Raport poranny z rynku akcji - Wzrosty za rynkami bazowymi
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśZa nami sesja zakończona wyraźnymi wzrostami głównych indeksów, jednak trudno w tym przypadku mówić o sile warszawskiej giełdy, bowiem zwyżki były jedynie efektem nagłej poprawy nastrojów na Wall Street (po początkowej wzrostowej reakcji indeks największych spółek po prostu utrzymywał ten poziom). W gronie blue chipów stopy zwrotu były zróżnicowane i żaden sektor nie wyróżniał się wyjątkową siłą czy słabością (najmocniej dodatnio kontrybuowały walory PKO BP, Allegro i LPP). Na szerokim rynku uwagę zwróciła natomiast Grupa Azoty, której kurs akcji wystrzelił o 20% po informacjach o przeglądzie opcji strategicznych i potencjalnych transakcjach sprzedaży części biznesu do Grupy Orlen.
Wydarzeniem dnia na rynkach zagranicznych było ogłoszenie decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami obniżono stopę depozytową o 25 pb. (do 3,50%), a w późniejszym komentarzu zwrócono uwagę na rachityczne odbicie aktywności gospodarczej w strefie euro i zależność dalszych decyzji od spływających danych.
Dzisiejsze kalendarium publikacji makroekonomicznych jest ubogie, a z ważniejszych danych poznamy jedynie finalny odczyt inflacji CPI w Polsce za sierpień (wstępnie wyniosła ona 4,3% r/r). Perspektywy na otwarcie warszawskiej giełdy są mieszane – kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy utrzymują się na niewielkich plusach, relatywnie dobrą sesję mają też za sobą giełdy amerykańskie. Niemniej jednak coraz trudniej znaleźć argumenty za dalszymi zwyżkami, a uwaga inwestorów będzie powoli kierować się w stronę przyszłotygodniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej (17-18 września), podczas którego członkowie FOMC prawdopodobnie zadecydują o pierwszej w tym cyklu obniżce stóp procentowych w USA. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Poprawa nastrojów na Wall Street
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśWczorajsza sesja na GPW zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Sentyment rynkowy już od początku notowań nie sprzyjał wzrostom, szczególnie w przypadku kluczowego dla warszawskiej giełdy sektora bankowego - w środę wieczorem inwestorzy dowiedzieli się o sprzedaży 5,2%-owego pakietu akcji Santandera przez głównego akcjonariusza z prawie 8%-owym dyskontem. W efekcie kurs spółki intrasesyjnie zniżkował blisko 10%, ostatecznie kończąc notowania spadkiem o 8,6%. Mocne zniżki mają też za sobą walory PKO BP (-4,5%), Aliora (- 4,1%) czy mBanku (-3,0%).
Nastroje na warszawskiej giełdzie dodatkowo pogorszyła wczorajsza publikacja inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za sierpień. Odczyt był mieszany – dynamika w ujęciu r/r okazała się nieco niższa od oczekiwań (2,5% vs. konsensus 2,6%), nieznacznie wzrosła natomiast miesięczna dynamika inflacji bazowej (0,3% vs. oczekiwane 0,2%). Początkowo odbiór tych danych przez Wall Street był negatywny, jednak później strona popytowa przejęła inicjatywę i wyprowadziła główne amerykańskie indeksy na solidne plusy.
Dziś w kalendarium wydarzeń rynkowych uwagę zwróci przede wszystkim posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych w strefie euro (rynek zakłada spadek stopy depozytowej o 25 pb., tj. do 3,5%). Oprócz samej decyzji rynek będzie mógł zapoznać się z późniejszym komentarzem prezeski EBC Christine Lagarde oraz najnowszymi projekcjami makroekonomicznymi.
Perspektywy na otwarcie sesji na GPW są dziś pozytywne, a za zwyżkami stoi przede wszystkim wczorajsza niespodziewana poprawa nastrojów na Wall Street. W jej wyniku dobrze radzą sobie dziś indeksy azjatyckie, zwyżki notują też kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. Podsumowując, otoczenie wyraźnie sprzyja odbiciu na warszawskim parkiecie. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Co dalej z amerykańską inflacją?
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśZa nami kolejny dzień spadków na warszawskiej giełdzie, tym razem jednak zniżki były poparte relatywnie wysokimi obrotami (przeszło 1 mld zł tylko na spółkach z indeksu WIG20). W gronie blue chipów zawiodły banki (na czele z 2,9%-owym spadkiem Pekao), choć mocno ujemnie kontrybuowały też takie walory jak PZU (- 1,5%) czy CD Projekt (-2,4%). Krajowemu parkietowi nie sprzyjało otoczenie – złoty osłabiał się w stosunku do dolara i euro, taniały surowce, a na skorelowanych z GPW europejskich rynkach bazowych dominowały spadki.
