Invest Cuffs 2024! Oddaj głos na Biuro Maklerskie Alior Banku Zagłosuj
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Promocja dla subfunduszy Alior TFI Wszystkie subfundusze Alior TFI za 0% Sprawdź + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-03-19 08:55:00

Raport poranny z rynku akcji - LPP odrabia straty

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Początek tygodnia przyniósł brak zmian warszawskiego indeksu największych spółek WIG20 i niewielkie, około 1%-owe spadki indeksów spółek średnich i małych. W gronie blue chipów wyróżniało się oczywiście LPP, które po piątkowych zawirowaniach związanych z raportem Hindenburg Research odrobiło część strat, wzrastając o 20,5%. Słabe nastroje panowały także na rynkach europejskich, gdzie główne indeksy notowały niewielkie zniżki. Nieco lepszy sentyment wciąż panuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie uwaga inwestorów skierowana była po raz kolejny w stronę spółek z grupy zwanej Magnificent 7 (7 największych spółek z branży technologicznej na Wall Street). Po doniesieniach medialnych ws. wbudowania silnika Google Gemini AI do oprogramowana iPhone’ów Alphabet zyskał 4,6%, a Tesla zwyżkowała o 6,3% po informacji o planowanej podwyżce cen samochodów. Na rynku długu obserwowaliśmy wzrosty rentowności długoterminowych papierów skarbowych rynków rozwiniętych.

Głównym wydarzeniem tygodnia jest rozpoczynające się dziś dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych. Zgodnie z danymi CME FedWatch Tool inwestorzy odsunęli oczekiwania co do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych dopiero na czerwiec (a nawet na czerwcowym posiedzeniu obniżka stóp o 25 pb. wyceniana jest jedynie z 50,7%-owym prawdopodobieństwem). Marcowa decyzja zostanie ogłoszona jutro.

Na krajowym parkiecie warto zwrócić uwagę na kwartalne wyniki Dom Development, które na poziomie zysku netto okazały się nieznacznie wyższe od konsensusu PAP (więcej szczegółów poniżej w Wybranych komunikatach ze spółek). Sezon publikacji kwartalnych raportów finansowych krajowych spółek trwa w najlepsze, a inwestorzy oczekują już czwartkowych publikacji wyników Dino, PZU czy Grupy Kęty. Podczas dzisiejszej sesji w centrum uwagi pozostanie LPP, którego kurs nadal będzie pod wpływem zeszłotygodniowego raportu amerykańskiego Hindenburga. /ab/

2024-03-18 18:40:00

Raport tygodniowy GPW - tydzień banków centralnych

Raport tygodniowy , Zespół Analiz BM

WIG20 wchodzi w nowy tydzień poturbowany ostatnią sesją ubiegłego tygodnia (wygasanie kontraktów terminowych, spadek LPP o 36%, w ok. połowie odrobiony na sesji poniedziałkowej). Sytuacja na giełdach europejskich jest natomiast dość spokojna. W poniedziałek główne indeksy, takie jak DAX czy CAC40 stabilizowały się na poziomach blisko nowych historycznych maksimów notowań z tygodnia ubiegłego, a amerykańskie odrabiały straty z piątku.

 

Bieżący tydzień należał będzie do bankierów centralnych. Już jutro nad ranem naszego czasu Bank of Japan (BoJ) przedstawi wynik swojego dwudniowego posiedzenia. Część uczestników rynku spodziewa się odejścia od polityki ujemnych stóp procentowych dla jena. Możliwe jest też kolejne podniesienie tolerowanego przez BoJ poziomu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rządu japońskiego. Specyfika japońskiego rynku finansowego i tamtejszej gospodarki, charakteryzującej się spośród państw rozwiniętych, z jednej strony, najwyższym współczynnikiem długu do PKB, z drugiej zaś wysokim udziałem kapitału krajowego wśród posiadaczy obligacji skarbowych tworzy dość wrażliwe podłoże dla ewentualnych efektów ww. decyzji.

