Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2598.47%
 • mWIG40dvp 16.33%
 • InvestorMS 0.04%
 • mWIG40 0.17%
 • mWIG40TR 0.23%
 • NCIndex 1.32%
 • sWIG80 0.69%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.67%
 • WIG 0.47%
 • WIG20 0.56%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 1.10%
 • WIG20short -0.52%
 • WIG20TR 0.46%
 • WIG30 0.55%
 • WIG30TR 0.50%
 • WIG-BANKI 0.20%
 • WIG-BUDOW -1.04%
 • WIG-CEE -0.02%
 • WIG-CHEMIA -1.93%
 • WIGdiv 0.24%
 • WIG-ENERG -0.31%
 • WIG-ESG 0.50%
 • WIG.GAMES 2.07%
 • WIG-GORNIC 1.64%
 • WIG-INFO 1.73%
 • WIG-LEKI 3.72%
 • WIG-MEDIA 1.96%
 • WIG-MOTO -0.39%
 • WIG.MS-BAS 0.88%
 • WIG.MS-FIN 0.16%
 • WIG.MS-PET 0.80%
 • WIG-ODZIEZ -0.30%
 • WIG-PALIWA 0.88%
 • WIG-Poland 0.47%
 • WIG-SPOZYW -1.20%
 • WIGtech 1.27%
 • WIG-TELKOM 0.75%
 • WIG-Ukrain -0.39%
Wyświetl
...
...
2020-02-10 14:10:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Marcin Brendota

W pierwszej połowie nadchodzącego tygodnia ze względu na ubogie kalendarium wydarzeń makroekonomicznych uwaga inwestorów będzie skupiona wokół analiz wpływu koronawirusa na prognozy wzrostu drugiej, największej gospodarki świata.

Mimo, że pod koniec stycznia zakończono obchodzenie świąt Nowego Roku to nadal duża część sklepów i fabryk pozostaje zamknięta. Według analityków Goldman Sachs dynamika wzrostu PKB w pierwszym kwartale 2020 roku będzie oscylować bliżej 4% aniżeli 5,6%, jak wcześniej zakładano. Istnieją również obawy, czy Chiny będą w stanie wywiązać się z zapisów umowy handlowej, jaką podpisali 15 stycznia z USA jeżeli nie uda się opanować epidemii do końca kwartału. Dodatkowo wysoki odczyt inflacji konsumenckiej za styczeń (5,4% r/r) zawęża możliwości stymulacji monetarnej, jaką początkiem stycznia rozpoczął chiński bank centralny. Istotne ożywienie panuje w amerykańskiej gospodarce. Departament Pracy podał w piątek zaskakująco pozytywne dane dot. zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (odczyt za styczeń +225 tys. vs. 147 tys. miesiąc wcześniej), co w powiązaniu prawie dwukrotnym wzrostem kredytów konsumenckich pozwala przypuszczać, że konsumpcja prywatna będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego w najbliższym kwartale. We wtorek i środę prezes FED-u J. Powell wystąpi przed senatem i izbą reprezentantów z objaśnieniem polityki monetarnej. Szczyt sezonu publikacji wyników jest już za nami, jednakże w nadchodzącym tygodniu wyniki finansowe za IV kwartał 2019 roku opublikują min: Hilton, Hasbro, Cisco, Nvidia, AIG. W czwartek poznamy styczniowy odczyt inflacji bazowej CPI dla USA (prognoza  0,2% m/m, 2,2% r/r), a w piątek wielkość sprzedaży detalicznej za styczeń (prognoza 0,3% m/m).

 

Również na rynkach europejskich spodziewamy się w pierwszej połowie tygodnia niewielkiej zmienności. Wpływ epidemii na zmniejszenie popytu na surowce (metale przemysłowe, ropa, węgiel) będzie ciążył wynikom finansowym spółkom z sektora wydobywczego. We wtorek poznamy odczyt dynamiki PKB za IV kwartał dla Wielkiej Brytanii (prognoza 0,4% k/k i 0,8% r/r), jak i dynamikę produkcji przemysłowej za grudzień (prognoza 0,3% m/m). W środę poznamy grudniową dynamikę zmian produkcji przemysłowej dla Eurolandu (prognoza -1,6% m/m). W czwartek NBP opublikuje dane dotyczące salda na rachunku bieżącym bilansu płatniczego (prognoza -551 mln euro). Dopiero piątek będzie obfitował w dane makroekonomiczne dla naszego regionu. W przypadku Polski poznamy odczyt tempa wzrostu cen za styczeń (prognoza 0,4% m/m oraz 4,1% r/r). Dla przypomnienia w grudniu odczyt na poziomie 3,4% wywołał silną reakcję na rynku obligacji. Oprócz tego poznamy dane dotyczące dynamiki wzrostu PKB za IV kwartał (prognoza 1,1% k/k oraz 3% r/r). W przypadku Eurolandu poznamy dane dotyczące dynamiki PKB za IV kwartał 2019 roku (prognoza 0,1% k/k oraz 1% r/r), jak i saldo bilansu handlowego za grudzień.

