Inwestycje dopasowane do oczekiwań Poznaj nowe funkcjonalności w bankowości internetowej + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2210.33%
 • mWIG40dvp 3900.00%
 • InvestorMS 0.34%
 • mWIG40 0.41%
 • mWIG40TR 0.42%
 • NCIndex 1.30%
 • sWIG80 0.94%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.94%
 • WIG 0.05%
 • WIG20 -0.16%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev -0.33%
 • WIG20short 0.17%
 • WIG20TR -0.16%
 • WIG30 -0.15%
 • WIG30TR -0.15%
 • WIG-BANKI -0.50%
 • WIG-BUDOW -0.57%
 • WIG-CEE -0.32%
 • WIG-CHEMIA -0.58%
 • WIGdiv 0.27%
 • WIG-ENERG -0.67%
 • WIG-ESG -0.04%
 • WIG.GAMES 1.09%
 • WIG-GORNIC -1.04%
 • WIG-INFO -0.16%
 • WIG-LEKI 0.72%
 • WIG-MEDIA 0.84%
 • WIG-MOTO 2.27%
 • WIG.MS-BAS -1.23%
 • WIG.MS-FIN -0.68%
 • WIG.MS-PET -0.57%
 • WIG-ODZIEZ 3.05%
 • WIG-PALIWA -0.35%
 • WIG-Poland 0.05%
 • WIG-SPOZYW -0.55%
 • WIGtech 0.56%
 • WIG-TELKOM 0.63%
 • WIG-Ukrain 0.54%
Wyświetl

Od niedzieli 17 maja 2020 dla instrumentów EURTRY, EUR/TRY, USDTRY i USD/TRY nie ma możliwości otwierania nowych pozycji (do odwołania). Warunki handlowe dla już otwartych pozycji na rachunkach Alior Trader pozostają bez zmian. Zaznaczamy przy tym (zgodnie z informacją otrzymaną od Banków Oferujących Płynność), że w kolejnych tygodniach mogą wystąpić zwiększone spready na powyższych instrumentach. Przepraszamy za niedogodności.

...
...
2020-06-29 16:10:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Wypowiedziane przeszło dwa tygodnie temu przez prezesa Fed J. Powella obawy co do możliwości szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu, w świetle rekordowo wysokich dziennych przypadków zachorowań na koronawirusa zdają się materializować. Przejawem tego jest zeszłotygodniowa wyprzedaż na amerykańskim rynku akcji, gdzie główne indeksy oddały cały ruch wzrostowy, jaki panował od 15.06. Powiększa się grono inwestorów zdających sobie sprawę z tego, jak kruche są wzrosty kursów spółek giełdowych, a przez to indeksów, które raczej przestały odwzorowywać stan amerykańskiej gospodarki. Optymizm związany z napływającymi w ostatnich tygodniach informacjami o stopniowym odmrażaniu gospodarek zaczyna tracić na sile, gdyż luzowaniu obostrzeń towarzyszy zwiększona liczba przypadków infekcji, a to nie wróży szybkiego powrotu do normalności w pozostałych stanach. W świetle powyższego można zadać pytanie, czy rząd jest przygotowany na ten scenariusz i posiada w zanadrzu dodatkowe narzędzia stymulujące gospodarkę? Być może na to pytanie znajdziemy odpowiedź w środku tygodnia, gdy prezes Fed J. Powell oraz sekretarz skarbu S. Munchin będą opowiadać przed Komitetem Usług Finansowych Izby Reprezentantów o działaniach podejmowanych przez Rezerwę Federalną w walce z negatywnymi skutkami epidemii. Jaki jest efekt dotychczas podjętych zarówno przez rządy, jak i przez banki centralne działań stymulujących pokażą dane makro. Przez cały tydzień, poczynając do wtorku, będą publikowane przez wszystkie gospodarki czerwcowe odczyty wskaźników PMI dla usług oraz przemysłu, przeważająca większość prognoz jest ma lepsze wartości niż poprzednio. Rynek może negatywnie zareagować w przypadku słabszych danych. Dla krajów europejskich istotną informacją, ze względu na toczące się negocjacje w sprawie umowy handlowej z Wielką Brytanią będzie opublikowana przez ten kraj dynamika PKB za IQ`20 roku, której prognozy wynoszą -1,6% r/r oraz -2% k/k. We wtorek również Hiszpania poda dane odnośnie PKB za pierwsze trzy miesiące tego roku, być może wpływ tych danych na indeksy będzie marginalny, ale pozwoli zobrazować, jak silny wpływ na gospodarkę ma globalna pandemia. Natomiast w czwartek poznamy majową stopę bezrobocia w strefie euro oraz ze względu na krótszy tydzień w USA (przygotowania do obchodów święta dnia niepodległości) poznamy zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, jak i stopę bezrobocia, która w zeszłym miesiącu osiągnęła 13,3% i była jedną z najwyższych historycznie wartości. W przypadku niższej stopy bezrobocia, jak i większej niż oczekiwano zmianie w zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym pozwoli stwierdzić, że uruchomione przez ten kraj narzędzia stymulujące gospodarkę są adekwatne do panującej sytuacji.

