Ogólnopolskie Badanie Inwestorów Wypełnij ankietę i podziel się z nami swoimi uwagami! Sprawdź!
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2342.00%
 • InvestorMS 0.00%
 • mWIG40 0.60%
 • mWIG40TR 0.64%
 • NCIndex -0.51%
 • RESPECT 0.40%
 • sWIG80 0.10%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.10%
 • WIG 0.47%
 • WIG20 0.38%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.97%
 • WIG20short -0.47%
 • WIG20TR 0.46%
 • WIG30 0.34%
 • WIG30TR 0.00%
 • WIG-BANKI 0.92%
 • WIG-BUDOW 0.33%
 • WIG-CEE 0.00%
 • WIG-CHEMIA 2.18%
 • WIGdiv 0.37%
 • WIG-ENERG 1.57%
 • WIG-ESG 0.49%
 • WIG.GAMES -0.27%
 • WIG-GORNIC -1.56%
 • WIG-INFO 0.50%
 • WIG-LEKI -0.98%
 • WIG-MEDIA 0.01%
 • WIG-MOTO 0.04%
 • WIG.MS-BAS 0.20%
 • WIG.MS-FIN 0.69%
 • WIG.MS-PET 0.62%
 • WIG-ODZIEZ 0.06%
 • WIG-PALIWA 0.72%
 • WIG-Poland 0.00%
 • WIG-SPOZYW 0.76%
 • WIGtech 0.22%
 • WIG-TELKOM 0.82%
 • WIG-Ukrain 0.00%
Wyświetl
...
...
2019-10-15 11:00:00

Raport rynkowy

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka
Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce odebrany spokojnie
 
Na rynkach finansowych poniedziałek pozostał pod wpływem informacji o wstępnym porozumieniu jakie po spotkaniu w Waszyngtonie miały zawrzeć Chiny z USA. Pomimo zaledwie zarysu częściowej umowy handlowej, której ustalanie zapisów z pewnością potrawa jeszcze kilka tygodni, optymizm dominował co sprzyjało zakupom ryzykownych aktywów. W porównaniu z piątkiem jednak efekt nieco przygasał co nie przeszkodziło w dalszym umocnieniu rynków akcji. Na walutach i długu sesja okazała się spokojna. EUR-USD utrzymał się dość blisko piątkowego zamknięcia co dało poziom 1,1028. Podobnie na długu, przy stabilność niemieckich Bundów, krajowa krzywa niewiele się zmieniła.
Ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce pokazały zdecydowaną wygraną partii rządzącej w Sejmie, ale w Senacie większość została utracona. Nie zmienia to jednak możliwości samodzielnego rządzenia PiS i utrzymuje prawdopodobieństwo kontynuacji dotychczasowej polityki gospodarczej, co w odbiorze zarówno złotego jak i długo okazało się neutralne. Większe znaczenie dla krajowej waluty miały ostatnio czynniki zewnętrzne, co przy pozytywnym odbiorze wstępnego porozumienia handlowego dla walut EM pozwoliło na kontynuację umocnienia złotego. Wczoraj zarówno EUR-PLN jak i USD-PLN spadały, co zapewniło najniższe poziomy od sierpnia.
 
We wtorek apetyt na ryzyko utrzymuje się, choć rynki powoli powracają do trzeźwiejszej oceny sytuacji globalnej. Tu wprawdzie wstępne porozumienie Chin i USA daje nadzieje na ostateczne zażegnanie konfliktu, jednak do finalnego konsensusu jeszcze daleko. Na razie intencje obu stron wskazują na przerwanie eskalacji wzajemnych taryf co pozostaje pozytywnym aspektem dla rynków, ale w szerszej perspektywie do głosu powrócą dane makroekonomiczne. 
 
W Polsce o poranku GUS opublikował finalny odczyt inflacji CPI za wrzesień. Publikacja potwierdziła wstępny wynik 2,6% r/r. W porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik miały niższe ceny w zakresie transportu oraz rekreacji i kultury. W stosunku do sierpnia szybciej rosły z kolei kategoria odzieży i obuwia oraz mieszkania. W porównaniu analogicznym okresem poprzedniego roku wyższe ceny żywności (o 6,8%) oraz w zakresie mieszkania (o 1,6%) podwyższyły wskaźnik CPI, natomiast ograniczająco na wskaźnik oddziaływał spadek cen w zakresie transportu (o 1,7%) oraz odzieży i obuwia (o 1,2%). /afr/
 
