0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji tylko do 30.12.br. Sprawdź + nota prawna
Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2024-12-13 09:40:00

Raport Rynkowy: EBC ściął stopy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

EBC obniżył stopy procentowe o 25 p.b., co było zgodne z rynkowymi oczekiwaniami. Stopa depozytowa wynosi 3,00%. Było to czwarte cięcie w tym roku. EBC obserwuje postępujący proces dezinflacji i ryzyko związane z przyszłą polityką D. Trumpa (m.in. cła). Podczas posiedzenia członkowie EBC dyskutowali także o obniżce o 50 p.b. Drzwi do kolejnych obniżek pozostają otwarte. Poznaliśmy także najnowszą projekcję makroekonomiczną. Zarówno wzrost PKB, jak i inflacji zostały zrewidowane nieco w dół w okresie 2024-2026. Inflacja osiągnie cel (2,0%) w 2025.

Zaskoczenie na PPI w USA.Po środowych danych o listopadowej inflacji CPI w USA wczoraj poznaliśmy listopadowe dane o inflacji producenckiej, PPI. Wzrost cen PPI był wyższy od oczekiwań i w ujęciu m/m wyr. sez. szeroki wskaźnik PPI wzrósł o 0,4% (konsensus 0,2%), a PPI bazowy (bez żywności i energii) osłabił się o 0,1 p.p. do 0,2% m/m. W ujęciu r/r listopadowe odczyty to odpowiednio 3,0% r/r oraz 3,4% r/r, powyżej oczekiwań rynku. Dodatkowo odczyty za październik, z wyjątkiem inflacji bazowej m/m, zostały skorygowane w górę. Takie odczyty wraz z bieżącymi ryzykami dla inflacji (m.in. proponowane zmiany nowego prezydenta D. Trumpa) wspierają niespieszne stanowisko członków Fed ws. obniżek stóp procentowych. Na drugim biegunie są dane z rynku pracy. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych była wyższa od oczekiwań drugi tydzień z rzędu. Były one na poziomie 242 tys., co jest odczytem powyżej konsensusu (220 tys.) i powyżej odczytu z poprzedniego tygodnia (225 tys.). Dane wskazują na gorszą sytuację na amerykańskim rynku pracy po stronie stopy bezrobocia, co też widzieliśmy w piątkowym raporcie. Stopa bezrobocia wzrosła w listopadzie o 0,1 p.p., do 4,2% wobec oczekiwań jej stabilizacji na poziomie 4,1%.

Dalsze umocnienie dolara. Wobec mocniejszego wzrostu PPI w USA niż oczekiwano oraz otwartości EBC na dalsze cięcia dolar kontynuował umocnienie, choć zmiany na głównej parze walutowej były łagodne. Piąty dzień z rzędu dolar zyskał, a kurs EUR-USD zakończył dzień nieco poniżej 1,05.

Dalsza korekta na EUR-PLN. Trzeci dzień z rzędu złoty osłabił się. Kurs EUR-PLN wzrósł dalej nieco ponad 4,27.

Osłabienie długu.Po trzech dniach względnej stabilności wczoraj rentowności polskich SPW wzrosły, 2-latki o ok. 7 p.b. a 10-latki o ok. 6 p.b., w ślad za wzrostami na rynkach bazowych.

Dziś spłyną szczegóły i finalna inflacja CPI w Polsce za listopad, a NBP opublikuje październikowe dane o bilansie płatniczym. Wstępny odczyt CPI wskazał na obniżkę inflacji w listopadzie o 0,4 p.p., do 4,6% r/r. Eurostat opublikuje październikowe dane o produkcji w przemyśle w strefie euro.

