Oferta publiczna akcji Murapol S.A. Sprawdź ofertę publiczną akcji Murapol S.A. + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Promocja dla subfunduszy Alior TFI Wszystkie subfundusze Alior TFI za 0% Sprawdź + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Rynki Zagraniczne dostępne w ofercie Alior Banku!

Sprawdź szczegóły!

...
...
2023-12-04 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Kolejna dawka optymizmu

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Miniony tydzień zakończył się dla krajowej giełdy wyjątkowo dobrze – przeszło 3%-ową zwyżkę zanotował indeks największych spółek WIG20, a indeks szerokiego rynku WIG zamknął sesję na swoim historycznym maksimum (76 319 pkt.). Tak solidne wzrosty to w dużej mierze zasługa napływu kapitału zagranicznego, na co wskazuje duże zainteresowanie największymi i najbardziej płynnymi spółkami (wartość obrotu na walorach PKO BP, Orlenu, Pekao i KGHM to łącznie 50% wartości całego obrotu na akcjach z indeksu WIG20). Bardzo dobrze radziły sobie w piątek banki (subindeks WIG-Banki wzrósł o 3,6%) oraz spółki z sektora energetycznego (WIG-Energia +3,5%) i wydobywczego (WIG-Górnictwo +5,1%). Sentyment wsparły lepsze od oczekiwań listopadowe odczyty PMI dla przemysłu w Chinach (50,7 vs. oczekiwane 49,6) i Polsce (48,7 vs. oczekiwane 45,3).

Pozytywny sentyment może przenieść się także na dzisiejszą sesję, choć warto pamiętać, że solidne wzrosty często idą w parze z korektą. Na korzyść przemawia bardzo dobre zakończenie piątkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie inwestorzy łagodnie przyjęli wciąż jeszcze „jastrzębie” wypowiedzi szefa Fed Jerome’a Powella. Mimo wzmianek o możliwym dalszym zaostrzaniu polityki monetarnej (jeśli dane inflacyjne byłyby rozczarowujące), rynek jest przekonany, że najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej (12- 13 grudnia) zakończy się pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Co więcej, inwestorzy zaczęli wyceniać już pierwsze obniżki stóp procentowych w przyszłym roku.

Dzisiejsze kalendarium publikacji makroekonomicznych jest pustawe, zatem uwaga inwestorów skupi się już na przyszłych wydarzeniach, tj. w Polsce na środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, a za granicą na zbliżających się publikacjach danych nt. amerykańskiego rynku pracy (raport ADP w środę i NFP w piątek). /ab/

2023-12-01 08:55:00

Raport poranny z rynku akcji - Słabość krajowego parkietu

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Publikowane wczoraj odczyty makroekonomiczne wsparły sentyment na rynkach akcji krajów rozwiniętych. Postępująca dezinflacja (dynamika inflacji HICP w strefie euro spadła w listopadzie do 2,4 wobec poprzedniego odczytu na poziomie 2,9%, a październikowa dynamika deflatora PCE w USA okazała się być o 0,4 p.p. niższa od wrześniowej (3,0% vs. 3,4%)) utwierdza inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe najważniejszych banków centralnych osiągnęły już swoje szczyty, a nawet budzi nadzieję na obniżki stóp procentowych w przyszłym roku. Z tego względu główne indeksy z Wall Street i europejskich parkietów zakończyły wczorajszą sesję wzrostami.

Pozytywny sentyment na rynkach bazowych nie poprawił jednak nastrojów na krajowej giełdzie, gdzie inwestorzy mają swoje powody do zmartwień. Zniżki kontynuowała największa pod względem kapitalizacji spółka warszawskiego parkietu, czyli Orlen (-0,9%), któremu ciążyły przedwczorajsze doniesienia o nadzwyczajnym obciążeniu spółki kosztami programu zamrożenia cen energii. Uwagę inwestorów zwróciło także CCC (+8,6%), które zaskoczyło dobrymi wynikami finansowymi. Już po zakończeniu notowań spółka poinformowała również o redukcji zadłużenia w wys. 160 mln zł. Z ważniejszych odczytów makroekonomicznych poznaliśmy wczoraj listopadową dynamikę inflacji CPI w kraju, która okazała się nieznacznie niższa od rynkowego konsensusu (6,5% vs. oczekiwane 6,6%).

