Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna
...
...
2024-04-22 13:00:00

Raport tygodniowy GPW - W oczekiwaniu na wyniki Big Techów

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

W minionym tygodniu na rynkach panował risk-off związany z obawami inwestorów o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, czego efektem była duża zmienność cen ropy, solidne umocnienie się dolara i spadki na rynkach akcji. Oprócz obaw związanych z geopolityką inwestorzy mieli do wyceny wystąpienia przedstawicieli najważniejszych banków centralnych, co (przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych) dodatkowo popsuło rynkowy sentyment. Uporczywa inflacja i brak oznak słabości amerykańskiej gospodarki to solidne argumenty za tym, by stopy procentowe Rezerwy Federalnej pozostały wysokie na dłużej. Tym samym po raz kolejny obserwowaliśmy rewidowanie oczekiwań inwestorów co do terminu pierwszej obniżki stóp procentowych w USA. Według danych CME FedWatch początek luzowania monetarnego w Stanach Zjednoczonych wyceniany jest dopiero na wrzesień i to zaledwie z 45%- owym prawdopodobieństwem. Paliwa do wzrostów nie dolały nawet lepsze od oczekiwań wyniki dużych amerykańskich spółek, które (przynajmniej jak na razie) pozytywnie zaskakują przebijając rynkowe konsensusy.

Na warszawskiej giełdzie wśród głównych segmentów rynku dobrze poradziły sobie jedynie największe spółki zebrane w indeksie WIG20. U ujęciu sektorowym obserwowaliśmy wzrosty sektora bankowego (subindeks WIG-Banki wzrósł o 1,3%) i przecenę spółek z branży górniczej (WIG-Górnictwo -2,0%), które w poprzednich tygodniach solidnie zyskiwały. Zawiódł przede wszystkim sektor deweloperów gier wideo (WIG-Games -4,8%), do czego przyczyniły się zarówno spadki CD Projektu (-4,5%), jak i mniejszych przedstawicieli branży, tj. 11 bit studios (-5,1%) czy CI Games (-9,0%).

W tym tygodniu krajowi inwestorzy zwrócą uwagę na marcowe dane dot. krajowej gospodarki – produkcja przemysłowa i zmiany w dynamice wynagrodzeń i zatrudnienia już zostały opublikowane (słaba okazała się produkcja przemysłowa – w ujęciu rok do roku wyniosła -6% vs. prognozowane -2% i przy poprzednim odczycie na poziomie 3,3%), jutro poznamy zmianę sprzedaży detalicznej (rynek spodziewa się odczytu 6,6% vs. 6,7% w lutym), a w środę stopę bezrobocia. Tłem dla notowań będą obrady Sejmu, a na przestrzeni kolejnych dni spływać będą kwartalne raporty finansowe spółek z warszawskiego parkietu. Swoimi wynikami za poprzedni rok pochwalą się m.in. JSW, PKP Cargo, Cognor, ZEPAK, GTC, Comarch, KGHM, Energa czy Orlen. Powoli rozpoczynamy także sezon publikacji raportów za I kw. bieżącego roku – wyniki za ten okres przedstawią m.in. Orange czy Alior.

Z danych makroekonomicznych dla zagranicznych inwestorów najważniejszymi odczytami będą te ze Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. wstępny odczyt PKB za I kw. 2024 roku czy odczyt deflatora PCE za marzec (obie publikacje będą analizowane głównie w kontekście dalszych ruchów Fedu). W kalendarium zaplanowane są także wstępne odczyty wskaźników PMI dla usług i przemysłu w największych gospodarkach za kwiecień.

Bez wątpienia uwagę inwestorów przyciągną także kolejne publikacje kwartalnych raportów spółek z Wall Street, w tym amerykańskich gigantów technologicznych. Swoimi wynikami za I kw. 2024 roku podzieli się szereg firm, w tym m.in. Tesla, Visa, Meta Platforms, IBM, Alphabet, Amazon, Microsoft, Intel czy Exxon Mobil. /ab/

Indeks WIG porusza się w długoterminowym trendzie (kanale) wzrostowym, który po raz kolejny przetestował górne ograniczenie i nieznacznie ponownie się cofnął. Strona kupująca próbuje ponownie wyprowadzać impuls w kierunku ostatnio ustanowionego historycznego maksimum. Główny trend wzrostowy nadal dominuje, kupujący ustanawiają kolejne szczyty, a dołki korekt są coraz wyższe. Gdyby jednak podaż w ramach korekty sprowadziła kurs indeksu poniżej okolic 79600, to mogłaby próbować rozkręcić realizację zysków i przetestować dolne ograniczenie kanału wzrostowego znajdujące się aktualnie w okolicy 75000. Tuż poniżej w okolicy 73460 znajduje się dołek korekty zakończonej w połowie stycznia, który wzmacnia ten rejon w roli wsparcia.

