Oferta publiczna akcji PCF Group S.A Sprawdź szczegóły oferty + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.32%
 • mWIG40 0.35%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.35%
 • NCIndex 1.99%
 • sWIG80 0.36%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.36%
 • WIG 0.22%
 • WIG20 0.17%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.34%
 • WIG20short -0.16%
 • WIG20TR 0.17%
 • WIG30 0.12%
 • WIG30TR 0.12%
 • WIG-BANKI -0.51%
 • WIG-BUDOW 1.98%
 • WIG-CEE 0.49%
 • WIG-CHEMIA -1.08%
 • WIGdiv 0.85%
 • WIG-ENERG -0.29%
 • WIG-ESG 0.16%
 • WIG.GAMES -1.41%
 • WIG-GORNIC -0.46%
 • WIG-INFO 1.34%
 • WIG-LEKI 1.21%
 • WIG-MEDIA 0.65%
 • WIG-MOTO -0.53%
 • WIG.MS-BAS -0.70%
 • WIG.MS-FIN -0.24%
 • WIG.MS-PET -1.13%
 • WIG-NRCHOM 0.83%
 • WIG-ODZIEZ 2.60%
 • WIG-PALIWA -1.02%
 • WIG-Poland 0.21%
 • WIG-SPOZYW 0.61%
 • WIGtech 0.20%
 • WIG-TELKOM 0.36%
 • WIG-Ukrain 0.78%
Wyświetl
...
...
2020-11-23 15:35:00

Raport tygodniowy GPW - AstraZeneca ogłosiła nawet 90%-ową skuteczność swojego kandydata na szczepionkę

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa

Tydzień na rynkach akcji rozpoczyna się wzrostowo po tym jak kolejne doniesienia o trzeciej potencjalnej szczepionce zwiększają szansę na powrót życia gospodarczo-społecznego w przyszłym roku do normalności. Skuteczność kolejnego kandydata, tym razem pochodzącego od firmy AstraZeneca, w zależności od schematu podawania dawek wyniosła 62% i 90%. Najnowsza ze szczepionek wyróżnia się względem dwu poprzednich, których wynalezienie ogłosiły koncerny Pfizer oraz Moderna, mniej rygorystycznymi warunkami przechowywania i transportu – co znacząco ułatwi logistykę. Oczywiście reakcja rynków akcji nie jest tak znacząca jak po informacji o pierwszym prawdopodobnym kandydacie przed dwoma tygodniami. Bieżący tydzień na amerykańskiej giełdzie będzie skrócony z powodu Święta Dziękczynienia, które wypada w czwartek. Z pozostałych tematów warto śledzić negocjacje związane z Brexitem – ich wpływ na rynek może rosnąć wraz z kończącym się czasem na osiągnięcie porozumienia (do 1 stycznia 2021 roku).

W kraju tydzień rozpoczyna się od dyskontowania przedstawionego scenariusza zmian dotyczącego obostrzeń gospodarczych w nadchodzącym miesiącu. Dzięki otwarciu sklepów w galeriach zyska m.in. sektor odzieżowy, a pozostałe gałęzie gospodarki dotknięte największymi restrykcjami powinny otrzymać dodatkowe wsparcie. Walory największych przedstawicieli branży odzieżowej rzeczywiście zyskują, choć skala zwyżki oscyluje przy średnim wzroście indeksu blue chipów. Rosnące szanse na przywrócenie gospodarki na stare tory wspierają cykliczne sektory, w związku z czym we wzrostach wśród największych spółek dominują przedstawiciele sektora paliwowego i bankowego. Z tego co jeszcze przed nami: w bieżącym tygodniu raporty kwartalne opublikują dwie największe spółki na warszawskim parkiecie – w środę wyniki CD Projekt, a następnego dnia Allegro. Na obu z nich należy spodziewać się nadal wysokiej zmienności. W przypadku tej pierwszej ogromnymi krokami zbliża się zapowiedziany na 10 grudnia termin premiery największego do tej pory tytułu studia „Cyberpunk 2077”, z kolei w przypadku Allegro, inwestorzy przekonali się, że na tym walorze nie tylko można zarabiać, ale też i tracić. W zaledwie 7 sesji – serii zakończonej w ubiegłym tygodniu – walor pokonał drogę z 95 do 66 zł, tracąc ponad 30%. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