Ze względu na raczej ubogi kalendarz makro w tym tygodniu inwestorzy z większą uwagą będą śledzić liczby przypadków zachorowań na koronawirusa zarówno w kraju, jak i za granicą. W nadchodzącym tygodniu poznamy dynamikę inflacji konsumenckiej oraz wartość wskaźnika PMI dla przemysłu. Będą to dane za miesiąc czerwiec, a więc pozwolą oszacować, na ile wprowadzone przez RPP i rząd narzędzia do walki z koronawirusem są skuteczne. Dla przypomnienia majowa dynamika produkcji budowlano-montażowa była gorsza od oczekiwań, co z kolei wzbudziło obawy o kondycję sektora nieruchomości. W przypadku rynku akcyjnego nadal dobrą passą cieszą się spółki o najmniejszej kapitalizacji, natomiast w przypadku większych spółek koniec tygodnia przyniósł realizację zysków ostatnich wzrostów na spółkach energetycznych. W tym tygodniu uwagę inwestorów mogą również skupiać na sobie spółki z sektora bankowego. Dla przykładu notowania mBanku, który podał informacje o zaskarżeniu postanowienia Sądu Apelacyjnego dot. zawieszenia spłat rat kredytowych przez część klientów, naruszyły poziom 236 zł (wyznaczając minimum na 233,4 zł), który stanowi wsparcie trendu bocznego, jaki utrzymuje się od połowy czerwca.

 

Sytuacja techniczna

 

Układ świec dziennych zarówno w przypadku indeksów sWIG80, jak i mWIG40 sugeruje zwiększoną ochotę rynku do przebicia stromych linii trendów wzrostowych z ostatnich 3 miesięcy. Sprzyja takiemu scenariuszowi z pewnością początek sezonu wakacyjnego, jak również większe waga w tych indeksach spółek, których kursu śrubowane były kapitałem nowych inwestorów detalicznych, które pojawiły się na GPW w ostatnich tygodniach, i tym samym podatność na korektę wynikającą z realizacji zysków.

 
2020-06-22 14:50:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Ze względu na raczej ubogi w cenotwórcze dane makro dotyczące największych gospodarek świata uwaga inwestorów będzie w większej mierze skupiona wobec rozwoju pandemii COVID-19. Coraz większa liczba uczestników rynków kapitałowych zaczyna zadawać sobie pytania, czy w świetle pojawiających się doniesień o wzrastającej liczbie nowych przypadków zachorowań na koronawirusa nastąpi korekta indeksów giełdowych, których trend wzrostowy jest konsekwencją wprowadzonej stymulacji fiskalnej i monetarnej, aniżeli odzwierciedleniem prognoz zysków? Z drugiej strony czy aby wzrost liczby nowych przypadków nie wynika może z przeprowadzania testów na jeszcze większą skalę, niż to miało miejsce dotychczas? Opublikowane dane makro obejmujące swoim okresem maj i czerwiec dla większości gospodarek pokazują istotne polepszenie odczytów w porównaniu do danych za kwiecień, jednakże według prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego w obecnym roku recesją zostaną dotknięte zarówno kraje rozwinięte, jak i rozwijające się. W czwartek przekonamy się, czy MFW zrewidowane w dół prognozy co do kształtowania się PKB w ujęciu globalnym. Wartościowym uzupełnieniem tych prognoz będą publikowane przez wybrane kraje europejskie wstępne odczyty wskaźnika PMI dla przemysłu i usług za czerwiec, wzbogacone o regionalne indeksy koniunktury Fed (m.in. z Redmond, Michigan i Kansas City). Dodatkowo w czwartek zostanie opublikowana liczba wniosków o zasiłek dla nowych bezrobotnych, która może zaskoczyć rynek (konsensus 1300 tys.). Inwestorzy będą również z dużą uwagą śledzić rozpoczynające się pod koniec tygodnia spotkanie przedstawicieli krajów UE, którzy podczas serii rozmów rozpoczętych jeszcze w ubiegłym tygodniu starają się (ale bez efektu) wypracować kompromis ws. wyglądu unijnego funduszu odbudowy po koronakryzysie oraz budżetu na lata 2021-2027.

