Invest Cuffs 2024! Oddaj głos na Biuro Maklerskie Alior Banku Zagłosuj
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Promocja dla subfunduszy Alior TFI Wszystkie subfundusze Alior TFI za 0% Sprawdź + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2024-03-01 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Powrót do wzrostów

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Po krótkiej przerwie główne indeksy akcji warszawskiej giełdy powróciły do wzrostów. Wyraźny wzrostowy ruch obserwowany był przede wszystkim na początku sesji, później zwyżki nieco stopniały. W gronie blue chipów pozytywnie wyróżniał się sektor bankowy, a liderem wzrostów już drugi dzień z rzędu został Alior (+7,0%), którego akcje zyskują po publikacji lepszych od oczekiwań wyników i zapowiedzi wypłaty pierwszej w historii spółki dywidendy. Na rynkach zagranicznych w centrum uwagi inwestorów znalazły się publikacje danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych – wyczekiwany odczyt deflatora PCE (miara zmian cen dóbr i usług nabywanych przez konsumentów) za styczeń okazał się zgodny z rynkowym konsensusem (2,4%), co uspokoiło inwestorów i dało zielone światło dla kontynuacji hossy.

Dziś krajowi inwestorzy zwrócą uwagę na szereg informacji ze spółek. Od zakończenia wczorajszej sesji kwartalnymi wynikami podzielili się: Comarch (zysk netto okazał się o 38% niższy niż zakładał konsensus PAP), Asseco BS (wyniki nieco słabsze od oczekiwań, spółka poinformowała też o rekomendacji zarządu dot. wypłaty dywidendy) oraz BNP Paribas (strata netto wyniosła 380 mln zł i była o 11% wyższa niż spodziewał się rynek). Bank poinformował także o planach wypłaty dywidendy (3,41 zł na akcję). Dodatkowo warto wspomnieć o zmianach w głównych indeksach – po sesji 15 marca br. do indeksu największych spółek WIG20 wejdzie Budimex, zastępując Asseco Poland. Więcej komunikatów oraz szczegółów nt. wymienionych publikacji znajduje się poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek.

W centrum uwagi zagranicznych inwestorów znajdą się dzisiaj kolejne odczyty inflacyjne, tym razem ze strefy euro (opublikowany zostanie wstępny odczyt inflacji HICP za luty, rynkowy konsensus zakłada spadek wskaźnika do 2,5% wobec poprzedniego odczytu na poziomie 2,8%). Spłyną także finalne lutowe odczyty wskaźników PMI w największych gospodarkach. /ab/

2024-02-29 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Raporty spółek w centrum uwagi

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Krajowy indeks największych spółek WIG20 kontynuował zapoczątkowaną w poniedziałek przecenę, tym razem jednak dołączyły do niego także indeksy spółek o średniej i małej kapitalizacji. Dla szerokiego rynku był to już trzeci dzień solidnych spadków, i to przy relatywnie wysokich obrotach (ok. 1,2 mld zł). W gronie blue chipów zniżkowało 18 z 20 walorów, a najlepiej poradził sobie Alior (+2,2%), którego akcje zyskiwały po publikacji lepszych od oczekiwań wyników za IV kwartał. Liderem spadków zostało natomiast Pepco (- 7%), które przed sesją poinformowało o utracie ok. 15,5 mln euro w wyniku ataku phishingowego. Na rynku długu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rynków rozwiniętych zanotowały niewielkie spadki.

Dziś w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych. Wynikami podzielili się już dziś Apator (spółka zaraportowała nieznacznie mniejsze straty niż spodziewał się konsensus PAP) i Asbis (zyski spadły w ujęciu rok do roku, wpływ na wynik miało zakończenie działalności w Rosji) – więcej szczegółów poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek. Kwartalnymi wynikami podzielą się dziś także m.in. Comarch, mBank czy Stalprodukt.

Na rynkach zagranicznych inwestorzy oczekują odczytu deflatora PCE (preferowanej przez amerykański Fed miary inflacji) za styczeń – konsensus rynkowy zakłada spadek wskaźnika do 2,4% vs. 2,6% w poprzednim miesiącu. Odczyt analizowany będzie w kontekście przewidywań co do terminu i tempa obniżek stóp procentowych w USA. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zaplanowane są także odczyty o lutowej inflacji w Niemczech czy raport nt. wydatków i dochodów Amerykanów.