Indeks WIG dąży w kierunku lipcowego szczytu 53,3 tys pkt. wartość obrotów utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Uwagę zwraca zachowanie MACD odwracającego wcześniejszy sygnał sprzedaży. RSI jest w strefie neutralnej pozostawiając sobie jeszcze przestrzeń do dalszej zwyżki. Podobny przebieg charakteryzuje indeks największych spółek. Potencjalne zachwianie wcześniejszą świecą o wydłużonym górnym cieniu zostało zanegowane. Na MACD jest aktywny sygnał kupna. Lipcowy szczyt określa opór w pobliżu 1884 pkt.

Dla indeksu średnich spółek przywoływane lipcowe maksimum zostało już osiągnięte. Niska szpulka ubiegłego tygodnia podkreśla presję tak określonego oporu i obniżenie wzrostowego impetu. Do kluczowej bariery, w tym przypadku tegorocznego, maksimum, dociera indeks sWIG80. Niska szpulka wskazuje na obawy o wynik testowania tej bariery. Wskaźniki AT nie potwierdzają nowego maksimum w cenach zamknięcia indeksu, co jest dodatkowym sygnałem ostrzegawczym. (Marcin Brendota)

2020-11-16 15:20:00

Raport tygodniowy GPW - czy kolejny kandydat na szczepionkę wyznaczy rytm dla rynków w tym tygodniu?

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa
 

Nie milkną jeszcze echa wyborów prezydenckich i ogłoszenia skuteczności potencjalnej szczepionki Pfizera, a dzisiaj na rynek trafiła informacja o 95%-owej skuteczności drugiego kandydata na szczepionkę, spółki Moderna. Wspomniana firma jest w stanie wyprodukować 20 mln dawek jeszcze w tym roku, a w przyszłym od 500 mln do nawet miliarda. Rynki zareagowały natychmiastowo, wzrosły m.in. notowania kontraktów na indeks S&P500, a spadły na indeks Nasdaq, mocny wzrost odnotował również niemiecki indeks DAX. W obliczu zwiększonych szans na powrót gospodarki do funkcjonowania na warunkach sprzed pandemii w nadchodzącym roku inwestorzy wybierają spółki cykliczne kosztem spółek technologicznych, co odzwierciedla różnica w zachowaniu indeksu S&P 500 vs Nasdaq. Za Oceanem wciąż trwa sezon wynikowy, w tym tygodniu licząc od spółek o największej kapitalizacji raporty przedstawią: Walmart, Nvida, Home Depot i inni.

 

Z pozostałych tematów warto zwrócić uwagę na decyzje podejmowane w ramach UE. Ciągle kontynuowane są rozmowy ws. Brexitu i wciąż nie wypracowano konsensusu w kilku kluczowych aspektach. Na horyzoncie pojawia się termin końca roku, jeżeli do tego czasu strony nie wypracują porozumienia handel po tym okresie będzie odbywać się na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu, co oznacza możliwość wprowadzenia barier i ograniczeń. Drugą istotną kwestią są negocjacje dotyczące unijnego budżetu oraz Funduszu Odbudowy. Polski rząd nie zgadza się na powiązanie unijnych funduszów z praworządnością.

 

Krajowe indeksy dynamicznie odrabiają straty, a wieści o szczepionkach przesuwają popyt w kierunku spółek cyklicznych, zaliczanych do segmentu value, co jest szczególnie widoczne w zwyżce notowań sektora bankowego, motoryzacyjnego, czy paliwowego. Inwestorzy wyprzedają natomiast spółki z sektora producentów gier, tracą także spółki „covidowe”, których biznes w dużej mierze oparty jest o walkę z koronawirusem. Wizja opanowania pandemii zmniejsza szansę utrzymania wysokich wyników w przyszłości, ale należy podkreślić, że obecnie jeszcze żadna szczepionka nie została dopuszczona do użytku w krajach zachodnich i nie mamy pewności, że zostanie, a nawet jeśli, to zanim zostanie użyta na dużej populacji minie jeszcze sporo czasu, a więc narzędzia niezbędne w walce z wirusem wciąż będą jeszcze potrzebne w najbliższych miesiącach. W kraju na razie bez pełnego lockdownu, ale sytuacja epidemiczna jest daleka od stabilizacji (ostatnim danym o stabilizacji dziennej liczby zachorowań na poziomie nieco powyżej 20 tys. towarzyszy mniejsza ilość wykonywanych testów).


