Nowa aplikacja Notowania 5 Pro Sprawdź nową aplikację do obserwacji notowań giełdowych + nota prawna
Program lojalnościowy unimot klub+ Sprawdź warunki nowego programu lojalnościowego dla naszych Klientów + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.00%
 • mWIG40 0.00%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.00%
 • NCIndex 0.00%
 • sWIG80 0.00%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.00%
 • WIG 0.00%
 • WIG20 0.00%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.00%
 • WIG20short 0.00%
 • WIG20TR 0.00%
 • WIG30 0.00%
 • WIG30TR 0.00%
 • WIG-BANKI 0.00%
 • WIG-BUDOW 0.00%
 • WIG-CEE 0.00%
 • WIG-CHEMIA 0.00%
 • WIGdiv 0.00%
 • WIG-ENERG 0.00%
 • WIG-ESG 0.00%
 • WIG.GAMES 0.00%
 • WIG-GORNIC 0.00%
 • WIG-INFO 0.00%
 • WIG-LEKI 0.00%
 • WIG-MEDIA 0.00%
 • WIG-MOTO 0.00%
 • WIG.MS-BAS 0.00%
 • WIG.MS-FIN 0.00%
 • WIG.MS-PET 0.00%
 • WIG-ODZIEZ 0.00%
 • WIG-PALIWA 0.00%
 • WIG-Poland 0.00%
 • WIG-SPOZYW 0.00%
 • WIGtech 0.00%
 • WIGtechTR 0.00%
 • WIG-TELKOM 0.00%
 • WIG-Ukrain 0.00%
Wyświetl
...
...
2021-03-01 14:05:00

Raport tygodniowy GPW - trzecia szczepionka trafia do użytku za Oceanem

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Ubiegły tydzień indeksy za Oceanem zakończyły na minusie, choć ostatnia sesja tygodnia i wzrosty kontraktów na początku bieżącego tygodnia mogą wskazywać przynajmniej na tymczasowy odwrót niedźwiedzi. Indeks spółek technologicznych w lutym odnotował głębszą korektę i jako pierwszy w piątek wykazał przesłanki do zmiany krótkoterminowego układu sił. Przez weekend Izba Reprezentantów przegłosowała pakiet stymulacyjny Joe Bidena i teraz dalsze rozważania będą toczyć się w Senacie. Administracji Joe Bidena jednak nie udało się przy okazji wprowadzenia tego pakietu podwyższyć godzinowej stawki minimalnej z poziomu 7,5 USD do 15 USD. W ubiegłym miesiącu istotnie podrożała ropa naftowa, a więc pojawiają się pewne oczekiwania zwiększenia podaży wobec producentów OPEC+, którzy spotkają się w czwartek. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym prawdopodobieństwo sukcesu programów szczepień przeciwko Covid-19 jest zatwierdzenie do użytku w USA już trzeciej szczepionki – tym razem pochodzącej od firmy Johnson & Johnson, niewątpliwym plusem nowego preparatu jest jego jednorazowe podawanie.

Na krajowy rynek oczywiście oddziaływać będą wydarzenia na globalnych rynkach, jednak pewne czynniki, które obecnie mogą wspierać notowania np. amerykańskich rynków u nas będą działać w drugą stronę. Obecnie, z najnowszych wypowiedzi ministra zdrowia Adama Niedzielskiego wynika, że w Polsce wkroczyliśmy w III falę koronawirusa, za którą ma odpowiadać w dużej mierze wariant brytyjski. Wraz z pogarszaniem się sytuacji pandemicznej rośnie prawdopodobieństwo ponownego zamrażania gospodarki, podczas gdy inne gospodarki może czekać stopniowe luzowanie. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, bazowym scenariuszem jest pozostawienie stóp procentowych na obecnym poziomie prawdopodobnie przez najbliższe kilka kwartałów. Poznamy również nowe projekcie dotyczące PKB i inflacji. Bieżący tydzień zaczyna się od wzrostów dużych i małych spółek, średnie przedsiębiorstwa z indeksu mWIG40 rosną w nieco wolniejszym tempie. Wśród blue chipów najmocniej, nawet dwucyfrowo, zyskuje Alior Bank. Podobnie zyskuje Mabion, Playway, Airway i MLP Group. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