 

Sytuacja techniczna

Miniony tydzień przyniósł dodatnią stopę zwrotu patrząc na zmianę szerokiego indeksu WIG. Na wykresie tygodniowym pojawiła się formacja przenikania jako zapowiedź ewentualnego odwrotu w górę. Tegoroczny szczyt określa pierwszy opór w pobliżu 59,3 tys pkt. W średnim jak i w długim terminie indeks pozostaje w trendzie bocznym. Dla WIG20 układ ostatnich świec pozostaje zbliżony – również jest aktywna formacja przenikania. W przypadku tego indeksu jest wzmocniona bliską obecnością strefy wsparcia jaką określa lekko spadkowa linia dołków z ostatnich kilkunastu miesięcy.

 

Lepszy sentyment ogarnia  indeks średnich spółek. Po przejściowym zagrożeniu jakie stwarzała potwierdzona formacja wisielca, indeks dość szybko powrócił do formy wzrostowej. Potencjalnym zagrożeniem jest bliski strefy wykupienia rynku wskaźnik RSI. MACD podtrzymuje sygnał kupna. Dla indeksu małych spółek sWIG80 ostatnia wzrostowa świeca zanegowała wcześniejszego wisielca. Indeks wchodzi na nowe lokalne maksimum, jednocześnie narusza strefę oporu zniesienia 38,2% z wcześniejszej 1,5 rocznej bessy. Potencjalne zagrożenie nadal stwarza wskazanie wykupienia rynku na RSI. /Marcin Brendota/

 

2020-02-03 14:40:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy

Szacowanie wpływu epidemii koronawirusa na gospodarki Chin i reszty świata oprócz danych makro będą w nadchodzącym tygodniu w centrum uwagi inwestorów.

Według WHO rozprzestrzenienie się wirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W zeszłym tygodniu większość europejskich linii lotniczych zapowiedziało ograniczenie lub zawieszenie lotów do Chin, co z pewnością przełoży się na aktualizację prognoz przychodów podmiotów działających w branży turystycznej, hotelarskiej i transportowej. Według władz USA koronawirus może pozytywnie wpłynąć na amerykańską gospodarkę poprzez powrót do USA i Meksyku miejsc pracy z Chin. W nadchodzącym tygodniu poznamy wyniki finansowe za IV kwartał 2019 roku spółek, w tym między innymi: Alphabet (właściciel Google), Snap, Twitter, Ford, General Motors, Merck, Qualcomm. W przypadku danych makroekonomicznych w poniedziałek poznamy odczyt za styczeń wskaźnika PMI dla przemysłu (prognoza 51,7 pkt), ISM dla przemysłu (prognoza 48 pkt), w środę wielkość bilansu handlowego za grudzień, odczyt wskaźnika PMI dla usług za styczeń (prognoza 53,2 pkt), natomiast w piątek poznamy dane z rynku pracy za styczeń: wielkość zmiany w sektorze pozarolniczym (prognoza 156 tys.) oraz stopę bezrobocia (prognoza 3,5%).   

 

Ten tydzień jest pierwszym z Wielką Brytanią poza Unią Europejską. Zjednoczone Królestwo oraz Unia mają 11 miesięcy na rozpoczęcie i sfinalizowanie negocjacji dotyczących przyszłych relacji, w tym min. handlowych. Jeżeli do końca 2020 roku nie uda się dojść do porozumienia w kwestii wymiany handlowej i Wielka Brytania nie zwróci się o przedłużenie okresu przejściowego to od początku 2021 roku handel między UE a Zjednoczonym Królestwem będzie odbywał się na zasadach ogólnych, ustalonych przez WHO. Premier Wielkiej Brytanii B. Johnson już zapowiedział, że bez względu na postęp negocjacji nie ma mowy o przedłużeniu okresu przejściowego. Brexit nie będzie wydarzeniem obojętnym dla polskich firm. Wiele spółek notowanych na polskim parkiecie albo sprzedaje produkty do Wielkiej Brytanii, albo ma tam swoje spółki córki. Amica, Wielton, Oponeo, Stelmet czy Tarczyński to przykłady spółek, które od ponad roku przygotowują swoje modele biznesowe do działania na Wyspach bez względu na efekt negocjacji. W tym tygodniu poznamy odczyt indeksu PMI dla przemysłu za styczeń dla Niemiec i Wielkiej Brytanii, odczyt indeksu PMI w sektorze usług dla poszczególnych państw strefy euro, oraz wielkość grudniowej dynamiki sprzedaży detalicznej dla strefy euro (prognoza -0,2% m/m i 1,3% r/r)