Perspektywy na rozpoczęcie sesji w Warszawie pozostają pozytywne – o godz. 8:20 kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy zwyżkują o ok. 0,3-0,5%, co w połączeniu z wczorajszym dodatnim zamknięciem na Wall Street implikuje wzrostowy początek notowań na GPW. Warto jednak pamiętać, że notowania krajowego parkietu nie zależą jedynie od sentymentu na rynkach bazowych, a rynkowe nastroje będą kształtowane również przez decyzje polityczne i spływające informacje o spółkach (co pokazały dwie ostatnie sesje). W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na finalne listopadowe odczyty wskaźników PMI dla przemysłu w największych gospodarkach oraz publiczne wystąpienia prezesów najważniejszych banków centralnych, tj. Christine Lagarde (EBC) i Jerome’a Powella (Fed). /ab/

2023-11-30 09:55:00

Raport poranny z rynku akcji - Orlen bohaterem sesji

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Postępująca dezinflacja w największej gospodarce strefy euro (Niemcy) przyniosła na europejskie rynki nieco optymizmu – benchmarkowy indeks Stoxx Europe 600 zyskał wczoraj 0,5% na fali oczekiwań, że dobre dane inflacyjne oznaczają definitywny koniec cyklu podwyżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. W okolicach swoich kursów odniesienia utrzymały się indeksy w Stanach Zjednoczonych, mimo niewielkiej rewizji w górę PKB USA za III kw. br. (wczorajszy odczyt wykazał wzrost PKB o 5,2% w ujęciu zanualizowanym wobec 4,9% w I wyliczeniu).

Konsolidacyjna sesja na Wall Street i dobre nastroje za zachodnią granicą nie powstrzymały jednak krajowego parkietu przed spadkami. Mimo relatywnie dobrej postawy banków (które z reguły są motorem wzrostu dla całego indeksu WIG20), warszawskie indeksy solidnie zniżkowały. Głównym bohaterem wczorajszej sesji był Orlen (-7,9%), którego kurs zanurkował po doniesieniach o tym, że koszt zamrożenia cen energii elektrycznej i gazu na I poł. 2024 roku dla gospodarstw domowych zostanie poniesiony przez tę spółkę (szacowany koszt to ok. 14,6 mld zł). Uwagę zwracają bardzo wysokie obroty - na spółkach z indeksu WIG20 udało się „ugrać” prawie 1,7 mld zł, co było najwyższym wynikiem od powyborczej euforii w połowie października.

W centrum uwagi inwestorów znajdą się dzisiaj odczyty makroekonomiczne, zarówno z kraju jak i zza granicy. W Polsce poznamy wstępny listopadowy odczyt inflacji CPI (rynkowy konsensus zakłada utrzymanie się dynamiki CPI na poziomie 6,6%, czyli bez zmian w stosunku do poprzedniego odczytu) oraz finalne dane nt. PKB za III kw. Za granicą opublikowane zostaną informacje nt. listopadowej inflacji HICP w strefie euro (rynek spodziewa się odczytu na poziomie 2,7% wobec 2,9% miesiąc wcześniej) oraz dane o wydatkach i dochodach Amerykanów w październiku. /ab/

2023-11-29 09:10:00

Raport poranny z rynku akcji - CD Projekt w centrum uwagi

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Zagraniczne rynki bazowe kontynuowały rozpoczętą w zeszłym tygodniu konsolidację. Inwestorzy niezmiennie skupieni są na danych inflacyjnych i próbie przewidzenia dalszej ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. Pomóc w tym mogą zaplanowane na dziś wstępne odczyty inflacji CPI i HICP za listopad w Niemczech (największa i najważniejsza dla EBC gospodarka strefy euro). Rynkowy konsensus zakłada niewielki spadek obu dynamik, co wsparłoby sentyment na europejskich parkietach, gdzie wciąż obecne są obawy o silne spowolnienie gospodarki Niemiec, będące efektem zbyt restrykcyjnej polityki monetarnej EBC.

Krajowy parkiet radził sobie wyraźnie lepiej od głównych indeksów rynków rozwiniętych – najmocniej, bo o 1,8%, wzrósł warszawski indeks średnich spółek mWIG40. Motorem zwyżek był tradycyjnie sektor bankowy (subindeks WIG-Banki +2,3%), który zwrócił uwagę inwestorów także ze względu na wczorajsze doniesienia o projekcie ustawy dot. wakacji kredytowych na 2024 rok (propozycja posłów zawiera próg dochodowy – wysokość raty musiałaby przekraczać 40% średniego miesięcznego wynagrodzenia). Słabo poradził sobie natomiast sektor gamingowy, który ze względu na publikowane wyniki finansowe spółek, jest w tym tygodniu w centrum zainteresowania. Wczoraj swoim raportem podzielił się największy krajowy przedstawiciel tej branży, czyli CD Projekt (wyniki wyraźnie lepsze od rynkowego konsensusu – zysk netto j.d. wyniósł 202,9 mln zł, co oznacza rokroczny wzrost o 106%). Warszawska spółka spodziewa się również bardzo dobrych wyników za IV kw. w związku z szeregiem czynników (takich jak akcje promocyjne związane z Black Friday i świętami oraz wydaniem ostatecznej edycji gry Cyberpunk 2077).