W ubiegłym tygodniu główne indeksy na krajowym rynku odnotowały zniżki. Spadkom przewodziły największe spółki, indeks WIG20 jest obecnie przy strefie wsparcia uprzednio pokonanego lipcowego szczytu przy wartości 1884 pkt. Wysoki ciemny korpus tygodniowej świecy, zwłaszcza na tle ostatnich „szpulek”, przy wyraźnie wyższym wolumenie sugeruje wzrost presji podażowej i możliwe pogłębienie zniżki. Na wykresie dziennym rośnie w siłę scenariusz kształtowania formacji RGR, dla której po piątkowym spadku nastąpiło bardzo mocne naruszenie linii szyi. Jeżeli dojdzie do realizacji formacji, jej potencjał określałby poziom docelowy w pobliżu 1700 pkt.

Nadal znaczną przewagę relatywną wykazują średnie i mniejsze spółki. Mimo, że indeksy mWIG40 i sWIG80 odnotowały w skali całego tygodnia zniżkę, to jednak w znacznie mniejszej skali niż szeroki indeks WIG, a istotną przewagę tych segmentów pokazują zwłaszcza stopy zwrotu 1 i 3 miesięczne. Dla mWIG40 wskaźnik siły relatywnej do WIG jest najwyżej od ponad 2,5 roku. Jednak po ostatnim tygodniu kształt ostatnich świec może budzić niepokój. Dla indeksu po wcześniejszej świecy spadającej gwiazdy teraz pojawił się wysoki wisielec, równocześnie RSI przy strefie wykupienia rynku. To może stanowić zapowiedź schłodzenia wykazywanych wcześniej pozytywnych nastrojów.

Dla indeksu sWIG80 wskaźnik siły relatywnej do WIG jest na poziomie najwyższym od ponad 10 lat. Jednak również i tutaj pojawiają się oznaki przesilenia. Układ ostatnich 3 świec przypomina formację gwiazdy wieczornej. Wskaźnik RSI jest w strefie wykupienia rynku, jednocześnie pokazały się niewielkie negatywne dywergencje. Indeks jest obecnie przy strefie wsparcia styczniowego szczytu. Jeżeli dojdzie do przebicia to wzrostowa struktura falowe z pewnością ulegnie osłabieniu. (Marcin Brendota)

2021-02-22 15:10:00

Raport tygodniowy GPW - sezon wynikowy nabiera rozpędu

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Ubiegły tydzień przyniósł drobną korektę na Wall Street, przed nami kwestia rozstrzygnięcia ostatecznej wielkości i formy pakietu fiskalnego Joe Bidena – decyzje w tym temacie mogą zapaść na przełomie lutego i marca, a w najbardziej oddalonym scenariuszu mowa o połowie marca, gdy będą wygasać niektóre obecnie obowiązujące formy wsparcia. Niezmiennie ważnym tematem pozostaje rozwój pandemii koronawirusa, która w ostatnim czasie znajduje się w odwrocie w USA (jednak cały czas podkreśla się fakt konieczności zachowania czujności) jeśli trend się utrzyma możemy spodziewać się luzowania obostrzeń. W Niemczech obecnie trwają rozważania nad przywracaniem funkcjonowania pewnych ograniczonych obszarów, ale konkrety w tym temacie prawdopodobnie pojawią się dopiero na konferencji zaplanowanej na 3 marca. Na amerykańskich rynku trwa okres publikacji wyników za ubiegły kwartał, w bieżącym tygodniu swoje raporty przedstawią znaczące spółki (pod względem kapitalizacji) takie jak: Berkshire Hathaway, Nvidia i Home Depot.