Indeks mWIG40 nie zdołał utrzymać się powyżej górnej linii długoterminowego kanału wzrostowego i wykonuje kolejną korektę. Bezpiecznym poziomem dla byków wydaje się przełamany długoterminowy szczyt na 5863, a korekta w jego kierunku mogłaby być rozpatrywana jako ruch powrotny. Gdyby ten poziom nie zadziałał jako wsparcie, to następny kandydat znajduje się na dołku 5529 korekty ze stycznia, który wzmacniany jest przez obecność dolnej linii długoterminowego kanału wzrostowego. /tk/

2024-04-15 15:00:00

Raport tygodniowy GPW - Nowy sezon publikacji kwartalnych wyników finansowych

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia był środowy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych za marzec. Dynamika CPI wzrosła do poziomu 3,5% vs. oczekiwane 3,4% przy jednoczesnym utrzymaniu się inflacji bazowej na poziomie 3,8% mimo oczekiwanego niewielkiego spadku. Nieznacznie odbiegające od rynkowych konsensusów odczyty spowodowały przecenę na amerykańskich giełdach i rewizję oczekiwań inwestorów co do dalszych ruchów Rezerwy Federalnej. Pomysł obniżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu został całkowicie zażegnany (jeszcze niedawno był to bazowy scenariusz wyceniany z prawdopodobieństwem 67%, a dziś jest to zaledwie 22% - dane CME FedWatch), a ewentualne łagodzenie polityki pieniężnej w USA miałoby nastąpić najwcześniej we wrześniu. Kolejne negatywne zaskoczenia danymi z amerykańskiej gospodarki mogą jednak odsunąć początek luzowania monetarnego dopiero na przyszły rok. Uwaga inwestorów skierowana była także w stronę Europejskiego Banku Centralnego, który w czwartek podjął decyzję o utrzymaniu bieżących poziomów stóp procentowych w strefie euro (tj. depozytowa 4,0%). Pod koniec tygodnia do głosu doszły obawy o eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie, czego efektem była duża zmienność cen złota, umocnienie dolara czy spadki kursów kryptowalut.

W ujęciu tygodniowym główne indeksy warszawskiej giełdy zaliczyły spadki, czego powodem była m.in. słabość krajowych banków (subindeks sektorowy WIG-Banki spadł o 4,0%) oraz spółek energetycznych (WIG-Energia -6,8%). Jednocześnie obserwowaliśmy dalsze solidne zwyżki sektora wydobywczego (WIG-Górnictwo +11%), który zyskuje na fali rosnących cen surowców.

W tym tygodniu w kraju zwracamy uwagę na opublikowany już dziś finalny odczyt inflacji CPI za marzec (nieznacznie zrewidowano wstępny odczyt z 1,9% na 2,0%) oraz jutrzejszy odczyt marcowej inflacji bazowej (rynek spodziewa się odczytu 4,6% vs. 5,4% miesiąc wcześniej). Uwaga inwestorów zagranicznych skupi się natomiast m.in. na danych makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych (odczyty sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej czy te dotyczące amerykańskiego rynku nieruchomości) oraz na publiczne wystąpienia bankierów centralnych (w tym m.in. Jerome Powell czy prezes BoE Andrew Bailey). Spłyną również istotne dane nt. gospodarki Chin, w tym marcowe odczyty sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej i cen nieruchomości oraz odczyt PKB za I kwartał br. (rynek spodziewa się, że ta druga co do wielkości gospodarka świata wzrosła o 4,6%).

W piątek w USA rozpoczął się sezon publikacji wyników finansowych spółek za I kwartał 2024 roku (wynikami podzielili się JPMorgan Chase, Citigroup oraz Wells Fargo, ale pomimo wyższych niż oczekiwano zaraportowanych zysków reakcja inwestorów była negatywna). W nadchodzących dniach swoje raporty opublikują m.in. Bank of America, Morgan Stanley, Johnson&Johnson, Netflix czy American Express. Krajowi inwestorzy będą też śledzić publikacje spółek z warszawskiego parkietu. Wynikami za IV kw. 2023 roku podzielą się m.in. Enea, Grupa Kęty, Tauron, 11 bit studios czy Eurocash.

