Invest Cuffs 2024! Oddaj głos na Biuro Maklerskie Alior Banku Zagłosuj
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Promocja dla subfunduszy Alior TFI Wszystkie subfundusze Alior TFI za 0% Sprawdź + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2024-02-26 19:55:00

Raport tygodniowy GPW - Środki z KPO odblokowane

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia była publikacja kwartalnych wyników Nvidii – spółki będącej w centrum zainteresowania inwestorów w związku z boomem dot. rozwoju sztucznej inteligencji. Amerykański producent kart graficznych po raz kolejny pozytywnie zaskoczył inwestorów lepszymi od oczekiwań wynikami (zysk na akcję wyniósł 5,15 USD vs. konsensus rynkowy na poziomie 4,64 USD; zysk netto spółki w ujęciu rok do roku wzrósł o 769%), wspierając tym sentyment do całego sektora wysokich technologii. Na krajowym parkiecie uwaga inwestorów zwrócona była przede wszystkim w stronę banków. Nastroje wobec sektora kredytodawców najpierw poprawili rządzący, którzy odrzucili projekt przedłużenia wakacji kredytowych w dotychczasowej formie. Poznaliśmy także zalecenia Komisji Nadzoru Finansowego ws. wypłaty dywidend przez krajowe banki, a dodatkowego paliwa do wzrostów dolała publikacja kwartalnych wyników banku Pekao wraz z zapowiedzią wysokiej dywidendy.

Wspomniane wydarzenia przełożyły się na solidne wzrosty głównych krajowych indeksów, na czele z indeksem największych spółek WIG20. Subindeks sektorowy WIGBanki, agregujący notowanych w Polsce kredytodawców, wzrósł w zeszłym tygodniu aż o 6,6%. Wśród krajowych spółek zawiódł przede wszystkim Orlen (-2,5% w ujęciu tygodniowym), który rozczarował rynek słabszymi od oczekiwań wynikami.

W tym tygodniu polscy inwestorzy będą śledzić doniesienia z Komisji Europejskiej, która zgodnie z piątkowymi zapowiedziami przewodniczącej Ursuli von der Leyen podejmie decyzje ws. odblokowania 137 mld euro dla Polski z Funduszu Odbudowy i funduszy spójności. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na czwartkowe finalne dane GUS nt. PKB Polski za IV kw. 2023 roku (zgodnie ze wstępnym odczytem polska gospodarka wzrosła w tym czasie o 1,0% rdr). W centrum uwagi inwestorów znajdą się także publikacje kwartalnych raportów finansowych. Swoimi wynikami pochwalą się m.in. Kruk, Ailleron, Alior, Millenium, Asbis, Comarch, mBank czy BNP Paribas.

Za granicą kluczowymi publikacjami będą te dotyczące inflacji – w czwartek poznamy lutowy odczyt deflatora PCE w Stanach Zjednoczonych, a w piątek Eurostat poda szacunek inflacji HICP ze strefy euro. Oba odczyty będą analizowane w kontekście przewidywań co do tempa i terminu rozpoczęcia obniżek stóp procentowych Fed i EBC. Na przestrzeni kolejnych dni publikowane będą dane dot. amerykańskiej gospodarki – poznamy m.in. styczniowe zamówienia na dobra, odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za luty oraz dynamikę zmian w wydatkach i dochodach Amerykanów. Tydzień zakończą finalne lutowe odczyty wskaźników PMI dla usług i przemysłu w największych gospodarkach. /ab/

Indeks WIG znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który w minionym tygodniu przetestował górne ograniczenie kanału wzrostowego, budujące się od października 2022 r. Krótkoterminowo indeks wydaje się wykupiony, co w kontekście wspomnianej linii kanału – mogłoby rodzić ryzyka dla jakiejś korekty. Pierwszym wsparciem są okolice grudniowego szczytu na 79633. Gdyby ten poziom został pokonany, to następna strefa (mocniejszego) wsparcia znajduje się w okolicy 73460, co dodatkowo wzmacniane jest przez obecność dolnej linii omawianego kanału wzrostowego. Zwyżka z ubiegłego tygodnia generowana była na podwyższonym wolumenie, co oznacza, że strona kupująca zdaje się mieć po swojej stronie istotny wolumenowy argument, a zatem potencjalne cofnięcie kursu w pierwszej kolejności należałoby rozpatrywać jako korektę i realizację części zysków.

