Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-06-14 11:40:00

FW20U24 - handel pod kontrolą podaży

Rynek online , Tomasz Kolarz

Dane o inflacji CPI w Polsce w maju okazały się być zgodne z wstępnymi (2,5% r/r), co nie dostarcza impulsu dla rynku. Notowania kontraktów próbują dziś odbić po wczorajszym niskim zamknięciu, jednak w pierwszej fazie sesji niespecjalnie się to udaje. Najbliższa strefa wsparcia przesuwa się na 2359, natomiast maksima z tego tygodnia na 2445 wydają się pierwszym oporem.

Techniczny poziom oporu:    2445

Techniczny poziom wsparcia:    2359 

2024-06-14 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Spadki w Europie

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Optymizm wywołany niższym od oczekiwań odczytem majowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych nie zdołał się utrzymać - nastroje na europejskich giełdach były wczoraj słabe już od rana, a popołudnie (wraz ze startem sesji na Wall Street) przyniosło jeszcze ich pogorszenie. W efekcie duże zniżki mają za sobą najważniejsze indeksy europejskie (DAX i CAC40 spadły o 2%), a razem z nimi solidnie skorygowały się także indeksy z GPW. W gronie blue chipów najbardziej ujemnie kontrybuowało LPP (-5,4%), w przypadku którego środowa publikacja kwartalnego raportu finansowego stała się bodźcem do realizacji zysków. Nie sposób pominąć także słabego zachowania sektora bankowego, w tym przeszło 3%-owych zniżek takich walorów jak Pekao, Alior czy mBank.

Giełda na Wall Street po raz kolejny pokazała swoją przewagę nad parkietami ze Starego Kontynentu. Nastroje amerykańskich inwestorów poprawiły odczyty makroekonomiczne, w tym niższy od oczekiwań odczyt inflacji PPI za maj (2,2% vs. oczekiwane 2,5%) oraz wyraźnie wyższy od konsensusu tygodniowy odczyt nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (242 tys. vs. oczekiwane 225 tys.). Oba odczyty zostały zinterpretowane jako argumenty za szybszym rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. W bliższej perspektywie uwagę zwraca ponad 12%-owy wzrost akcji Broadcom, będący efektem publikacji lepszych od oczekiwań wyników finansowych.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych brak odczytów o takim znaczeniu jak w poprzednich dniach. Niemniej jednak spłyną m.in. finalne dane o krajowej inflacji CPI za maj (wstępny odczyt na poziomie 2,5%), zaplanowane są także wystąpienia bankierów centralnych, m.in. prezeski EBC Christine Lagarde.

Rosnące notowania kontraktów terminowych na główne europejskie indeksy wraz z pozytywnym zakończeniem sesji na Wall Street sugerują, że dzisiejsze otwarcie giełd w Europie może przynieść odreagowanie po wczorajszych spadkach. /ab/

2024-06-13 11:00:00

FW20U24 - cofnięcie w ramach krótkoteminowego niezdecydowania

Rynek online , Tomasz Kolarz

Wczorajsze odbicie przed wieczornym posiedzeniem Fed wyglądało jak oczekiwanie na jakieś gołębie sygnały z tego gremium. Jednak przekaz jaki popłynął był raczej jastrzębi (rezerwa federalna zrewidowała swoje stanowisko i obecnie uważa, że w tym roku będą nie dwie, a jedna obniżka stóp procentowych). Dzisiaj kontrakty terminowe oddają sporą część wczorajszego odbicia. Nadal podstawowym lokalnym wsparciem jest pułap 2390. Z kolei oporem wydają się okolice 2468.

Techniczny poziom oporu:    2468

Techniczny poziom wsparcia:    2390
 

2024-06-13 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Inflacja w USA pozytywnie zaskoczyła

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajszą sesję na europejskich parkietach (w tym także na polskim) można podzielić na dwie części – przed i po publikacji danych o majowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Od początku notowań indeksy nieco zyskiwały, jednak dla warszawskiego indeksu WIG20 było to otwarcie niewielką luką wzrostową i później senne utrzymywanie się w okolicy 2415 pkt. (co oznaczało ok. 0,5%-owy wzrost). Solidne wybicie rozpoczęło się o 14:30, kiedy spłynęły dane z USA – odczyty inflacji okazały się niższe od oczekiwań (3,3% vs. rynkowy konsensus na poziomie 3,4%), co wywołało znaczne reakcje na rynkach – indeksy akcji ruszyły na północ, dolar osłabił się, a rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA obniżyły się z 4,40% do 4,25%.

