Raport tygodniowy GPW - WIG20 z powrotem powyżej 2300 pkt.
Raport tygodniowy , Zespół Analiz BMWIG20, po łatwym pokonaniu 2300 pkt., zmierza ku zmianie średnioterminowego trendu ze spadkowego na wzrostowy. Od początku bieżącego miesiąca (mtd) krajowy parkiet należy do najsilniejszych na świecie, wraz z głównymi indeksami europejskimi, m.in. śrubującym historyczne rekordy niemieckim DAX. Optymizm inwestorów za Odrą wynika m.in. z oczekiwań na nową, reflacyjną odsłonę polityki gospodarczej po wyborach parlamentarnych 23 lutego. W USA mtd wysokie wzrosty notują sektorowe indeksy akcji producentów półprzewodników i koncernów paliwowo-energetycznych. Nowo zaprzysiężony prezydent D. Trump ma wydać szereg rozporządzeń mających na celu zwiększenie produkcji ropy naftowej i gazu ziemnego w USA. Wygląda też, że nastąpiło zahamowanie gwałtownego wzrostu rentowności obligacji skarbowych, które stanowią główną konkurencję o kapitał na globalnym rynku finansowym. Rentowności benchmarkowych 10-letnich obligacji rządu USA na początku bieżącego tygodnia spadły do 4,58% z ponadrocznego maksimum przy 4,82%, zanotowanego zaledwie kilka dni temu.
Wracając do krajowego rynku akcji, w układzie sektorowym, najmocniejszy tydzień zanotował subideks WIG-Games (wzrost o 5,9%, szczegółowe statystyki na dalszych stronach raportu), w którym blisko połowę wagi stanowi CD Projekt. Spółka ta ogłosiła w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy oficjalną politykę dywidendową, w ramach której ma wypłacać corocznie inwestorom nie mniej niż 25% zysku netto, przy czym pierwszym okresem rozliczeniowym, do którego będzie się odnosić to 2025 rok, a dywidenda wypłacona zostanie w 2026 r.
Kalendarium publikacji dla krajowych spółek na bieżący tydzień jest dość skromne. W USA spółki o największej kapitalizacji (Big Tech) będą publikować wyniki finansowe dopiero w tygodniu następnym (zaczynającym się od 27 stycznia). W tygodniu poprzednim publikowały natomiast największe amerykańskie banki i w zasadzie każdy z nich zaraportował wynik na poziomie zysku na akcję (EPS) lepszy od oczekiwań. Łącznie 2024 był drugim po 2021 najlepszym w historii finansowo rokiem dla tych instytucji.
Raport poranny z rynku akcji
Zespół Analiz i DoradztwaZa wydarzenie numer 1 na piątkowej sesji na GPW można uznać 8%-ową zwyżkę Żabka Group przy wysokich obrotach (141 mln zł, wyższe miał tylko CD Projekt). Spółka po zamknięciu sesji podała szacunkowe wyniki za IV kw. i cały 2024 rok (szczegóły w Wybranych komunikatach). W mWIG40 obok Żabka Group liderem wzrostów był mocno poturbowany w ostatnich miesiącach Eurocash (+6,8%), działający nota bene w bardzo podobnej branży.
Z kolei CD Projekt był liderem wzrostów (+5,5%) i obrotów (172 mln zł) w WIG20. Była to druga z rzędu mocno wzrostowa sesja waloru, po tym jak zarząd po raz pierwszy ogłosił oficjalną politykę dywidendową (do akcjonariuszy ma trafiać min. 25% zysku netto). WIG20 ze wzrostem na piątkowej sesji o 1,26% uplasował się czołówce stawki europejskich indeksów i powrócił po raz pierwszy od 5 tygodni ponad poziom 2300 pkt. W USA także większość indeksów zakończyła sesję przed weekendem na wzrostach powyżej 1 procenta, przy czym zmienność w trakcie sesji była niewielka, podobnież jak zmiany notowań względem poziomów z czasów zamknięcia notowań na GPW.
Dziś po zamknięciu sesji na GPW nastąpi formalne zaprzysiężenie prezydenta nowej kadencji w USA D. Trumpa. W informacjach prasowych dominuje pogląd, że od pierwszego dnia prezydentury będziemy mieli do czynienia z licznymi zmianami legislacyjnymi powodującymi szereg zmian w rzeczywistości gospodarczej. W centrum uwagi inwestorów mogą pozostawać z pewnością sektor energetyczny i rynek obligacji amerykańskich – głównego konkurenta o kapitał dla rynku akcji.
Kontrakty na główne indeksy europejskie o godz. 8.15 nie wykazywały większych zmian względem piątkowych zamknięć, a sesja azjatycka kończy się wzrostami, zwłaszcza na HangSeng (blisko 2%) po tym jak na rynek napłynęły dane o PKB w Chinach za IV kwartale (wzrost o 5,4 proc. r/r vs. 5,0 proc. oczekiwane i po wzroście w III kw. o 4,6 proc.). Opublikowano także dane o dynamice produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w grudniu. Także w obu tych publikacjach wyniki były lepsze od oczekiwań i lepsze od poprzednich odczytów.