Indeks mWIG40 w ubiegłym tygodniu ustanowił nowy historyczny szczyt, a wzrostom kursu towarzyszył podwyższony wolumen, który jest potwierdzeniem siły rynku. Umożliwia to bykom kontynuację hossy, tym bardziej, że kurs wybił (ew. narusza) górny zakres długoterminowego kanału wzrostowego. Gdyby jednak pojawiła się lokalna korekta, to mogłaby dotrzeć z kursem do przełamanego długoterminowego szczytu na 5863 w ramach tzw. ruchu powrotnego. Obrona tego poziomu byłaby kolejnym potwierdzeniem dla trwającej hossy. /tk/

2024-02-19 17:55:00

Raport tygodniowy GPW - Wyniki Nvidii w centrum zainteresowania

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Głównym wydarzeniem minionego tygodnia na rynkach była publikacja styczniowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych, która była przez inwestorów analizowana przede wszystkim w kontekście ścieżki i terminu rozpoczęcia obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej. Odczyt negatywnie zaskoczył inwestorów – okazało się, że wzrost cen w największej gospodarce świata był wyższy niż spodziewał się tego rynek (odczyt wyniósł 3,1% rdr vs. rynkowy konsensus na poziomie 2,9%). Publikacja ostatecznie rozwiała nadzieje inwestorów na szybki początek luzowania monetarnego w USA – w momencie pisania komentarza, wg narzędzia CME FedWatch Tool, wyceny wskazują na pierwszą obniżkę stóp procentowych o 25 pb. dopiero w czerwcu (z 52%-owym prawdopodobieństwem). Dla porównania na początku roku rynek zakładał obniżkę stóp Rezerwy Federalnej już w marcu. Odczyt inflacji początkowo spowodował wyprzedaż na rynkach akcji, jednak dość szybko nastroje inwestorów się poprawiły – po wtorkowych przecenach, w środę główne indeksy odrobiły straty z nawiązką.

W ujęciu tygodniowym na warszawskim parkiecie negatywnie wyróżniły się małe spółki – wśród solidnie zwyżkujących głównych indeksów, indeks sWIG80 nieco się obniżył. Wpływ na to miały niewątpliwie duże spadki spółek o znaczącym udziale w portfelu indeksu – o 5,6% przeceniła się Polenergia (spółka o największym, prawie 7%-owym udziale w indeksie), o 4,7% spadł Asseco BS (3,3% udziału w indeksie), a o 3,9% potaniały akcje Ferro (2,4% portfela indeksu). Sektorowo zawiodły spółki energetyczne, a wzrostom na GPW przewodził tradycyjnie sektor bankowy, który pozytywnie wyróżnia się także w dłuższych interwałach czasowych (tj. w okresach za ostatnie 3 i 12 miesięcy).

Przed nami kolejny tydzień wypełniony publikacjami dotyczącymi zarówno największych gospodarek, jak i konkretnych spółek. Krajowych inwestorów zaciekawią odczyty nt. polskiego rynku pracy (styczniowe dynamiki wzrostu wynagrodzeń, zatrudnienia czy odczyt stopy bezrobocia) oraz dane dot. zmian produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w styczniu (rynkowe konsensusy zakładają solidne odbicia obu wskaźników – w przypadku produkcji przemysłowej rynek liczy na wzrost o 3,1% wobec zaraportowanego w minionym miesiącu spadku o 3,9%, a w przypadku sprzedaży detalicznej inwestorzy spodziewają się odczytu na poziomie 3,5% vs. 0,5% miesiąc wcześniej). Na rynkach zagranicznych istotne dane ukażą się dopiero w czwartek – mowa o wstępnych odczytach wskaźników PMI dla przemysłu i usług w największych gospodarkach, takich jak USA, strefa euro, Niemcy czy Francja (konsensusy rynkowe zakładają niewielkie odbicia wskaźników w Europie i nieznaczne spadki w USA). W piątek z Chin spłyną dane na temat wzrostu cen nieruchomości, które rzucą nieco światła na bieżącą sytuację pogrążonego w kryzysie sektora deweloperów w Państwie Środka.

Istotnym wydarzeniem dla globalnego rynku będzie także środowa publikacja kwartalnego raportu Nvidii – spółki będącej największym beneficjentem boomu związanego z rozwojem sztucznej inteligencji (od premiery ChatGPT w listopadzie 2022 roku akcje spółki podrożały o ponad 360%). Publikacja wyników może być momentem weryfikacji nastawienia inwestorów do całego sektora wysokich technologii.