Polska giełda tradycyjnie już charakteryzuje się tym, że większość spółek zwleka z publikacją raportów okresowych do ostatniego terminu, przez co w bieżącym tygodniu na rynek spłynie aż blisko 200 raportów finansowych po III kw. 2020 roku. Z największych spółek będą to: PGE, KGHM, Tauron, JSW, PZU, a także spółki z mWIG40 i sWIG80 m.in.: 11 bit studios, Agora, Comarch, Wirtualna Polska, Wielton, Atal, Śnieżka, Ferro, Alumetal, Torpol, PKP Cargo czy Rainbow. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna

 

Miniony tydzień na krajowym rynku przyniósł zwyżkę głównych indeksów. Również wartość obrotów utrzymuje się na podwyższonym poziomie. Indeks WIG zmierza w kierunku lipcowego szczytu 53,3 tys pkt, uwagę jednak zwraca górny cień ostatniej świecy sugerujący problem z utrzymaniem wyższych poziomów cenowych. Wskaźnik MACD odwraca się w stronę linii sygnalnej, RSI jest w strefie neutralnej pozostawiając sobie przestrzeń do dalszego ruchu. Naturalnie podobny przebieg notuje indeks największych spółek WIG20. Z jednak strony jest podtrzymane wybicie ponad krótkoterminową, spadkową linię oporu czemu też towarzyszą podwyższone obroty, z drugiej strony świeca z wydłużonym górnym cieniem zdradza trudność z wejściem na wyższy pułap cenowy.

 

Pod względem tygodniowych i miesięcznych stóp zwrotu na prowadzeniu jest indeks mniejszych spółek sWIG80. Indeks wbił się ponad krótkoterminową spadkową linię oporu. Wzrost obrotów i luka cenowa potwierdzają rosnącą presję popytu. Tegoroczne szczyty w pobliżu 15 tys pkt. określają potencjalny opór. Indeks średnich spółek jest już blisko swojego maksimum z III kw. Wskaźniki AT nie wykazują odmiennego zachowania od wykresu cenowego. (Marcin Brendota)

2020-11-02 14:40:00

Raport tygodniowy GPW - rynki pod wyborcze dyktando

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Sytuacja rynkowa
Amerykańskie indeksy odnotowały spadek już 2 miesiąc z rzędu. Listopad rozpoczyna się od kluczowego wydarzenia, jakim jest zakończenie przyjmowania głosów w wyborach prezydenckich (do dzisiaj już ok. 95 mln obywateli oddało swój głos). Według sondaży niezmiennie szale zwycięstwa przechylają się na stronę kandydata Partii Demokratycznej Joe Bidena. Wynik wyborów nie jest jednak jeszcze rozstrzygnięty (decyduje skomplikowany system liczenia głosów elektorskich), w ostatnich wyborach Hillary Clinton przegrała, mimo iż zdobyła łącznie niemal 3 mln więcej głosów. W obecnej polityce USA stawką jest nie tylko urząd prezydenta, ale również obsadzenie miejsc w Senacie i Izbie Reprezentantów. W razie umocnienia pozycji przez Demokratów można spodziewać się presji na większy pakiet fiskalny (co w ubiegłym tygodniu znalazło odzwierciedlenie w osłabieniu notowań amerykańskich obligacji i wzroście ich rentowności), załagodzenia (jednak nie całkowitego zaniechania) sporów handlowych, a także dążenia w kierunku większego wykorzystania zielonej energii (kursy spółek z tego sektora cały czas mają się dobrze). Z pozostałych kwestii w środę posiedzenie Fed – raczej jednak ze względu na zbliżające się rozstrzygnięcie wyborów – bez zmian w polityce pieniężnej w tym miesiącu. Nie słabnie wpływ pandemii Covid-19 na kluczowe obszary gospodarcze rynków rozwiniętych : dzienna liczba zachorowań w USA oscyluje w granicach 100 tys., a poszczególne państwa z Europy Zachodniej coraz bardziej zaostrzają restrykcje społeczno-gospodarcze, w tym decydują się na ogólnokrajowy lockdown (w Anglii wstępnie potrwa aż do 2 grudnia). Dla krajowych indeksów także głównym ryzykiem pozostaje rozwój koronawirusa. Co prawda najnowszy odczyt statystyk rodzi nadzieję na przynajmniej spowolnienie rozwoju pogarszającej się sytuacji (na co pozytywnie w pierwszym dniu tygodnia reagują warszawskie indeksy), jednak jest jeszcze zbyt wcześnie na optymizm (przyrost zajętych łóżek i respiratorów przewyższa przyrost zapasów). Wytłumaczeniem dla poniedziałkowego odbicia mogą być także doniesienia płynące ze strony rządzących o niechęci wprowadzania kolejnych ograniczeń gospodarczych, o ile nie będą konieczne. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, które prawdopodobnie nie zmieni obecnie przyjętych rozwiązań w ramach poziomu stóp procentowych. Sezon wyników nabiera rozpędu, w bieżącym tygodniu raport za III kw. 2020 r. opublikują m.in.: Alior, PKO BP, Play, Benefit Systems, Energa, ING, Kruk, Pekao, Asbis, GPW, Dino, Bank Handlowy oraz Global Cosmed. (Adam Dudoń)

