Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-04-19 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Wyniki spółek

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Główne krajowe indeksy, mimo że intrasesyjnie spadały poniżej swoich kursów odniesienia ostatecznie zakończyły sesję wzrostami. Zwyżkom na warszawskiej giełdzie przewodził sektor bankowy (subindeks WIG-Banki wzrósł o 1,3%), nieco odbili także środowi liderzy spadków, tj. Dino (+0,6%) i Pepco (+0,7%). Krajowy parkiet nie wyróżniał się szczególnie na tle europejskich rynków bazowych, które także zakończyły sesję wzrostami. Kolejny słabszy dzień mają za sobą natomiast giełdy amerykańskie, którym ciążą obawy o dotyczące ścieżki inflacji i dłuższego (niż się początkowo spodziewano) utrzymywania restrykcyjnej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Ryzykownym aktywom nie sprzyjały także rosnące rentowności długoterminowych obligacji skarbowych.

Dziś kalendarium publikacji makroekonomicznych jest pustawe, niemniej jednak inwestorzy będą mieli do wyceny szereg informacji ze spółek. Wynikami za I kwartał 2024 roku podzielił się wczoraj Netflix. Spółka zaraportowała wyraźnie lepsze od oczekiwań wyniki (zysk na akcję (EPS) wyniósł 5,28 USD vs. oczekiwane 4,51 USD) i pochwaliła się 16%- owym wzrostem liczby abonentów. Mimo to akcje spółki spadły w handlu pozasesyjnym o 4,5%. Dziś kwartalnymi raportami finansowymi podzielą się też m.in. American Express i Procter & Gamble.

Uwaga krajowych inwestorów również skupi się dzisiaj na komunikatach ze spółek. Między zakończeniem wczorajszej a rozpoczęciem dzisiejszej sesji wynikami za IV kwartał 2023 roku podzieliły się m.in. Eurocash (zysk netto przebił konsensus PAP o 22%), 11 bit studios (spółka zanotowała stratę netto, choć wyraźnie niższą niż oczekiwał rynek), Tauron (wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami) czy Wittchen (wyniki nieznacznie wyższe od oczekiwań). Więcej szczegółów nt. wymienionych komunikatów znajduje się poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek. /ab/

2024-04-18 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Odreagowanie na GPW

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Po tygodniu spadków na GPW wreszcie nadeszło odreagowanie. Wczoraj krajowe indeksy WIG i WIG20 poradziły sobie najlepiej spośród wszystkich głównych europejskich indeksów akcji, wzrastając odpowiednio o 1,4% i 1,7%, przy najwyższych od przeszło tygodnia obrotach przekraczających 1,78 mld zł dla walorów z szerokiego indeksu. W gronie blue chipów początkowo królowało Allegro, które intrasesyjnie zyskiwało nawet 6% po informacji o sprzedaży akcji przez głównych akcjonariuszy (Bloomberg poinformował o dużym popycie na akcje spółki, co rynek zinterpretował jako okazję inwestycyjną). Ostatecznie jednak na prowadzenie wysunęły się krajowe banki, Orlen i KGHM.

Za granicą nastroje były bardziej stonowane – główne indeksy europejskich parkietów zanotowały jedynie niewielkie dodatnie odchylenia, a na Wall Street mieliśmy do czynienia ze spadkami. Zniżki w Stanach Zjednoczonych to m.in. efekt pogorszenia sentymentu wobec branży półprzewodników – Nvidia spadła wczoraj o 3,9%, Bradcom o 3,5%, AMD o 5,8%, a Applied Materials o 4,6%. Na rynku długu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rynków rozwiniętych nieco się skorygowały.

Dziś kalendarium publikacji makroekonomicznych jest pustawe, a uwagę zwracają jedynie publiczne wystąpienia członków zarządu Rezerwy Federalnej. Kontynuowany będzie także sezon publikacji kwartalnych raportów finansowych, a szczególną uwagę inwestorów zwrócą wyniki Netflixa (opublikowane zostaną dopiero po sesji w USA).

Uwadze krajowych inwestorów również polecamy wyniki spółek – raportami za poprzedni rok podzielą się dziś m.in. Tauron, 11 bit studios czy Wittchen. Wczoraj wieczorem poznaliśmy także wyniki CI Games (zysk netto okazał się być o 60% niższy niż zakładał konsensus PAP).