Perspektywy na otwarcie sesji w Warszawie są neutralne – słabe zakończenie wczorajszej sesji w Stanach Zjednoczonych i korekcyjne nastroje na GPW nie sugerują dodatniego otwarcia notowań na krajowej giełdzie. Niemniej jednak kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy zwyżkują, tak samo jak indeksy azjatyckie, co może sprzyjać poprawie nastrojów na warszawskim parkiecie. /ab/

2024-02-28 08:05:00

Raport poranny z rynku akcji - Sezon publikacji raportów spółek z GPW

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

We wtorek krajowy indeks największych spółek WIG20 kontynuował poniedziałkową przecenę. W gronie blue chipów słabą postawą wyróżnił się sektor bankowy, z Aliorem (- 1,5%) w roli lidera spadków. Wśród spółek z szerokiego rynku uwagę zwraca Vercom, którego akcje podrożały o 10% po publikacji lepszych od oczekiwań wyników. Na zagranicznych rynkach bazowych nastroje były nieco lepsze, a główne indeksy giełd w USA i Europie zaliczyły niewielkie wzrosty. Na rynku długu obserwowaliśmy niewielkie wzrosty rentowności długoterminowych papierów skarbowych rynków rozwiniętych.

Dziś w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdą się przede wszystkim wiadomości ze spółek. Wczoraj po sesji swoimi kwartalnymi raportami podzielili się m.in. Kruk (wyniki zgodne z wcześniejszymi szacunkami), Asseco SEE (wyniki również okazały się zgodne z szacunkami) czy Ailleron (wyniki wyraźnie słabsze od oczekiwań – zysk netto spółki okazał się o 56% niższy niż zakładał konsensus PAP). Dziś rano kwartalnym raportem podzielił się także Alior Bank (zysk netto spółki przebił konsensus PAP o 8,2%). Więcej szczegółów dot. wymienionych raportów znajduje się poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek. Sezon publikacji kwartalnych raportów finansowych spółek w Polsce dopiero się rozkręca. Dziś swoimi wynikami podzieli się jeszcze m.in. Millenium.

Ponadto warto wspomnieć o informacji Kruka nt. przeglądu opcji strategicznych w Czechach i Słowacji, komunikacie Pepco o utracie ok. 15,5 mln euro w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech oraz zawiadomieniu Polenergii o rezygnacji członków zarządu Michała Michalskiego i Tomasza Kietlińskiego.

Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji na GPW są neutralne – o godz. 7:30 niewielkie dodatnie odchylenia notują kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy, spadki dominują natomiast na giełdach azjatyckich. Wydaje się, że inwestorzy oczekują czwartkowych odczytów inflacyjnych z USA i strefy euro, które nadałyby kierunku głównym indeksom. /ab/

2024-02-27 11:00:00

FW20M24 - druga nieznacznie korekcyjna sesja

Rynek online , Tomasz Kolarz

Notowania kontraktów od wczoraj powoli korygują się i są mniej więcej w połowie drogi do najbliższej strefy dołków 2448-568. Z kolei pierwszym oporem dla kursu pozostaje piątkowe maksimum na 2515. Dziś uwagę inwestorów powinny przykuwać dane z USA: o zamówieniach na dobra w styczniu, a także indeks zaufania konsumentów Conference Board za luty.

Techniczny poziom oporu:    2518

Techniczny poziom wsparcia:    2448-58
 

2024-02-27 08:35:00

Raport poranny z rynku akcji - Korekta na początku tygodnia

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wraz z początkiem tygodnia główne indeksy rynków akcji nieco się skorygowały. Na warszawskim parkiecie dotyczyło to przede wszystkim indeksu spółek o największej kapitalizacji WIG20 (indeksy mWIG40 i sWIG80 zanotowały niewielkie wzrosty). W gronie blue chipów zniżkowało 17 z 20 walorów, w ujęciu sektorowym nie wyróżniała się żadna grupa spółek. Sentyment pogorszył się także na rynkach bazowych, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Na rynku długu obserwowaliśmy wzrosty rentowności długoterminowych papierów skarbowych (dochodowość niemieckiej „10-latki” wzrosła o 9 pb. do 2,44%, a amerykańskiej o 7 pb. do 4,29%).

Inwestorzy przygotowują się już do zbliżających się odczytów inflacyjnych - w czwartek poznamy lutowy odczyt deflatora PCE w Stanach Zjednoczonych, a w piątek Eurostat poda szacunek inflacji HICP ze strefy euro. Przewidywania co do tempa i terminu rozpoczęcia obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej i EBC są teraz głównym motywem zwracającym uwagę rynku. „Jastrzębie” komentarze bankierów centralnych skutecznie oddalają perspektywy na początek luzowania monetarnego – na ten moment pierwsza obniżka stóp procentowych w USA wyceniana jest dopiero na czerwiec i to zaledwie z 49,8%-owym prawdopodobieństwem (CME FedWatch). Zbliżające się odczyty rzucą nieco więcej światła na tę kwestię.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych zaplanowane są styczniowe odczyty zamówień na dobra w USA oraz lutowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Dzień zapowiada się ciekawej dla krajowych inwestorów, którzy będą oczekiwać na publikację kwartalnych wyników Kruka, Ailleronu i Asseco SEE.