Również polskie kalendarium wypełnione jest danymi, które pozwolą ocenić koniunkturę w maju. W poniedziałek poznaliśmy dane dotyczące majowej dynamiki sprzedaży detalicznej, która w cenach bieżących spadła o 8,6% r/r a w cenach stałych wzrosła 14,9% w ujęciu m/m. We wtorek poznamy wpływ odmrażania gospodarki na dynamikę produkcji budowlano-montażowej, która powinna pokazać, że najgorsze już za nami jak to miało miejsce w przypadku opublikowanej w zeszłym tygodniu dynamiki produkcji przemysłowej za maj. Natomiast w środę poznamy stopę bezrobocia za maj, która ze względu na obowiązujące jeszcze w kwietniu okresy wypowiedzenia dokładniej przedstawi wpływ epidemii na rynek pracy. Zarówno wyżej wspomniane twarde dane makro, jak i wskaźniki opisujące nastroje wśród przedsiębiorców powinny w tym tygodniu mieć przełożenie na rynek kapitałowy- w szczególności na małe i średnie spółki. Warto zauważyć, że beneficjentem pozytywnych zmian w gospodarce i nastrojach jest indeks sWIG80, który jako jedyny z warszawskich indeksów odrobił w całości marcowe straty wywołane lockdownem kraju, i jako jedyny od dwunastu tygodni kończy na plusie. W nadchodzących tygodniach większą zmienność mogą doświadczyć akcje spółek będących beneficjentami stopniowego otwierania granic, jak i przestrzeni powietrznej. Być może większą zmienność dotknie również spółki z sektora bankowego, którego przedstawiciele wespół z audytorami i nadzorem mają wypracować podejście do rezerw kredytowych, jakie powstaną wskutek tzw. wakacji kredytowych.

 

Sytuacja techniczna

 

Niekwestionowanym liderem ubiegłego tygodnia był indeks sWIG80 reprezentujący segment mniejszych spółek. Indeks wybił się ponad tegoroczny szczyt i osiągnął blisko 2 letnie maksimum cenowe. Została zanegowana ostatnia formacja wisielca. Technicznie najbliższym oporem staje się maksimum z 2018r przy wartości 15146 pkt. Wciąż utrzymują się podwyższone obroty wskazujące na ciągłą presję popytu. Niepokoi jedynie zachowanie szybszych wskaźników AT z ryzykiem wykazania negatywnych dywergencji.

 

Indeks średnich spółek pozostaje w lekkiej defensywie. Odnotowany został nieznaczny spadek, jest odczuwalna presja wcześniejszego wisielca. Dla WIG utrzymują się podwyższone obroty, chociaż zmiana kurs nie wykazuje silniejszych ruchów. Druga połowa tygodnia upływała pod znakiem obniżonej zmienności. Na MACD jest aktywny sygnał kupna, do 1,5 rocznej linii oporu zbliża się RSI. Wykres cenowy oscyluje wokół wcześniejszej bariery oporu określonej zniesieniem 61,8% z wcześniejszej fali spadkowej.

2020-06-15 13:45:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Nadchodzący tydzień może przynieść zwiększoną zmienność zarówno na rynku akcji, jak i na rynku długu. Po pierwsze inwestorzy będą analizowali efekty działań stymulujących, podjętych na przełomie marzec-kwiecień przez banki centralne oraz rządy. Dla przykładu w tym tygodniu poznamy kształtowanie się w maju dynamiki konsumenckiej dla poszczególnych krajów europejskich, w tym dla Wielkiej Brytanii, której kwietniowa dynamika PKB była na historycznie niskim poziomie zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. W tym tygodniu poznamy również kondycję sektora przemysłowego w USA, od którego oczekuje się, że majowa dynamika powróci w dodatni zakres wartości. Dodatkowo publikowane co czwartek dane z rynku pracy mogą wpłynąć na zmienność indeksów, jeżeli zostanie załamany trend spadkowy nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Uzasadnieniem tych domniemywań są niepokojące dane dotyczące nowych przypadków zarażeń koronawirusem w Houston- czwartym co do wielkości największym mieście w USA. Jeżeli sytuacja w tym mieście nie zostanie opanowana, władze rozważają ponowne wprowadzenie obostrzeń, jak to miało miejsce w marcu. Drugim czynnikiem, jaki może wpłynąć na większą zmienność będą wystąpienia szefów Fed m.in. z Dallas, San Francisco czy Cleveland oraz przedstawienie przez prezesa Fed J. Powella raportu półrocznego dotyczącego polityki monetarnej. Większej zmienności mogą doświadczyć również indeksy europejskie. Przed trudnym zadaniem staje Bank Anglii, który oprócz walki ze skutkami pandemii koronawirusa musi też radzić sobie z brexitem. Zbliża się połowa roku, a do tej pory nie ma postępów w rozmowach z UE ws. umowy handlowej, jaka ma obowiązywać od nowego roku. Natomiast mające miejsce pod koniec tygodnia dyskusja liderów państw unijnych nad programem usuwania ekonomicznych strat po pandemii z pewnością wpłynie na zakończenie tygodnia na europejskich parkietach. Jeżeli unijnym przywódcom uda się przekonać Holandię, Austrię, Danię i Szwecję do sposobu traktowania uzgodnionego budżetu pomocowego ekonomiczne szkody poniesione na skutek pandemii nie będą tak dotkliwe, jak zakładano.

