Raport tygodniowy GPW - Przed nami kolejny sezon publikacji wyników
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaZa nami spadkowy tydzień na warszawskiej GPW, podczas którego nastroje inwestorów były kształtowane przez szereg różnych czynników, płynących głównie zza granicy. Na rynkowy sentyment wpływ miały m.in. wzrost ryzyka geopolitycznego w związku z eskalacją konfliktu na Bliskim Wschodzie, ogłoszenie pakietu stymulującego chińską gospodarkę, niespodziewana zmiana na stanowisku lidera partii rządzącej w Japonii czy pozytywne zaskoczenie danymi makroekonomicznymi ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto w kraju ruszyły zapisy na akcje Żabki (zgodnie z harmonogramem oferty publicznej potrwają one do 9 października, a debiut spółki na giełdzie zaplanowano na 17 października).
Spośród głównych segmentów rynku najsłabiej wypadły duże spółki zebrane w indeksie WIG20 (-3,8%). Natomiast w ujęciu sektorowym uwagę zwraca wyjątkowa słabość banków – subindeks WIG-Banki stracił w minionym tygodniu 6,4%, mocno ciążąc całej krajowej giełdzie (był to największy tygodniowy spadek tego subindeksu od września 2023 roku). Jedynym z subindeksów sektorowych, któremu udało się zakończyć tydzień wzrostem, był subindeks WIGPaliwa (+1,4%), przy czym jest to przede wszystkim zasługa Orlenu (udział walorów spółki w portfelu subindeksu przekracza 97%).
Kalendarium publikacji makroekonomicznych na ten tydzień jest pustawe. Najwięcej uwagi przyciągnie zapewne czwartkowa publikacja inflacji konsumenckiej za wrzesień w Stanach Zjednoczonych. Rynkowy konsensus spodziewa się spadku dynamiki CPI do 2,3% z 2,5% miesiąc temu. Dane będą analizowane przez inwestorów w kontekście oczekiwań co do dalszej ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej, tym bardziej po zeszłotygodniowym zaskakującym odczycie nt. amerykańskiego rynku pracy (raport NFP). Na przestrzeni najbliższych dni poznamy także m.in. protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC i EBC oraz finalne odczyty inflacji z Niemiec. Ponadto zaplanowano szereg wystąpień przedstawicieli najważniejszych banków centralnych.
Przed nami także początek kolejnego sezonu publikacji kwartalnych raportów finansowych amerykańskich spółek (za III kw. bieżącego roku). Swoimi wynikami jako pierwsze podzielą się: Pepsi (we wtorek) oraz największe banki, takie jak JP Morgan Chase, Wells Fargo czy BNY Mellon (w piątek).
Po tygodniu przerwy związanej z Chińskim Świętem Narodowym (tzw. Złoty Tydzień) do gry wrócą inwestorzy z Szanghaju i Shenzhen. Ostatnie dni września były czasem mocnych wzrostów związanych z ogłoszeniem pakietu wsparcia chińskiego rynku akcji przez administrację ChRL i tamtejszy bank centralny. Inwestorzy będą zatem obserwować, czy zwyżki te będą kontynuowane także po tej przerwie. Można też spodziewać się, że w tym tygodniu rynki nadal pozostaną wrażliwe na ryzyko geopolityczne związane z konfliktem na Bliskim Wschodzie. /ab/
Indeks WIG testuje/narusza długoterminową linię trendu wzrostowego, co ma miejsce w ostatnich tygodniach. Jeśli linia zostanie przełamana, to kolejnym bastionem popytu jest strefa wsparcia w przedziale 77696-79874. Jej przełamanie kończyłoby dominujący trend wzrostowy w obecnym wydaniu i zapowiadało dla WIG głębszą korektę. Obecnie linia trendu jest jednak tylko naruszana i testowana, więc byki mogą jeszcze wyjść zwycięsko z tej rozgrywki.
Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku indeksu mWIG40, który broni swojej długoterminowej linii trendu wzrostowego. W przypadku tego indeksu strefą istotnego wsparcia (tuż poniżej linii trendu) jest szeroki przedział 5529-5947, zawierający trzy dołki, z czego dwa istotne ulokowane są pomiędzy 5529-5747. Ich przełamanie kończyłoby trend wzrostowy w obecnym wydaniu, a podaż zyskałaby argumenty za pokierowaniem kursu do kolejnego dołka znajdującego się nisko, bo w okolicy 4780. /tk/
Raport tygodniowy GPW - Chiński plan wsparcia rynku akcji
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaOstatni tydzień września na warszawskiej GPW upłynął pod znakiem solidnych wzrostów głównych indeksów, przy czym liderem okazał się być segment spółek o największej kapitalizacji (indeks WIG20 wzrósł o 4,5%). W ujęciu sektorowym najlepiej poradziła sobie branża wydobywcza (subindeks WIG-Górnictwo wypracował w minionym tygodniu dwucyfrową stopę zwrotu), która zyskiwała na fali wzrostu cen surowców związanym między innymi z oczekiwaniem odbicia popytu ze strony gospodarki chińskiej. Ponadto dobry tydzień ma za sobą sektor energetyczny (WIG-Energia +4,8%), natomiast solidną korektę zanotowali przedstawiciele branży gier wideo (WIG-Games -12,5%), wobec której sentyment popsuł się po rozczarowującej premierze najnowszej produkcji 11 bit studios.
Z wydarzeń okołorynkowych największą uwagę inwestorów zwróciła wtorkowa konferencja przedstawicieli chińskiej administracji, którzy ogłosili największy od lat pakiet stymulacyjny, mający na celu wsparcie gospodarki ChRL i tamtejszego rynku akcji. Skala pomocy zaskoczyła inwestorów – obniżono kluczową krótkoterminową stopę procentową banku centralnego, zmniejszono koszty kredytów hipotecznych oraz obniżono minimalny wymóg wkładu własnego przy zakupie drugiego domu, a ponadto przeznaczono co najmniej 800 miliardów juanów (ok. 115 mld USD) na wsparcie rynku akcji poprzez umożliwienie brokerom oraz funduszom korzystanie z finansowania banku centralnego na zakup akcji. W rezultacie główne indeksy giełd chińskich wzrosły w minionym tygodniu o kilkanaście procent. Na rynkach rozwiniętych mieliśmy natomiast do czynienia m.in. z rozczarowującymi odczytami indeksów PMI za wrzesień czy niższymi od oczekiwań sierpniowymi odczytami wydatków i dochodów Amerykanów.
W tym tygodniu inwestorzy będą oczekiwać piątkowego odczytu danych z amerykańskiego rynku pracy w postaci raportu nonfarm payrolls. Odczyt liczby nowych miejsc pracy będzie analizowany przede wszystkim w kontekście dalszej ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej oraz obaw o kondycję amerykańskiej gospodarki (scenariusz „miękkiego” lub „twardego” lądowania). Europejscy inwestorzy zwrócą zapewne uwagę także na wtorkowy wstępny odczyt inflacji HICP za wrzesień (rynek spodziewa się spadku dynamiki do 1,9% vs. 2,2% miesiąc wcześniej).
Na krajowym rynku zwracamy uwagę na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej – decyzja ws. stóp procentowych zostanie ogłoszona w środę. Niemniej jednak biorąc pod uwagę zapowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego oraz rosnącą dynamikę inflacji w ostatnich miesiącach trudno oczekiwać zmian w polityce pieniężnej (konsensus rynkowy spodziewa się utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach). Tradycyjnie dzień później, tj. w czwartek, odbędzie się konferencja prasowa prof. Glapińskiego nt. bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce.