 

Strach przed wybuchem epidemii koronowirusa udzielił się również polskim inwestorom. Awersja do ryzyka i spadające ceny ropy były jednym z czynników wpływających na spadki spółek z sektora paliwowego. PKN Orlen przechodzi trudne chwile. Prognozowany przez przedstawicieli spółki spadek marży detalicznej, skup akcji Energii oraz wypowiedzi wicepremiera J. Sasina dot. Planów stworzenia wespół z Lotosem klastrów technologii wodorowych wpłynie istotnie na obciążenie wyniku finansowego Koncernu w najbliższym roku. Notowania PGNiG są na najniższym od 9 lat poziomie, natomiast PGE wyznacza historyczne minima. W tym tygodniu raporty finansowe za IV kwartał 2019 roku opublikuje mBank, natomiast Bank Millenium oraz Unicredit opublikują raport finansowy za 2019 rok. Z danych makroekonomicznych w poniedziałek poznamy styczniowy odczyt PMI dla przemysłu (prognoza 46,7 pkt) w środę poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych.

 

 

Sytuacja techniczna

Ubiegły tydzień przyniósł mocne spadki na krajowym rynku. Indeks WIG przy wyższym wolumenie długą czarną świecą zaakcentował wysoką presję podaży. Najbliższym wsparciem jest lekko wzrostowa linia ostatnich dołków przy poziomie ok. 55,5 tys pkt. Uwagę zwraca zachowanie RSI, który po raz kolejny odbił się w dół od linii ostatnich szczytów. Indeks największych spółek zmierza w kierunku lekko spadkowej linii ostatnich dołków poniżej 2050 pkt. Wysoki ciemny korpus przy wyższych obrotach zwiększa prawdopodobieństwo kontynuacji zniżki. W przeliczeniu na USD indeks jest wysokim kanale spadkowym.

 

Na uwagę zasługuje indeks mniejszy spółek sWIG80, który przerwał zapoczątkowaną z końcem października falę wzrostową. Chociaż ubiegłotygodniowa świeca wisielca wymaga potwierdzenie, to jednak fakt pojawienia się jej przy strefie oporu zniesienia 38,2% z wcześniejszej fali spadkowej już teraz sugeruje możliwość wystąpienia zniżki. W gronie średnich spółek przez pryzmat mWIG40 ostatnia świeca dopełnia wcześniejszego wisielca, w związku z czym prawdopodobieństwo kontynuacji korekty spadkowej jest znaczne. Uwagę zwracają jednak niższe obroty, które powinny złagodzić to zjawisko. /Marcin Brendota/

 

2020-01-27 14:55:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy

W zeszłym tygodniu jednym z głównych tematów zwracających uwagę inwestorów całego świata była informacja o rozprzestrzenieniu się koronawirusa na kraje graniczące z Chinami oraz na poszczególne kraje UE i Ameryki Północnej.

W przypadku pogłębiającej się epidemii istnieje możliwość osłabienia wyników gospodarki światowej, której prognozowany wzrost na 2020 rok został w zeszłym tygodniu zrewidowany w dół z 3,4% do 3,3% przez MFW. Sektorami, które na skutek epidemii mogą ucierpieć będą: transport i logistyka, przetwórstwo przemysłowe, usługi, sprzedaż detaliczna. Również na rynku surowcowym przecena miedzi (w obawie o chiński wzrost gospodarczy) oraz ropy (globalny wzrost zapasów ropy zminimalizuje skutki spadku dostaw z Libii) wpływają negatywnie na notowania spółek wydobywczych. W Stanach Zjednoczonych trwa sezon publikacji wyników. Bieżący tydzień będzie owocny w sprawozdania takich podmiotów jak Apple, eBay, AT&T, Boeing, Facebook, GE i Exxon Mobil. Z danych makro, w tym tygodniu w USA zostaną opublikowane dane dotyczące: zamówień środków trwałych za grudzień m/m (prognoza 0,2%), decyzji FOMC ws. stóp procentowych oraz dynamikę PKB ann. za IV kw. (prognoza 2,1%). W Chinach w nadchodzącym tygodniu do czwartku obchodzone jest Święto Wiosny, przez co dopiero w piątek poznamy odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu za styczeń (oczekujemy 50 pkt vs. 50,2 w grudniu).