Choć już sam odczyt inflacyjny był dużą atrakcją dla inwestorów, wczoraj należało skupić uwagę jeszcze na drugim wydarzeniu, czyli ogłoszeniu decyzji FOMC w sprawie stóp procentowych wraz z publikacją nowych projekcji makroekonomicznych Rezerwy Federalnej oraz tzw. wykresu kropkowego (Fed’s dot plot). Zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie (tzn. w przedziale 5,25-5,50%), jednak wydźwięk późniejszej konferencji prezesa Fed J.Powella był wyraźnie jastrzębi – członkowie FOMC nadal czekają na więcej pewności co do spadku inflacji, zrewidowano także prognozę obniżek stóp procentowych do zaledwie jednej w tym roku. Powell nieco ochłodził nastroje po lepszym od oczekiwań odczycie inflacji, jednak mimo to główne indeksy na Wall Street zakończyły notowania solidnymi wzrostami.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych na dziś jest wyraźnie uboższe, choć zaplanowano kilka odczytów z USA (m.in. majowej inflacji PPI). Perspektywy na otwarcie dzisiejszej sesji w Warszawie są neutralne, choć warto pamiętać, że europejskie parkiety nie miały możliwości wycenić wczorajszej decyzji Fed, która na amerykańskie indeksy miała nieco negatywny wpływ. /ab/

2024-06-12 08:45:00

Raport poranny z rynku akcji - Co dalej ze stopami Fed?

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajsza sesja na GPW, mimo pełnego nadziei wzrostowego otwarcia, zakończyła się spadkami głównych indeksów. W gronie warszawskich blue chipów szczególnie negatywnie kontrybuował Orlen (zniżkujący o 1,6%), choć słabo poradziły sobie także największe banki oraz KGHM i Dino. Tylko dwóm spółkom udało się zakończyć sesję wzrostami (Pepco i CD Projekt), choć skala tych zwyżek była niewielka (odpowiednio +0,6% i +0,3%). Krajowej giełdzie ciążył sentyment płynący z europejskich rynków bazowych. Wyraźnie lepiej radziły sobie indeksy na Wall Street, choć do tego przyzwyczaiły nas już poprzednie sesje.

Dziś w kalendarium publikacji makroekonomicznych dwa najważniejsze wydarzenia tego tygodnia. Pierwszym z nich będzie odczyt inflacji CPI za maj w Stanach Zjednoczonych (godz. 14:30). Konsensus rynkowy zakłada utrzymanie się wskaźnika na poziomie poprzedniego odczytu (tj. 3,4%), a ewentualne zaskoczenie w górę nie byłoby dobrym sygnałem dla rynków akcji. Amerykańska inflacja, po zaliczeniu swojego minimum w czerwcu zeszłego roku (3,0%), uporczywie utrzymuje się ponad tym poziomem, mimo utrzymywania wysokich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Drugim wydarzeniem będzie właśnie decyzja amerykańskiego FOMC (odpowiednik krajowej RPP) ws. stóp procentowych. Rynek zgodnie oczekuje pozostawienia stopy procentowej Fed w zakresie 5,25%-5,50%. Uwaga inwestorów skupi się zatem bardziej na późniejszej konferencji prasowej, a także na najnowszej projekcji makroekonomicznej i tzw. wykresie kropkowym. Wszystkie te publikacje będą analizowane w kontekście przewidzenia dalszej ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej.

Zwracamy także uwagę na dwie publikacje z krajowego rynku – raportami finansowymi podzielą się spółki z branży odzieżowej, tj. LPP i CCC. /ab/

2024-06-11 08:40:00

Raport poranny z rynku akcji - Oczekiwanie na jutrzejsze dane

Komentarze poranne , Arkadiusz Banaś

Wczorajsza sesja na europejskich parkietach (także i w Polsce) rozpoczęła się spadkami, wywołanymi między innymi napięciem związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego. W ich wyniku najmocniej ucierpiał francuski indeks CAC40, który rozpoczął notowania blisko 2,5%-ową zniżką po informacji o rozwiązaniu francuskiego parlamentu przez prezydenta Macrona. Niemniej jednak głównym indeksom udało się odrobić większość strat i zakończyć sesję niewielkimi zmianami (nie licząc wspomnianego już CAC40).

Na warszawskim parkiecie tym razem najmniej ucierpiały spółki o największej kapitalizacji zebrane w indeksie WIG20, choć zróżnicowanie stóp zwrotu z poszczególnych walorów było duże. Najsilniejszy ujemny wpływ na indeks mały spadki Budimexu (-4,4%), niwelowane nieco przez zwyżkujące Dino (+2,2%). Znaczenie wczorajszej sesji dla ogólnego obrazu sytuacji na rynku jest jednak niewielkie, ze względu na niską aktywność inwestorów – wartość obrotów na walorach z szerokiego indeksu WIG była najniższa od ponad 4 miesięcy.

Niewielkie wzrosty zaliczyły natomiast indeksy amerykańskie, choć ciążyły im ok. 2%-owe zniżki Apple i Tesli. Z ważniejszych wydarzeń rynkowych warto wspomnieć o splicie akcji Nvidii w stosunku 10:1. Kapitalizacja spółki przebiła niedawno barierę 3 bln USD, stając się tym samym drugą największą pod względem kapitalizacji spółką na nowojorskiej giełdzie.

Zmienność na rynkach jest nieco ograniczona, ze względu na oczekiwanie inwestorów na jutrzejsze wydarzenia, tj. publikację danych o majowej inflacji CPI w USA oraz decyzję FOMC ws. stóp procentowych wraz z nowymi projekcjami makroekonomicznymi Rezerwy Federalnej. Spokojnie zapowiada się także dzisiejsza sesja w Europie, a na lekko wzrostowy początek wskazują zwyżkujące kontrakty terminowe na główne europejskie indeksy. /ab/