2019-10-14 13:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu
 
EUR-USD
W tym tygodniu dla kursu eurodolara pierwsze ważne publikacje pojawią się dopiero w środę i będzie to inflacja konsumencka HICP w strefie euro we wrześniu, która według konsensusu ma wynieść: 0,9% r/r wobec 1,0% w sierpniu. W USA podane zostaną dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień. W czwartek rynki poznają w USA dane o produkcji przemysłowej oraz o wydanych i rozpoczętych budowach domów za wrzesień. Na zakończenie tygodnia odbędzie się kilka wystąpień członków Fed, które będą aktualizować oczekiwania rynku odnośnie przyszłych posunięć FOMC. Według konsensusu rynkowego, Fed na październikowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 p.b. do 1,50-1,75%, a taki scenariusz ma prawdopodobieństwo 0,77, wobec 0,75 przed tygodniem. W ubiegły piątek D. Trump poinformował, że jest zadowolony z postępów rozmów z Chinami i że zawiesza podwyżkę taryf celnych, a Chiny obiecały zwiększenie zakupów produktów rolnych w USA.
EUR-PLN USD-PLN
Dla złotego istotne w tym tygodniu będą piątkowe dane o produkcji przemysłowej we wrześniu, która według oczekiwań mają wzrosnąć o 4,7% r/r, po spadku o 1,3% r/r w sierpniu. W środę opublikowane zostaną dane o inflacji bazowej za wrzesień (konsensus 2,3% r/r), a w czwartek informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu we wrześniu. Ponadto czynniki globalne będą oddziaływać na złotego – na horyzoncie powoli zacznie pojawiać się posiedzenie Fed zaplanowane na 30 października.
 
S&P500
Z punktu widzenia kursu S&P500 istotne w tym tygodniu będą dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za wrzesień. Ponadto rynki mogą wyczekiwać na efekty udanych rozmów handlowych z Chinami, w tym na pisemne wstępne porozumienie, którego przygotowanie może zająć do 5 tygodni.
 
DAX
W Niemczech w tym tygodniu nie będzie istotnych publikacji a zatem uwaga inwestorów nakierowana będzie na czynniki zewnętrzne (publikacje z USA, inflacja HICP w strefie euro).
 
2019-10-14 11:00:00

Raport rynkowy

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka
USA i Chiny z wstępnym porozumieniem handlowym, w Polsce wybory parlamentarne wygrywa PiS
 
Piątek pozostawał pod wpływem informacji o postępach negocjacji handlowych Chin z USA. D. Trump po spotkaniu z wicepremierem ChRL Liu He, poinformował, że osiągnięto pierwszy, znaczący etap porozumienia. Wstępne porozumienie dotyczy własności intelektualnej, usług finansowych i eksportu produktów rolnych, jednak spisanie umów dotyczących tych ustaleń zajmie do pięciu tygodni. Amerykański prezydent zawiesił także podwyżkę taryf na chińskie dobra eksportowe warte 250 mld USD, a Chiny obiecały zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych.
Przełom w relacjach handlowych USA-Chiny zapewnił dynamiczne wzrosty na rynkach akcji i walut EM, a także osłabienie dolara i długu. Wyczekiwana umowa jest wprawdzie wstępnym porozumieniem, ale daje szansę na zażegnanie wielomiesięcznej wojny handlowej i zasadniczo zmniejsza ryzyko recesji w globalnej gospodarce. Nie zmieniło to jednak jednoznacznego podejścia amerykańskiego prezydenta do tamtejszej polityki monetarnej i jego oczekiwań do dalszych cięć stóp procentowych przez Fed. 
 
Na fali optymizmu zyskał również złoty co dla EUR-PLN oznaczało powrót w granice 4,3000 a USD-PLN 3,9000. Dziesięciolatki wykonały z kolei wyraźny zwrot i przy wyraźnym osłabieniu na rynkach bazowych, którym zaszkodził apetyt na globalne ryzyko, po informacjach o częściowej umowie handlowej Chin z USA, rentowność na krajowym dziesięcioletnim benchmarku wzrosła w piątek o 7 p.b., do poziomu 2%.
 
Dane zeszły na drugi plan, choć po stronie krajowych informacji warto wspomnieć o utrzymanych ratingach kredytowych Polski przez agencje Fitch i S&P. Krajowe aktywa pozostawały również pod wpływem niepewności związanej z weekendowymi wyborami parlamentarnymi. Wg wyników z 91% komisji wyborczych jakie opublikowała w poniedziałek PKW wybory wygrała partia rządząca. PiS zdobył 44,57% głosów; KO 26,65%; Lewica 12,27%; PSL 8,63%, a Konfederacja 6,76%. Wstępne wyniki dają szansę na kontynuację dotychczasowej polityki gospodarczej, co zostało spokojnie odebrane na rynkach finansowych.
 