 

Nawiązując do sytuacji panującej w Europie, USA zawarła z Francją wstępne porozumienie w sprawie podatku cyfrowego, który nakłada na spółki takie jak Google czy Amazon podatek obowiązujący od 2021 roku, aniżeli od teraz jak to miało być domyślnie przeprowadzone. Stawka podatku jest wciąż negocjowana. Po zatwierdzeniu przez Izbę Gmin pięciu poprawek do projektu porozumienia w sprawie wystąpienia przez Wielką Brytanię z Unii Europejskiej, rząd B. Johnsona dostał zgodę od brytyjskiej królowej Elżbiety II na wprowadzenie ustawy w życie. Bez względu na efekty negocjacji umowy handlowej między Wielką Brytanią i UE firmy mające na Wyspach swoje filie już dokonują odpowiednich zmian w modelu działania, aby fiasko w negocjacjach nie zachwiało mocno biznesem. W przypadku Eurolandu w tym tygodniu zostaną opublikowane dane dotyczące: indeksu Ifo dla Niemiec za styczeń (prognoza 97 pkt), stopa bezrobocia dla UE w grudniu (prognoza 7,5%), decyzję ws. stóp procentowych w Wielkiej Brytanii  (prognoza 0,75%), poziom inflacji CPI za styczeń dla UE r/r (prognoza 1,4%) oraz PKB dla UE r/r (prognoza 1,1%) w IV kw. 2019 roku. W bieżącym tygodniu sprawozdania finansowe opublikują takie podmioty jak LVMH, Santander i Deutsche Bank.

 

Rosnące hałdy węgla kamiennego i spadające ceny surowca na giełdach światowych tworzą presję na spółki wydobywcze. W zeszłym tygodniu najmocniej na polskim parkiecie traciły spółki z sektora energetycznego, paliw i górniczego. Mimo, że koronawirus jeszcze nie dotarł do Polski to obawy o spadek globalnego popytu na surowce będzie wpływał bezpośrednio na spadek cen surowca, a pośrednio na wycenę akcji spółek wydobywczych. Takie zahamowanie może dotknąć między innymi KGHM. Informacją o pozytywnym wydźwięku dotyczącą indywidualnej interpretacji przepisów dot. ulgi IP BOX opublikował CD Projekt. Preferencyjne zastosowanie niższej stawki podatkowej 5% dla dochodów z komercjalizacji praw autorskich do produkowanych gier znajdzie odwzorowanie w mniejszej wysokości zobowiązań podatkowych, co korzystnie może wpłynąć na wyniki finansowe. W tym tygodniu w poniedziałek poznamy wielkość stopy bezrobocia za grudzień (prognoza 5,2% r/r), w środę szacunek dynamiki PKB w Polsce za 2019 rok (prognoza 4,2% r/r), a w czwartek PKN Orlen opublikuje skonsolidowane sprawozdanie za IV kw. 2019 roku.

 

Sytuacja techniczna

W ostatnich tygodniach utrzymuje się przewaga małych spółek nad pozostałymi segmentami rynku, tak przynajmniej przestawia sytuację siła relatywna indeksu sWIG80 do WIG. Indeks małych spółek dociera jednak do istotnej strefy oporu określonej zniesieniem 38,2% z wcześniejszej ponad 1,5 rocznej bessy. Jednocześnie wskaźnik RSI sygnalizuje stan wykupienia rynku co ostatni raz miało miejsce przed 3 laty. Jeżeli zostanie zainicjowana korekta spadkowa, to najbliższym wsparciem jest ubiegłoroczny szczyt w pobliżu 12290 pkt. Delikatny hamulec „włączył” mWIG40. Po ubiegłym tygodniu pojawiła się krótka świeca wisielca, która jednak wymaga potwierdzenia, jeżeli ma zapoczątkować spadkowe odreagowanie. Ostatnia luka cenowa określa pierwsze wsparcie w pobliżu 3987 pkt. Na szerokim rynku indeks WIG notuje niewielką zniżkę, kurs zatrzymał się w pobliżu listopadowego maksimum. Jednak bardziej znamienne jest dojście do linii ostatnich szczytów przez wskaźnik RSI. Otoczenie rynków zagranicznych może sprzyjać kontynuacji zniżki co potwierdziłoby wisielca sprzed dwóch tygodni. /Marcin Brendota/