Perspektywy na otwarcie sesji w Europie są negatywne – kontrakty terminowe na główne indeksy rynków bazowych wykazują ujemne odchylenia w stosunku do wczorajszych zamknięć, co w połączeniu z nieco słabszym zakończeniem sesji w USA implikuje spadkowy początek notowań na GPW. /ab/

2024-02-26 19:55:00

Raport tygodniowy GPW - Środki z KPO odblokowane

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia była publikacja kwartalnych wyników Nvidii – spółki będącej w centrum zainteresowania inwestorów w związku z boomem dot. rozwoju sztucznej inteligencji. Amerykański producent kart graficznych po raz kolejny pozytywnie zaskoczył inwestorów lepszymi od oczekiwań wynikami (zysk na akcję wyniósł 5,15 USD vs. konsensus rynkowy na poziomie 4,64 USD; zysk netto spółki w ujęciu rok do roku wzrósł o 769%), wspierając tym sentyment do całego sektora wysokich technologii. Na krajowym parkiecie uwaga inwestorów zwrócona była przede wszystkim w stronę banków. Nastroje wobec sektora kredytodawców najpierw poprawili rządzący, którzy odrzucili projekt przedłużenia wakacji kredytowych w dotychczasowej formie. Poznaliśmy także zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego ws. wypłaty dywidend przez krajowe banki, a dodatkowego paliwa do wzrostów dolała publikacja kwartalnych wyników banku Pekao wraz z zapowiedzią wysokiej dywidendy.

Wspomniane wydarzenia przełożyły się na solidne wzrosty głównych krajowych indeksów, na czele z indeksem największych spółek WIG20. Subindeks sektorowy WIGBanki, agregujący notowanych w Polsce kredytodawców, wzrósł w zeszłym tygodniu aż o 6,6%. Wśród krajowych spółek zawiódł przede wszystkim Orlen (-2,5% w ujęciu tygodniowym), który rozczarował rynek słabszymi od oczekiwań wynikami.

W tym tygodniu polscy inwestorzy będą śledzić doniesienia z Komisji Europejskiej, która zgodnie z piątkowymi zapowiedziami przewodniczącej Ursuli von der Leyen podejmie decyzje ws. odblokowania 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na czwartkowe finalne dane GUS nt. PKB Polski za IV kw. 2023 roku (zgodnie ze wstępnym odczytem polska gospodarka wzrosła w tym czasie o 1,0% rdr). W centrum uwagi inwestorów znajdą się także publikacje kwartalnych raportów finansowych. Swoimi wynikami pochwalą się m.in. Kruk, Ailleron, Alior, Millenium, Asbis, Comarch, mBank czy BNP Paribas.

Za granicą kluczowymi publikacjami będą te dotyczące inflacji – w czwartek poznamy lutowy odczyt deflatora PCE w Stanach Zjednoczonych, a w piątek Eurostat poda szacunek inflacji HICP ze strefy euro. Oba odczyty będą analizowane w kontekście przewidywań co do tempa i terminu rozpoczęcia obniżek stóp procentowych Fed i EBC. Na przestrzeni kolejnych dni publikowane będą dane dot. amerykańskiej gospodarki – poznamy m.in. styczniowe zamówienia na dobra, odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za luty oraz dynamikę zmian w wydatkach i dochodach Amerykanów. Tydzień zakończą finalne lutowe odczyty wskaźników PMI dla usług i przemysłu w największych gospodarkach. /ab/

Indeks WIG znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który w minionym tygodniu przetestował górne ograniczenie kanału wzrostowego, budujące się od października 2022 r. Krótkoterminowo indeks wydaje się wykupiony, co w kontekście wspomnianej linii kanału – mogłoby rodzić ryzyka dla jakiejś korekty. Pierwszym wsparciem są okolice grudniowego szczytu na 79633. Gdyby ten poziom został pokonany, to następna strefa (mocniejszego) wsparcia znajduje się w okolicy 73460, co dodatkowo wzmacniane jest przez obecność dolnej linii omawianego kanału wzrostowego. Zwyżka z ubiegłego tygodnia generowana była na podwyższonym wolumenie, co oznacza, że strona kupująca zdaje się mieć po swojej stronie istotny wolumenowy argument, a zatem potencjalne cofnięcie kursu w pierwszej kolejności należałoby rozpatrywać jako korektę i realizację części zysków.

Indeks mWIG40 w ubiegłym tygodniu ustanowił nowy historyczny szczyt, a wzrostom kursu towarzyszył podwyższony wolumen, który jest potwierdzeniem siły rynku. Umożliwia to bykom kontynuację hossy, tym bardziej, że kurs wybił (ew. narusza) górny zakres długoterminowego kanału wzrostowego. Gdyby jednak pojawiła się lokalna korekta, to mogłaby dotrzeć z kursem do przełamanego długoterminowego szczytu na 5863 w ramach tzw. ruchu powrotnego. Obrona tego poziomu byłaby kolejnym potwierdzeniem dla trwającej hossy. /tk/