Perspektywy na otwarcie sesji na GPW są mieszane – dobrze radzą sobie kontrakty terminowe na główne indeksy rynków bazowych, niemniej jednak notowaniom ciążyć będzie słaba sesja na Wall Street i widmo ewentualnej korekty po wczorajszych dynamicznych wzrostach. /ab/

2024-04-17 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Risk-off nie sprzyja GPW

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajsza sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się zniżkami głównych indeksów, które reagowały na słabe zakończenie poniedziałkowych notowań na Wall Street. Kolejne godziny upływały na próbach odbicia kursów przez stronę popytową, która jednak poddała się ok. godziny 15:00 pozwalając głównym indeksom zaliczyć solidne spadki na koniec dnia. W gronie blue chipów najsłabiej poradziły sobie spółki z branży wydobywczej tj. KGHM (- 4,6%) i JSW (-4,9%), ale spore spadki mają za sobą także Orlen i największe banki.

Lepszy sentyment panował wczoraj w Stanach Zjednoczonych, gdzie główne indeksy zanotowały kosmetyczne zniżki. Na notowania wpłynęły między innymi publikacje kwartalnych raportów finansowych – po wynikach UnitedHealth wzrósł o 5,2%, za to Bank of America spadł o 3,5%. Nie bez echa przeszło także publiczne wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który w obliczu ostatnich danych o inflacji i rynku pracy z powrotem przyjął „jastrzębie” stanowisko, czym utwierdził rynek w przekonaniu, że 3 obniżki stóp procentowych w tym roku to raczej nierealistyczny scenariusz.

Przed nami kolejne publikacje kwartalnych wyników finansowych. Dziś w USA swoimi raportami za I kwartał br. podzielą się m.in. Alcoa czy U.S. Bancorp, a w Polsce Grupa Kęty. Poznamy także raport Enei za 2023 rok. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy natomiast uwagę na finalny odczyt inflacji HICP w strefie euro za marzec (rynek spodziewa się odczytu na poziomie 2,4%).

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji w Warszawie są nadal negatywne – globalny riskoff nie sprzyja walorom z GPW, nie najlepiej radzą sobie też kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. Niemniej jednak wczorajsza solidna przecena może być dla byków okazją do zajęcia pozycji i próby powrotu do wzrostowego trendu. /ab/

2024-04-16 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Spadki na Wall Street

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Początek wczorajszej sesji na Starym Kontynencie zapowiadał się pozytywnie i rzeczywiście przez większość dnia główne indeksy europejskich parkietów, wraz z krajowym WIG-iem, notowały ok. 1%-owe wzrosty. Nastroje popsuły się po rozpoczęciu sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie najważniejsze indeksy mimo dobrego startu szybko powróciły do kontynuacji zapoczątkowanego w piątek ruchu spadkowego. Ryzykownym aktywom ciążyły rosnące rentowności długu gospodarek rozwiniętych (dochodowość amerykańskiej „10-latki” wzrosła z 4,52% do 4,62%, a niemieckiej z 2,36% do 2,44%). W gronie blue chipów dobrze radził sobie sektor finansowy (oprócz mBanku), słabą postawą wykazały się natomiast PGE (-4,2%) i JSW (-2,7%).

W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych: poznaliśmy już dane z Chin, które okazały się mieszane (zaraportowano wyraźnie wyższy od oczekiwań odczyt PKB za I kwartał br., ale słabiej wypadły marcowe dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej), w Niemczech opublikowany zostanie także indeks instytutu ZEW za kwiecień, a w Polsce poznamy marcowy odczyt inflacji bazowej (rynek spodziewa się spadku wskaźnika do 4,6% vs. 5,4% miesiąc wcześniej). Ze Stanów Zjednoczonych spłyną natomiast dane nt. amerykańskiego rynku nieruchomości i produkcji przemysłowej w marcu. Ponadto publiczne wystąpienie zaplanował szef Rezerwy Federalnej Jerome Powell, który będzie miał szansę skomentować wpływ ostatnich wydarzeń (m.in. odbiegające od oczekiwań odczyty inflacji) na dalsze plany Fedu w kwestii stóp procentowych.

Kolejne amerykańskie spółki podadzą dzisiaj wyniki finansowe za I kw. 2024 r. Będą to m.in. Bank of America, Morgan Stanley, Bank of NY Mellon, UnitedHealth czy Johnson&Johnson. Inwestorzy będą również obserwować sytuację na Bliskim Wschodzie po zapowiedziach izraelskich władz o możliwym odwecie za atak Iranu. /ab/

2024-04-15 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Wzrost ryzyka geopolitycznego

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Przez weekend uwaga inwestorów skierowana była w stronę Bliskiego Wschodu, gdzie obserwowaliśmy wyraźny wzrost ryzyka geopolitycznego w postaci ataku irańskich dronów na Izrael. Wpływ eskalacji konfliktu na rynki był widoczny już w piątek, m.in. poprzez dużą zmienność kursu złota, którego cena najpierw osiągnęła poziom prawie 2450 USD za uncję, by chwilę później spaść o ponad 90 USD.