 

W środę z kolei przyjdzie czas na ogłoszenie wyników posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (fed). Jeszcze całkiem niedawno konsensus rynkowy zakładał możliwość obniżki głównej stopy procentowej dla dolara (fed funds rate). Obecnie oczekiwania co do timingu na taki ruch przesunęły się już w zasadzie na drugą połowę roku, zwłaszcza po ubiegłotygodniowej publikacji danych o inflacji CPI w USA, która w lutym była wyższa od oczekiwań o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 3,2 proc. r/r. Najwyższa od 4 mies. jest cena ropy, a gaz w Europie, tylko od początku miesiąca, w kontraktach terminowych 1-miesięcznych notowanych na giełdzie w Amsterdamie podrożał o 16% (r/r pozostaje jednak nadal 30% tańszy).

 

W rezultacie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych na rynkach bazowych (USA, Niemcy) znalazły się na poziomach najwyższych od kilku miesięcy. Sytuacja taka, w przypadku braku jakiegoś przełomowego komunikatu z powrotem przybliżającego perspektywy obniżki głównej stopy procentowej dla dolara, będzie sprzyjać korekcie na rozwiniętych rynkach akcji, zwłaszcza na najbardziej rozgrzanym sektorze producentów półprzewodników oraz spółek zajmujących się tematem sztucznej inteligencji. Krajowy parkiet nie musi wcale podążać za tendencjami panującymi na głównych giełdach zagranicznych, natomiast wartym odnotowania jest, iż główny subindeks sektorowy GPW – WIG-Banki zdradza też symptomy technicznego wykupienia, po ponad 4,3%-owej zwyżce i problemach ze sforsowaniem okrągłej bariery 13 tys. pkt. w tygodniu ubiegłym.

 

2024-03-18 12:25:00

FW20U24 - lekkie odreagowanie piątkowej przeceny

Rynek online , Tomasz Kolarz

Pierwsza sesja nowego tygodnia przebiega w spokojnym lekkim odreagowaniu piątkowej przeceny. Wsparciem dla kontraktów terminowych wydaje się strefa 2303-22. Z kolei pierwszym oporem może być górny zakres wysokiej czarnej piątkowej świecy, a tuż nad nim symboliczna 1-pkt niedomknięta luka podażowa z górnym zakresem na 2401. Bieżący tydzień może być interesujący ze względu na środowe posiedzenie FOMC (i projekcje ekonomiczne), a w czwartek opublikowane zostaną wstępne marcowe wskaźniki PMI w przemyśle i usługach w marcu w głównych gospodarkach.

Techniczny poziom oporu:    2401

Techniczny poziom wsparcia:    2322
 

2024-03-18 08:00:00

Raport poranny z rynku akcji

Komentarze poranne , Zbigniew Obara

Obok wygasania marcowej serii kontraktów terminowych, wydarzeniem numer jeden na warszawskiej giełdzie był w piątek bezprecedensowy spadek notowań LPP - spółki o 5%-owym udziale w WIG20 Spadek sięgnął 36% przy gigantycznych obrotach 1,15 mld zł; w trakcie sesji notowania kilkakrotnie były wstrzymywane w celu równoważenia kursu. Stało się tak w reakcji inwestorów na raport niejakiego Hindenburg Research – amerykańskiej firmy inwestycyjnej wyszukującej na świecie spółki do zajęcia krótkich pozycji na ich akcjach (na spadek). Według autorów raportu sprzedaż przez LPP w 2022 roku aktywów rosyjskich była pozorna, a z dowodów wynika, że LPP nadal sprzedaje na rynku rosyjskim, m.in. przez Kazachstan (przed wojną Rosja była dla LPP kluczowym rynkiem zagranicznym).

LPP poinformowało w oświadczeniu, że dementuje informacje znajdujące się w materiale Hindeburg Research i podało, że złożyło do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę LPP, jej akcjonariuszy i inwestorów, zagrażające bezpieczeństwu rynku finansowego. Spółka poinformowała, że nie prowadzi działalności handlowej na terytorium Federacji Rosyjskiej, a transakcja sprzedaży spółki rosyjskiej nie miała charakteru fikcyjnego i nie wiązała się z manipulacjami księgowymi lub rachunkowymi. Według LPP raport Hindenburg Research to element przygotowywanego od 5 miesięcy ataku dezinformacyjnego celującego w spadek kursu akcji. Spółka nie wyklucza, że to działanie może być próbą przejęcia wpływów w LPP przez podmioty trzecie. Na dziś na godz. 10.00 zwołała konferencję prasową z udziałem prezesa Marka Piechockiego i wiceprezesa Przemysława Lutkiewicza, której przebieg wydaje się być kluczowy dla dalszego kierunku notowań akcji.