Po stronie globalnych czynników warto dziś zwrócić uwagę na produkcję przemysłową w strefie euro, a w kraju na bilans płatniczy. Wydaje się jednak, że dzisiejsze notowania mają szansę zdominować jednak czynniki globalne i optymizm jaki panuje po wstępnym porozumieniu handlowych Chin z USA. /afr/
 
2019-10-11 09:45:00

Raport rynkowy

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka
Rynki wierzą w przełom w negocjacjach handlowych
 
Wczoraj w Waszyngtonie rozpoczęła się kolejna runda negocjacji handlowych USA z Chinami. Na razie na rynku nie pojawił się żaden przełom, ale aktywny w mediach prezydent D. Trump na razie podnosi optymizm. Być może strony zgodzą się na podpisanie częściowej umowy, która w szczególności w intencji Chin na początku miałaby objąć zapisy o pakcie walutowym, jednak trudno ocenić jak do tematu podejdą USA. Wynik rozmów jest jednak dość kluczowy w kontekście zbliżającego się terminu kolejnej podwyżki taryf na chińskie towary.
Po Europejskiej stronie rynku w centrum uwagi pozostawały wczoraj rozmowy UK z Irlandią przed szczytem UE ws. Brexitu zaplanowanym na 17-18 października. W strefie euro opublikowano również minutki z ostatniego posiedzenia EBC, które potwierdziły zgodę w banku co do potrzeby luzowania monetarnego, jednak zasadniczo członkowie gremium różnili się w podejściu do formy stymulacji. Niektórzy z członków Rady Prezesów woleli mocniejsze cięcie stóp procentowych w zamian za rezygnacje z programu QE co mogło zostać odebrane nieco jastrzębio. Dane nie miały już większego przełożenia na rynki, choć warto odnotować utrzymaną dynamikę inflacji CPI w USA na poziomie z sierpnia, jednak nieco niższą niż się spodziewano. 
 
Wynikiem wczorajszych wydarzeń było dynamiczne odreagowanie euro, które wyniosło EUR-USD ponad 1,1000. Słabość dolara na rynku tradycyjnie wsparła wczoraj waluty EM, w tym złotego. Wyraźny ruch w dół wykonał wczoraj zarówno EUR-PLN jak i USD-PLN, które znalazły się najniżej od miesiąca. Optymizm budowany na fali oczekiwań wobec powodzenia rozmów handlowych zapewnił z kolei korektę na długu. Rentowności na rynkach bazowych wyraźnie wzrosły, co pociągnęło za sobą również rodzimy dług. Dziesięciolatki straciły wczoraj 4 p.b.
 
Dzisiejsza sesja, podobnie jak wczoraj, będzie zależna od doniesień z frontu negocjacji handlowych Chin w USA, tym bardziej że kalendarium makroekonomiczne pozostaje puste. Dziś D. Trump ma się spotkać z wicepremierem Chin. W kraju z kolei inwestorzy mogą czekać na decyzje agencji ratingowych Moody’s i S&P, które mogą zrewidować ratingi kredytowe kraju, jednak oczekiwania na tego typu ruchy są niewielkie. Niepewność podnosić mogą wprawdzie weekendowe wybory parlamentarne, ale w piątek rodzime aktywa prawdopodobnie bardziej zależne będą od informacji o postępach negocjacji handlowych.
 
2019-10-10 10:45:00

Raport rynkowy

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka
Światowy handel znów w centrum uwagi
 
W środę na pierwszym planie pozostawały relacje handlowe Chin i USA. Po krytyce władz amerykańskich przez Chiny wobec nałożonych wiz na chińskich urzędników rynki wycofały się z mocnych oczekiwań na rychłe porozumienie. Co więcej procedura impeachmentu wobec D. Trumpa nieco podważa jego pozycję, co również nie pozostaje bez znaczenia dla negocjacji z Chinami, a coraz więcej głosów mówi o tym, że Chiny nie są skłonne do podpisania pełnej umowy handlowej z USA i będą mocniej bronić swoich interesów. 
Powyższe, wraz z protokołem z ostatniego posiedzenia Fed, nie pozawalało wczoraj na dalsze umocnienie dolara w parze z euro. Minutki z ostatniego posiedzenia FOOMC, na którym zostały obniżone stopy procentowe pokazały, że w Fed nie ma jednogłośności i w trakcie obrad pojawiały się głosy zarówno za obniżkami jak i podwyżkami stóp. Głównym tematem niepewności przy głosowaniu pozostawał handel. W dokumencie wskazano, że ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA wzrosły od ostatniego posiedzenia, jednak trwała również dyskusja, w jaki sposób zakończyć proces łagodzenia polityki monetarnej. 
 