Sytuacja techniczna
Miniony tydzień dla indeksu WIG przyniósł najgłębszy spadek od ponad pół roku. Wysokie obroty potwierdzają silną dominację podaży. Bieżące wartości indeksu naruszają potencjalne wsparcie (44460 pkt.) określone zniesieniem 50% z wcześniejszej fali wzrostowej. Kolejna bariera zniesienia 61,8% to 42366 pkt. Na MACD jest aktywny sygnał sprzedaży, uwagę zwraca zachowanie RSI, który jest bliski osiągnięcia strefy wyprzedania rynku. W przypadku indeksu największych spółek bieżące wartości są przy poziomie zniesienia 61,8%. Podobnie jak dla indeksu WIG ciemna długa świeca przy wysokich obrotach wskazuje na wysoką presję podaży mogącą skutkować kontynuacją zniżki. Indeks mniejszych spółek opisany indeksem sWIG80 spadał w nieco niższym tempie w porównaniu do pozostałych głównych indeksów. Jednak tutaj wyrazem słabości było naruszenie wsparcia 13,2 tys. pkt. określonego uprzednio pokonanym lutowym szczytem. Bieżący kurs jest przy wartości zniesienia 38,2% wcześniejszej fali wzrostowej. Podobnie jak dla innych indeksów jest podtrzymany sygnał sprzedaży na MACD. Najgłębszy spadek odnotował mWIG40. Indeks, który dotychczas pozostawał w trendzie bocznym z dużym impetem dokonał dolnego wybicia w ostatnim tygodniu. Na wykresie dziennym przypomina to wybicie z formacji RGR. Ostatni kurs jest przy teoretycznym wsparciu zniesienia 50% z wcześniejszej fali wzrostowej. (Marcin Brendota)

2020-10-26 14:10:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Marcin Brendota

Do wyborów prezydenckich w USA, które zakończą się 3 listopada pozostał już zaledwie tydzień.

Po ostatniej debacie obu kandydatów, w sondażach nadal istotnie prowadzi kontrkandydat obecnego prezydenta – Joe Biden, któremu zwycięstwu przypisuje się ewentualne załagodzenie sporów handlowych oraz zwiększenie inwestycji USA w sektor zielonej energii kosztem tradycyjnych paliw kopalnych. Reelekcja dotychczasowego prezydenta (choć obecnie mało prawdopodobna) z pewnością przysłużyłaby się natomiast akcjom spółek tradycyjnego sektora energetycznego, które znajdują się od wielu tygodni i miesięcy w trendach spadkowych. Przed nami także ciąg dalszy negocjacji ws. pakietu fiskalnego, rozmowy trwają już wiele tygodni, a czasu na wprowadzenie ich jeszcze przed wyborami zostało bardzo mało. W czwartek poznamy odczyt annualizowanego amerykańskiego PKB za III kw. – konsensus zakłada wzrost o 31,9% po spadku o 31,4% w II kwartale. Tego samego dnia odbędzie się posiedzenie EBC ws. konieczności podjęcia dodatkowych działań fiskalnych w razie recesji w strefie euro. Kontynuowany jest sezon publikacji wyników finansowych za III kw. amerykańskich spółek. W tym tygodniu czeka nas wysyp raportów wszystkich spółek spod akronimu FAAMG  (Alphabet, Amazon, Apple, Facebook oraz Microsoft).