W związku ze wzrostem ryzyka geopolitycznego inwestorzy będą się także przyglądać rozwojowi sytuacji na Bliskim Wschodzie. /ab/

Indeks WIG porusza się w długoterminowym trendzie (kanale) wzrostowym, który po krótkiej i płytkiej korekcie z marca, ponownie dotarł do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, jednocześnie wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima. Strona podażowa próbuje ponownie zahamować wzrost kursu na tym ograniczeniu. Pierwszym wsparciem dla ewentualnej korekty będzie ponownie minimum z marca w okolicy 79600. Natomiast kolejne wsparcie znajduje się na 73460 (dołek ze stycznia), które dodatkowo wspierane jest przez obecność dolnej linii długoterminowego kanału wzrostowego.

Indeks mWIG40 balansuje zarówno po jednej jak i po drugiej stronie linii górnego ograniczenia kanału wzrostowego, co sprawia, że linia ta zaczyna tracić na znaczeniu. Podstawowy trend jest wzrostowy, w ramach jego kurs ustanawia coraz wyższe szczyty oraz coraz wyższe dołki korekt. Lokalna korekta wyprowadzona z historycznego szczytu powinna napotkać pierwsze wsparcie na dołku poprzedniej korekty (okolice 6050). A przełamanie tego wsparcia mogłoby być dla byków kłopotliwe, gdyż mogłoby zapowiadać kontynuację korekty do kolejnego wsparcia, na dołku 5529, który wzmacniany jest przez obecność linii dolnego ograniczenia długoterminowego kanału wzrostowego. /tk/

2024-04-08 13:30:00

Raport tygodniowy GPW - Kolejny tydzień z uwagą na bankach centralnych

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

W minionym tygodniu (nieco krótszym ze względu na Poniedziałek Wielkanocny) inwestorzy skupieni byli na spływających danych makroekonomicznych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wydarzeniem tygodnia dla polskiego rynku było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, zakończone decyzją o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach. „Jastrzębie” nastawienie RPP potwierdził jej przewodniczący Adam Glapiński na piątkowej konferencji prasowej, zwracając uwagę na szereg możliwych czynników proinflacyjnych (powrót wyższej stawki VAT na żywność czy odmrożenie cen energii) i jednoczesny brak argumentów za obniżkami stóp. Zagraniczni inwestorzy zainteresowani byli natomiast kolejno publikowanymi danymi nt. marcowej inflacji HICP w strefie euro (wstępny odczyt wykazał dalszy spadek jej dynamiki z 2,6 do 2,4%) oraz amerykańskiego rynku pracy (w tym lutowa zmiana liczby wakatów wg JOLTS, marcowy raport ADP i najważniejsze – zmiana zatrudnienia w sektorach pozarolniczych (raport nonfarm payrolls) w marcu br.). Siła amerykańskiego rynku pracy po raz kolejny zaskoczyła obserwatorów rynku i nieco ochłodziła nadzieje na szybkie obniżki stóp procentowych Rezerwy Federalnej (wyceniane przez rynek prawdopodobieństwo pierwszej obniżki o 25 pb. na czerwcowym posiedzeniu Fed spadło z 67% do 46% - dane CME FedWatch).

Spośród głównych segmentów warszawskiego rynku w minionym tygodniu dobrze poradziły sobie największe spółki zebrane w indeksie WIG20 (+1,4% w ujęciu tygodniowym). Wzrost indeksu blue chipów to przede wszystkim zasługa solidnych zwyżek dużych podmiotów z dominującym udziałem Skarbu Państwa. W ujęciu sektorowym zaskakująco dobrą postawą wykazał się sektor górniczy (WIG-Górnictwo +10%), który zyskiwał w ślad za dużymi wzrostami cen surowców (m.in. miedzi, złota czy srebra).

W tym tygodniu w kraju zwracamy uwagę na kolejne publikacje raportów spółek notowanych na warszawskiej GPW. Swoimi wynikami za poprzedni rok podzielą się m.in. Budimex, GPW, Cyfrowy Polsat czy VRG. Dziś o godz. 14:00 zostanie też opublikowany protokół z marcowego posiedzenia RPP.