W kontekście opisywanych wcześniej wzrostów na rynku chińskim – zwracamy uwagę, że od jutra do przyszłego poniedziałku giełdy w Chinach pozostaną zamknięte ze względu na obchody Chińskiego Święta Narodowego. /ab/
Ubiegły tydzień dla indeksu WIG przebiegał pomyślnie. Strona kupująca po raz kolejny obroniła linię trendu wzrostowego, co dało pretekst do odbicia trwającego cały tydzień. Dziś jednak podaż ponownie zaatakowała i być może kupujący niebawem będą zmuszeni ponownie bronić linii trendu. Jeśli kurs indeksu przełamałby strefę wsparcia na dwóch dołkach 77696 – 79874 to trwająca hossa zakończyłaby się i wtedy do gry wchodziłby scenariusz mocniejszej niż dotychczasowa korekty, gdyż następne wsparcie znajduje się na dołku na 73460. A więc jeśli byki nie dopuszczą do przełamania dołka na 77696 – trend wzrostowy mógłby mieć szansę na kontynuację. Na razie jednak nie wydaje się zagrożona linia trendu wzrostowego, a dołek jest znacznie niżej.
W przypadku indeksu mWIG40 obraz techniczny wygląda podobnie jak dla WIG. Kurs również po ubiegłotygodniowej próbie oddalenia się od linii trendu, dziś ponownie cofa się. Strefa lokalnego wsparcia znajduje się pomiędzy 5747-5947. Z kolei pierwszym oporem z początku września jest pułap 6450. /tk/
Raport tygodniowy GPW - Wysoka zmienność na rynkach
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaBez wątpienia najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rezerwy Federalnej w sprawie stóp procentowych. Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC, amerykański odpowiednik krajowej RPP) zadecydował o obniżeniu przedziału stopy procentowej Fed o 50 pb., co po części było zgodne z oczekiwaniami rynku (do ostatniej chwili inwestorzy wahali się pomiędzy oczekiwaniem obniżki o 25 a 50 pb.). Była to pierwsza obniżka stopy procentowej w Stanach Zjednoczonych od 2020 roku. Wysoką zmienność na rynkach w zeszłym tygodniu dodatkowo potęgował fakt wygasania wrześniowej serii instrumentów pochodnych w miniony piątek.
Na krajowej giełdzie początkowo mieliśmy do czynienia ze wzrostami głównych indeksów, jednak piątkowa sesja zmieniła obraz rynku i sprawiła, że indeks największych spółek WIG20 zakończył tydzień spadkiem o 2,4%. W ujęciu sektorowym stopy zwrotu były zróżnicowane, choć ze względu na swoje znaczenie dla GPW, mocno negatywny wpływ na notowania głównych indeksów miały spadki sektora bankowego (WIG-Banki -1,4%). Spośród głównych sektorów pozytywnie wyróżniła się branża wydobywcza (WIG-Górnictwo +5,7%), przy czym zwyżka ta jest efektem przede wszystkim solidnego wzrostu akcji KGHM (spółka ma ponad 92%-owy udział w portfelu subindeksu). W gronie warszawskich blue chipów uwagę zwraca też PZU (-10,9%), choć w tym przypadku należy zauważyć wpływ odjęcia dywidendy od kursu (4,34 zł, co dało stopę dywidendy na poziomie 9,3%). Zmienność na akcjach spółki była w ostatnim czasie wysoka ze względu na próbę oszacowania przez inwestorów wpływu powodzi na sytuację finansową tego największego w kraju ubezpieczyciela.
Kalendarium publikacji makroekonomicznych jest w tym tygodniu obfite. Dziś poznaliśmy już wstępne wrześniowe odczyty wskaźników PMI w największych gospodarkach strefy euro (zdecydowanie poniżej oczekiwań rynku), a przed nami jeszcze analogiczne odczyty ze Stanów Zjednoczonych. Ponadto spłynęły dane GUS nt. sierpniowych dynamik produkcji budowlano-montażowej i sprzedaży detalicznej (również poniżej rynkowych konsensusów). W kolejnych dniach uwaga inwestorów skupi się także na: danych dot. amerykańskiego rynku nieruchomości, wrześniowym odczycie indeksu zaufania konsumentów Conference Board czy piątkowym raporcie nt. dochodów i wydatków Amerykanów, zawierającym sierpniowy odczyt deflatora PCE, uznawanego za preferowany przez Rezerwę Federalną wskaźnik inflacji (rynek spodziewa się spadku dynamiki PCE do 2,3% vs. 2,5% poprzednio). W kontekście polityki monetarnej uwagę zwróci także szereg wystąpień bankierów centralnych, w tym czwartkowe konferencje szefa Fed Jerome’a Powella i szefowej EBC Christine Lagarde. Ponadto o stopach procentowych zadecydują w tym tygodniu banki centralne naszego regionu - Narodowy Bank Węgier i Czeski Bank Narodowy (w obu przypadkach oczekiwane są obniżki głównych stóp procentowych).