Na krajowym rynku kluczowym czynnikiem może być rozwój pandemii, mowa już o kolejnej fali, której szczyt przewidywany jest w marcu/kwietniu. Zarówno rosnąca dzienna liczba zakażeń, jak i zwiększony odsetek pozytywnych wyników testów stanowią zapowiedź pogorszenia się sytuacji w kraju. W konsekwencji wzrostu koronawirusowych statystyk wysoce prawdopodobne jest ponowne nakładanie ograniczeń gospodarczych, a także restrykcji przemieszczania się (np. wprowadzenie ograniczeń na granicach). Na krajowym rynku na dobre rozkręca się sezon wynikowy, w bieżącym tygodniu wyniki opublikują: ING, Santander, Pekao, Budimex, Żywiec, Kernel, Alior, mBank, Livechat i Asbis i inni. Tydzień rozpoczyna się w niedźwiedzich nastrojach – w indeksie blue chipów niemal wszystkie walory zniżkują, przy czym najmocniej traci CCC. Indeksy średnich i małych spółek również tracą na wartości, przecenia się również piątkowy debiutant Huuuge – choć przecena nie jest zbyt głęboka, a wartość obrotu jak na drugi dzień po tak niejednoznacznej sesji na debiucie również wskazuje na stosunkowo małe zainteresowanie inwestorów. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Miniony tydzień dla głównych indeksów przyniósł wzrost ich kursów. Szeroki indeks WIG zbliżył się do styczniowego maksimum gdzie w pobliżu opór określa poziom docelowy wyznaczony wsp. 1,618 z wcześniejszej (sierpień – październik) korekty spadkowej. MACD podtrzymuje sygnał kupna, RSI jest wciąż poniżej bariery wykupienia rynku. Indeks największych spółek jest w fazie kilkutygodniowej konsolidacji. Taki stan rynku potwierdza wskaźnik DMI, gdzie linia ADX jest poniżej obu linii DMI. Osłabienie wykazywanego w IV kw wzrostowego impetu zdradza zachowanie MACD zmniejszającego dystans do linii sygnalnej. Na plus indeksu jest fakt pozytywnego testowania strefy wsparcia uprzednio pokonanego licowego szczytu – 1884 pkt.

W dobrej kondycji pozostaje segment średnich spółek opisanych indeksem mWIG40. Indeks osiągnął najwyższy poziom od ponad 2,5 roku. Wybicie ponad styczniowe maksimum umacnia falę wzrostową. Najbliższy poziom docelowy określony wsp. 2,618 i wysokością wcześniejszej korekty spadkowej jest przy wartości 4687 pkt. Uwagę zwraca wejście wskaźnika RSI w strefę wykupienia rynku. Tendencję wzrostowa przerwał indeks mniejszych spółek. Niska szpulka z górnym cieniem, zbliżona do spadającej gwiazdy, wskazuje na problem z utrzymaniem wyższych obszarów cenowych. Ostatnie okno cenowe określa pierwsze wsparcie w pobliżu 17154 pkt. (Marcin Brendota)

2021-02-15 14:30:00

Raport tygodniowy GPW - wstępna akceptacja pakietu fiskalnego w USA

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

W nowy tydzień kluczowe indeksy na Wall Street wkraczają z poziomów historycznych maksimów, jednak w poniedziałek ze względu na Dzień Washingtona sesja w USA nie odbędzie się. W nadchodzących dniach zapewne kontynuowany będzie wątek pakietu fiskalnego Joe Bidena, po tym jak w weekend został częściowo zatwierdzony przez Komisje Izby Reprezentantów. Zgodnie z intencją rządzących planowane jest zatwierdzenie finansowego wsparcia do końca lutego. Do głównych form wspomnianego pakietu stymulacyjnego mają należeć bezpośrednie wypłaty o wartości 1400 USD, zwiększenie i wydłużenie programu wsparcia bezrobotnych oraz roczne wsparcie na dziecko w wysokości 3600 USD. W czwartek zeznawać przed Kongresem maja przedstawiciele Robinhood, Citadel, Melvin Capital, a także Reddit w sprawie „wyciśnięcia shortów”, głównie na spółce GameStop. Do tej pory, zgodnie ze „zwyczajem” większość opublikowanych wyników przebija prognozy analityków, a w bieżącym tygodniu raport opublikuje kolejny gigant – Walmart.

Na krajowym rynku występuje zauważalna rozbieżność pomiędzy największymi spółkami zagregowanymi w indeksie WIG20, a pozostałymi z indeksów mWIG40 i sWIG80. Podczas, gdy duże spółki oscylują w okolicach poziomów odnotowanych przeszło 3 miesiące temu, średnie i małe spółki znajdują się znaczenie wyżej w stosunku do swoich poziomów z analogicznego okresu. W indeksie blue chipów ciążą notowania spółek technologicznych – CD Projektu i Allegro. Studio nieprzerwanie zmaga się z problemami, które rozpoczęły się od wypuszczenia niedopracowanego tytułu „Cyberpunk 2077”, w momencie gdy zbliżał się już termin II patcha spółka poinformowała o ataku hakerskim, którego długoterminowych skutków nie sposób obecnie oszacować, ale w krótkim terminie na pewno wpłynie to na opóźnienie pracy nad grami. Czynniki powodujące przecenę Allegro mają inny charakter, inwestorzy mogli wyprzedawać akcje po pierwsze wciąż realizując zysk z niedawnego debiutu – spadki notowań wyhamowały w okolicach cen z otwarcia z pierwszego dnia notowań, po drugie w obawie o zwiększającą się konkurencje na rynku e-commerce - planowane wejście Amazona do Polski, czy ofensywa AliExpress (stworzenie własnej sieci automatów na paczki).