 

Dla krajowego rynku istotnym pozostaje dalszy przebieg pandemii oraz ewentualne rządowe pakiety pomocowe (o ile zostaną wprowadzone). Jeżeli sytuacja pandemiczna nie ulegnie stabilizacji prawdopodobnie zostaną wprowadzone kolejne restrykcje gospodarcze. Jedną z kolejnych ofiar restrykcji (w branży gastronomicznej) można nazwać spółkę AmRest, która po serii spadków, znajduje się już na poziomie poniżej 30% wartości z okresu sprzed pandemii. Inwestorzy dyskontują także spadek liczby osób odwiedzających galerie handlowe, a także ryzyko wprowadzenia ograniczeń w ich funkcjonowaniu m.in. poprzez wyprzedaż walorów LPP, które jest najsłabszym ogniwem w indeksie WIG20 na początku tygodnia. Z drugiej strony pozytywnie wyróżniają się notowania przecenionego w ostatnim czasie CD Projektu, do kluczowego wydarzenia dla spółki pozostaje coraz mniej czasu – premiera gry „Cyberpunk 2077” zaplanowana jest na 19 listopada 2020 r. Wraz ze zbliżającą się premierą może rosnąć wartość obrotu na walorach spółki oraz można oczekiwać większej dynamiki zmian cen. W bieżącym tygodniu kwartalne raporty opublikują: CCC, Millennium, Santander, Orange, Asseco SE, Budimex, Lotos, PKN Orlen oraz mBank.  (Adam Dudoń)

 

Sytuacja techniczna

W minionym tygodniu na krajowym rynku główne indeksy odnotowały zniżkę. Na wykresie tygodniowym WIG jest podtrzymane dolne wybicie z wcześniejszej, zapoczątkowanej w czerwcu konsolidacji. Uwagę zwraca wzrost obrotów, chociaż częściowo jest to powodowane wprowadzeniu do głównych indeksów akcji Allegro. Na MACD jest podtrzymany sygnał sprzedaży. Dla indeksu największych spółek również jest podtrzymane wyłamanie z wcześniejszego trendu bocznego. Bieżące notowania opierają się na wsparciu zniesienia 38,2% z wcześniejszej fali wzrostowej (marzec – lipiec). Wzrost obrotów, podobnie jak dla WIG, poniekąd wynika z wprowadzenia do indeksu spółki Allegro. Na MACD jest aktywny sygnał sprzedaży.

 

Indeks średnich spółek, chociaż obniżał się w większym tempie w porównaniu do WIG, to jednak w perspektywie ostatnich tygodni jest bardziej stabilny. O ile WIG czy WIG20 wybiły się dołem z wcześniejszych konsolidacji, o tyle mWIG40 nadal pozostaje w trendzie bocznym. Najlepiej w ostatnim tygodniu zachowywał się indeks mniejszych spółek sWIG80. Uwagę zwraca jednak fakt, że indeks od września pozostaje w korekcie spadkowej. Dynamika ruchu jest dość niska, zwłaszcza porównując do tempa wcześniejszego wzrostu indeksu. Najbliższym wsparciem jest szczyt z końca lutego przy wartości 13,2 tys pkt.

(Marcin Brendota)

2020-10-19 14:50:00

Raport tygodniowy GPW - w centrum uwagi Covid-19 i negocjacje ws. pakietu stymulacji gospodarki USA

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

 

Sytuacja rynkowa

W bieżącym tygodniu w centrum zainteresowania inwestorów pozostaje temat wypracowania kompromisu w sprawie pakietu stymulującego amerykańską gospodarkę. Demokraci przedstawili Republikanom ultimatum, że zarys pakietu musi zostać uzgodniony do końca wtorku, jeżeli ma być przyjęty jeszcze przed wyborami.