Przed nami także kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych spółek z warszawskiej GPW. W nadchodzących dniach wynikami podzielą się m.in. Ailleron, CCC, Selvita, ZE PAK, LPP, Murapol, JSW czy Amica. /ab/
Ubiegły tydzień dla indeksu WIG zapowiadał się pomyślnie, gdyż kurs przez pierwsze 4 sesje oddalał się od linii trendu wzrostowego. Jednak piątkowa sesja zanegowała osiągnięcia kupujących i sprowadziła indeks ponownie do linii trendu. Miało to miejsce na wysokim obrocie (po części to zasługa ostatniej godziny handlu i efektu wygasania wrześniowych kontraktów terminowych). Jeśli podaż przełamie wspomnianą linię trendu, to będzie mogła myśleć o ponownym przetestowaniu strefy krótkoterminowego wsparcia w okolicy 77696-79874 pkt. Kolejne wsparcie znajduje się dopiero na styczniowym dołku na 73460. Z drugiej strony obrona linii trendu dawałaby kupującym argument za kontynuacją wzrostów i przetestowaniem lokalnego szczytu z początku września na 86462.
W przypadku indeksu mWIG40 obraz techniczny wygląda niemal lustrzanie do WIG. Kurs również po próbie oddalenia się od linii trendu, w piątek cofnął się do niej. Strefa lokalnego wsparcia znajduje się pomiędzy 5747-5947. Lokalnym oporem z początku września jest pułap 6450. Indeks mWIG40 koresponduje z zachowaniem całego rynku, a więc impuls na WIG powinien w analogiczny sposób przełożyć się na indeks mWIG40. /tk/
Raport tygodniowy GPW - Długo wyczekiwane posiedzenie Fed
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaW zeszłym tygodniu inwestorom udało się wyhamować spadki obserwowane od początku września, choć na rynkach finansowych nadal panuje napięta atmosfera. Spływające dane makroekonomiczne i zbliżająca się obniżka stóp procentowych przez najważniejszy bank centralny, tj. amerykańską Rezerwę Federalną, są przyczyną dużej zmienności na światowych giełdach. Niepewność inwestorów dobrze obrazuje zachowanie głównego indeksu amerykańskich spółek, czyli S&P500, dla którego pierwszy tydzień września okazał się najgorszym tygodniem od początku roku (ze stopą zwrotu na poziomie -4,3%), a następujący po nim miniony tydzień był najlepszym od początku roku (indeks zyskał 4,0%).
Główne krajowe indeksy także zakończyły tydzień wzrostami, choć ich skala była wyraźnie niższa niż w przypadku amerykańskich. Spośród głównych segmentów rynku negatywnie wyróżniły się spółki o małej kapitalizacji (indeks sWIG80 spadł o 1,2%). Kluczowy dla GPW sektor bankowy pomimo zawirowań zakończył tydzień bez zmian, nieco lepsze nastroje panowały wokół spółek wydobywczych (WIG-Górnictwo +3,8%, choć to głównie zasługa spółki KGHM, której udział w portfelu tego subindeksu przekracza 91%). Nietypowy mocny wzrost sektora chemicznego wynika natomiast z solidnego odbicia kursu Grupy Azoty po informacjach o przeglądzie opcji strategicznych i potencjalnych transakcjach sprzedaży części biznesu do Grupy Orlen.