Nieco lepsze nastroje panowały na rynku amerykańskim, gdzie głównym indeksom udało się zaliczyć niewielkie wzrosty (oprócz indeksu Dow Jones, który utrzymał się w okolicach kursu odniesienia – ciążyły mu przede wszystkim mocne zniżki banków Goldman Sachs (-4,4%) i JP Morgan (-5,2%)). Z największych amerykańskich spółek uwagę zwróciło Oracle (+11,4%), które zyskiwało po publikacji lepszych od szacunków wyników finansowych.
Dziś w centrum uwagi inwestorów znajdzie się najważniejsza publikacja tego tygodnia, czyli sierpniowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Rynkowy konsensus zakłada spadek dynamiki CPI do 2,6% z 2,9% miesiąc wcześniej. Reakcja inwestorów na ewentualne odchylenia od oczekiwań jest trudna do przewidzenia – odczyt niższy od prognoz był zwykle interpretowany jako dobry znak, potwierdzający skuteczność prowadzonej przez Fed polityki monetarnej. Jednak w kontekście niedawnych obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki, niższy od oczekiwań odczyt może stać się kolejnym argumentem potwierdzającym spowolnienie.
Krajowych inwestorów mogą także zainteresować kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych – dziś swoimi wynikami podzielą się m.in. Grupa Azoty i Tauron. /ab/
Raport poranny z rynku akcji - Wyczekiwanie na nowy impuls
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśWczorajsza sesja nie wyznaczyła wyraźnego kierunku zmian indeksów. Po mocnych piątkowych spadkach rynek mógł liczyć na odreagowanie, jednak nastroje były mieszane i spośród głównych segmentów rynku jedynie spółkom zebranym w indeksie WIG20 udało się zaliczyć nieznaczny wzrost. Ogólnie mówiąc, sesja upłynęła pod znakiem niewielkiej zmienności i niskiej aktywności inwestorów. Nieco lepszy sentyment panował na zagranicznych rynkach bazowych, przede wszystkim w USA, gdzie głównym indeksom udało się odrobić część spadków z poprzedniego tygodnia. Spośród największych amerykańskich spółek zniżkował jedynie kurs Alphabet (Google), wobec którego wczoraj ruszył proces w sprawie nadużycia pozycji monopolisty w zakresie płatnych reklam.
W kwestii publikacji makroekonomicznych dziś także brakuje odczytów o dużym znaczeniu dla rynków. Najważniejszym odczytem wydają się być dane inflacyjne z Niemiec (już opublikowane – zgodne z oczekiwaniami). Uwadze krajowych inwestorów polecamy dzisiejszą publikację raportu wynikowego PGE (spółka publikowała już szacunkowe wyniki, które przełożyły się na mocny wzrost kursu).
Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są neutralne. Poranne (godz. 8:00) notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy wykazują niewielkie odchylenia od poziomów wczorajszych zamknięć. Pozytywnymi czynnikami są natomiast relatywnie dobre nastroje panujące dziś na giełdach azjatyckich oraz pozytywne zakończenie wczorajszej sesji na Wall Street.
Wydaje się zatem, że przed nami kolejna sesja wyczekiwania na pojawienie się nowej narracji rynkowej. Być może nieco więcej zmienności przyniesie jutrzejsza publikacja sierpniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. /ab/
Raport tygodniowy GPW - EBC w centrum uwagi
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaW minionym tygodniu uwaga krajowych inwestorów była skupiona na decyzji RPP w sprawie stóp procentowych (zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono je na niezmienionych poziomach) i późniejszej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego. Stanowisko Rady nie zmieniło się znacząco – większość jej członków nadal uważa obecny poziom stóp procentowych za właściwy, tym bardziej w obliczu niedawnego wzrostu wskaźnika inflacji w wyniku częściowego odmrożenia cen energii. Jednocześnie prof. Glapiński nieco złagodził retorykę wskazując na możliwość obniżki stóp procentowych już w połowie przyszłego roku.
Wydarzeniem tygodnia na rynkach zagranicznych była natomiast piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (raport NFP za sierpień). Dane okazały się nieco niższe od prognoz (142 tys. nowych miejsc pracy vs. oczekiwane 160 tys.), a ponadto dokonano mocnej rewizji w dół danych za lipiec (skorygowano liczbę nowych miejsc pracy do 89 tys. ze 114 tys.). W efekcie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rządu USA spadły, a główne indeksy akcji zakończyły tydzień solidnymi zniżkami.
Na GPW także mieliśmy do czynienia z mocną przeceną – najważniejsze indeksy krajowej giełdy straciły prawie 4%. W ujęciu sektorowym mocno tracił kluczowy dla warszawskiej giełdy sektor bankowy (-4,1%), choć nie bez znaczenia okazały się także mocne spadki takich walorów jak Orlen (- 4,9%), Allegro (-5,8%), KGHM (-5,1%) czy CD Projekt (- 6,7%). Defensywną postawą wykazały się natomiast podmioty z branży energetycznej, przy czym szczególną uwagę zwraca 7%-owy wzrost kursu PGE (wywołany publikacją lepszych od oczekiwań prognoz odnośnie wyników za II kw.).