W efekcie EUR-USD pozostał wczoraj dość stabilny z lekkim wskazaniem na euro, co pomogło również w stabilizacji notowań par złotowych. Dług na rynkach bazowych lekko się cofnął, jednak nie przekraczając wtorkowego zakresu wahań. Na tym tle krajowe dziesięciolatki pozostały silne, a rentowość utrzymała się w granicach 1,897%.
 
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się w umiarkowanych nastrojach, a rynki próbują oszacować wyniki dzisiejszych rozmów handlowych USA-Chiny. Ryzyko nie pozwala na jednoznaczne ruchy, choć dług na rynkach bazowych lekko się koryguje. W układzie danych na uwagę zasługuje dziś przede wszystkim protokół z posiedzenia EBC, a w USA inflacja za wrzesień i wnioski o zasiłek. Przy braku krajowych publikacji złoty i dług pozostaną pod wpływem nastrojów globalnych.
 
2019-10-09 10:55:00

Raport rynkowy

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka
Negocjacje handlowe wciąż niepewne, Fed wraca do zwiększania sumy bilansowej
 
We wtorek rynki pozostawały pod wpływem z jednej strony kolejnych odsłon napiętych stosunków międzynarodowych Chin i USA w ramach toczonych negocjacji handlowych, ale też Fed. Amerykańska administracja zapowiedziała wczoraj wprowadzenie wiz dla chińskich urzędników zaangażowanych w proceder represji wobec tamtejszej mniejszości muzułmańskiej. Powyższe wraz z poprzednim umieszczeniem niektórych chińskich organizacji rządowych i handlowych na czarnej liście przez USA zostało odebrane prze rynki jak krok wstecz we wzajemnych relacjach i coraz bardziej oddala finał rozmów handlowych w czasie.
Po stronie Fed z kolei, J. Powell na konferencji National Association for Business Economics w Denver powiedział wczoraj, że Fed będzie cierpliwie oceniał napływające dane z gospodarki wierząc, że jego działania w zakresie polityki monetarnej wspierają perspektywy dla wzrostu PKB. Prezes Fed określił perspektywy dla wzrostu PKB w USA jako korzystne, lecz wskazał wiele zagrożeń dla nich, w tym napięcia w handlu i Brexit. Dodał, że wkrótce FOMC ogłosi środki mające na celu zwiększenie podaży rezerw, które będą obejmować bony skarbowe. Podkreślił jednak, że zakupów nie należy postrzegać jako powrotu do kryzysowych programów luzowania ilościowego (QE).
 
Finalnie, pomimo niższego od prognoz wskaźnika PPI w USA za wrzesień, dolar umocnił się do euro, co zapewniło zamkniecie EUR-USD na poziomie 1,0954. Ruch głównej pary nie przeszkodził jednak w lekkim umocnieniu złotego do euro i dolara. Krajowa waluta nadal pozostaje mocna po wyroku TSUE, jednak potencjał do dalszego umocnienia wynikający z tego czynnika wyrazie spada. 
 
Dla długu wczorajsze wydarzenia przyczyniły się do umocnienia na rynkach bazowych. Niemieckie benchmarki wsparła również powracająca niepewność co do terminu Brexitu, którego nadal nie udało się potwierdzić przez brytyjski rząd. W tym kontekście krajowe dziesięciolatki pozostały wstrzemięźliwe i utrzymały rentowność bliską poniedziałkowego zamknięcia.
 
Dzisiejsza sesja rozpoczyna się w umiarkowanie dobrych nastrojach na rynkach akcji, co przynosi lekkie umocnienie euro i korektę na długu. Najistotniejszą publikacją dnia będą minutki z ostatniego posiedzenia Fed, jednak po wczorajszym wystąpieniu J. Powella nie powinny one zasadniczo zmienić nastrojów rynkowych, które nadal wyceniają obniżkę koszty pieniądza w USA w październiku. Tym samym złoty i dług nadal posiadają potencjał do lekkiego umocnienia. /afr/