Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-07-26 10:20:00

FW20Z24 - symboliczne domknięcie wczorajszej luki podażowej otwarcia

Rynek online , Tomasz Kolarz

Wczorajsza obrona strefy wsparcia w przedziale 2376-2400 dała pretekst bykom do próby zamykania luki podażowej otwarcia. Dziś strona kupująca symbolicznie domknęła tą lukę, więc w zasadzie ma szansę na kontynuację odbicia do kolejnego oporu na 2458.

Techniczny poziom oporu:    2458

Techniczny poziom wsparcia:    2376

2024-07-26 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji

Komentarze poranne , Zbigniew Obara

Wczorajszy zestaw ważnych danych z gospodarki USA nie dał jej jasnego obrazu. W pierwszym szacunku PKB w USA w II kwartale wzrósł on o 2,8 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kwartał do kwartału, wobec konsensusu oczekiwań na poziomie 2,0 proc. Zgodne z oczekiwaniami były dane o tygodniowej liczbie nowych bezrobotnych, Z kolei słabsze od oczekiwań dane o zamówieniach na dobra trwałe. Departament Handlu oszacował ich spadek w czerwcu na 6,6 proc. m/m wobec oczekiwanego wzrostu o 0,3 proc. i wzrostu o 0,1 proc. miesiąc wcześniej. Dane będą podlegać jeszcze rewizji. Konsensus oczekiwań co do obniżki stopy Fed we wrześniu i braku zmian w polityce monetarnej USA na posiedzeniu 31 lipca utrzymał się, podobnie jak rentowność 10-letnich Treasuries (okolice 4,25%).

W trakcie wczorajszej sesji w USA inwestorzy podjęli próbę odrobienia spadków ze środy, ale ostatecznie z marnym skutkiem. S&P500 i Nasdaq straciły po odpowiednio 0,5% i 0,9%, kończąc notowania w pobliżu dziennych minimów. Podobny przebieg miała też sesja w Japonii. Na GPW wszystkie główne indeksy zanotowały wczoraj spadkową sesję, ale w przypadku WIG20 i mWIG40 końcówka należała do popytu, a na wykresach dziennych powstały świeczki o białych korpusach. Najbardziej spektakularnym ruchem wśród największych spółek był spadek kursu DINO (o 9,2%), przy rekordowym wolumenie obrotu (blisko  0,5 mld zł przy 1,3 mld na całym WIG20) po wynikach kwartalnych i zapowiedzi dalszej ostrej konkurencji cenowej właściciela sieci marketów Biedronka. Na przeciwległym biegunie znalazł się Cyfrowy Polsat (+10% bez żadnego komunikatu bieżącego i przy także większych niż zwykle obrotach).

Na WIG20 aktualnym pozostaje obszar wsparcia w okolicy 2400 pkt. O godz. 8.20 kontrakty terminowe na główne indeksy w większości były na niewielkich plusach. Dziś wyniki kwartalne opublikuje Bank Millenium.
 

2024-07-25 12:00:00

FW20Z24 - uderzenie podaży

Rynek online , Tomasz Kolarz

Dzisiejsza luka podażowa otwarcia jest efektem osłabienia nastrojów na indeksach w USA. Notowania kontraktów testują/naruszają wsparcie na 2400. Kolejne znajduje się na 2376. Z kolei dzisiejsza luka podażowa jest pierwszym oporem dla próby podniesienia kursu.

Techniczny poziom oporu:    2429

Techniczny poziom wsparcia:    2376

2024-07-25 08:15:00

Raport poranny z rynku akcji

Komentarze poranne , Zbigniew Obara

Dzisiejsze notowania na GPW otworzą się po najgorszej sesji w tym roku na Wall Street. Wczoraj przy stałej przewadze podaży, Nasdaq Comp stracił 3,6%, S&P500 2,3%, a indeks producentów półprzewodników 5,4%. Wśród katalizatorów spadków wymieniano rozczarowujące wyniki kwartalne Tesli (zostały podane już po zamknięciu sesji wtorkowej i środa była pierwszym dniem, w którym inwestorzy mogli na nie zareagować). Spadkowo kończy się też dziś nad ranem sesja azjatycka, z 3%-ową zniżką japońskiego indeksu Nikkei przy akompaniamencie umacniającego się jena. Do najniższego poziomu od kwietnia, po spadku o 1,8%, spada także chiński HangSeng.