W tym tygodniu uwaga inwestorów będzie skupiona przede wszystkim na długo wyczekiwanym posiedzeniu FOMC w sprawie stóp procentowych (decyzja zostanie ogłoszona w środę). Zgodnie z zapowiedziami bankierów centralnych i rynkowym konsensusem przedział docelowej stopy procentowej Rezerwy Federalnej zostanie obniżony o 25 pb., czyli do poziomu 5,00-5,25%. Ponadto, oprócz samej decyzji, rynek pozna najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz tzw. wykres kropkowy (dot-plot), obrazujący oczekiwania członków FOMC co do dalszej ścieżki stóp procentowych. O parametrach polityki monetarnej zadecydują też w tym tygodniu banki centralne m.in. Wielkiej Brytanii, Norwegii, Chin czy Japonii.
Oprócz wyżej wymienionych posiedzeń, w kalendarium publikacji makroekonomicznych zaplanowane są liczne odczyty danych za sierpień. Na przestrzeni kolejnych dni poznamy m.in. odczyty produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (wtorek) oraz dane nt. amerykańskiego rynku nieruchomości (środa i czwartek). Ponadto spłynie finalny sierpniowy odczyt inflacji w strefie euro oraz dane z Polski dotyczące produkcji przemysłowej i rynku pracy.
Przed nami również kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych spółek z warszawskiej giełdy. W najbliższych dniach swoimi wynikami podzielą się m.in. Archicom, Auto Partner, Ferro, Enea, Answear, Grupa Kęty, Allegro czy Echo.
Warto także pamiętać, że zmienność na rynkach w najbliższych dniach może być dodatkowo podwyższona ze względu na fakt wygasania wrześniowej serii instrumentów pochodnych w najbliższy piątek. /ab/
O ile z początkiem ubiegłego tygodnia miały miejsce mocne spadki szerokiego indeksu WIG, o tyle w jego drugiej połowie nastąpiło mocne wzrostowe odreagowanie. Kurs jest jeszcze poniżej średnich 15 i 45 sesyjnej. Dla WIG20 po piątkowej sesji nastąpiło potwierdzenie harami, jednakże poziom obrotów nie jest zbyt imponujący, co umniejsza wiarygodności samej formacji.
Najsłabszym w grupie indeksów ważonych kapitalizacją był sWIG80, który w drugiej połowie tygodnia raczej stabilizował notowania. Ale też z perspektywy ostatniego miesiąca lub nawet trzech miesięcy, ten indeks notował najmniejsze obsunięcie. Mocny spadek obrotów sugeruje cofanie się podaży. Indeks średnich spółek mWIG40 zbliża się do wcześniejszej (przełamanej w sierpniu) linii oporu. W pobliżu opór umacniają podstawowe średnie kroczące.
Raport tygodniowy GPW - EBC w centrum uwagi
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaW minionym tygodniu uwaga krajowych inwestorów była skupiona na decyzji RPP w sprawie stóp procentowych (zgodnie z oczekiwaniami pozostawiono je na niezmienionych poziomach) i późniejszej konferencji prezesa NBP Adama Glapińskiego. Stanowisko Rady nie zmieniło się znacząco – większość jej członków nadal uważa obecny poziom stóp procentowych za właściwy, tym bardziej w obliczu niedawnego wzrostu wskaźnika inflacji w wyniku częściowego odmrożenia cen energii. Jednocześnie prof. Glapiński nieco złagodził retorykę wskazując na możliwość obniżki stóp procentowych już w połowie przyszłego roku.
Wydarzeniem tygodnia na rynkach zagranicznych była natomiast piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (raport NFP za sierpień). Dane okazały się nieco niższe od prognoz (142 tys. nowych miejsc pracy vs. oczekiwane 160 tys.), a ponadto dokonano mocnej rewizji w dół danych za lipiec (skorygowano liczbę nowych miejsc pracy do 89 tys. ze 114 tys.). W efekcie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rządu USA spadły, a główne indeksy akcji zakończyły tydzień solidnymi zniżkami.