Swoimi raportami podzielą się także amerykańscy detaliści, tacy jak Home Depot czy Walmart oraz szereg spółek z Europy, m.in. HSBC, Barclays czy Allianz. Nie zabraknie też publikacji skierowanych do krajowych inwestorów – wyniki za IV kw. minionego roku opublikują Orlen oraz Pekao. /ab/

Notowania indeksu WIG znajdują się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który pod koniec grudnia ustanowił szczyt na 79633, po czym wykonał korektę, a w ostatnim tygodniu pokonał ten poziom w cenach zamknięcia. Dało to kupującym argumenty za kontynuacją wzrostów i oddaliło scenariusz korekty lub lokalnego podwójnego szczytu. Nad kursem znajduje się górna linia kanału wzrostowego, w którym indeks porusza się od 2022 r. Linia ta aktualnie przebiega w okolicy 82000. Z kolei istotne wsparcie znajduje się na styczniowym dołku na 72440-73460, który niebawem wspierany będzie przez obecność dolnej linii długoterminowego kanału wzrostowego.

Indeks mWIG40 przełamał długoterminowy opór na 5863 wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima, po czym wykonał ruch powrotny, potwierdzając to wybicie. Następnie byki rozpoczęły kolejny impuls wzrostowy. Jeśli podaż nie zepchnie kursu poniżej poziomu 5863, co mogłoby rodzić scenariusz jakiejś korekty, to byki zdają się mieć argumenty po swojej stronie w kontynuacji hossy. /tk/

2024-02-12 15:40:00

Raport tygodniowy GPW - Styczniowe odczyty inflacji CPI

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Dla krajowych inwestorów najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych i powiązana z nim konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego. O ile decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku (zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono stopy procentowe na niezmienionym poziomie, tj. referencyjna 5,75%), nieco więcej emocji wzbudziły czwartkowe wypowiedzi prof. Glapińskiego, który „jastrzębio” zasugerował, że nie należy spodziewać się obniżek stóp procentowych w tym roku. Inwestorzy oczekiwali niewielkiego poluzowania polityki monetarnej w naszym kraju, tym bardziej w kontekście obniżek stóp w gospodarkach regionu (jak Czechy czy Węgry) oraz spodziewanych w tym roku obniżek stóp przez czołowe banki centralne (Fed i EBC). Uwaga zagranicznych inwestorów była skupiona na kolejnych publikacjach kwartalnych wyników spółek (raportami podzielili się m.in. McDonald’s, BP, Walt Disney, Alibaba czy Siemens) oraz na styczniowych danych inflacyjnych z Chin. Odczyt inflacji CPI w Państwie Środka wykazał 0,8%-owy spadek cen w ujęciu rok do roku, co negatywnie zaskoczyło rynek. Chiny mierzą się z szeregiem problemów (wysokie bezrobocie wśród młodych, kryzys rynku nieruchomości, niesprzyjająca demografia, odpływ kapitału itd.), co negatywnie odbija się na aktywności i zaufaniu konsumentów (a to z kolei przekłada się na napięcia deflacyjne).

W zeszłym tygodniu najważniejsze indeksy krajowej giełdy zaliczyły wyraźne przeceny, za wyjątkiem spółek o małej kapitalizacji zebranych w indeksie sWIG80. W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy solidne spadki sektorów bankowego i energetycznego. Poprawił się natomiast sentyment wobec spółek z branży gamedev.

W kalendarium publikacji makroekonomicznych na ten tydzień zaplanowano wstępny odczyt krajowego PKB za IV kw. 2023 roku – rynkowy konsensus zakłada, że polska gospodarka urosła o 1,1% w ujęciu rok do roku. Główny Urząd Statystyczny opublikuje także odczyt inflacji CPI za styczeń. W tym przypadku rynek oczekuje solidnego spadku wskaźnika do poziomu 4,2% (z 6,2% w grudniu).

W centrum uwagi inwestorów zagranicznych znajdzie się natomiast szereg danych dot. amerykańskiej gospodarki, z czego najważniejszą publikacją będzie odczyt styczniowej inflacji konsumenckiej CPI. Rynek liczy na spadek wskaźnika do poziomu 3,0% rdr, a odczyt będzie analizowany przede wszystkim w kontekście niedawnych „jastrzębich” komentarzy prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który ostudził nadzieje inwestorów na szybkie obniżki stóp procentowych w USA. Obraz kondycji amerykańskiej gospodarki po pierwszym miesiącu 2024 roku dopełnią odczyty sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej oraz danych o rynku nieruchomości.