W najbliższych dniach istotne mogą być statystyki dotyczące pandemii w kraju. Zauważalne jest wyhamowanie tendencji spadkowej dla kluczowych covidowych statystyk, a nawet ich lekki wzrost. Jeżeli m.in. w skutek luzowania obostrzeń dzienna liczba nowych zakażeń istotnie wzrośnie wysoce prawdopodobne będzie ponowne wprowadzenie ograniczeń. W tym tygodniu poznamy przede wszystkim wyniki PKO BP, konsensus analityków zakłada, że zysk netto w IV kw. 2020 r. wyniesie 612 mln zł, a więc o 15% mniej r/r, raporty przedstawi także Orange i Ambra. Na początku tygodnia wciąż uwagę zwraca ML System, który jako jedyna spółka z kluczowych indeksów zyskuje w dwucyfrowym tempie. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Od 4 tygodni indeks WIG jest w fazie konsolidacji, kolejne świece przyjmują postać niskich szpulek w mniej więcej stałym przedziale cenowym. Takie zachowanie wypływa głównie z segmentu dużych spółek, o największym udziale w portfelu WIG. A tam najbardziej ważące podmioty w sektorach banków, górnictwa i spółek technologicznych (ALLEGRO i CDPROJEKT) wykazują ostatnio słabsze zachowanie. Sytuację dobrze podsumowują niskie wartości ADX (poniżej przebiegu linii DMI) wskazujące na brak obecności trendu wertykalnego. Technicznie indeks jest pod wpływem testowanej niedawno strefy oporu 59,3 tys pkt. określonej wsp. 1,618 z wcześniejszej korekty spadkowej. W przypadku indeksu WIG20 ogólne obserwacje byłyby zbliżone, warto jednak wskazać na udaną obronę strefy wsparcia uprzednio pokonanego lipcowego szczytu przy wartości 1884 pkt. Niepokojąca zachowuje się wskaźnik MACD nachylający się w stronę linii sygnalnej.

Nadal wyraźna przewagę nad indeksem WIG budują indeksy średnich i mniejszych spółek. Szczególną uwagę zwraca indeks sWIG80, który wchodzi na nowe kilkunastoletnie maksimum. Sygnały wykupienia rynku są obecne na RSI, ale jak na razie bez potwierdzenia w zmianie kursu. MACD podtrzymuje wskazania kupna, dla wykresu cenowego kolejny poziom docelowy określony współczynnikiem 2,618 z wcześniejszej korekty spadkowej (poziom docelowy wsp. 1,618 jest już osiągnięty) wynosi 18,9 tys pkt. Indeks siły relatywnej do indeksu WIG jest na nowym 10-letnim maksimum. (Marcin Brendota)

2021-02-08 15:05:00

Raport tygodniowy GPW - przed nami warunkowe luzowanie gospodarki

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Ubiegły tydzień przyniósł solidne wzrosty dla kluczowych indeksów na Wall Street. Dobry nastrój wśród inwestorów może być kontynuowany wraz z uprawdopodobnianiem się wdrożenia w życie planów fiskalnych prezydenta Joe Bidena, sama przedstawicielka Demokratów Nancy Pelosi wyraziła oczekiwanie na wdrożenie pomocy przed 15 marca (najpóźniej, gdy wygasać będą obecnie obowiązujące formy wsparcia dla bezrobotnych). Dodatkowo zarówno globalnie, jak i w wielu kluczowych gospodarkach dzienna liczba nowych przypadków wirusa zaczyna maleć, a proces szczepień, z różnym tempem, nabiera rozpędu, a więc jest szansa, że szczyt zachorowań jest już za nami. Największym ryzykiem pozostaje pojawienie się nowych odmian koronawirusa, które byłby odporne na szczepionki i zmusiłyby państwa do kolejnych lockdownów. Choć znamy już znaczną część wyników finansowych, to wciąż w bieżącym tygodniu swoje raporty za IV kw. 2020 r. opublikują znaczące przedsiębiorstwa takie jak: Walt Disney, Coca-Cola, Toyota, Cisco, Pepsi i AstraZeneca. W Europie ważnym wątkiem mogą być rozmowy Mario Draghiego, które mogą skończyć się zaprezentowaniem nowego rządu już w tym tygodniu.