2020-01-20 12:40:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , ZAiD

W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdą się posiedzenia banków centralnych, w tym EBC, Bank Ludowy Chin, Bank Japonii i Bank Kanady zadecydują o polityce monetarnej w kraju.

Rynek nie przewiduje zmian, które zazwyczaj zapoczątkowane są zmianą sentymentu po stronie Fed, który w ostatnim czasie jest cierpliwy. Dodatkowo w Szwajcarii w Davos przez cały tydzień będzie miał miejsce szczyt Światowego Forum Ekonomicznego. Na wtorek zaplanowane jest wystąpienie publiczne prezydenta USA D. Trumpa, który oceni stan gospodarki i prawdopodobnie wypowie się o relacjach handlowych po oficjalnym podpisaniu umowy handlowej z Chinami. Relacje pomiędzy przedstawicielami narodów mogą być nieco zaostrzone, bowiem Stany Zjednoczone w ostatnim czasie wpisały Szwajcarię, Niemcy, Włochy i Irlandię na listę krajów podejrzanych o manipulowanie swoją walutą. Wszystkie wspomniane kraje mają nadwyżkę w handlu z USA. Jest to jednak nieco niedorzeczne, bowiem Niemcy, Irlandia czy Włochy obracają euro, nad polityką którego panuje EBC. W piątek podczas szczytu MFW przedstawi swoje prognozy na 2020 rok. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się sezon publikacji wyników. W tym tygodniu sprawozdania finansowe zaprezentują takie podmioty jak IBM, Johnson & Johnson, Netflix, Intel czy American Express. Z danych makro, USA w poniedziałek obchodzi dzień Martina Luthera Kinga, który jest dniem wolnym, w piątek natomiast opublikowane zostaną wstępne odczyty PMI dla przemysłu za styczeń dla takich krajów jak Niemcy (prognoza 44,5), strefa euro (prognoza 46,8) i USA (prognoza 52,5). Dodatkowo również w piątek swoje wystąpienie publiczne będzie miała prezes EBC C. Lagarde. Skomentuje zapewne decyzję co do kształtu polityki monetarnej i kondycję w regionie.

 

W minionym tygodniu największe wzrosty na polskiej giełdzie zanotował indeks sWIG80. Na jego 2% wzrost miały wpływ spółki z sektorów: media, telekomunikacja, górnictwo i budownictwo. Popyt na WIG-Media napędzał ok. 4,5% wzrost notowań Wirtualnej Polski i Agory, która mimo opublikowania informacji o wpływie na wynik grupy odpisu aktualizującego portalu GoldenLine zanotowała przeszło 13% wzrost notowań. Bardzo dobrze radziły sobie telekomy po ogłoszeniu aukcji przez URE na częstotliwość 5G, której rozstrzygnięcie ma mieć miejsce na przełomie czerwca i lipca. Jeżeli cena bloku będzie niższa niż technologii LTE to potencjalnymi przejmowanymi mogą być Play i UPC Polska, które ze względu na koszty akwizycji i limity koncentracji nie będą celami przejęć polskich operatorów, stąd mogą stać się okazją dla zagranicznych instytucji. Inwestycje Orange Polska w sieć światłowodową przyczynią się w obecnym roku do wypierania operatorów kablowych na rzecz serwisów streamingowych. Indeksowi WIG20 ciążyły informacje z JSW, gdzie w zeszłym tygodniu Rada Nadzorcza zgodziła się na umorzenie certyfikatów inwestycyjnych o wartości 700 mln zł, co oznacza redukcję funduszu stabilizacyjnego o ok. 38%. Dodatkowo spółka podała informację o wzroście produkcji węgla w IV kw. 2019 roku o 4,5% r/r przy spadających na rynkach światowych cen węgla (koksującego o 14%, węgla typu hard o 20%) może to mieć negatywny wpływ na rentowność, chyba że nastąpi istotne ożywienie na rynku stali. W nadchodzącym tygodniu poznamy grudniowe odczyty: dynamiki zmian wynagrodzenia (oczekujemy 6,1% r/r vs. 5,3% r/r poprzednio) i zatrudnienia (oczekujemy 2,6% r/r vs. 2,6% r/r poprzednio), produkcji budowlano-montażowej (oczekujemy 1% r/r vs. -4,7% r/r poprzednio), produkcji przemysłowej (oczekujemy 6,4% r/r vs. 1,4% r/r  poprzednio) oraz sprzedaży detalicznej (oczekujemy 7,3% r/r vs. 5,9% poprzednio). /Wioletta Pawłowska/