 

W środę odbędzie się głosowanie Senatu nad częściowym pakietem opiewającym na kwotę 300 mld USD, co prawdopodobnie zakończy się niepowodzeniem, gdyż Demokraci nie widzą sensu w przyjmowaniu wielu drobnych rozwiązań. Ich celem jest przyjęcie kompletnego pakietu o wartości 2,2 bln USD. Sam prezydent w niedziele wyraził chęć przyjęcia pakietu nawet przekraczającego wspomnianą kwotę. Liczba diagnozowanych zachorowań na koronawirusa w USA, ponownie zaczyna wzrastać (liczba nowych przypadków w ostatnich odczytach przewyższyła 70 tys., co ostatni raz było widziane w lipcu), choć bez wzrostu pozostaje liczba zgonów. Niewiele już czasu pozostało do wyborów prezydenckich w USA, co prawda Joe Biden znacząco prowadzi w sondażach, ale zawsze pozostaje szansa na nieoczekiwane zwroty akcji. Poza tym kolejne amerykańskie spółki opublikują swoje raporty, w tym Netflix (we wtorek) i Tesla (w środę). Z danych makro dziś poznaliśmy odczyt PKB w Chinach: za III kw. br. wzrost wyniósł 4,9% r/r wobec konsensusu 5,2% oraz wcześniejszego odczytu za II kw. 3,2%. Po III kw. br. chiński PKB od początku roku narastająco jest już dodatni, a więc gospodarka odrobiła już całość poniesionych strat i pnie się ku górze.

Na GPW ubiegły tydzień zakończył się solidną przeceną zarówno dla blue chipów jak indeksów mWIG40 i sWIG80. Słabe zachowanie krajowego rynku akcji, szczególnie wyróżnia się na tle rynków zagranicznych i zbiegło się z gwałtowną dynamiką wzrostu statystyk związanych z koronawirusem w kraju. Pod względem liczby nowych chorych w przeliczeniu na milion mieszkańców Polska znalazła się w niezbyt chlubnej światowej czołówce. W świetle wprowadzanych nowych ograniczeń, powstaje pytanie o ewentualne pakiety pomocowe dla zamykanych branż i gospodarki jako całości, przynajmniej w części podobne do tych z wiosennego lockdownu. I w tym tygodniu rząd ma przedstawić swoje propozycje. Nowa pomoc ma być ukierunkowana na konkretne sektory. W ocenie prezesa NBP Adama Glapińskiego, który dostrzega możliwość poniesienia straty przez sektor bankowy ujmowany jako całość w 2021 r. głównie za sprawą rosnących odpisów na straty kredytowe, banki nie powinny wypłacać dywidendy. Wśród wydarzeń, które elektryzowały inwestorów na początku tygodnia na GPW, warto wymienić publikację nowej strategii PGE, w której spółka zamierza zwiększyć udział źródeł nisko i zeroemisyjnych w portfelu wytwórczym energii do 2030 r. do 85%, a OZE do 50%. Do 2050 r. spółka chce osiągnąć neutralność klimatyczną i zapewnić klientom 100% energii ze źródeł odnawialnych. Inwestorzy dobrze przyjęli nowe plany, gdyż w pierwszym dniu tygodnia to właśnie PGE jest liderem wzrostu wśród blue chipów, a za nią podąża Tauron. W nadchodzącym tygodniu za sprawą wzięcia tematu pandemii na tapet można oczekiwać większej zmienności na spółkach, które tworzą rozwiązania „antycovidowe”. Przed nami sezon publikacji wyników za III kw., który w środę rozpocznie Grupa Kęty. (Adam Dudoń)
 

 