W nadchodzącym tygodniu poznamy również kondycję polskiej gospodarki. Seria danych makro za maj obejmujących dynamiki m.in. inflacji, zatrudnienia, wynagrodzenia czy produkcji przemysłowej pozwoli dokładniej oszacować skalę recesji w II kwartale. Nie bez znaczenia, w szczególności dla sektora bankowego i pośrednio dla indeksu WIG20 będzie poniedziałkowa decyzja RPP ws. stóp procentowych. Z wypowiedzi członków RPP oraz oczekiwań rynku dalsze cięcie stóp procentowych jest mało prawdopodobne. Inwestorzy będą również z uwagą śledzić informacje dotyczące pakietu pomocowego dla średnich i dużych firm. Jeżeli chodzi o rynek kapitałowy, to w środę Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Orange a w piątek KGHM zdecyduje m.in. o podziale zysku za 2019 rok, których zarządy proponują przeznaczyć na kapitał rezerwowy (Orange) oraz zapasowy (KGHM, co miało również miejsce rok temu). Natomiast w czwartek Enea opublikuje raport okresowy za IQ`20 roku. Dla przypomnienia Grupa Enea szacuje, że w IQ`20 roku będzie mieć 4.592 mln zł przychodu i 913 mln zł EBITDA a zysk netto w tym czasie wyniesie 459 mln zł.

 

Sytuacja techniczna

 

Ubiegły tydzień dla głównych indeksów krajowego rynku przyniósł korektę wcześniejszej zwyżki. Dla indeksu WIG pojawiła się formacja harami. Jej wiarygodność nie jest jednak zbyt duża i wymaga przede wszystkim potwierdzenia w postaci najlepiej zamknięcia poniżej pierwszej świecy, czyli w tym przypadku poniżej 48,6 tys pkt. Wskaźniki AT podchodzą neutralnie do ostatnich wydarzeń i raczej są podtrzymane wcześniejsze wzrostowe sygnały. Blisko ponad rocznej linii oporu znalazł się jedynie RSI. Biorąc jednak pod uwagę wcześniejsze domknięcie ważnych stref oporu (marcowa luka cenowa, zniesienie 61,8% z wcześniejszej fali spadkowej) najbliższy poziom docelowy w postaci lutowego maksimum (58,2 tys pkt.) pozostaje be zmian.

 

Indeks średnich spółek mWIG40 również w ubiegłym tygodniu lekko cofnął się. Bieżące notowania znalazły się poniżej przełamanych przez dwoma tygodniami stref oporu (ok. 3,55 tys pkt.). Ostatnia świeca przypomina formację wisielca, która jednak wymaga potwierdzenia w postaci niższego zamknięcie kolejnej świecy. Indeks mniejszych spółek niemal w 100% odrobił zapoczątkowane z końcem lutego załamanie. W poprzedzających tygodniach pojawiło się 10 tzw. świec rekordowych, z czego ostatnia o kształcie marobuzu. Silna zwyżka musiała w końcu spotkać się z korektą, która na razie jest niewielkich rozmiarów. Ubiegłotygodniowa świeca przybrała kształt wisielca. Wymaga potwierdzenia, jednak fakt wspomnianych rekordowych świec oraz dojścia do lutowego maksimum zwiększa ryzyko potwierdzenia formacji i pogłębienia korekty.