Spływać będą także kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych. Z zagranicznych spółek wynikami za ostatni kw. ubiegłego roku podzielą się m.in. Coca-Cola, Cisco czy Applied Materials. Ze spółek notowanych na krajowym parkiecie poznamy wyniki m.in. Orange. /ab/

Indeks WIG znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który pod koniec grudnia ustanowił szczyt na 79633. Nad tym szczytem znajduje się również górna linia kanału wzrostowego, w którym indeks porusza się od 2022 r. Linia ta aktualnie przebiega w okolicy 82000. W tym roku kurs wykonał korektę, po czym byki podjęły kolejny impuls testujący opór na 79633. Obecne cofnięcie spod tego oporu buduje lokalny podwójny szczyt, z którego podaż mogłaby ponownie wyprowadzić korektę sprowadzającą kurs do najbliższego wsparcia znajdującego się w okolicy 72440- 73460. Tuż pod tym wsparciem znajduje się dolna linia długoterminowego kanału wzrostowego (okolice 70000). Trwająca od 2022 r. hossa buduje już 5 (wydłużoną) falę wzrostową, a po jej zakończeniu mogłaby się rozpocząć trójfalowa korekta spadkowa.

Indeks mWIG40 przełamał długoterminowy opór na 5863 wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima, co oddaliło negatywny scenariusz długoterminowego podwójnego szczytu. Przełamany opór powinien stać się pierwszym wsparciem dla ruchu powrotnego, który wydaje się obecnie budować. Jeśli byki utrzymają ten poziom w roli wsparcia, to będą mogli wyprowadzić z niego kolejny impuls kontynuujący trwającą hossę. Jeśli jednak pułap 5863 zostanie przełamany, to do gry ponownie wrócą rozważania nad scenariuszem podwójnego szczytu. /tk/

2024-02-05 16:15:00

Raport tygodniowy GPW - Banki motorem wzrostów

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

W minionym tygodniu uwaga inwestorów była zwrócona w kierunku Stanów Zjednoczonych, gdzie po pierwsze Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC, odpowiednik polskiej RPP) podjął decyzję w sprawie stóp procentowych, a po drugie publikowane były kwartalne wyniki najważniejszych spółek z branży technologicznej. Amerykański bank centralny nie zaskoczył inwestorów i utrzymał główną stopę procentową w przedziale 5,25- 5,50%. Sentyment popsuły jednak późniejsze wypowiedzi prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a Powella, który ostudził oczekiwania rynku na szybkie obniżki stóp procentowych w USA (rynek spodziewał się pierwszej obniżki już na marcowym posiedzeniu FOMC, jednak po konferencji zmieniono ten termin na maj – aktualnie obniżka stóp o 25 pb. na majowym posiedzeniu wyceniana jest z 56%-owym prawdopodobieństwem). Nastroje inwestorów poprawiły się jednak wraz z publikacją kwartalnych raportów spółek Big Tech. Szczególnie pozytywnie zaskoczyła Meta Platforms – wyniki właściciela Facebooka okazały się wyraźnie wyższe od oczekiwań, spółka przedstawiła też pozytywne prognozy na przyszły kwartał oraz zapowiedziała wypłatę pierwszej w historii firmy dywidendy, a także skup akcji własnych o wartości 50 mld USD. Na przestrzeni tygodnia solidnie spadały rentowności amerykańskich długoterminowych papierów skarbowych, aż do piątkowej publikacji danych o rynku pracy w USA (liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wyniosła 353 tys. wobec konsensusu na poziomie 180 tys.; dodatkowo znacznie zrewidowano w górę poprzedni odczyt - z 216 tys. do 333 tys.). Po odczycie rentowność amerykańskiej 10-latki wzrosła z 3,87% do ponad 4,0%.

W tym czasie krajowy rynek akcji notował dynamiczne wzrosty, a szczególnie dobrze radziły sobie warszawskie blue chipy zebrane w indeksie WIG20. Zwyżkom na krajowym parkiecie przewodził przede wszystkim sektor bankowy, a subindeks WIG-Banki dzień po dniu poprawiał swoje historyczne maksimum.