Na GPW także mieliśmy do czynienia z mocną przeceną – najważniejsze indeksy krajowej giełdy straciły prawie 4%. W ujęciu sektorowym mocno tracił kluczowy dla warszawskiej giełdy sektor bankowy (-4,1%), choć nie bez znaczenia okazały się także mocne spadki takich walorów jak Orlen (- 4,9%), Allegro (-5,8%), KGHM (-5,1%) czy CD Projekt (- 6,7%). Defensywną postawą wykazały się natomiast podmioty z branży energetycznej, przy czym szczególną uwagę zwraca 7%-owy wzrost kursu PGE (wywołany publikacją lepszych od oczekiwań prognoz odnośnie wyników za II kw.).
W tym tygodniu z publikacji makroekonomicznych dotyczących krajowego rynku zwracamy uwagę na piątkowy finalny odczyt inflacji CPI za sierpień (wstępny wyniósł 4,3%, zgodnie z rynkowym konsensusem). Przed nami także kolejne publikacje kwartalnych raportów finansowych spółek z GPW. Swoimi wynikami za II kw. podzielą się w tym tygodniu m.in. wspomniane wyżej PGE, Grupa Azoty, Tauron, Develia czy Newag.
Uwaga inwestorów zagranicznych także zwróci się w kierunku odczytów inflacyjnych. Dziś spłynęły już dane z Chin (nieco niższe od prognoz), a na przestrzeni kolejnych dni poznamy też odczyty z Niemiec i Stanów Zjednoczonych. W przypadku rynku amerykańskiego rynek liczy na nieco niższą dynamikę niż w poprzednim miesiącu – rynkowy konsensus zakłada odczyt na poziomie 2,6% vs. 2,9% miesiąc wcześniej. Ważnym wydarzeniem dla rynków będzie też czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych i późniejsza konferencja prasowa jego prezeski Christine Lagarde. Konsensus rynkowy zakłada drugą (po poprzedniej czerwcowej) obniżkę stóp procentowych w strefie euro o kolejne 25 pb. (tzn. spadek stopy depozytowej z 3,75% do 3,50%).
Z wydarzeń geopolitycznych uwagę może zwrócić jutrzejsza debata Donalda Trumpa i Kamali Harris, czyli kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w listopadowych wyborach. /ab/
Miniony tydzień zakończył się mocnym spadkiem szerokiego indeksu WIG. Na wykresie dziennym całość przypomina nieudane testowanie linii szyi wcześniejszej (i już zrealizowanej przy sierpniowym dołku) formacji RGR. Mocny zwrot w dół niestety przykrył jedno z kluczowych okien cenowych oraz spowodował cofnięcie kursu poniżej przebiegu podstawowych średnich. Sierpniowy dołek 77,4 tys. pkt. jest teraz naturalnym poziomem wsparcia. Jednakże poziom obrotów nie jest zbyt duży co stwarza szansę szybszego zwrotu.
Dla indeksu średnich spółek nastąpiło cofnięcie poniżej niedawno przełamanej kilkumiesięcznej spadkowej linii oporu. Niestety załamał się również scenariusz lokalnej odwróconej formacji RGR. Układ ostatnich świec mocno przypomina formację trzech czarnych kruków (za wyjątkiem pojedynczej białej świecy ze środy). W znacznie niższym tempie spadał sWIG80, chociaż trudno tutaj mówić o jakiejś przewadze inwestycyjnej. Kurs podjął niestety nieudaną walkę ze strefą oporu zniesienia 61,8% z ostatniej fali spadkowej. Uwagę zwracają niewysokie obroty. /mb/
Raport tygodniowy GPW - Co dalej ze stopami procentowymi?
Raport tygodniowy , Zespół Analiz i DoradztwaW minionym tygodniu krajowi inwestorzy mieli do wyceny szereg publikacji kwartalnych raportów finansowych spółek z GPW – swoimi wynikami podzieliły się m.in. duże spółki z indeksu WIG20, takie jak Kruk, CD Projekt czy PZU. Ostatecznie indeks ten zakończył tydzień niewielkim wzrostem o 0,5%, pozostając w trwającej już od połowy sierpnia konsolidacji na poziomie ok. 2400 pkt. Spośród głównych segmentów rynku pozytywnie wyróżnił się indeks średnich spółek mWIG40 (+2,4%), którego solidna zwyżka była efektem przede wszystkim ponad 10%-owego wzrostu walorów CCC, którego udział w tym indeksie to blisko 9%. W ujęciu sektorowym dobrze poradziły sobie sektory nieruchomości, farmaceutyczny, paliwowy (choć należy pamiętać o prawie 98%-owym udziale Orlenu w portfelu tego subindeksu) oraz gier wideo.