Korekta kursów spółek technologicznych w USA od dawna wisiała w powietrzu i nie powinna dziwić w obliczu wyśrubowanych konsensusów prognoz finansowych spółek, które odpowiadają za większą część tegorocznych wzrostów indeksów, zarówno w USA jak i globalnych. Nie towarzyszy jej ruch na rentownościach długoterminowych obligacji amerykańskich, a to główny konkurent o kapitał dla rynku akcji. Stopniowo animusz korekty powinien zatem opadać, a do głosu dochodzić ponownie kalkulacje związane ze ścieżką stóp procentowych Fed. W tym kontekście też powinny być analizowane dzisiejsze dane z USA: wstępny szacunek PKB za II kw., cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych oraz comiesięczne dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku (za czerwiec).

Główne indeksy GPW, jak WIG20 i mWIG40 zanotowały wczoraj dużo bardziej umiarkowane spadki (w okolicy 0,5%) niż główne indeksy zagraniczne, a sWIG80 nawet był bliski neutralnej zmiany notowań. Sytuacja techniczna (bliskość wsparć; na WIG20 wydaje się, że może to być poziom 2400 pkt.) oddziałuje w kierunku limitacji zasięgu korekty spadkowej na GPW.

Z wydarzeń z największych spółek z GPW dziś cd. WZA w PGE. Kontrakty terminowe na główne indeksy europejskie o godz. 8.00 notują spadki. Największe (o 1,5%) francuski CAC40, spadając do poziomu najniższego od pół roku.
 

2024-07-24 10:30:00

FW20Z24 - słabsze wstępne PMI

Rynek online , Tomasz Kolarz

Strona podażowa zmusza popyt od wczoraj do obrony istotnego lokalnego wsparcia na 2429 (początek luki popytowej z 17 czerwca). Jej przełamanie pozwalałoby podaży testować kolejne wsparcie na 2400. Z kolei najbliższą istotną strefą oporową jest przedział 2500-2520. Dzisiejsza sesja przebiega pod znakiem publikacji wstępnych wskaźników PMI przemyśle i usługach w lipcu, które w strefie euro sygnalizują dalsze osłabianie koniunktury.

Techniczny poziom oporu:    2509

Techniczny poziom wsparcia:    2429

2024-07-24 08:30:00

Raport poranny z rynku akcji

Komentarze poranne , Zbigniew Obara

Wczorajsza sesja na GPW wypadła zaskakująco słabo, a WIG20 (-1,5%), ponownie, jak to się zdarzyło w ubiegłym tygodniu, należał do najsłabszych indeksów na świecie i zanotował najniższy kurs zamknięcia od ponad miesiąca. Jeszcze gorzej wypadł mWIG40, który w kursach zamknięcia znalazł się na poziomie najniższym od blisko 3 miesięcy. Najmocniej spadającymi spółkami w obu tych indeksach były spółki handlu detalicznego – w WIG20 PEPCO (-4,6%), w mWIG40 CCC (-4,7%), po bardzo rozczarowujących danych GUS o sprzedaży detalicznej w czerwcu. W segmencie odzieży i obuwia spadek w cenach stałych wyniósł aż 19,6% r/r.

Negatywny impuls nie napłynął z sesji USA, gdzie główne indeksy stabilizowały się po poniedziałkowych wzrostach, a establishment medialny nakręca optymizm wobec kontrkandydatki D. Trumpa w wyborach parlamentarnych. Główne indeksy za Oceanem, jak S&P500 i Nasdaq przez większą część sesji rosły względem poprzedniego zamknięcia i dopiero na koniec sesji zeszły „pod kreskę”.

Po zamknięciu wczorajszych notowań wczoraj kwartalny raport finansowy opublikował Orange Polsce, a dziś nad ranem Santander Bank Polska (szczegóły w Wybranych Komunikatach). Zwłaszcza w przypadku tej drugiej spółki można mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Orange z kolei podniosło nieco szacunki zysku na rok bieżący, więc w obu przypadkach można mówić o pozytywach. W USA już ok. 20% spółek z indeksu S&P500 podało wyniki za II kw., i tradycyjnie już zdecydowana większość bije konsensusy oczekiwań na poziomie zysku na akcję (EPS). Z dużych spółek wczoraj wyjątkiem była Tesla, ale i tak nie zaszkodziło to mocno kursowi tej spółki (spadek o 2% na sesji, przy wzroście o ponad 20% od początku miesiąca).

O godz. 8.25 kontrakty na wszystkie główne indeksy europejskie i amerykańskie notują spadki, rentowności długoterminowych obligacji skarbowych na rynkach bazowych i w Polsce pozostają stabilne. Na najniższym poziomie od ponad miesiąca znajdują się ceny ropy.