Kalendarium publikacji makroekonomicznych w tym tygodniu jest pustawe. Najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku będzie środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i czwartkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego (rynek nie spodziewa się zmian w parametrach polityki monetarnej, a w słowach prof. Glapińskiego inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek nt. terminu najbliższych obniżek stóp procentowych). Uwaga rynku skupi się także na kolejnych zmianach w organach spółek Skarbu Państwa – dziś odbyło się NWZA ws. zmian w składzie rady nadzorczej i zarządu warszawskiej GPW, a jutro nad zmianami w składzie rady nadzorczej zagłosują akcjonariusze Orlenu.

Uwaga zagranicznych inwestorów skupi się na kolejnych publikacjach kwartalnych raportów finansowych. Na przestrzeni kolejnych dni wynikami podzielą się m.in. BP, Ford, Walt Disney, ArcelorMittal, Siemens czy Pepsi. Pojawią się także publikacje dot. spółek z krajowego parkietu: w czwartek wyniki za IV kw. 2023 r. poda mBank, a szacunkami wyników podzieli się CCC. /ab/

Notowania indeksu WIG poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który pod koniec grudnia ustanowił szczyt na 79633. W tym roku kurs wykonał korektę, po czym byki podjęły kolejny impuls testujący ten opór pod koniec minionego tygodnia. Nad tym oporem znajduje się również górna linia kanału wzrostowego, w którym indeks porusza się od 2022 r. Linia ta aktualnie przebiega w okolicy 82000. Wsparciem dla trwającego trendu wzrostowego są okolice styczniowego dołka 72440-73460. Tuż pod tym wsparciem znajduje się dolna linia długoterminowego kanału wzrostowego. Trwająca hossa buduje już 5 falę wzrostową, a po jej zakończeniu mogłaby się rozpocząć trójka spadkowa.

Indeks mWIG40 przełamał jednak długoterminowy opór na 5863 wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima, co oddaliło potencjalny scenariusz podwójnego szczytu. Przełamany wyraźnie opór powinien stać się pierwszym wsparciem dla ewentualnego cofnięcia kursu. Jeśli byki utrzymają ten poziom w roli wsparcia, to będą mogły kontynuować trwającą hossę. /tk/

2024-01-29 16:35:00

Raport tygodniowy GPW - Czy Big Tech zaskoczą wynikami?

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Krajowi inwestorzy rozpoczęli miniony tydzień od zapoznania się z paczką grudniowych danych GUS, w tym z dużo niższym od oczekiwań odczytem sprzedaży detalicznej (0,5% r/r vs. rynkowy konsensus na poziomie 4,6%). Uwaga inwestorów zagranicznych skupiona była natomiast w Europie na polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego, a w Stanach Zjednoczonych na kolejno publikowanych raportach finansowych spółek za IV kw. 2023 roku (wynikami podzielili się m.in. Tesla, Netflix, IBM czy Intel). Poznaliśmy również wstępne odczyty wskaźników PMI za styczeń w najważniejszych gospodarkach, które wykazały nieznaczną poprawę nastrojów w przemyśle strefy euro, ale także ich ochłodzenie w sektorze usługowym. Gospodarka USA niezmiennie utrzymuje swoją siłę, co potwierdził czwartkowy wstępny odczyt PKB za IV kw. – amerykański PKB wzrósł o 3,3% w ujęciu zannualizowanym, co pozytywnie zaskoczyło rynek, który spodziewał się 2%-owego wzrostu. Publikowane na przestrzeni tygodnia odczyty makroekonomiczne były analizowane przede wszystkim w kontekście dalszego kształtowania się polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych, tj. Fedu i EBC, który w zeszły czwartek podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach (stopa depozytowa 4,0%).

Na krajowym parkiecie nastroje nieco się poprawiły, a główne indeksy zanotowały niewielkie wzrosty (nie licząc indeksu małych spółek sWIG80, który zakończył tydzień bez zmian). Sektorowo królowały spółki z branży wydobywczej, którym sprzyjały rosnące ceny miedzi (w przypadku KGHM) i pozytywne rekomendacje analityków (Citi opublikowało rekomendację JSW z potencjałem wzrostu o 136%). Dobry sentyment panował także wokół spółek z sektora gamedev, o czym świadczą 6%-owa zwyżka CD Projektu i przeszło 7%-owe wzrosty takich spółek jak 11 bit studios czy CI Games.

