FW20U23 - cofnięcie po nieudanym ataku na lokalny opór
Rynek online , Tomasz KolarzW trakcie wczorajszej ostatniej fazy sesji strona kupująca naruszyła lokalny opór na 2044, jednak na zamknięciu podaż sprowadziła kurs FW20U23 poniżej tego pułapu. W efekcie przedział 2044-50 nadal pełni rolę lokalnego oporu. Wsparciem dla potencjalnie rozkręcającego się cofnięcia są okolice 1999.
Raport poranny z rynku akcji - Stabilizacja na rynkach bazowych
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśWtorek przyniósł na warszawski parkiet dalsze zwyżki głównych indeksów przy relatywnie wysokiej aktywności rynku (dzienna wartość obrotu na spółkach z szerokiego indeksu WIG wyniosła przeszło 1,5 mld zł). Spośród głównych segmentów rynku po raz kolejny najlepiej radziły sobie największe spółki. Sektorowo warto zwrócić uwagę na solidną postawę banków – subindeks WIG-Banki podbił o 3,5%.
Siła sektora bankowego wyraźnie zaznaczyła się w wynikach krajowych blue chipów. Wśród liderów wzrostów znaleźli się najwięksi polscy kredytodawcy, a najwyższe podbicia zaliczyły walory Aliora (+4,4%) i PKO BP (+4,3%). Zbliżający się wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych wydaje się być już uwzględniony w bieżących wycenach, przez co nie wpływa na pozytywny sentyment wokół spółek z sektora bankowego. W gronie blue chipów zniżkowało tylko 2 z 20 walorów, a były to Pepco i Allegro, które przeceniły się odpowiednio o 2,7% i 3,3%.
Obserwatorzy rynku zwrócili wczoraj uwagę na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z oczekiwaniami RPP nie wprowadziła zmian w tym zakresie, podtrzymując wcześniejsze komunikaty o stopniowym powrocie inflacji do celu i zależności dalszych decyzji od napływających danych makroekonomicznych. Dziś o godzinie 15:00 odbędzie się konferencja prasowa przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, który skomentuje wczorajszą decyzję i przedstawi perspektywy gospodarcze na najbliższe miesiące.
Dodatnie zakończenie wczorajszej sesji w USA oraz dzisiejsze nieznaczne zwyżki indeksów azjatyckich i kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy implikują lekko wzrostowy początek sesji w Warszawie. W szerszym kontekście rynki zaczynają już wyceniać perspektywy zysków spółek w II połowie bieżącego roku oraz zbliżające się posiedzenie amerykańskiej FOMC. /ab/
FW20U23 - korekcyjne cofnięcie?
Rynek online , Tomasz KolarzPo wczorajszym ustanowieniu lokalnego maksimum na 2044 r i cofnięciu się – rynek dziś odpoczywa nad lokalnym wsparciem na 1999. Przedział 2030-2044 stanowi pierwszą barierę do pokonania, aby kupujący mogli myśleć o kontynuacji wzrostów.
Raport poranny z rynku akcji - Wzrostowy impet wyhamował
Komentarze poranne , Arkadiusz BanaśPoniedziałkowe rozdanie, mimo stosunkowo dużej zmienności i wysokiej aktywności inwestorów, zakończyło się kosmetycznymi zmianami głównych warszawskich indeksów. Krajowy indeks największych spółek, mimo wzrostowego otwarcia i przekroczenia poziomu 2050 pkt., w połowie sesji utracił swój impet i cofnął się do kursu odniesienia. Konsolidacja polskich indeksów nie dziwi w kontekście zachowania rynków bazowych, które zaliczyły wczoraj nieznaczne cofnięcia. Wczorajszy sentyment na rynkach był kształtowany między innymi przez majowe odczyty wskaźników PMI dla usług. W gospodarkach rozwiniętych, takich jak Francja, Niemcy czy USA, wyniki okazały się nieco niższe od oczekiwań rynkowych, ale wciąż utrzymują się na relatywnie wysokich poziomach. Coraz mocniejsze ożywienie w tym sektorze wykazuje natomiast gospodarka chińska.
Wracając do krajowego rynku, w gronie blue chipów obserwowaliśmy wzrost 13 z 20 walorów, przy czym liderami wzrostów były stosunkowo mniejsze podmioty, takie jak Orange (+2,3%), Grupa Kęty (+2,7%) czy Cyfrowy Polsat (+5,4%). Giganci mający największy wpływ na notowania indeksu WIG20 znaleźli się raczej w grupie zniżkujących walorów, ze szczególnym uwzględnieniem przeszło 1%-owych spadków KGHM, PZU i Pekao.
W dzisiejszym kalendarium publikacji makroekonomicznych brakuje ważniejszych odczytów. Opublikowana zostanie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, ale ze względu na spodziewany brak zmian w zakresie polityki monetarnej, sama decyzja nie powinna mieć znaczącego wpływu na notowania.