2020-06-08 13:30:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Jakimi czynnikami była podyktowana rewizja prognoz dynamiki PKB dla strefy euro, jakie w zeszłym tygodniu opublikowała Rada Europejskiego Banku Centralnego pod Pani kierownictwem?, Dlaczego bank centralny zdecydował się na zwiększenie i przedłużenie programu skupu aktywów?, Biorąc pod uwagę ostatnie dane makroekonomiczne, które są publikowane przez gospodarki krajów w strefie euro, czy nadal Rada EBC podtrzymuje swoje stanowisko dotyczące kształtowania się w średnim terminie poziomu inflacji?- jest to część pytań, na jakie przewodnicząca Rady EBC- Ch. Lagarde udzieli odpowiedzi podczas poniedziałkowego wystąpienia przed Komisją Europejską, jednakże nie powinno to mieć większego wpływu na zachowanie się rynków finansowych. Być może zdarzeniem o większym wpływie będzie środowy komentarz prezesa Fed- J. Powella, którego wypowiedź po kwietniowym posiedzeniu FOMC o możliwości przedłużenia scenariusza powrotu do normalności po wybuchu epidemii koronawirusa, czasowo wpłynęła na spadki indeksów giełdowych. Oprócz tych wystąpień w kalendarzu danych makro uwaga inwestorów będzie skupiona wokół pojedynczych publikacji, które będą w większości przypadków miały ograniczony wpływ na ogólny sentyment rynkowy. Początkiem tygodnia poznaliśmy dane dotyczące bilansu handlowego w chińskiej gospodarce. W maju nadwyżka wyniosła ok. 63 mld USD, przy czym wynika ona w głównej mierze z dalszego spadku importu. Tutaj również warto zauważyć, że eksport w ujęciu rocznym również przybrał wartość ujemną, co ukazuje wrażliwość tejże gospodarki na zachwianie łańcucha odbiorców będących największymi partnerami w wymianie handlowej. W poniedziałek tymczasowo negatywnie na rynki mogą również wpłynąć gorsze do oczekiwań kwietniowe odczyty dynamiki produkcji przemysłowej dla Niemiec. Z drugiej strony czerwcowa wartość indeksu Sentix (-24,8 vs. -41,8 w maju) pozwala przypuszczać, że najgorsza sytuacja już jest za nami. Istotniejsze dane makro (obejmujące swoim zakresem maj i czerwiec) będą opublikowane dopiero pod koniec tygodnia. Dla przykładu w czwartek poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, natomiast w piątek poznamy czerwcowy wstępny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan ukazujący sentyment wśród 500 gospodarstw domowych.

Ze względu na brak danych makro dla polskiej gospodarki, jak i wypadającym w czwartek świętu Bożego Ciała, uwaga inwestorów będzie skupiona wokół danych dotyczących efektów w zwalczaniu epidemii koronawirusa oraz postępom w odmrażaniu gospodarki. Natomiast sytuacja na rynku giełdowym będzie raczej odzwierciedlała sentyment panujący na europejskich parkietach. Informacje publikowane przez agencje rządowe dotyczące wsparcia średnich i dużych przedsiębiorstw być może przełożą się na dalsze wzrosty indeksów WIG20 i mWIG40, jak ma to miejsce w przypadku indeksu sWIG80, któremu niewiele brakuje do tegorocznego maksimum. Tu warto zauważyć, że indeks ten wrócił do poziomu widzianego ostatnio w połowie 2018 roku, co może oznaczać, że gospodarka szybko odrobi straty a negatywny wpływ zatrzymania gospodarki, jaki doświadczyliśmy w kwietniu i maju, będzie mieć ograniczony wpływ na kondycję krajowych przedsiębiorstw. I tu rodzi się pytanie, czy ten trend wzrostowy spółek o niskiej kapitalizacji będzie utrzymany w nadchodzącym tygodniu? Być może inwestorzy, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie małe spółki są notowane po względnie wysokich kursach, skierują swoją uwagę na spółki o większej kapitalizacji, których biznesy obroniły się w czasie kryzysu wywołanego epidemią i mają szansę na szybki powrót na ścieżkę rozwoju.

 

Sytuacja techniczna

 

Ubiegły tydzień na krajowym rynku wykazał bardzo wysoką stopę zwrotu, indeks WIG wzrósł o 7% licząc t/t. Na wykresie tygodniowym pojawiła się długa, wzrostowa świeca. Kurs indeksu wszedł ponad obszar zniesienia 61,8% z zapoczątkowanej w lutym fali spadkowej, jednocześnie zostało domknięte spadkowe okno cenowe z połowy marca. To oznacza, że obecnie głównym celem jest początek poprzedzającej fali spadkowej, czyli obszar 58,2 tys pkt. Utrzymujące się od dwóch tygodni wysokie obroty potwierdzają rosnącą w siłę stronę kupującą. Indeks utrzymuje się ponad średnią 15-tygodniową, na MACD jest aktywny sygnał kupna. Indeks największych spółek przebiega w podobny sposób, początek zainicjowanej w lutym fali spadkowej, jako teraz główny poziom docelowy, to 2131 pkt. WIG20 w przeliczeniu na USD kontynuuje wybicie z formacji flagi.