Głównym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie środowe (pierwsze w tym roku) posiedzenie amerykańskiego FOMC (odpowiednik krajowej RPP) i decyzja w sprawie stóp procentowych w USA. Inwestorzy są zgodni, że docelowa stopa procentowa Fed pozostanie bez zmian w przedziale 5,25-5,50%, tym samym większa uwaga skupi się na późniejszej konferencji prasowej i komentarzach prezesa Fed Jerome’a Powella co do kształtowania się polityki monetarnej w USA w kolejnych miesiącach. Jak na razie rynek wycenia prawdopodobieństwo pierwszej obniżki o 25 pb. w marcu na 48%. Wskazówek co do kondycji amerykańskiej gospodarki i tym samym konieczności luzowania warunków monetarnych inwestorzy będą szukać także w publikacjach dot. sytuacji na rynku pracy – we wtorek opublikowany zostanie odczyt liczby wakatów wg JOLTS w grudniu, w środę poznamy raport ADP za styczeń, a w piątek ukaże się styczniowy raport NFP. Inwestorów w Europie zainteresuje natomiast wstępny odczyt PKB strefy euro za IV kw. 2023 r. oraz dane o kwartalnym PKB i styczniowej inflacji w Niemczech.

Wpływ na rynki będą miały również kolejne kwartalne raporty finansowe spółek, w tym przede wszystkim amerykańskich big-techów (Alphabet, Microsoft, Amazon, Apple, Meta Platforms). Na przestrzeni kolejnych dni poznamy też wyniki gigantów sektora farmaceutycznego (Pfizer, GSK, Merck, czy Sanofi) i paliwowego (Shell, Chevron, Exxon Mobil). /ab/

Notowania indeksu WIG poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który pod koniec grudnia ustanowił szczyt. W tym roku kurs wykonuje korektę, która dotarła blisko do wsparcia znajdującego się na 72440 (poprzedni szczyt trwającej hossy). Od połowy stycznia strona kupująca próbuje wyprowadzić odbicie, jednak trudno ocenić, czy nie jest ona jedynie chwilowym odreagowaniem. Gdyby wyprowadzenie tego odbicia miało miejsce z poziomu wsparcia na 72440, to dawałoby bykom więcej pewności (ze względu na pretekst po przetestowaniu tego wsparcia). Jeśli podaż zdołałaby przełamać wsparcie na 72440, to następne znajduje się w okolicy 69000, gdzie aktualnie znajduje się linia głównego trendu wzrostowego.

Indeks mWIG40 od końca grudnia także porusza się w korekcie, przy czym pretekstem dla niej było nieudane pokonanie długoterminowego szczytu na 5863. Jeśli aktualnie buduje się formacja podwójnego szczytu, to niewykluczone może być w dłuższym horyzoncie ponowne przetestowanie dołka rozdzielającego te szczyty, a to mogłoby oznaczać spadek kursu do 3490, co z bieżącego punktu widzenia wygląda na bardzo odległy negatywny scenariusz. Obecna korekta jest na tyle krótka, że strona kupująca ma szansę jej zatrzymanie i ponowny powrót do szczytu, łącznie z możliwością jego przełamania. Jeśli jednak byki nie wyprowadzą ataku, to korekta mogłaby się nadal rozkręcać, a pierwszym dołkiem będącym kandydatem na wsparcie jest minimum z października ub. r. w okolicy 4780- 4880. /tk/

2024-01-22 15:35:00

Raport tygodniowy GPW - Nadzieje na obniżki stóp były przedwczesne

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Głównym motywem minionego tygodnia na rynkach była rewizja oczekiwań inwestorów co do dalszych ruchów głównych banków centralnych tj. amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego. Przedstawiciele obu instytucji, zarówno podczas wystąpień w szwajcarskim Davos (w trakcie zakończonego w piątek Światowego Forum Ekonomicznego), jak i podczas niezależnych konferencji prasowych studzili nadzieje inwestorów na szybkie obniżki stóp procentowych. Zmiana oczekiwań była także efektem spływających danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych, wskazujących na to, że amerykańska gospodarka niezmiennie utrzymuje swoją siłę (sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 0,6% vs. oczekiwane 0,4% i 0,3% poprzednio; o 0,1% wzrosła też produkcja przemysłowa, mimo że rynek spodziewał się odczytu na poziomie 0%). Lepsze okazały się również dane z rynku pracy (wyraźnie niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych). W efekcie wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo obniżki stóp procentowych Fedu o 25 pb. na marcowym posiedzeniu spadło z prawie 77% tydzień temu do 46% (źródło: narzędzie CME FedWatch). Rynek długu skarbowego reagował solidnymi wzrostami rentowności – dochodowość amerykańskich 10-latek wzrosła z 3,95% do ponad 4,15%, a niemieckich z 2,16% do przeszło 2,30%. Mimo to rynki akcji radziły sobie relatywnie dobrze, a w piątek amerykański indeks S&P500 zakończył sesję na swoim historycznym maksimum (4840 pkt.).