 

Sytuacja techniczna

Formacja wisielca jaka pojawiła się dla indeksu WIG nie zyskała potwierdzenia ubiegłotygodniową świecą, ale też jej krótki korpus nadal podpowiada osłabienie wzrostowego impetu. Nieznacznie powyżej bieżących notowań w pobliżu 59,7 tys pkt. strefę oporu określa lokalny szczyt z połowy listopada. Na MACD jest aktywny sygnał kupna. W przypadku indeksu WIG20 po wcześniejszej świecy wisielca pojawił się krótki korpus, niemal doji, z wydłużonymi cieniami, co można odbierać jako osiągnięcie przejściowego stanu równowagi i zrównoważenie wcześniejszej presji popytu. Dobre nastroje wciąż się utrzymują w segmentach małych i średnich spółek. MWIG40 notuje 8 z rzędu tygodniowy wzrost. Indeks z determinacją dąży do ubiegłorocznego maksimum ok. 4300 pkt. MACD wyraźnie oddala się od linii sygnalnej, RSI pozostawia sobie jeszcze przestrzeń do zwyżki. W przypadku sWIG80 jest kontynuowany wzrost po grudniowym wybiciu z klina. Impet wzrostowy wyostrza się, ale zwracamy uwagę na sygnały wykupienia rynku na RSI, które pojawiły się pierwszy raz od niemal 3 lat. Najbliższa strefa oporu to 12,77 tys pkt.  /Marcin Brendota/

2020-01-13 14:15:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Marcin Brendota

W ostatnim tygodniu wojna, w bieżącym pojednanie, ale na dwóch odrębnych frontach.

Z ręki Stanów Zjednoczonych zginął irański generał Sulejmani, którego prezydent D. Trump określał jako terrorystę, który już dawno powinien być rozliczony. Po zamachu Iran w odwecie ostrzelił amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Media z USA podają, że nikt w ataku rakietowym nie zginął, podczas gdy wiadomość przekazywana przez irańskie media jest zgoła inna – informująca o śmierci 80 żołnierzy. Iran straszył jeszcze innymi sposobami zapłaty za morderstwo mundurowego, które posiada w zanadrzu. Dodatkowo Iran deklaruje, że nie będzie stosować się do postanowień paktu nuklearnego. Ameryka zagroziła natomiast, że ma na celowniku 52 irańskie cele kulturowe i w razie zagrożenia ze strony Iranu nie zawaha się tego wykorzystać. Napiętą atmosferę na rynku załagodziło wystąpienie prezydenta
D. Trumpa, który zapewnił, że pomimo silniejszej niż zwykle armii nie zamierza rozpętać wojny. Iran również złagodził swoje stanowisko, co ostatecznie uspokoiło inwestorów i na nowo byli skłonni nabywać ryzykowniejsze aktywa. USA na jednym froncie toczy wojnę, na drugim się jedna. Stany Zjednoczone na drugiej linii próbują zawrzeć porozumienie pierwszej fazy z Chinami w trwającej już ponad dwa lata wojnie handlowej. Według zapowiedzi administracji obu stron w środę ma nastąpić oficjalne podpisanie umowy na piśmie i przedstawienie światu szczegółów wypracowanych warunków. Wicepremier Chin L. He ma przybyć już w dniu dzisiejszym do Waszyngtonu w tym celu. Z danych makro, we wtorek pierwsze instytucje z amerykańskiego rynku opublikują wyniki za IV kw. 2019 roku. Są to standardowo banki, takie jak Citigroup, JP Morgan i Wells Fargo a później Bank of America, Goldman Sachs, BNY Mellon i Morgan Stanley. Analitycy oczekują, że po raz drugi z rzędu spółki wchodzące w skład indeksu S&P500 odnotują spadek zysku netto w IV kw. 2019 roku. Dodatkowo USA opublikuje odczyt inflacji CPI za grudzień (prognoza 2,3% r/r), sprzedaż detaliczną i produkcję przemysłową. Jeśli chodzi o strefę euro to w środę Niemcy podadzą szacunkową dynamikę PKB za 2019 rok (prognoza 0,6% r/r), a w czwartek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia EBC. Chiny natomiast zaprezentują bilans handlu zagranicznego za grudzień, w którym nastąpiła lekka poprawa relacji z USA oraz dynamikę PKB za IV kw. (prognoza 6% r/r), produkcję przemysłową i sprzedaż detaliczną za grudzień (prognoza kolejno 5,9% i 7,8%).

