FW20H24 - dzień z publikacjami wstępnych PMI
Rynek online , Tomasz KolarzDzisiejsza sesja przebiega pod znakiem publikacji wstępnych wskaźników PMI w przemyśle i usługach we wrześniu. Obraz jest taki, że w Niemczech PMI w przemyśle nieco się poprawił, a pogorszył w strefie euro. Po południu napłyną odczyty PMI z USA. Notowania kontraktów nadal falują w lokalnej konsolidacji.
Raport poranny z rynku akcji
Komentarze poranne , Zbigniew ObaraKończy się „tydzień banków centralnych”. Ostatnie z posiedzeń - Banku Japonii (BoJ), zakończyło się w nocy bez odejścia od ultraluźnej polityki skupu aktywów i kontroli „krzywej dochodowości”, pomimo 17 z rzędu miesiąca wyższej od celu banku centralnego inflacji w Japonii. Limitacją dla tego typu ortodoksyjnej polityki monetarnej (BoJ jeszcze jako jedyny z głównych banków centralnych nie odszedł od ujemnej stopy procentowej i ani razu jej nie podniósł) jest oczywiście kurs jena (ten za dolara pozostaje niebezpiecznie blisko okrągłego poziomu 150 – ubiegłorocznego wieloletniego maksimum).
Wczoraj natomiast najbardziej cenotwórczy okazał się jeszcze środowy komunikat Fed, iż pomimo braku podwyżki teraz, stopy w USA jeszcze najprawdopodobniej wzrosną. Skutkowało nowymi maksimami rentowności amerykańskich skarbowych (4,51% 10-letnich, 5,14% na 2-letnich, 4,58% - na 30-letnich). Równie szybkie zwyżki rentowności co teraz w IV kw. ubiegłego roku stały u podstaw późniejszych problemów niektórych banków regionalnych w USA o skoncentrowanej bazie depozytowej i pośrednio przyczyniły się do przymusowego przejęcia ikony szwajcarskiej bankowości – Credit Suisse. Obecnie nie słychać o podobnych problemach – sektor bankowy w Europie i USA ma generalnie znacznie podniesione wymogi kapitałowe i płynnościowe, natomiast wyższa rentowność papierów dłużnych i to skarbowych, w naturalny sposób może „zasysać” kapitał z rynków akcji.
W USA od kilku sesji widzimy „spuszczanie powietrza” ze spółek technologicznych wysoko wycenianych na bazie oczekiwań inwestorów na dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji. Od początku miesiąca indeks sektorowy producentów procesorów Philadelphia SE Semiconductor stracił 9%, a Nvidia – najdroższa z największych spółek – 17%. W kraju główne indeksy GPW oddały wczoraj większą część środowych wzrostów, ale wyceny spółek są niskie lub umiarkowane, a rynkowi sprzyja dodatni flow z PPK. Jeśli nie będzie dalszych negatywnych impulsów z zagranicy, kursy spółek powinny delikatnie ruszać „na północ”. Kontrakty na główne indeksy europejskie o godz. 8:30 notowane były z niewielkimi spadkami (od 0,1 do 0,3%) (zo)
FW20H24 - korekta po jastrzębich informacjach z Fed
Rynek online , Tomasz KolarzWczorajsze informacje z Fed zostały odebrane przez rynki jastrzębio, co dziś dla nastrojów na GPW oznacza korektę. Notowania FW20H2420 nadal poruszają się w lokalnie budującej się konsolidacji, której dolny zakres to 1974-94, a górny to 2056. Ponadto dodatkowym oporem jest opadająca krótkoterminowa linia, która obecnie znajduje się wewnątrz wspomnianej konsolidacji.
Raport poranny z rynku akcji
Komentarze poranne , Zbigniew ObaraFed zgodnie z konsensusem oczekiwań nie podniósł głównej stopy procentowej dla USD, ale jednocześnie prezes w komunikacie po posiedzeniu wskazał, iż docelowy poziom stóp nie został jeszcze osiągnięty, co należy odbierać jako zostawienie furtki do jeszcze 1 lub 2 podwyżek w bieżącym cyklu. Amerykański bank centralny podniósł także prognozy wzrostu PKB w USA: do 1,9-2,2% w br. (wobec 0,7-1,2% oczekiwanych w czerwcu w poprzedniej projekcji, do 1,2-1,8% w 2024 r. (wobec 0,9-1,5 poprzednio) i 1,6-2% w 2025 r. (bez zmian) oraz opublikował prognozę 1,7-2% na 2026 r. W rezultacie giełdy amerykańskie jeszcze wczoraj, a azjatyckie dziś nad ranem zareagowały spadkami. Podobnież ceny obligacji amerykańskich – rentowności wzrosły.