Przechodząc jednak do perspektyw na dzisiejszą sesję: poranne notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy wykazują niewielkie ujemne odchylenia, co w połączeniu z wczorajszym cofnięciem indeksów amerykańskich implikuje lekko spadkowy początek sesji w Warszawie. /ab/
Raport tygodniowy GPW - WIG20 najwyżej od ponad roku
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaMimo spadków w pierwszej połowie minionego tygodnia, krajowym indeksom udało się zaliczyć dodatnie wyniki, głównie dzięki solidnym piątkowym zwyżkom. Krajowy indeks blue chipów ponownie przebił psychologiczny poziom 2000 pkt. i pod koniec piątkowej sesji wyznaczył nowe maksimum (trwającego od końca marca) trendu wzrostowego, będąc przy okazji na najwyższym poziomie od przeszło roku. Bez wątpienia istotny wpływ na notowania polskich walorów oraz aktywność rynku miały nastroje panujące na rynkach zagranicznych – poniedziałkowa nieobecność inwestorów z USA i Wielkiej Brytanii odbiła się na obrotach na warszawskiej GPW, a przez cały tydzień obserwowaliśmy kolejne etapy rozmów w sprawie podniesienia limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych. Lokalnie poznaliśmy istotne dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, w tym przede wszystkim majowy odczyt inflacji oraz rewizję PKB za I kwartał 2023 roku. Wskaźnik inflacji konsumenckiej obniżył się w maju do 13% w ujęciu rok do roku i okazał się nawet nieco niższy od rynkowego konsensusu. Odczyt PKB okazał się natomiast słabszy niż wstępnie opublikowane dane, ale wciąż był to wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań rynku.
Sektorowo na krajowym rynku wyróżniały się przede wszystkim trzy branże, których siła przełożyła się na wzrosty głównych segmentów rynku. Pierwszą z nich był sektor gamingowy, którego główny przedstawiciel CD Projekt zaliczył w zeszłym tygodniu 8%-owe podbicie. Spółka podzieliła się lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi i rozpoczęła kampanię marketingową dużego dodatku do flagowej produkcji Cyberpunk 2077. Solidne odbicie zanotował także sektor wydobywczy (subindeks WIGGórnictwo zyskał 4,1%), któremu sprzyjała przede wszystkim poprawa sentymentu wobec chińskiego przemysłu, zapoczątkowana publikacją lepszych od oczekiwań wskaźników PMI. Wzrostom indeksu WIG20 sprzyjała również zwyżka krajowego sektora bankowego, który kontynuuje swoją relatywną siłę mimo zbliżającego się wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych (ma on zostać wydany 15 czerwca br.).
W bieżącym tygodniu polscy inwestorzy zwrócą uwagę na wtorkową decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych (rynkowy konsensus nie zakłada zmian w tym zakresie) oraz na środową konferencję przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. W słowach prezesa NBP obserwatorzy rynku będą doszukiwać się wskazówek co do terminu pierwszych obniżek stóp procentowych lub przynajmniej deklaracji o oficjalnym zakończeniu cyklu podwyżek. Warto także pamiętać, że w najbliższy czwartek nie ma sesji na warszawskiej GPW, ze względu na święto.
Po solidnych danych o amerykańskim rynku pracy oraz rozwiązaniu problemu limitu zadłużenia, najbliższe dni na rynkach zagranicznych zapowiadają się spokojnie, a uwaga inwestorów skupi się na danych makroekonomicznych. Jeszcze dziś poznamy majowe odczyty wskaźników PMI i ISM w Stanach Zjednoczonych. Środa przyniesie natomiast szereg danych z Azji dotyczących chińskiego handlu zagranicznego, a w piątek opublikowana zostanie dynamika wzrostu inflacji w Państwie Środka. /ab/
Indeks WIG za sprawą bardzo udanej końcówki tygodnia zdołał wykazać zwyżkę względem poprzedniego piątku. Wzrost obrotów podpowiada rosnącą presję popytu. Ale też na wykresie tygodniowym pojawiła się niepokojąca wysoka świeca wisielca, która nakazuje ostrożność z ryzykiem wykonania spadkowej korekty. Kurs jest w pobliżu strefy oporu lokalnego szczytu z kwietnia 2022 przy wartości 66,2 tys. pkt. Wskaźniki AT jeszcze nie sygnalizują zagrożeń podtrzymując sygnały kupna.
Podobnie do szerokiego indeksu również na WIG20 jest aktywa świeca wisielca. Tutaj jej negatywne znaczenie wzmacnia fakt pojawienia się przy strefie oporu zniesienia 61,8% ubiegłorocznego spadku (2043 pkt.). Wskaźniki AT podtrzymują sygnały kupna, niepewne zachowanie zdradza ADX (miernik siły trendu), który od wielu tygodniu podąża płaskim ruchem. Indeks przeliczony na USD oprócz wspomnianego wisielca, już do kilku tygodniu utrzymuje wskazania osłabienia impetu (świece szpulki).
Dla mWIG40 również pojawiła się świeca wisielca, w przypadku tego indeksu w pobliżu oporu zniesienia 50% wcześniejszej fali spadkowej. Tutaj indeks już od wielu tygodni wykazuje słabnący impet w ryzykiem zejścia poniżej ostatnio mocno testowanej średniej 15-tygodniowej.
SWIG80 utrzymuje się w pobliżu historycznego maksimum. Ostatnie cofnięcie może być próbą zebrania sił przed ostatecznym testowaniem, ale też wskazania wykupienia rynku na RSI mogą przejawić się w mocniejszej korekcie. /mb/
FW20U23 - popyt przełamał istotny opór na 2030
Rynek online , Tomasz KolarzImponująca kontra byków z poprzedniego tygodnia jest dziś kontynuowana, a kurs przełamuje kolejny opór na 2030, który odwraca swoją rolę jako wsparcie. Najbliższy opór implikowany z serii kontynuacyjnej może znajdować się gdzieś w rejonie 2192-2208.