FW20M2520 - popyt testuje kilkumiesięczną linię oporu
Rynek online , Tomasz KolarzStrona kupująca próbuje mocno zaakcentować koniec tygodnia. Notowania kontraktów utrzymują dziś wyraźne plusy i testują kilkumiesięczną linię oporu, a tuż nad nią znajduje się niedomknięta luka podażowa z 12 grudnia, której górnym zakresem jest pułap 2334. Przełamanie tego oporu pozwoliłoby bykom przetestować opór na 2365. Dziś uwaga inwestorów nakierowana będzie na grudniowe dane z rynku nieruchomości oraz produkcji przemysłowej w USA.
Raport poranny z rynku akcji
Komentarze poranne , Zespół Analiz i DoradztwaPoczątek wczorajszej sesji wypadł wysoko, jednak już w pierwszej godzinie handlu strona podażowa sprowadziła kurs w rejon odniesienia. Dalsza część sesji na WIG przebiegała nudno, w wąskiej konsolidacji. Inwestorzy wyczekiwali na publikacje ekonomiczne, które jak się okazało – nie miały potencjału do rozruszania zmienności. W Polsce inflacja bazowa w grudniu spadła do 4% r/r, a oczekiwano 3,9%. RPP w trakcie posiedzenia nie zmieniła poziomu stóp procentowych, co było szeroko oczekiwane przez rynek. Stopa referencyjna nadal wynosi 5,75%.Z kolei w USA sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła 0,4% m/m przy konsensusie 0,6% m/m, przy czym jednocześnie zrewidowano w górę odczyt listopadowy z 0,7% do 0,8% m/m. Opublikowane w USA wnioski o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień wypadły w pobliżu konsensusu (odczyt 217 tys., konsensus 213 tys.).
Z kolei dziś w strefie euro podana zostanie finalna grudniowa inflacja, a w USA dane o wydanych pozwoleniach na budowę domów, rozpoczętych budowach domów oraz produkcja przemysłowa w grudniu. Trudno ocenić, czy dzisiejsza sesja wprowadzi jakąś ciekawość w obrazie technicznym, gdyż jest ostatnią w tym tygodniu, a w poniedziałek USA obchodzą święto (a także zaprzysiężenie D. Trumpa). Ponadto kurs indeksu wczoraj przetestował lokalnie istotny opór na 83336 i został zdecydowanie na nim zatrzymany, co w kontekście „dłuższego weekendu” w USA może nadać indeksowi WIG wyczekujący charakter handlu.
FW20M2520 - dziś posiedzenie RPP i sprzedaż
Rynek online , Tomasz KolarzWczoraj strona kupująca pokonała lokalny opór na 2299, który dziś przetestowała od góry nieznacznie go naruszając (2295). Najbliższym wyzwaniem dla kupujących jest opadająca linia oporu, oraz luka podażowa z sesji 12 grudnia (jej górny zakres to 2334). Dziś odbywa się posiedzenie RPP, a w USA o 14:30 podane zostaną dane z rynku pracy (wnioski o zasiłek dla bezrobotnych), a także dane o sprzedaży detalicznej w grudniu.
Raport poranny z rynku akcji
Rynek online , Zespół Analiz i DoradztwaWczorajsza sesja przebiegała wyraźnie pod dyktando strony kupującej czemu sprzyjały lepsze od oczekiwań wyniki w Q4 amerykańskich banków i przedstawicieli sektora finansowego (Bank of New York Mellon, JP Morgan, Wells Fargo&Co, Goldman Sachs, BlackRock, Citigroup). Pozycjonowało to dobry sentyment w USA, który w prostej linii przekładał się na warszawski parkiet. W efekcie kurs indeksu WIG przełamał średnioterminową linię oporu. Jeśli dodatkowo strona kupująca pokona poziomy opór na 83336, to otworzy drogę dla kursu do kolejnego pułapu 86460.
Dodatkowo wczoraj w Polsce podano finalny odczyt CPI w grudniu (4,7% r/r) oraz w USA (2,9% r/r, przy spadku inflacji bazowej co rynek pozytywnie odebrał).
Dziś w kalendarium wydarzeń i publikacji mamy posiedzenie RPP (rynek nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych) oraz podane zostaną wskaźniki inflacji bazowej w Polsce w grudniu. W Niemczech opublikowana zostanie inflacja konsumencka za grudzień, a EBC opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. Z kolei w USA podane zostaną dane o sprzedaży detalicznej za grudzień (konsensus 0,5% m/m) oraz cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 213 tys.) budujące oczekiwania w stosunku rynku pracy w styczniu.
Poranne nastroje na kontraktach na DAX oraz S&P500 są lekko pozytywne, co może oznaczać podobny scenariusz dla otwarcia sesji na GPW.