 

Znaczącej zwyżce poddają się również segmenty mniejszych i średnich spółek. Indeks mWIG40, analogicznie do indeksu WIG, domknął marcowe okno cenowe oraz ostatnie zniesienie Fibonacciego. Obecnie zmierza w stronę szczytu spadkowej fali ok. 4,1 tys pkt. Uwagę zwracają jednak niższe obroty w porównaniu do poprzedzającego tygodnia, chociaż wciąż są wyższe od średniej kilku ostatnich tygodni. W ciągłej hossie pozostaje segment mniejszych spółek określonych indeksem sWIG80. Wysoka, biała świeca marobuzu potwierdza utrzymującą się przewagę popytu. Kurs już niemal w całości odrobił wcześniejszą falę spadkową. Jednocześnie ostatnie wzrostowe okno cenowe z dolnym przedziałem 12,46 tys pkt. będzie stanowiło pierwsze wsparcie na wypadek ryzyka wykonania korekty, a ostatnia świeca jest tzw. 10 rekordową świecą.

2020-06-01 14:00:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Sytuacja rynkowa
Pierwszy tydzień czerwca będzie obfitował w serie danych makro, publikowanych m.in. przez USA, Chiny oraz kraje europejskie. Powiew optymizmu związany z doniesieniami na temat szczepionki przeciw Covid-19, informacje o kolejnych wdrażanych etapach odmrażania gospodarek przyczynił się do kilkuprocentowych wzrostów indeksów zarówno w USA, jak i  w Europie. W tym tygodniu fala optymizmu może być kontynuowana przynajmniej do piątku, gdzie poznamy sytuację na amerykańskim rynku pracy. Wtedy to oprócz majowej stopy bezrobocia, która według prognoz wyniesie 19,7%, poznamy zmianę zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Tutaj oczekuje się polepszenia w stosunku do kwietnia sytuacji (prognoza -8,25 mln osób kontra -20,5 mln osób w kwietniu). W trakcie tygodnia poznamy majowe odczyty wskaźników PMI zarówno dla usług, jak i dla przemysłu, które w kwietniu zaliczyły historyczne minima. Dla przykładu opublikowane m.in. przez Australię, Japonię, Polskę, Włochy czy Hiszpanię w poniedziałek rano wskaźniki PMI dla przemysłu w porównaniu z kwietniowymi odczytami uległy istotnej poprawie. Natomiast w przypadku chińskiej gospodarki wskaźnik ten osiągnął poziom 50,7 punktów, co oznacza powrót na ścieżkę rozwoju sektora przemysłowego. Kwestią dyskusyjną pozostaje pytanie, czy w świetle wzrostu napięcia w relacjach politycznych i handlowych między Chinami a USA wzrost ten uda się utrzymać? Dla przypomnienia w piątek D. Trump obwieścił, że USA rezygnują ze wspierania WHO, podejrzewając tą organizację o współpracę z chińskimi władzami i utajnianie informacji o wybuchu epidemii koronawirusa. Swoją wypowiedź zaadresował również bezpośrednio do władz chińskich, które w zeszłym tygodniu pozbawiły Hongkong autonomii, wprowadzając tam prawo o bezpieczeństwie narodowym. Jak na razie odpowiedzią Waszyngtonu na zaistniałą sytuację jest obłożenie sankcjami przedstawicieli władz chińskich, którzy bezpośrednio ponoszą odpowiedzialność za wprowadzenie tego prawa. Prawdopodobnie w najbliższej przyszłości możliwy będzie rozwój negatywnego scenariusza, jakim jest ponowne zerwanie stosunków handlowych z Chinami.

W przypadku państw Strefy Euro uwaga inwestorów będzie skupiona zarówno na wspomnianych wcześniej odczytach wskaźników PMI, jak i na posiedzeniu EBC. Być może przewodnicząca Rady Banku- Ch. Lagarde ogłosi zwiększenie o kolejne 500 mld euro programu zakupu aktywów przy jednoczesnym wydłużeniu okresu jego trwania do połowy 2021 roku. Decyzja ta z pewnością byłaby z optymizmem przyjęta przez rynek, i dodatkowo byłaby istotnym wsparciem, ustalonego przez państwa członkowskie Unii Europejskiej w połowie maja, wart 750 mld euro planu wsparcia gospodarek wychodzących z kryzysu spowodowanego epidemią koronawirusa.
 
Z uwagi na ubogi w dane kalendarz makro dla polskiej gospodarki, uwaga inwestorów po poniedziałkowych danych związanych z majowymi odczytami wskaźnika PMI dla przemysłu będzie skupiona wokół informacji na temat postępów w walce z epidemią. Z momentem publikacji tego raportu tygodniowego odczyt PMI dla przemysłu wyniósł w maju 40,6 punktów, co może przełożyć się w na krótkoterminowe wzrosty szerokiego rynku, jednakże nadal odczyt ten jest poniżej 50 punktów. W przypadku rynku akcyjnego tydzień ten może rozpocząć się dalszą korektą sektora bankowego po niespodziewanej obniżce przez RPP stóp procentowych. Dla przykładu Alior Bank poinformował, że obniżka stóp procentowych wraz z obniżką stopy rezerwy obowiązkowej wpłyną na obniżenie wyniku netto grupy o 116-133 mln zł kwartalnie. Sezon publikacji wyników ma się ku końcowi. W czwartek dane finansowe opublikują PGNiG oraz Enea.  W przypadku Enei szacowana EBITDA za 2019 rok wyniosła 3,41 mld zł, natomiast zysk netto szacowany jest na 423 mln zł. Raport ten uwzględni również odpis aktualizujący wartość udziałów spółki w Elektrowni Ostrołęka oraz udzielonych jej pożyczek. Szacowany wpływ tych odpisów na wynik netto grupy wyniesie ok. 500,9 mln zł.