W piątek WIG20 był najsłabszym głównym indeksem na świecie, tracąc ponad 2,5% (bez spadku LPP strata dzienna wyniosłaby mniej niż 1%). Główne indeksy europejskie jak DAX czy CAC40 zanotowały płaską sesję, a w USA ponownie górę wzięła realizacja zysków: S&P500 stracił 0,65%, a Nasdaq 1,15%, co w jego przypadku skutkowało najniższym zamknięciem notowań od ponad 3 tygodni.

W kontekście dzisiejszej sesji na GPW, abstrahując od samego LPP, rośnie prawdopodobieństwo dominacji pozytywnych nastrojów. Wzrostowo kończy się sesja w Azji (japoński Nikkei ze wzrostem o ponad 2,5%), a notowania kontraktów terminowych na główne indeksy europejskie i amerykańskie o godz. 8.00 „świecą na zielono”.
 

2024-03-15 11:05:00

FW20M24 - odejście od ostatnio ustanowionego lokalnego szczytu

Rynek online , Tomasz Kolarz

Dzisiejsze osłabienie na kontraktach terminowych na WIG20 spowodowane jest przede wszystkim silnym spadkiem LPP (prawie 33%). Najbliższym wsparciem dla kursu są okolice 2379, natomiast oporem jest przedział 2451-68, w którym zawiera się maksimum z ostatnich dni. Dziś wygasa marcowa seria instrumentów pochodnych, co może oznaczać niespodzianki w ostatniej godzinie handlu.

Techniczny poziom oporu:    2451

Techniczny poziom wsparcia:    2379

2024-03-15 08:50:00

Raport poranny GPW - dzień wygasania kontraktów

Komentarze poranne , Zbigniew Obara

Przed przyszłotygodniowymi posiedzeniami banków centralnych na giełdach zachodnich wczoraj stagnacja z realizacją zysków na, a dziś nad ranem na azjatyckich giełdach akcji oraz na giełdach kryptowalut spadki. Główne indeksy amerykańskie S&P500 i Nasdaq, pomimo minimalnie wzrostowego otwarcia notowań, potraciły na koniec sesji po 0,3%. Sektor półprzewodników stracił 1,7%, a najmocniej z grupy spółek „Magnificent 7” straciły Nvidia (-3,2%) oraz Tesla (-4,1%). W przypadku tej drugiej spółki można mówić już o poważniejszym kryzysie notowań, gdyż względem szczytu z grudnia walory straciły blisko 40%.

 

Rentowności długoterminowych obligacji skarbowych wczoraj rosły, a impuls dały obligacje amerykańskie po zestawie danych makro o mniejszej od oczekiwań liczbie nowych bezrobotnych w ostatnim raportowanym tygodniu i wyższej od oczekiwanej inflacji PPI (jednocześnie słabsza była sprzedaż detaliczna). Dziś w kalendarium makro mniej istotne pozycje.

 

WIG20 zakończył sesję minimalnymi wzrostami (+0,2%), MWIG40 płasko, WIG-Banki  - niewielką korektą (o 0,3%). Najlepiej technicznie spośród głównych indeksów GPW wygląda sWIG80, który wczoraj w trakcie sesji poprawił maksimum wszechczasów i wzrósł o 0,3%.

 

Warto przypomnieć, że dziś przypada wygasanie marcowej serii kontraktów terminowych na GPW i biorąc pod uwagę duże zaangażowanie na rynku kontraktów terminowych zagranicznego kapitału spekulacyjnego każde rozstrzygnięcia są na dzisiejszej sesji możliwe. Po sesji nastąpią także przetasowania w składach głównych indeksów (szczegóły w Wybranych wydarzeniach w spółkach).