 

Indeks WIG20 stracił w zeszłym tygodniu 0,4%, pomimo solidnych, ponad 4% wzrostów jakie zanotował sektor budowlany i nieruchomości po podaniu przez Atal, Echo Investment i Develia informacji o wysokiej sprzedaży lokali w IV kw. oraz podpisanie przez Budimex szeregu umów z GDDKiA na budowę infrastruktury. Pozytywne nastroje panują również wśród spółek z sektora gameingowego. Ten Square Games  nadal na fali wzrostowej po podaniu informacji nt. wielkości sprzedaży flagowej gry – Fishing Clash. CD Projekt prawdopodobnie rozpocznie rozbudowę uniwersum Wiedźmina, na podstawie którego Netflixowy serial bije rekordy popularności. Zatwierdzona przez prezesa URE taryfa opłat za dostarczanie energii wypada poniżej kosztów wytwarzania, co będzie ciążyło na sektorze energetycznym. Z danych makro, w ostatnim tygodniu miał miejsce najwyższy od 7 lat odczyt inflacji za grudzień w Polsce na poziomie 3,4%. Domniemuje się, że w nowym roku dynamika cen może wzrosnąć nawet do poziomów bliskich 4%. RPP utrzymuje jednak stanowisko pozostawienia stóp referencyjnych w kraju na niezmienionym poziomie. /Wioletta Pawłowska/

 

Sytuacja techniczna

Indeks WIG pozostaje w średnio i długoterminowym trendzie bocznym. Po krótkoterminowej zwyżce w ubiegłym tygodniu pojawiła się wysoka świeca wisielca wskazująca na możliwe odwrócenie bieżącej tendencji. Wskaźniki AT nie sygnalizują zagrożeń, RSI pozostawia jeszcze przestrzeń do zwyżki, na MACD jest aktywny sygnał kupna. Dla indeksu WIG20 również jest po ostatnim tygodniu zaakcentowany wisielec, dodatkowo jego negatywną wymowę wzmacnia obecność linii oporu. W średnim i długim terminie indeks pozostaje w trendzie bocznym.

 

Nadal dobrze zachowują się indeksy średnich i mniejszych spółek. MWIG40 przebił się ponad zniesienie 61,8% z ubiegłorocznej fali spadkowej, obecnie zmierza w stronę kwietniowego szczytu ok.  4300 pkt. MAD wybija się ponad poziom równowagi. Dla indeksu sWIG80 jest kontynuowana zwyżka po grudniowym wybiciu z formacji klina. Najbliższym oporem jest zniesienie 38,2% z blisko 2 letniej fali spadkowej zapoczątkowanej jeszcze w 2017r, przy wartości ok. 12770 pkt. Zwracamy uwagę na sięgnięcie przez RSI strefy wykupienia rynku co może wpłynąć na osłabienie wzrostowego impetu. /Marcin Brendota/

 

2019-12-16 14:50:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy

Sytuacja rynkowa

„Pod choinkę” inwestorzy otrzymali długo wyczekiwany prezent – wstępne porozumienie stron wojny handlowej USA-Chiny. W piątek na rynek trafiła informacja, że mini deal został zawarty na piśmie a Stany Zjednoczone zobowiązują się do stopniowego znoszenia ceł nałożonych na Pekin. W ramach rewanżu Azjaci będą importować towary rolne, leki, usługi finansowe czy produkty energetyczne z Ameryki. Pozostałe artykuły dotyczą ochrony własności intelektualnej, regulacji finansowych oraz transparentności kursu walutowego. Prezydent D. Trump uspokoił rynki zapewnieniem o rezygnacji z taryf zapowiedzianych na 15 grudnia. Co więcej, ogłosił prace nad porozumieniem drugiej fazy w trybie natychmiastowym, jeszcze przed wyborami prezydenckimi 2020. Z jego wypowiedzi w mediach wynika, że cła w wysokości 25% na towary o wartości 250 mld USD nałożone na Chiny pozostają aktywne, natomiast te w wysokości 15% na towary o wartości 125 mld USD zostaną obniżone do poziomu 7,5%. Przez weekend rynek przetrawił informacje o wstępnej umowie pomiędzy mocarstwami i ostatecznie ocenił je jako pozytywne, bowiem zarówno DAX, jak i S&P500 notują solidne wzrosty w obrocie sesyjnym i poza sesyjnym. W tym tygodniu na rynek napłyną również ważne dane makroekonomiczne. W poniedziałek będzie miał miejsce wstępny odczyt indeksu PMI dla przemysłu w USA za grudzień (prognoza 52,6), we wtorek zapoznamy się z danymi z rynku nieruchomości i o produkcji przemysłowej z listopada.