Wydarzeniem tygodnia dla inwestorów zagranicznych będzie środowy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych za marzec. Rynkowy konsensus zakłada niewielki wzrost dynamiki CPI do 3,4% z 3,2% miesiąc wcześniej przy jednoczesnym spadku inflacji bazowej do 3,7% (vs. 3,8% miesiąc wcześniej). Oba odczyty wraz z opisywanym wyżej piątkowym raportem z rynku pracy będą kluczowe dla dalszych ruchów Rezerwy Federalnej w kwestii poziomu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Inwestorzy europejscy także skupią swoją uwagę na polityce monetarnej - w czwartek Europejski Bank Centralny podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w strefie euro (spodziewany jest brak zmian w tym zakresie, tj. pozostawienie stopy depozytowej EBC na poziomie 4,0%). Rynki będą też obserwować wydarzenia geopolityczne, w tym m.in. rozstrzygnięcie kwestii dalszego wsparcia USA dla Ukrainy czy możliwą eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie. Najbliższy piątek to także początek nowego sezonu publikacji kwartalnych raportów amerykańskich spółek. Wynikami za I kwartał br. jako pierwsi pochwalą się giganci sektora finansowego, tj. Citi, JPMorgan Chase czy Wells Fargo. /ab/

Indeks WIG porusza się w długoterminowym trendzie (kanale) wzrostowym, który po krótkiej i płytkiej korekcie z marca, ponownie dotarł do górnego ograniczenia kanału wzrostowego, jednocześnie wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima. Jeśli tym razem byki nie zdołają przełamać tej bariery, to pierwszym wsparciem dla ewentualnego cofnięcia będą ponownie minima z marca w okolicy 79600. Kolejne wsparcie znajduje się na 73460 (dołek ze stycznia), który dodatkowo wspierany jest przez obecność dolnej linii długoterminowego kanału wzrostowego.

Indeks mWIG40 po krótkim cofnięciu poniżej górnej bandy długoterminowego kanału wzrostowego – ponownie ją zaatakował i przełamał, wprowadzając kurs na nowe historyczne maksima. Strona popytowa ma dobrą pozycję wyjściową do kontynuacji hossy, a wsparciem dla ewentualnej korekty są dołki płaskiej korekty z marca w okolicy 6050. W stabilnie budowanym trendzie wzrostowym na nowych maksimach trudno szukać potencjalnych oporów. /tk/

2024-03-25 18:00:00

Raport tygodniowy GPW - Przedświąteczny spokojny tydzień

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa

Po kilku tygodniach słabszego zachowania główne krajowe indeksy wróciły do wzrostów, przy czym żaden z głównych segmentów rynku nie wyróżniał się (wszystkie zanotowały ok. 1%-owe wzrosty). W ujęciu sektorowym obserwowaliśmy solidne wzrosty spółek związanych z rynkiem nieruchomości – zarówno deweloperów (WIG-Nieruchomości +5,8%), jak i budowniczych (WIG-Budownictwo +5,6%). Motorem wzrostów na krajowym rynku były także banki, których subindeks sektorowy wzrósł o 2,3%.

Na początku minionego tygodnia w centrum uwagi inwestorów wciąż było LPP, które odrabiało straty po zawirowaniach związanych z raportem Hindenburg Research. Wpływ na rynki finansowe miały także banki centralne – w poniedziałek Bank Japonii po raz pierwszy od 17 lat podniósł stopy procentowe do dodatnich poziomów (0,1%), w środę amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy bez zmian (tj. w przedziale 5,25-5,50%), a w czwartek Szwajcarski Bank Narodowy niespodziewanie obniżył stopy o 25 pb. (do poziomu 1,5%). Optymizm na rynki wlały przede wszystkim słowa prezesa Fed Jerome’a Powella, który zasugerował 3 obniżki stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Według danych narzędzia CME FedWatch pierwsza z nich (o 25 pb.) wyceniana jest już na czerwiec z prawdopodobieństwem 63,5%.

W tym tygodniu krajowi inwestorzy skupią się przede wszystkim na spływających raportach spółek notowanych na GPW. Poznamy kwartalne wyniki m.in. Kruka, KGHM, LPP, PKP Cargo czy CD Projektu. W kalendarium publikacji makroekonomicznych zwracamy uwagę na wstępny szacunek inflacji konsumenckiej za marzec w naszym kraju – rynkowy konsensus zakłada dalszy spadek dynamiki CPI do 2,3% z 2,8% miesiąc wcześniej.