Sytuacja techniczna

Miniony tydzień był bardzo udany dla krajowego rynku, zwyżce poddawały się zarówno indeksy reprezentujące największe podmioty, jak również te o średniej i mniejszej kapitalizacji. Co więcej, całotygodniowej zwyżce towarzyszył również wzrost obrotów. Dla indeksu WIG  nastąpiło wybicie z kilkutygodniowego trendu bocznego, jednocześnie indeks wszedł ponad obszar zniesienia 50% z poprzedzającej fali spadkowej. Obecnie jest testowany opór marcowej luki cenowej, której górny przedział to 49 tys pkt, w pobliżu opór umacnia zniesienie 61,8%. Na MACD jest obecny sygnał kupna, wykres cenowy jest ponad średnia 15-tygodniową. Zbliżony obraz jest dla indeksu WIG20, przy czym tutaj analogiczne okno cenowe określa barierę oporu w pobliżu 1750 pkt. W prezentacji indeksu w USD ostatni ruch wygląda jak wybicie z formacji flagi.

Nie inaczej zachowuje się segment średnich spółek (mWIG40), tzn. kluczowym wskazaniem również było górne wybicie z kilkutygodniowej konsolidacji. Jedynie górny, wydłużony cień ostatniej świecy zdradza problem z utrzymaniem wyższym rejestrów cenowych. Na MACD jest aktywny sygnał kupna. Najbliższy istotny opór to 3569 pkt. oznaczony marcowym oknem cenowym oraz zniesieniem 61,8% z wcześniejszej fali spadkowej. Indeks mniejszych sWIG80 spółek niestrudzenie dąży do tegorocznego szczytu, od którego dzieli go tylko 6% różnicy. Wciąż utrzymują się podwyższone obroty wskazując na ciągłą presję popytu. Jednakże na diagramie jest już 9 tzw. rekordowych świec (każda kolejna o wyższym zamknięciu) co przybliża ryzyko wykonania korekty spadkowej. Siła relatywna do WIG pozostaje w tendencji wzrostowej. /Marcin Brendota/

2020-05-28 11:00:00

Raport tygodniowy GPW

Raport tygodniowy , Zespół Analiz i Doradztwa Biuro Maklerskie Alior Bank S.A.

Ze względu na obchodzenie w poniedziałek przez obywateli USA Memorial Day- święta upamiętniającego amerykańskich żołnierzy poległych w służbie swojego kraju, początek tygodnia na większości parkietów powinien przebiegać raczej spokojnie. Dopiero od wtorku nastroje inwestorów będą odzwierciedlone w zmianach indeksów. Z pewnością optymizmem napawać będą pierwsze wzmianki związane z opracowaniem szczepionki na Covid-19. Dla przykładu podanie przez koncern farmaceutyczny Moderna Inc. informacje o pozytywnym wyniku wstępnych testów szczepionki na koronawirusa przełożyło się zarówno na przeszło 39% wzrost notowań spółki, jak i zmiany nastawienia na risk-on. Przekłada się to również na wzrost notowań spółek z sektora healthcare, na który amerykański rząd przeznacza ok. 18% PKB. Drugim wydarzeniem, raczej o znaczeniu symbolicznym jest stopniowe przywracanie działalności traderów na parkiecie nowojorskiej giełdy. Dla przypomnienia handel na parkiecie został wstrzymany po ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Uwaga inwestorów będzie również skupiona wokół napięć politycznych na linii Waszyngton-Pekin po przegłosowaniu przez chiński parlament ustawy nakazującej Hongkongowi przyjęcie przepisów o bezpieczeństwie narodowym, jakie obowiązuje w całych Chinach. W odpowiedzi na to amerykańska administracja ostrzegła, że jeżeli Chiny nie wycofają swojej decyzji, będzie je czekać twarda odpowiedź ze strony Waszyngtonu. Aby nie zostać gołosłownym, amerykański senat przegłosował ustawę umożliwiającą zakazanie chińskim spółkom notowania na amerykańskim parkiecie, innymi słowy chińskie spółki nie będą mogły pozyskać nowego kapitału poprzez emisję akcji lub obligacji na amerykańskiej giełdzie, jak i amerykańskie fundusze emerytalne mogą mieć zakaz kupowania akcji chińskich emitentów. Spór ten może być również pretekstem do negocjowania lub nawet zerwania podpisanej w połowie stycznia umowy handlowej. Jeżeli chodzi o dane makro, to w czwartek poznamy odczyt PKB dla za pierwszy kwartał oraz liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Natomiast w Europie uwaga inwestorów będzie skupiona wokół planów odmrażania poszczególnych gospodarek czy możliwości wprowadzenia nowych instrumentów fiskalnych. W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej przedstawi projekt europejskiego budżetu na lata 2021-2027, który będzie zawierał zatwierdzony w połowie kwietnia przez państwa europejskie program ożywienia gospodarki.