Podczas, gdy amerykański rynek z impetem wyznacza coraz to wyższe, nowe rekordy notowań, nasz krajowy rynek złapał zadyszkę. Indeks największych spółek znajduje się w okolicy poziomów wyznaczanych na początku grudnia – nieco lepiej zachowują się indeksy mWIG40 i sWIG80 – choć w ostatnim miesiącu ich zachowanie również było płaskie. Wśród potencjalnych szans dla krajowego rynku należy wymienić opanowaną, stabilnie polepszającą się sytuację pandemiczną, która pozwala na stopniowe luzowanie obostrzeń gospodarczych. Ostatnio ogłoszona warunkowa transza przywracania działalności wisi jednak na włosku – jeśli po 14 dniach od momentu luzowania dzienna liczba zakażeń będzie przekraczać granicę 6-7 tys., to możliwe będzie ponowne wstrzymywanie gospodarki. W drugą stronę, gdy sytuacja będzie unormowana, miejmy nadzieje, że nawet polepszająca się to prawdopodobne będą kolejne luzowania. Przed nami sezon wynikowy, który o ile zaskoczy konsensus in plus, może być pozytywnym bodźcem do kontynuacji wzrostów rozpoczętych w listopadzie. W tym tygodniu poznamy wyniki finansowe wybranych banków za ostatni kwartał ubiegłego roku (Bank Handlowy, mBank i ING). Na początku bieżącego tygodnia wyróżniają się notowania JSW zarówno pod względem skali wzrostu, która oscyluje w granicach 10%, jak i pod względem wartości obrotu – spółka jest najaktywniejszym walorem na początku tygodnia. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Główne indeksy rodzimego parkietu w minionym tygodniu nieznacznie zyskiwały na wartości. W przypadku szerokiego indeksu WIG nie zmieniło to jednak istotnie ogólnego obrazu rynku. Niska szpulka, kształtem zbliżona do doji, podkreśla osiągniecie lokalnej równowago rynkowej, wraz z poprzednią szpulką o bardziej wydłużonym dolnym cieniu podkreśla mniejszą skłonność do penetrowania niższych rejestrów cenowych. Poziom obrotów (z wyłączeniem aktywnej wymiany przed dwoma tygodniami na CDPROJEKT) jest blisko średniej ostatnich tygodni. Uwagę zwraca fakt, że mimo „odhaczenia” poziomu docelowego 59,3 tys pkt. wyznaczonego techniką Fibonacciego (oznaczenia na wykresie), indeks nie poddaje się głębszej korekcie.

Być może lepszym uzasadnieniem jest techniczna sytuacja dla WIG20, którego spółki mają jednak dominujący wpływ na indeks WIG. Tutaj ostatnia zniżka została niemal w punkt wyhamowana przy strefie wsparcia uprzednio przełamanego lipcowego szczytu (1884 pkt.) co zwiększa szanse wzrostowego odbicia. Nadal relatywną przewagę wykazują średnie i mniejsze spółki, i to w różnych badanych interwałach czasowych. Pomimo tego nie sposób jednak nie dostrzec, że wykazywany wcześniej impet wzrostowy, zarówno dla mWIG40 jak i sWIG80, nieznacznie osłabł. Nie jest to jeszcze zapowiedź spadków, a raczej ostrzeżenie, chociaż podobnie jak to miało miejsce w grudniu, może to być jedynie korekta płaska przed dalszą zwyżką. (Marcin Brendota)

2021-02-01 14:25:00

Raport tygodniowy GPW - fala spekulacji unosi notowania srebra?