Dla inwestorów na rynkach zagranicznych tydzień powinien minąć bez większych emocji, ze względu na brak istotnych wydarzeń czy zaplanowanych publikacji makroekonomicznych. Najważniejszym odczytem wydaje się być piątkowy raport dot. dochodów i wydatków Amerykanów w lutym, który przyniesie także informację o poziomie deflatora PCE (preferowanej przez Fed miary inflacji). Niższy od oczekiwań odczyt wzmocniłby narrację rynku o obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Oprócz tego opublikowany zostanie także marcowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Zainteresowaniem będą cieszyć się publiczne wystąpienia członków najważniejszych banków centralnych, w tym zaplanowana na piątek konferencja prezesa Fed Jerome’a Powella.

Warto pamiętać, że bieżący tydzień na rynkach jest nieco krótszy – ze względu na Wielki Piątek wiele światowych giełd (w tym także polska GPW) pozostanie zamkniętych. /ab/

Indeks WIG porusza się w długoterminowym trendzie wzrostowym, który w lutym naruszył górne ograniczenie kanału wzrostowego, budującego się od października 2022 r. Następnie w ostatnich 4 tygodniach ma miejsce korekta przeradzająca się powoli w lokalną konsolidację. Ma ona miejsce nad lokalnym dołkiem z połowy lutego i świadczy o byczej kontroli nad kursem. Dopiero spadek kursu poniżej poziomu 77696 byłby zapowiedzią głębszej korekty, dla której wsparciem byłyby z kolei okolice 72440-73460 - jako dołek korekty z połowy stycznia oraz dolna linia długoterminowego kanału wzrostowego.

Indeks mWIG40 po krótkim cofnięciu się poniżej górnej bandy długoterminowego kanału wzrostowego – ponownie atakuje to ograniczenie. Całość obecnego kilkutygodniowego ruchu można rozpytywać powoli jako płaską korektę przy szczytach hossy, co świadczy o sile rynku. Nawet gdyby podaż zdołała przeprowadzić korektę, to pierwszym bezpiecznym poziomem dla trwającej hossy jest lokalny dołek z połowy lutego na 5863, będący przełamanym długoterminowym szczytem, co dodatkowo zwiększa jego znaczenie. A więc dopiero zepchnięcie kursu indeksu poniżej tego poziomu mogłoby zapowiadać głębszą korektę. A tu kandydatem na kolejne wsparcie byłaby okolica 5530, gdzie oprócz dołka z II połowy stycznia, znajduje się jednocześnie dolna linia budującego się długoterminowego kanału wzrostowego, co wzmacnia ten rejon w roli wsparcia. /tk/

2024-03-18 18:40:00

Raport tygodniowy GPW - tydzień banków centralnych

Raport tygodniowy , Zespół Analiz BM

WIG20 wchodzi w nowy tydzień poturbowany ostatnią sesją ubiegłego tygodnia (wygasanie kontraktów terminowych, spadek LPP o 36%, w ok. połowie odrobiony na sesji poniedziałkowej). Sytuacja na giełdach europejskich jest natomiast dość spokojna. W poniedziałek główne indeksy, takie jak DAX czy CAC40 stabilizowały się na poziomach blisko nowych historycznych maksimów notowań z tygodnia ubiegłego, a amerykańskie odrabiały straty z piątku.

 

Bieżący tydzień należał będzie do bankierów centralnych. Już jutro nad ranem naszego czasu Bank of Japan (BoJ) przedstawi wynik swojego dwudniowego posiedzenia. Część uczestników rynku spodziewa się odejścia od polityki ujemnych stóp procentowych dla jena. Możliwe jest też kolejne podniesienie tolerowanego przez BoJ poziomu rentowności długoterminowych obligacji skarbowych rządu japońskiego. Specyfika japońskiego rynku finansowego i tamtejszej gospodarki, charakteryzującej się spośród państw rozwiniętych, z jednej strony, najwyższym współczynnikiem długu do PKB, z drugiej zaś wysokim udziałem kapitału krajowego wśród posiadaczy obligacji skarbowych tworzy dość wrażliwe podłoże dla ewentualnych efektów ww. decyzji.