Na krajowym parkiecie główne indeksy zanotowały spadki, a w gronie spółek o największej kapitalizacji (z indeksu WIG20), pozytywnie wyróżnił się KGHM (+2,4%), który kontynuuje wzrostowy trend (w ciągu ostatnich trzech tygodni akcje spółki podrożały o ponad 30%) na fali rosnących cen miedzi i srebra. W Stanach Zjednoczonych w piątek rozpoczął się sezon publikacji kwartalnych raportów finansowych spółek. Wynikami za I kw. br. podzieliły się duże instytucje finansowe (m.in. Wells Fargo czy JPMorgan Chase), jednak mimo przebicia rynkowych oczekiwań ich akcje zniżkowały.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na finalne odczyty sprzedaży detalicznej za marzec w USA oraz na finalny odczyt marcowej inflacji CPI w Polsce (wstępny odczyt był na poziomie 1,9%). Wyniki za I kwartał br. opublikuje Goldman Sachs. Podczas sesji inwestorzy będą także bacznie śledzić dalszy rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie i związane nią wypowiedzi czołowych polityków.

Perspektywy na otwarcie notowań w Warszawie są mieszane – notowaniom ciążyć będzie słabe zamknięcie piątkowej sesji na Wall Street oraz zniżkujące poranne notowania kontraktów terminowych na francuski indeks CAC40 czy brytyjski FTSE. Za wzrostami przemawiają natomiast dobre nastroje u naszego zachodniego sąsiada – rosną kontrakty na niemieckiego DAX-a. /ab/

2024-04-11 08:30:00

Raport poranny z rynku akcji - Inflacja negatywnie zaskoczyła

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajszy wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w USA za marzec (dynamika CPI wzrosła do poziomu 3,5% vs. oczekiwane 3,4% przy jednoczesnym utrzymaniu się inflacji bazowej mimo oczekiwanego spadku) spowodował przecenę na amerykańskich giełdach i rewizję oczekiwań inwestorów co do dalszych ruchów Rezerwy Federalnej. Pomysł obniżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu został całkowicie zażegnany (jeszcze w zeszłym tygodniu prawdopodobieństwo takiej decyzji było wyceniane na 67%, dziś jest to zaledwie 18% - dane CME FedWatch), a ewentualne luzowanie polityki pieniężnej w USA miałoby nastąpić najwcześniej we wrześniu. Jeśli jednak kolejne odczyty makroekonomiczne z amerykańskiej gospodarki będą rozczarowujące, perspektywy obniżania stóp procentowych Fed przesuną się dopiero na kolejny rok.

Mimo solidnych spadków na Wall Street, głównym krajowym indeksom udało się utrzymać niewielkie wzrosty. Uwaga inwestorów skupiona była m.in. na sektorze energetycznym (subindeks WIG-Energia stracił 4,9%), który spadał po doniesieniach o zmianach planów dot. wydzielenia aktywów węglowych ze spółek energetycznych (poprzez utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego).

Dziś uwadze inwestorów polecamy przede wszystkim wiadomości ze spółek z warszawskiego parkietu. Między zakończeniem wczorajszej, a rozpoczęciem dzisiejszej sesji swoimi wynikami podzieliły się m.in. Pepco (zaraportowano prawie 12%-owy wzrost przychodów w ujęciu rdr), Cyfrowy Polsat (zysk netto o 83% przebił konsensus PAP, choć w ujęciu rdr zaliczył wyraźny spadek), GPW (wyniki nieco wyższe niż oczekiwano) czy Auto Partner (zysk netto o 10% niższy niż zakładał rynkowy konsensus). Ponadto Orlen poinformował o powołaniu Ireneusza Fąfary na stanowisko prezesa spółki, a pracami zarządu Pepco ma pokierować Stephan Borchert. Więcej komunikatów (dotyczących m.in. wypłaty dywidendy przez Kruka czy odpisów aktualizujących dokonanych przez PlayWay) znajduje się poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek.

Inwestorzy w Europie zwrócą natomiast uwagę na dzisiejszą decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych w strefie euro. Spodziewane jest utrzymanie ich bieżących poziomów (tj. stopa depozytowa 4,0%), zatem uwaga inwestorów skupi się bardziej na późniejszej konferencji prasowej, podczas której będzie można doszukiwać się wskazówek co do dalszych planów EBC. /ab/