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Ubiegły tydzień, pomimo spekulacyjnych rajdów na wybranych walorach zakończył się przeceną głównych indeksów na Wall Street. W kontekście wspomnianych rajdów warto wspomnieć o obecnie trwającej zwyżce na rynku srebra - notowania rosną w dwucyfrowym tempie i przebijają swoje lokalne maksima z 2020 roku. Za część wzrostu mogą odpowiadać inwestorzy indywidualni komunikujący się na platformie Reddit, którzy przypuścili „spekulacyjny atak” w celu zmuszenia funduszy do zamknięcia pozycji krótkich m.in. na walorach spółki GameStop. Nowa tendencja na masowy zakup aktywów przez porozumiewających się inwestorów indywidualnych może zaowocować w spekulacyjne, spektakularne ruchy w najbliższym okresie. W temacie pandemii w piątek Europejska Agencja Leków zaakceptowała wprowadzenie szczepionki firmy AstraZeneca na europejski rynek, choć dane o skuteczności dla osób powyżej 55 roku nie są w pełni wystarczające, wobec tego każdy kraj ma sam zdecydować czy poda szczepionkę seniorom. W bieżącym tygodniu poruszany będzie również temat pakietów fiskalnych zaproponowanych przez prezydenta USA Joe Bidena. Nie gaśnie wpływ sezonu wynikowego na rynki - w tym tygodniu swoje raporty za IV kw. 2020 r. przedstawią m.in.: Amazon, Alphabet (Google), Alibaba, Roche, Paypal i Pfizer.

Na krajowym rynku również nie obeszło się bez spekulacji – w temacie „wyciskania shortów” przewinęły się walory CD Projektu, które w ciągu tygodnia po 4 dniowym rajdzie zawędrowały do poziomu 376 zł, zyskując nawet 50%. Finalnie rzeczywiście z Rejestru Krótkiej Sprzedaży zniknęły 4 pozycje na walorach studia. Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła korektę na wspomnianych walorach, a początek bieżącego tygodnia zdaje się wskazywać na stabilizację. W bieżącym tygodniu mogą pojawić się dobre informacje dla gospodarki i społeczeństwa ws. luzowania pozostałych obostrzeń. Premier zapowiedział, że wraz z utrzymywaniem się zniżkującej tendencji covidowych statystyk wprowadzane będą krok po kroku zmiany w kierunku otwierania gospodarki. Nowy tydzień rozpoczyna się w „byczych” nastrojach – indeks blue chipów zyskuje, a w ramach indeksu dominują walory JSW, Lotosu i KGHM (zwyżkująca cena srebra korzystnie wpływa na wycenę spółki). Z pozostałych informacji – na środę zaplanowane jest posiedzenie RPP, na którym zapadnie decyzja w sprawie stóp procentowych – choć analitycy nie spodziewają się zmian w tym zakresie. Bieżący tydzień rozpoczyna okres publikacji wyników za IV kw. 2020 r. – w pierwszej kolejności sprawozdania opublikują: Millennium i PKN Orlen (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Miniony tydzień dla krajowego rynku akcji, przynajmniej pod kątem obserwacji szerokiego indeksu WIG, miał rzadko spotykany przebieg z naprzemiennymi kierunkami zmiany indeksu każdego kolejnego dnia. Jednak ostatecznie piątkowe zamknięcie wypadło bardzo blisko poziomu sprzed tygodnia. Na wykresie dziennym indeksu WIG pojawiła się świeca szpulka z bardziej wysuniętym dolnym cieniem, która z jednej strony podkreśla niechęć do testowania niższych poziomów cenowych, ale może również być odbierana jako wisielec, zwłaszcza po wcześniejszej świecy spadającej gwiazdy. Kluczowym wsparciem jest pokonany w grudniu lipcowy szczyt w pobliżu 53,3 tys pkt. Całotygodniowy wysoki obrót był gównie dziełem aktywnej wymiany akcji CDPROJEKT.

W przypadku WIG20, o ile kształt ostatnich świec i płynących z tego obserwacji jest niemal identyczny, o tyle minimum ubiegłego tygodnia już niemal testowało analogicznie wyznaczoną strefę wsparcia (lipcowy szczyt) ustawioną przy wartości 1884 pkt. To z kolei umacniałoby oczekiwania na szybszy powrót do tendencji wzrostowej, ale patrząc na obecny przebieg podstawowych oscylatorów dość szybko byłby sygnalizowany stan wykupienia rynku.