 

Drugim gorącym tematem w ostatnim czasie są przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, które zakończyły się bezwzględnym zwycięstwem Partii Konserwatywnej z obecnym premierem B. Johnsonem. W mediach zapewnia on, że tym razem dochowa terminu 31 stycznia 2020 roku i Zjednoczone Królestwo skutecznie opuści Wspólnotę. Po wszelkich formalnościach, praca rządu nad umową z Unią może nastąpić najwcześniej w piątek i na nowo wydaje się, że nieco ponad miesiąc to może być za mało czasu na ustalenie ostatecznych warunków. Z danych makro, Niemcy oraz strefa euro jako całość opublikowały niższy niż oczekiwano odczyt indeksu PMI dla przemysłu za grudzień (kolejno 43,4 wobec prognozy 44,5 oraz 45,9 wobec 47,3 oczekiwań). W środę nastroje niemieckich przedsiębiorców zobrazowane będą w odczycie indeksu instytutu Ifo na grudzień (prognoza 95,5).

 

Warszawska giełda w ostatnim tygodniu odbiła po serii spadkowych sesji, pomimo globalnego entuzjazmu. W opresji poza bankami znajdują się teraz spółki Skarbu Państwa, bowiem zauważalne w ostatnim czasie są roszady na najwyższych stanowiskach podmiotów państwowych. Dodatkowo niepewność na rynku wynika z planów powstawania wielosektorowych championów, co zostało zapoczątkowane przez przejęcie Energi przez PKN Orlen. Domniemywało się fuzję PGNiG z Tauronem, ale takie plotki zdementował polityk J. Sasin. Pozytywny sentyment globalny wynikający z częściowego porozumienia dwóch światowych mocarstw może utrzymać polską giełdę nad kreską w tym tygodniu. Z danych makro, we środę poznamy sytuację panującą na rynku pracy w listopadzie, w czwartek dane o produkcji przemysłowej (prognoza 0% r/r), a w piątek o sprzedaży detalicznej (prognoza 4,8% r/r). /Wioletta Pawłowska/

 

Sytuacja techniczna

Za sprawą głównie czwartkowej sesji indeksy WIG i WIG20 mocnym ruchem dokonały zwrotu w górę. Na wykresie tygodniowym indeks WIG powrócił ponad krótkoterminową wzrostową linię wsparcia. Skala zwyżki względem poprzedzającego spadku jest jeszcze dość niska aby można było mówić o trwałym odwrocie i ryzyko dalszego obsunięcia jest jeszcze znaczne. Dla WIG20 na podstawie ostatnich ekstremów cenowych można dokonać korekty linii wsparcia do postaci lekko spadkowej. Wówczas minimum bieżącej sesji byłoby na jej przebiegu. Jednocześnie na diagramie pojawiła się formacja harami jako zapowiedź ewentualnego odwrotu, o ile zostanie potwierdzona, ponieważ wiarygodność harami jest niska. Indeks w przeliczeniu na USD jest w ponad rocznym lekko spadkowym kanale, również tutaj jest dostrzegalna formacja harami.

 

Dla indeksu mniejszych spółek sWIG80 jest kontynuowany ruch po wybiciu z formacji klina. Najbliższym oporem jest tegoroczny szczyt ok. 12290 pkt. Na MACD jest podtrzymany sygnał kupna, wskaźnik przebija się ponad poziom równowagi. Indeks średnich spółek wyhamował wcześniejszą zwyżkę, niska szpulka sugeruje osiągnięcie lokalnego poziomu równowagi. Kurs testuje opór wrześniowego szczytu 3867 pkt.

/Marcin Brendota/