Na GPW wczorajsza sesja nieco poprawiła nastroje. WIG20 zyskał 2,3%. Wszystkie spółki z indeksu zanotowały wzrosty, największe – powyżej 5% - Santander, KĘTY i KRUK. Zdecydowanie słabsza była reszta rynku. Sektorowo WIG-Banki urósł o 2,3%, pomimo zapowiedzi przez premiera wydłużenia tzw. „wakacji kredytowych” na cały przyszły rok, ale z kryterium dochodowym.
Wydaje się, że przynajmniej początek dzisiejszej sesji może być na GPW spadkowy ze względu na konieczność odreagowania komunikatu po decyzji Fed. Kontrakty terminowe na główne indeksy europejskie notują ok. 1%-owe spadki o godz. 8.00.
Raport poranny z rynku akcji
Komentarze poranne , Zbigniew ObaraPrzed dzisiejszym arcyważnym ogłoszeniem decyzji o poziomie stóp procentowych Fed poprawiło się nieco saldo pozytywnych informacji dla rynków akcji. Przede wszystkim od wczorajszych szczytów o 2-3% cofnęła się ceny ropy, a liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych domów w USA w sierpniu wyniósł 1,54 mln wobec 1,44 mln w poprzednim miesiącu i 1,44 mln konsensusu oczekiwań. Wzrost podaży w przyszłości wpłynie na większą dostępność domów i niższą cenę.
Wstrzymanie się Fed z podwyżką głównej stopy procentowej dla dolara z obecnego pasma 5,25-5,5 proc. lub ewentualna podwyżka jeszcze o 0,25 pp. i komunikat o definitywnym końcu cyklu podwyżek (to drugie wydaje się mniej prawdopodobne) byłyby najkorzystniejszymi rozwiązaniami dla rynków akcji w krótkim terminie. Z pozostałych informacji, zgodnie z oczekiwaniami bank centralny Chin utrzymał stopy procentowe bez zmian. PBOC utrzymał stopę procentową 1-rocznych kredytów bankowych dla firm: 3,45 proc. 5-letnia stopa referencyjna kredytów hipotecznych została utrzymana na poziomie 4,20 proc.
Wydaje się, iż nadal główne ryzyka korekt na globalnym rynku akcji leżą w wysokiej wycenie wielkich amerykańskich spółek, które w ostatnim czasie przedstawiały lub inwestorzy sami przypisywali im dodatkowy potencjał wzrostu na bazie rozwoju sztucznej inteligencji. Wczoraj kolejną spadkową sesję zanotował na Nasdaq ubiegłotygodniowy debiutant - spółka Arm (o 4,9%). Nvidia straciła co prawda tylko 1%, ale w trakcie sesji spadki były większe.
Wśród największych krajowych spółek, kolejną mocno spadkową sesję zaliczyło PEPCO (-3,5%). Liderem spadków WIG20 nieoczekiwanie (przez większą część sesji nic na to nie wskazywało) zostało natomiast DINO, które przy rekordowym obrocie (aż 322 mln zł) straciło 4,8% i w kursie zamknięcia znalazło się na poziomie najniższym od ok. pół roku (i w okolicach kluczowego wsparcia długoterminowego trendu wzrostowego). Jednocześnie najlepszą spółką WIG20 ostatnich sesji (wczoraj 2. najlepsza ze wzrostem o 2,3%) jest JSW.
Wydaje się, że dziś WIG20 ma szansę na przerwanie serii dwu czarnych marubozu na wykresie dziennym świecowym. O godz. 8.20 kontrakty terminowe na główne indeksy europejskie zyskiwały w przedziale 0,25-0,4%. Kilka mniejszych spółek z GPW podało raporty półroczne (szczegóły w Wybranych Komunikatach).
Raport poranny z rynku akcji - bez impulsów popytowych
Komentarze poranne , Zbigniew ObaraUtrzymuje się sytuacja braku impulsów popytowych dla szerokiego rynku akcji. W czołowych gospodarkach dane gospodarcze są przeważnie rozczarowujące, inflacja w niektórych (np. USA) przestała już spadać, a w pozostałych spada, ale powoli i nadal znajduje się w dość dużej odległości od celu banku centralnego (casus Polski, czy strefy euro). Drożeje ropa.
O słabości popytu, zwłaszcza na spółkach z WIG20 świadczy czarna świeca na wykresie dziennym oraz zamknięcie notowań w pobliżu sesyjnych minimów. Olbrzymią stratę ponownie zanotowała Grupa Azoty (szacunki za II kw. br., szczegóły w Wybranych Komunikatach).
W dzisiejszym kalendarzu publikacji makroekonomicznych o godz. 14:30 dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. O godz. 8:40 kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy zniżkują od 0,2 do 0,5 proc. (zo)