetarnego, obniżając stopy o kolejne 25 pb.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na styczniowy wstępny odczyt inflacji u naszego zachodniego sąsiada oraz grudniowe dane nt. wydatków i dochodów Amerykanów (a wśród nich odczyt deflatora PCE uznawanego za preferowaną przez Fed miarę inflacji). Przed nami także kolejne publikacje kwartalnych raportów spółek – dziś swoimi wynikami podzielą się m.in. paliwowi giganci Chevron i Exxon Mobil, a także Colgate-Palmolive. Ponadto zwracamy uwagę inwestorów na opublikowane wczoraj po sesji szacunki wynikowe XTB oraz dzisiejszą poranną publikację wstępnych wyników banku Millenium za 2024 rok (szczegóły poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek).

Perspektywy na rozpoczęcie dzisiejszej sesji są pozytywne – krajowi inwestorzy zapewne będą chcieli kontynuować wczorajszy rajd, a sprzyjają temu m.in. rosnące dziś rano kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. Należy jednak pamiętać, że relatywna przewaga GPW nad rynkami bazowymi nie będzie utrzymywać się w nieskończoność. /ab/

2025-01-30 08:20:00

Raport poranny z rynku akcji

Komentarze poranne , Zespół Analiz i Doradztwa

Wczorajsza sesja na krajowym rynku przebiegała raczej płasko, główne indeksy giełdowe zakończyły notowania w pobliżu poprzedniego zamknięcia. Niewykluczone, że to efekt oczekiwania na to co się będzie działo na rynku amerykańskim, a dokładnie wieczorną decyzję o stopach procentowych FED, które ostatecznie zostały podtrzymane na dotychczasowym poziomie. Członkowie FED wskazują, że ryzyka dla inflacji jak też i dla rynku pracy są zrównoważone, co w skrócie można tłumaczyć, że rynek pracy jest silny, gospodarka stabilna, inflacja od kilku miesięcy pozostaje pod kontrolą, ale rośnie niepewności co do jej dalszego przebiegu, więc „bezpieczniej” pozostać z obecnym poziomem stóp. Rynek amerykańskiego długu zareagował neutralnie, rentowności po chwilowym wzroście ostatecznie zeszły na niższy poziom.

We wczorajszych komunikatach interesujące wydają się zakończenie emisji długu przez PKN Orlen na rynku amerykańskim, obligacje oferują stały kupon 6%, dla porównania średnia rentowność podobnych emitentów (BBB-BBB+) dla 10-letnich papierów to ok. 5,6%. Cyberfolks dostał od UOKiK „zielone światło” na nabycie połowy udziałów w spółce Shoper, o czym już informowano pod koniec listopada ur. Transakcja opiewa na ponad 0,5 mld zł i jest raczej pozytywnie postrzegana przez rynek. Ze wzrostową reakcją zakończyły sesję akcje Pharmena, po komunikacie informacyjnym z pozytywnym wydźwiękiem w zakresie rynku suplementów oraz planów rozszerzenie półki produktowej w tym obszarze.
W dzisiejszym kalendarium zwracamy uwagę na publikację wstępnych szacunków wzrostu PKB w IV kw (lub 2024) dla Polski, głównych gospodarek europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Dodatkowo jednym z głównych wydarzeń będzie posiedzenie ECB, prognozy rynkowe zakładają kolejną obniżkę stóp procentowych o 25 pb. w zapoczątkowanym w 06’2024 cyklu luzowania polityki pieniężnej. W kalendarium spółek uwagę zwracają publikacje wyników finansowych, głównie spółek zagranicznych (w US m.in. Apple, Intel, Visa. Mastercard, Caterpillar, w Europie Deustche Bank i Sanofi).

2025-01-29 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - GPW nie przejęła się spadkami na Wall Street

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Nerwowość inwestorów związana z wybuchem popularności chińskiego modelu AI DeepSeek zniknęła tak szybko jak się pojawiła. Wczoraj od rana europejskie parkiety wykazywały skłonność do wzrostów, a krajowy indeks WIG20 spokojnie kontynuował obserwowaną od początku roku wzrostową passę. W gronie blue chipów siłą wykazały się spółki z sektora handlu detalicznego, takie jak Dino (+2,3%), Pepco (+5,2%) czy Allegro (+5,3%).

Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie pierwsze w tym roku posiedzenie amerykańskiego FOMC i decyzja w sprawie stóp procentowych. Rynek jest właściwie pewny przerwy w cyklu luzowania monetarnego w USA (za nami seria trzech obniżek łącznie o 100 pb.) – według danych CME FedWatch scenariusz pozostawienia stóp procentowych w USA bez zmian jest wyceniany z prawdopodobieństwem 99,5%. Uwaga inwestorów będzie zatem w większym stopniu skierowana na późniejszą konferencję prezesa Fed Jerome’a Powella, który będzie miał okazję skomentować m.in. ostatnie wezwanie prezydenta D. Trumpa do łagodzenia polityki pieniężnej.

Ponadto czekają nas kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych amerykańskich spółek. Swoimi wynikami podzielą się m.in. giganci technologiczni tacy jak IBM, Meta Platforms, Microsoft czy Tesla.

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są pozytywne. Amerykańskim indeksom udało się wczoraj odrobić część poniedziałkowych strat (mocno rosły spółki z grupy zwanej Magnificent 7, Nvidia odbiła o blisko 9%), a ponadto kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy notowane są dziś rano powyżej kursów odniesienia. Krajowi inwestorzy będą zapewne chcieli wykorzystać to sprzyjające otoczenie do kontynuowania wzrostów. /ab/