Dla mniejszych i średnich spółek uwagę głównie zwracają ostatnie świece wisielca, zarówno dla indeksu mWIG40 jak i sWIG80. To są jednoświecowe formacje stąd wymagają dodatkowego potwierdzenia, ale patrząc także na wcześniejsze świece (szpulki) umacniają się wskazania osłabienia wzrostowego impetu i możliwego zainicjowania korekty ostatniej fali wzrostowej. (Marcin Brendota)

2021-01-25 15:10:00

Raport tygodniowy GPW - prawdopodobne luzowanie obostrzeń

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Ubiegły tydzień zakończył się zwyżką kluczowych indeksów na Wall Street i ustanowieniem nowych historycznych maksimów. Lepiej zachowywały się spółki technologiczne, idąc w kierunku wyznaczonym przez Netflixa. Inwestorów mógł zachęcić mocny rozwój wspomnianej spółki w ostatnich miesiącach ubiegłego roku. Bieżący tydzień będzie obfity w raporty za IV kw. 2020 r., wśród raportów znajdziemy zwłaszcza wyniki technologicznych gigantów, a do największych spółek pod względem kapitalizacji, które opublikują dane finansowe zaliczymy: Apple, Microsoft, Tesla, Facebook, Visa, Johnson & Johnson i Mastercard. Wśród ryzyk zagrażających gospodarce w najbliższym czasie należy wymienić pojawiające się opóźnienia w dostawach szczepionek – o ile zostaną nadrobione w kolejnych miesiącach nie powinno to jeszcze budzić niepokoju, jednak dużo gorszym scenariuszem byłoby potwierdzenie mutacji odpornej na szczepionki, choć same informacje o nowo odkrytych szczepach już mogą rodzić obawy, co może przełożyć się na przedłużanie lockdownów, a takie działanie rozważa już Francja.

Krajowe indeksy nie zaliczyły ubiegłego tygodnia do udanych, a szczególna słabość widoczna jest w ramach indeksu największych spółek. W bieżącym tygodniu rynkami może wzruszyć decyzja dotycząca ograniczeń, które będą obowiązywać od początku przyszłego miesiąca. W mediach pojawiają się nieoficjalne informacje zapowiadające luzowanie w postaci m.in. otwarcia galerii handlowych, czy częściowego otwarcia hoteli. Decyzje prawdopodobnie zostaną ogłoszone we wtorek. Malejąca liczba zakażeń w kraju i rosnące sprzeciwy wśród przedsiębiorców będą wspierać proces luzowania obostrzeń. Na początku tygodnia przeważają „niedźwiedzie” nastroje, a w indeksie blue chipów tracą niemal wszystkie walory, jedynie CD Projekt wyróżnia się solidnym wzrostem – spółka przed weekendem dostarczyła patch do gry „Cyberpunk 2077”, który jednak w opinii graczy nie został najlepiej przyjęty ze względu na małe zmiany, które wprowadza. Zgodnie z zapowiedzią studia w przyszłym miesiącu ma pojawić się drugi, który powinien naprawić więcej błędów. Wśród mniejszych spółek słabo tydzień rozpoczyna Trakcja, która opublikowała szacunkową stratę netto w 2020 r. w wysokości 65 mln zł, spółka chwilami traci nawet dwucyfrowo. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Ubiegły tydzień na krajowym rynku przyniósł niewielkie obsuniecie szerokiego indeksu WIG, jednak należy nadmienić, że stało się to głównie pod wpływem zachowania największych spółek. Na wykresie tygodniowym indeksu wciąż dominuje na szczycie formacja harami sprzed tygodnia. Moment pojawienia się formacji jest zbieżny z osiągnięciem teoretycznego poziomu docelowego określonego wsp. 1,618 z fali spadkowej lipiec – październik. Jednocześnie blisko ostatniego szczytu opór podkreślają lokalne maksima z IV kw’19. Jeżeli zniżka miałaby się utrzymać to głównym wsparciem jest lipcowy szczyt przy wartości 53,3 tys pkt.

Indeks największych spółek WIG20 analogicznie do WIG osiągnął teoretyczny poziom docelowy (wsp. Fibonacciego 1,618 z fali spadkowej lipiec – październik) co technicznie uzasadnia bieżącą korektę. Najbliższym wsparciem jest lipcowy szczyt 1884 pkt. Nadal relatywną przewagę wykazują indeksy średnich i mniejszych spółek. Jednak ostatnie świece dla mWIG40 – szpulka i ostatnia doji, sugerują osłabienie impetu z możliwym zainicjowaniem zniżki. Podobnie prezentuje się indeks mniejszych spółek. W przypadku sWIG80 uwagę jednak zwraca przebieg linii siły relatywnej do WIG, która przełamała ponad 10 letnią spadkową linię oporu i obecnie jest na nowych kilkuletnich maksimach. (Marcin Brendota)