Na rynkach zagranicznych uwaga inwestorów skierowana była w stronę Nvidii, która pochwaliła się kolejnymi wyższymi od oczekiwań wynikami finansowymi. Mimo pozytywnego zaskoczenia publikacja okazała się być jednak okazją do realizacji zysków (w dzień po publikacji akcje spółki staniały o 6,4%). Z odczytów makroekonomicznych inwestorzy oczekiwali piątkowego raportu o dochodach i wydatkach Amerykanów za lipiec, w ramach którego opublikowany został nieznacznie lepszy od prognoz odczyt deflatora PCE (wskaźnik ten uważany jest za preferowaną przez Fed miarę inflacji).
W tym tygodniu w centrum uwagi krajowych inwestorów znajdzie się środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Konsensus rynkowy nie zakłada zmian w parametrach polityki monetarnej NBP, zatem dla inwestorów ciekawsza może okazać się późniejsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego (czwartek), który będzie miał okazję skomentować m.in. przedstawiony przez rząd projekt budżetu na 2025 rok i wpływ tych planów na ścieżkę stóp procentowych banku centralnego. Przed nami także kolejne publikacje kwartalnych raportów spółek z warszawskiego parkietu. Wynikami podzielą się m.in. Votum, Unibep czy Atal. Z wydarzeń okołorynkowych zwracamy uwagę na XXXIII Forum Ekonomiczne w Karpaczu (wtorek - czwartek).
Dla inwestorów zagranicznych kluczowym wydarzeniem będzie piątkowa publikacja raportu nonfarm payrolls za sierpień, zawierającego dane nt. sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Informacje będą analizowane w kontekście ścieżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej i o ile obniżka stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Fed jest praktycznie pewna, to mocno odbiegające dane mogłyby wpłynąć na oczekiwania co do skali tej zmiany (na moment publikacji tego raportu rynek wycenia 69%-owe prawdopodobieństwo obniżki o 25 pb. i 31%-owe prawdopodobieństwo obniżki o 50 pb. – dane CME FedWatch). Ponadto spłyną też finalne odczyty wskaźników PMI i ISM za lipiec w największych gospodarkach.
Warto też pamiętać, że dziś giełda na Wall Street pozostanie zamknięta ze względu na Święto Pracy w USA. Tym samym większej aktywności inwestorów można spodziewać się dopiero od jutra. /ab/
Ubiegły tydzień przyniósł lekko dodatnie stopy zwrotu głównych indeksów. Dla indeksu WIG po wejściu ponad czerwcowy szczyt trwa proces podejścia do linii szyi wcześniejszej, zrealizowanej formacji RGR. Na wykresie tygodniowym z pozytywnym wpływem pozostaje formacja gwiazdy porannej sprzed 2 tygodni.
Dla indeksu największych spółek kurs oscyluje wokół linii szyi zrealizowanej formacji RGR. MACD zbliża się oddolnie do poziomu równowagi. Podobnie jak dla WIG, na wykresie tygodniowym silnym wsparciem jest formacja gwiazdy porannej.
Indeks mWIG40 również zakończył tydzień na plusie. Indeks wybija się z odwróconej formacji głowy i ramion. Jednocześnie kurs przełamał ponad dwumiesięczną, spadkową linię oporu. MACD wszedł powyżej poziomu równowagi. SWIG80 po mocnym zwrocie w stylu „V” chwilowo przyhamował zwyżkę, chociaż cały tydzień zamknął się nieco powyżej poprzedniego piątku. Kurs jest przy potencjalnym oporze zniesienia 61,8% poprzedzającej fali spadkowej.