Podwyższą, zostawią czy obniżą?- odpowiedzi na te pytania będą zadawali w czwartek inwestorzy nad Wisłą, czekając na decyzję RPP ws. stóp procentowych. Po dwóch ostatnich obniżkach, kiedy to referencyjna stopa procentowa została ustalona na poziomie 0,5%, coraz większa liczba członków skłania się do stopniowej podwyżki w celu ochrony przed inflacją. W piątek inwestorzy poznają majowy odczyt CPI, gdzie oczekuje się spadkowego trendu kształtowania się inflacji. Oprócz tego pod koniec tygodnia poznamy finalny odczyt PKB za IQ`20 roku, który częściowo obejmuje okres lockdownu kraju. Natomiast przez cały tydzień na rynek będą napływały raporty finansowe za IQ`20 roku. Wśród nich cztery spółki z indeksu WIG20, które są liderami w swojej branży. Szczególną analizą zostaną objęte raporty publikowane przez CD Projekt – spółki o największej kapitalizacji rynkowej, PKO BP – największy bank pod kątem aktywów oraz PZU- polskiego lidera ubezpieczeniowego. W przypadku CD Projekt notowania poprawiają historyczne maksima napędzane nadziejami na sukces gry Cyberpunk 2077. Analitycy oczekują, że spółka w pierwszym kwartale zarobiła ok. 70 mln zł na sprzedaży gry Wiedźmin, którego adaptacja filmowa na platformie Netflix odniosła ogromny sukces pod koniec zeszłego roku. Natomiast w przypadku PKO BP analitycy oczekują spadku wyniku netto w IQ`20 roku o 37% w ujęciu r/r przy 100% wzroście rezerw wynikających zarówno z pogorszenia jakości portfela kredytowego, jak i dodatkowej rezerwy związanej z wyrokiem tzw. małego TSUE. Oprócz tych danych inwestorzy będą śledzić informację o nowych przypadkach zarażeń koronawirusem, których średnia liczba nie spada. Co więcej, w przypadku kopalń należących do JSW liczba ta rośnie, co może istotnie osłabić wyniki w II kwartale.

 

Sytuacja techniczna

 

Ubiegły tydzień przyniósł zwyżkę głównych indeksów. W krótko i średnioterminowej perspektywie nie zachodzą jednak większe zmiany. WIG od początku kwietnia pozostaje w fazie konsolidacji. Górne ograniczenie 46,9 tys. pkt. bardzo wyraźnie podkreśla zniesienie 50% z poprzedzającej fali spadkowej. Mimo wygenerowanego sygnału kupna na MACD, może być problem z wejściem na wyższe poziomy cenowe. Dolny próg na podstawie ostatnich minimów cenowych można ustawić w pobliżu 44 tys. pkt. Wykres WIG20 pozostaje bardzo zbliżony. Tutaj również strefa oporu 1690 pkt. jest silnie umocowana zniesieniem 50% z wcześniejszej fali spadkowej, dodatkowo wzmocnionej obecną tuż powyżej spadkową luką cenową z połowy marca. Sygnał kupna na MACD w świetle ostatnich notowań wygląda mało wiarygodnie.

 

Segment średnich spółek (mWIG40) nie wykazał odmiennego zachowania od szerokiego rynku. Również tutaj od kilku tygodni ma miejsce trend boczny. Na pocieszenie pozostaje fakt, że wcześniejsze formacje wisielca, mimo pozornego potwierdzenia, ostatecznie nie przyniosły odwrócenia tendencji. Mocną przewagę wciąż pokazują mniejsze spółki przypisane do indeksu sWIG80. Sygnalizowane w ostatnich tygodniach osłabienie wzrostowego impetu nie potwierdziło się. Najbliższym poziomem docelowym jest tegoroczny szczyt 13,2 tys. pkt. Uwagę zwraca istotny wzrost obrotów na ubiegłotygodniowej zwyżce.