W tym tygodniu z publikacji makroekonomicznych dotyczących krajowego rynku zwracamy uwagę na piątkowy finalny odczyt inflacji CPI za sierpień (wstępny wyniósł 4,3%, zgodnie z rynkowym konsensusem). Przed nami także kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych spółek z GPW. Swoimi wynikami za II kw. podzielą się w tym tygodniu m.in. wspomniane wyżej PGE, Grupa Azoty, Tauron, Develia czy Newag.
Uwaga inwestorów zagranicznych także zwróci się w kierunku odczytów inflacyjnych. Dziś spłynęły już dane z Chin (nieco niższe od prognoz), a na przestrzeni kolejnych dni poznamy też odczyty z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W przypadku rynku amerykańskiego rynek liczy na nieco niższą dynamikę niż w poprzednim miesiącu – rynkowy konsensus zakłada odczyt na poziomie 2,6% vs. 2,9% miesiąc wcześniej. Ważnym wydarzeniem dla rynków będzie też czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych i późniejsza konferencja prasowa jego prezeski Christine Lagarde. Konsensus rynkowy zakłada drugą (po poprzedniej czerwcowej) obniżkę stóp procentowych w strefie euro o kolejne 25 pb. (tzn. spadek stopy depozytowej z 3,75% do 3,50%).
Z wydarzeń geopolitycznych uwagę może zwrócić jutrzejsza debata Donalda Trumpa i Kamali Harris, czyli kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w listopadowych wyborach. /ab/
Miniony tydzień zakończył się mocnym spadkiem szerokiego indeksu WIG. Na wykresie dziennym całość przypomina nieudane testowanie linii szyi wcześniejszej (i już zrealizowanej przy sierpniowym dołku) formacji RGR. Mocny zwrot w dół niestety przykrył jedno z kluczowych okien cenowych oraz spowodował cofnięcie kursu poniżej przebiegu podstawowych średnich. Sierpniowy dołek 77,4 tys. pkt. jest teraz naturalnym poziomem wsparcia. Jednakże poziom obrotów nie jest zbyt duży co stwarza szansę szybszego zwrotu.
Dla indeksu średnich spółek nastąpiło cofnięcie poniżej niedawno przełamanej kilkumiesięcznej spadkowej linii oporu. Niestety załamał się również scenariusz lokalnej odwróconej formacji RGR. Układ ostatnich świec mocno przypomina formację trzech czarnych kruków (za wyjątkiem pojedynczej białej świecy ze środy). W znacznie niższym tempie spadał sWIG80, chociaż trudno tutaj mówić o jakiejś przewadze inwestycyjnej. Kurs podjął niestety nieudaną walkę ze strefą oporu zniesienia 61,8% z ostatniej fali spadkowej. Uwagę zwracają niewysokie obroty. /mb/
Raport poranny z rynku akcji - Tydzień odczytów inflacji
Arkadiusz BanaśPiątek był dla rynków dniem wyraźnych spadków, przy czym spośród europejskich indeksów najsłabiej zachował się krajowy WIG20. Nastroje już od początku sesji były minorowe, jednak mocne spadki indeksów pod koniec notowań były podyktowane przez Wall Street. Amerykańscy inwestorzy mieli do wyceny najważniejszą publikację minionego tygodnia, czyli raport nonfarm payrolls za sierpień, zawierający zmianę liczby nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym. Dane okazały się niższe od prognoz (142 tys. miejsc pracy vs. oczekiwane 160 tys., a dodatkowo skorygowano dane za lipiec do 89 tys. ze 114 tys.), co ponownie wywołało obawy o słabszą niż początkowo zakładano kondycję amerykańskiej gospodarki. W efekcie: dolar osłabił się, rentowności amerykańskich długoterminowych obligacji skarbowych spadły, a główne indeksy akcji zakończyły dzień solidnymi spadkami.
Piątkowe zakończenie sesji nie wróży dobrze dzisiejszemu otwarciu, choć po mocnych spadkach może nastąpić próba odreagowania. Perspektywy na rozpoczęcie sesji w Warszawie są jednak mieszane – giełdy azjatyckie pozostają pod wpływem negatywnych nastrojów z piątku, nadrabiając spadki, ale poranne (godz. 8:00) notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy wskazują na nieznacznie dodatnie otwarcie sesji w Europie.
W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych brak ważniejszych odczytów, spłynęły jedynie nieco niższe od prognoz odczyty inflacji w Chinach. Publikacją tygodnia wydaje się być środowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za sierpień, choć warto pamiętać też o czwartkowej decyzji EBC w sprawie stóp procentowych w strefie euro. /ab/