W tym czasie główne indeksy warszawskiej GPW kontynuowały (rozpoczętą wraz z nowym rokiem) korektę. Najsłabiej radził sobie indeks największych spółek WIG20, któremu ciążyły zniżkujące banki oraz solidne przeceny Orlenu (-2,8%) i LPP (-5,3%). W ujęciu sektorowym zawiodła branża deweloperów gier wideo (indeks WIGGames spadł o 3,7%), a akcje jej największego reprezentanta tj. CD projektu potaniały o ponad 8%.

Bieżący tydzień w kraju rozpoczął się od solidnej porcji danych Głównego Urzędu Statystycznego za grudzień. Poznaliśmy dynamiki sprzedaży detalicznej (dane negatywnie zaskoczyły – odczyt wyniósł zaledwie 0,5% wobec oczekiwań na poziomie 4,6%), produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej (w tych przypadkach odczyty lepsze od oczekiwań) oraz dane nt. rynku pracy, które uzupełni środowy odczyt stopy bezrobocia. Tłem dla notowań na krajowym parkiecie będzie posiedzenie Senatu, który zajmie się projektem ustawy budżetowej na 2024 rok.

Za granicą uwaga inwestorów skupi się na środowych wstępnych odczytach wskaźników PMI za styczeń w krajach strefy euro i USA. W Europie oczekiwane są nieznaczne wzrosty wskaźników, inwestorzy amerykańscy spodziewają się natomiast nieco niższego niż poprzednio odczytu dla sektora usługowego. Kolejne istotne dane spłyną w czwartek – poznamy wstępny odczyt PKB Stanów Zjednoczonych za IV kw. 2023 r. (konsensus rynkowy zakłada odczyt na poziomie 2% w ujęciu zannualizowanym) oraz grudniowe dane dot. zamówień na dobra i sprzedaży nowych domów. Wydarzeniem dnia dla inwestorów w Europie będzie posiedzenie EBC i decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro (rynek nie spodziewa się zmian w tym zakresie). Na koniec tygodnia spłynie jeszcze kilka informacji z USA, m.in. grudniowe dynamiki wydatków i dochodów Amerykanów.

W USA rozkręca się sezon publikacji kwartalnych wyników finansowych. W tym tygodniu swoimi raportami podzielą się m.in. Netflix, Tesla, IBM, Intel i Visa. /ab/

Notowania indeksu WIG poruszają się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który pod koniec grudnia ustanowił szczyt. W tym roku kurs wykonuje korektę, która dotarła blisko do wsparcia znajdującego się na 72440 (poprzedni szczyt trwającej hossy). Od kilku dni strona kupująca próbuje wyprowadzić kontrę, jednak trudno ocenić, czy nie jest ona jedynie chwilowym odreagowaniem. Wyprowadzenie odbicia z poziomu wsparcia na 72440 dawałoby bykom więcej pewności (ze względu na pretekst po przetestowaniu tego wsparcia). Spójrzmy jeszcze na mniej przyjemny scenariusz dla kupujących: jeśli podaż przełamie wspomniane wsparcie, to następne znajduje się w okolicy 69000, gdzie aktualnie znajduje się linia głównego trendu wzrostowego.

Indeks mWIG40 również od końca grudnia porusza się w korekcie, przy czym pretekstem dla niej było nieudane pokonanie długoterminowego szczytu na 5863. Jeśli przyjąć, że może budować się formacja podwójnego szczytu, to niewykluczone może być w dłuższym horyzoncie ponowne przetestowanie dołka rozdzielającego te szczyty, a to mogłoby oznaczać spadek kursu do 3490, co z bieżącego punktu widzenia wygląda na bardzo odległy scenariusz. Najbliższym dołkiem będącym kandydatem na wsparcie jest minimum z października ub. r. w okolicy 4780-4880. /tk/