 

W środę z kolei przyjdzie czas na ogłoszenie wyników posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (fed). Jeszcze całkiem niedawno konsensus rynkowy zakładał możliwość obniżki głównej stopy procentowej dla dolara (fed funds rate). Obecnie oczekiwania co do timingu na taki ruch przesunęły się już w zasadzie na drugą połowę roku, zwłaszcza po ubiegłotygodniowej publikacji danych o inflacji CPI w USA, która w lutym była wyższa od oczekiwań o 0,1 pkt. proc. i wyniosła 3,2 proc. r/r. Najwyższa od 4 mies. jest cena ropy, a gaz w Europie, tylko od początku miesiąca, w kontraktach terminowych 1-miesięcznych notowanych na giełdzie w Amsterdamie podrożał o 16% (r/r pozostaje jednak nadal 30% tańszy).

 

W rezultacie rentowności długoterminowych obligacji skarbowych na rynkach bazowych (USA, Niemcy) znalazły się na poziomach najwyższych od kilku miesięcy. Sytuacja taka, w przypadku braku jakiegoś przełomowego komunikatu z powrotem przybliżającego perspektywy obniżki głównej stopy procentowej dla dolara, będzie sprzyjać korekcie na rozwiniętych rynkach akcji, zwłaszcza na najbardziej rozgrzanym sektorze producentów półprzewodników oraz spółek zajmujących się tematem sztucznej inteligencji. Krajowy parkiet nie musi wcale podążać za tendencjami panującymi na głównych giełdach zagranicznych, natomiast wartym odnotowania jest, iż główny subindeks sektorowy GPW – WIG-Banki zdradza też symptomy technicznego wykupienia, po ponad 4,3%-owej zwyżce i problemach ze sforsowaniem okrągłej bariery 13 tys. pkt. w tygodniu ubiegłym.

 

2024-03-11 17:35:00

Raport tygodniowy GPW - korekta spółek AI w USA i tydzień wygasania kontraktów terminowych

Raport tygodniowy , Zbigniew Obara

Krajowy rynek akcji wchodzi w nowy tydzień przy akompaniamencie realizacji zysków (zapoczątkowanych na  piątkowej i kontynuowanych na dzisiejszej poniedziałkowej sesji) na gwałtownie rosnących w ostatnich tygodniach akcjach producentów półprzewodników w USA, czy szerzej spółek z obszaru sztucznej inteligencji. Największym i najbardziej znanym przedstawicielem tej pierwszej grupy spółek jest Nvidia, tej drugiej - Meta Platforms – właściciel Facebooka.

 

Na uwagę zasługuje kontynuacja umacniania złotego (kurs EUR/PLN w poniedziałek najniższy od 4 lat, szwajcarskiego franka – CHF/PLN od ponad 2). Co ciekawe, nie towarzyszy temu umocnienie na rynku polskich obligacji skarbowych. Krajowe 10-letnie skarbówki z powrotem notowane są z rentownością powyżej 5,3%. O ile siła złotego może płynąć z pozycjonowania się inwestorów pod napływ i wymienialność środków z KPO, o tyleż podwyższona rentowność obligacji może być wynikiem publikacji nowej projekcji inflacji NBP.

 

Pomimo przejściowego spadku inflacji CPI nawet w okolice celu w bieżących miesiącach, Rada Polityki Pieniężnej nie będzie skłonna obniżać stóp procentowych do końca półrocza. Czekać będzie na wykrystalizowanie się planów rządu odnośnie działań osłonowych dla cen żywności i energii w II połowie roku.

 

W kontekście polityki monetarnej najważniejszych banków centralnych, tj. Europejskiego Banku Centralnego i amerykańskiej Rezerwy Federalnej, konsensusy oczekiwań co do pierwszych obniżek stóp kontrolowanych przez oba te banki, przesunęły się na czerwiec. Na konferencji po ubiegłotygodniowym posiedzeniu prezeska EBC podtrzymała „jastrzębią” retorykę; EBC ponadto zrewidował w dół prognozy dynamiki PKB w strefie euro na 2024 i 2025 r. Z kolei z USA napłynęły w piątek mieszane dane z rynku pracy. Co prawda liczba nowych etatów w lutym okazała się wyższa od oczekiwań, ale za okres styczeń-luty, po rewizji, niższa. Jednocześnie utrzymuje się w USA podwyższona presja płacowa (wzrost wynagrodzeń powyżej 4,0% r/r), a stopa bezrobocia nieoczekiwania wzrosła do 3,9 proc.

 

W najbliższy piątek wygasają na GPW marcowe serie kontraktów terminowych. Sektorowo zwracamy uwagę na słabość w ubiegłym tygodniu subideksów sektorowych WIG-Banki i WIG-Energii, które zaliczyły spadki o odpowiednio 4,8% oraz 3,8%.