Sytuacja techniczna
 

Miniony tydzień mierzony głównymi indeksami przyniósł spadek na krajowym rynku. Indeks WIG na wykresie tygodniowym po dwóch słabych świecach, o krótkich korpusach oraz wydłużonych górnych cieniach, powrócił do spadków. Bieżące notowania są przy poziomie wrześniowego minimum podtrzymując wcześniejsze wskazanie dolnego wybicia z kilkumiesięcznego trendu bocznego. Na MACD jest wciąż aktywny sygnał sprzedaży. Zbliżony obraz rynku ma miejsce dla indeksu WIG20. Tutaj jednak kurs już zszedł poniżej poprzedniego dołka. Bieżące notowania testują obszar wsparcia zniesienia 38,2% z wcześniejszej marcowo lipcowej fali wzrostowej. Bardziej, aniżeli dla indeksu WIG, jest widoczne i podtrzymane dolne wybicie z wcześniejszego trendu bocznego. Również tutaj jest aktywny sygnał sprzedaży. Indeksy średnich spółek mWIG40 wykazał większą odporność na ogólne pogorszenie nastrojów notując w skali całego tygodnia spadek mniejszy od 1pp. Jednakże kształt ostatnich świec – szpulki, nie wzbudza silniejszych wskazań, sam indeks od czerwca pozostaje w trendzie bocznym. Natomiast spadkową korektę kontynuuje indeks mniejszych spółek sWIG80. Wykres cenowy zbliża się do strefy wsparcia 13,2 tys pkt., którą określa uprzednio pokonany lutowy szczyt. (Marcin Brendota)

2020-10-12 14:40:00

Raport tygodniowy GPW - rusza sezon publikacji wyników za III kw. w USA

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Ubiegły tydzień zakończył się solidnymi zwyżkami na Wall Street, ciągnionymi m.in. przez spółki technologiczne. Uzasadnienia względnej siły indeksu Nasdaq można szukać wśród obaw o II falę pandemii, a co za tym idzie ewentualną II falę obostrzeń gospodarczych. W razie zmaterializowania się negatywnego dla gospodarki scenariusza spółki technologiczne powinny ucierpieć w mniejszym stopniu niż tradycyjny biznes. Jeśli chodzi o bieżący tydzień w centrum uwagi inwestorów mogą być: rozmowy MFW i Banku Światowego na temat stanu globalnej gospodarki, negocjacje ws. pakietu wspierającego gospodarkę w USA (prezydent Donald Trump w ubiegłym tygodniu początkowo chciał zerwać negocjacje i przełożyć temat na okres po wyborach, jednak w ostatni piątek ogłosił, że popiera znacząco wyższy pakiet niż ten, który do tej pory był tematem dyskusji), dalsze niekończące się uzgodnienia UE z Wlk. Brytanią na temat współpracy post-Brexitowej, a także burzliwy okres poprzedzający wybory prezydenckie w USA. Ponadto rozpoczyna się sezon publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek za III kw. W tym tygodniu wyniki opublikują m.in. czołowi przedstawiciele sektora bankowego: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan.

Na krajowym rynku zagościły obawy wynikające z dynamicznie rosnącej liczby zachorowań na koronawirusa, a co za tym idzie obawy o kolejne obostrzenia gospodarcze, które już się materializują (wprowadzenie restrykcji obowiązujących w żółtej strefie na terenie całej Polski). Negatywne nastroje spowodowały wyprzedaż akcji w II części tygodnia oraz transfer kapitału w kierunku „spółek covidowych”, takich jak Mercator Medical, który kontynuuje rajd nawet w bieżącym tygodniu, pomimo realizacji zysków wśród innych spółek (np. Biomed-Lublin, Harper Hygienic). II fala kryzysu staje się faktem, a prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys podkreśla, że koniunktura gospodarcza zaczyna przypominać bardziej literę „W” niż „V”. W bieżącym tygodniu obawy o restrykcje gospodarcze pozostaną na uwadze inwestorów (w czwartek ma pojawić się aktualizacja sytuacji ze strony rządu), jednak to udany debiut Allegro, przynajmniej na początku tygodnia, jest kluczowym wydarzeniem. Największa oferta publiczna na polskim rynku okazała się ogromnym sukcesem zarówno pod względem zainteresowania (wartość obrotu niecałe 3 mld zł przed godz. 14) jak i wzrostu (niemal 60% przed godz. 14). Kalendarz krajowych wydarzeń makroekonomicznych poza odczytem inflacji CPI pozostaje pusty. Tydzień rozpoczął się od wzrostów na globalnych rynkach, ze szczególnie dobrym zachowaniem chińskiej giełdy, która liczy na ogłoszenie przez prezydenta Xi Jinpinga kolejnych działań wspierających aktywność gospodarczą. (Adam Dudoń)