Wczorajszy dobry sentyment na krajowej giełdzie może przenieść się także na dzisiejszą sesję. Na wzrostowy początek notowań w Warszawie wskazują też niewielkie zwyżki kontraktów terminowych na niemiecki indeks DAX. W centrum zainteresowania inwestorów będą kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych (lista wybranych znajduje się poniżej w Wybranych wydarzeniach w spółkach). /ab/

2023-11-28 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Gaming w centrum uwagi

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Początek tygodnia przyniósł na światowe giełdy korektę, która nie ominęła także warszawskiego rynku. Najmocniej traciły największe spółki zagregowane w indeksie WIG20, co może wskazywać na spadek udziału zagranicznego kapitału w obrotach. Krajowa giełda zniżkowała solidarnie z parkietami w Europie i Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo solidnego wzrostu sprzedaży w tzw. Black Friday (wg danych Adobe Analytics Amerykanie wydali rekordowe 9,8 mld USD tylko na zakupy online, co stanowi rokroczny wzrost sprzedaży w tej formie o 7,5%). Dane świadczą zatem o dobrej kondycji amerykańskich konsumentów, którzy wykazują odporność na inflację i wysoki poziom stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Na krajowym parkiecie utrzymywał się dobry sentyment wobec spółek z branży energetycznej (subindeks WIG-Energia wzrósł o 5,2%), która wspierana była po pierwsze przez doniesienia o planach Komisji Europejskiej ws. zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne, a po drugie przez piątkową decyzję minister klimatu i środowiska o budowie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce (projekt realizowany będzie przez PGE PAK Energia Jądrowa).

Słabo radził sobie natomiast sektor gamingowy (WIG-Gry spadł o 2,2%), który znajdzie się w centrum zainteresowania inwestorów także dzisiaj, ze względu na planowaną publikację kwartalnych wyników finansowych CD Projektu. Raport rzuci światło na wyniki sprzedażowe niedawno wydanego DLC do gry Cyberpunk 2077 pt. „Widmo wolności” w pierwszych dniach po premierze (która miała miejsce 26 września br.).

Perspektywy na samo otwarcie sesji są jak na razie negatywne – poranne (godz. 8:00) notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy wykazują ujemne odchylenia w stosunku do wczorajszych zamknięć, co w połączeniu ze zniżkującymi indeksami w Hong Kongu i Tokio nie nastraja pozytywnie. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na listopadowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board i popołudniowe wystąpienie prezeski EBC Christine Lagarde. /ab/

2023-11-27 09:15:00

Raport poranny z rynku akcji - W oczekiwaniu na nowy impuls

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Piątkowa skrócona (ze względu na Święto Dziękczynienia i następujący po nim Black Friday) sesja na Wall Street zakończyła się nieznacznymi odchyleniami od kursów odniesienia. Konsolidacyjne sesje zaliczyły także parkiety w Europie, wraz z warszawską GPW. Z ważniejszych odczytów makroekonomicznych poznaliśmy jedynie wstępne listopadowe odczyty wskaźników PMI w Stanach Zjednoczonych – nie miały one jednak znaczącego wpływu na przebieg notowań (odczyty były zbliżone do rynkowych oczekiwań). W Polsce spłynęły natomiast dane nt. październikowej stopy bezrobocia i w tym przypadku także nie było zaskoczeń – od lipca krajowa stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 5%.

Głównymi bohaterami piątkowej sesji były spółki z sektora energetycznego, które solidnie zyskiwały po doniesieniach o planach Komisji Europejskiej dot. zwiększenia inwestycji w europejskie sieci elektroenergetyczne. W efekcie subindeks sektorowy WIG-Energia zyskał w piątek 5,1%, a spółki takie jak Enea (+7,2%), PGE (+6,3%) czy Tauron (+5,7%) były jednymi z najmocniej rosnących w szerokim indeksie WIG.

Zainteresowanie sektorem energetycznym może utrzymać się do dzisiaj, ze względu na opublikowaną już po zakończeniu piątkowych notowań decyzję minister klimatu i środowiska Anny Moskwy o budowie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce (projekt realizowany przez PGE PAK Energia Jądrowa).

Pierwszy dzień nowego tygodnia na globalnych rynkach akcji zapowiada się być kontynuacją piątkowej konsolidacji. Optymizm związany ze scenariuszem „miękkiego lądowania” i zakończeniem cyklu podwyżek przez Fed już nieco przygasł, a inwestorzy czekają na nowy impuls do wzrostów. /ab/