2024-12-12 09:30:00

Raport Rynkowy: Inflacja CPI w USA bez zaskoczeń

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Inflacja konsumencka w USA za listopad był zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,7% r/r wobec 2,6% r/r miesiąc wcześniej. Po wyrównaniu sezonowym wskaźnik CPI wzrósł o 0,3% m/m. Takie tendencje wciąż wpisują się w scenariusz wygasających presji cenowych, choć inflacja wciąż jest na poziomie wyższym od celów Fed (2,0%). Inflacja bazowa utrzymała się na poziomie 3,3% r/r (0,3% m/m sa) i była zgodna z oczekiwaniami. Jednakże jest to poziom nadal podwyższony, w tym inflacja usług (4,6% r/r) pozostaje wyższa niż headline. Dodatkowo utrzymują się proinflacyjne ryzyka w związku z obietnicami wyborczymi D. Trumpa (m. in. cła, obniżki podatków, polityka imigracyjna). Rynek oczekuje cięcia stóp Fed na posiedzeniu w przyszłym tygodniu o 25 p.b. Piątkowe dane z rynku pracy raczej wspierały ten scenariusz. Dzisiejsze dane o inflacji nie przyniosły zaskoczeń, więc perspektywa obniżki w grudniu o 25 p.b pozostaje w mocy.

EUR-USD dalej lekko w dół. Wczorajsze dane o inflacji w USA, zgodne z oczekiwaniami, nie wywołały większego poruszenia na kursie głównej pary walutowej. Czwarty dzień z rzędu dolar nieco zyskał, a kurs EUR-USD zakończył dzień ok. 1,05. Dziś rynki czekają na decyzję EBC ws. stóp procentowych.

Lekkie odreagowanie na EUR-PLN. Drugi dzień z rzędu złoty nieco się osłabił. Kurs EUR-PLN wzrósł o 1 figurę do ok. 4,27.

Dług dalej dość stabilnie.Trzeci dzień z rzędu zmiany rentowności polskich obligacji były małe. Na rynkach bazowych także bez większych zmian z wyjątkiem 10-letnich Treasuries, które wzrosły ok. 5 p.b.

Dziś decyzyjne posiedzenie EBC ws. stóp procentowych oraz poznamy najnowszą projekcję makroekonomiczną. Konsensus wskazuje na obniżkę o 25 pb. Z USA spłyną dane o inflacji producenckiej PPI za listopad oraz tygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

2024-12-11 09:30:00

Raport Rynkowy: Popyt na pracę lekko wzmocnił się

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Na koniec 3Q’24 liczba wolnych miejsc pracy wyniosła 114,3 tys., to wzrost o 3,1% k/k i o 2,8% r/r. Aby ocenić sytuację na rynku pracy pod kątem zgłaszanego popytu na pracę, GUS oblicza wskaźnik wolnych miejsc pracy, określający udział wolnych miejsc pracy w ich ogólnej liczbie (tj. obsadzonych i wolnych miejsc pracy). Na koniec 3Q’24 wskaźnik ten wyniósł 0,89% (odsezonowany). W ujęciu k/k zwiększył się o 0,02 p.p., a r/r zwiększył się o 0,03 p.p. Na koniec 3Q’24 najwyższy wskaźnik wolnych miejsc pracy wystąpił w Budownictwie (1,80%), następnie w sekcji Działalność profesjonalna naukowa i techniczna (1,56%) oraz Informacja i komunikacja (1,49%), a w przekroju regionalnym w dolnośląskim i lubuskim. Choć na koniec 3Q’24 wskaźnik wolnych miejsc pracy kształtował się wciąż nieco poniżej wieloletniej średniej w warunkach poprawy koniunktury i umiarkowanej aktywności gospodarczej, to widać lekką poprawę popytu na pracę.

Dolar z lekkim umocnieniem. Drugi dzień z rzędu bez publikacji wpływowych danych makroekonomicznych przyniósł niewielkie zmiany na głównej parze walutowej. Dolar nieznacznie się umocnił, a kurs EUR-USD zakończył dzień ok. 1,053. Finalne dane o inflacji w Niemczech potwierdziły odczyt na poziomie 2,2% r/r, co oznacza wzrost inflacji r/r drugi miesiąc z rzędu i może stanowić pewne wsparcie dla dolara. Dodatkowo uporczywa pozostaje inflacja usług. Większe zmiany na kursie EUR-USD może przynieść dzisiejsza publikacja listopadowych danych o inflacji CPI w USA oraz jutrzejsza decyzja EBC ws. stóp procentowych. Obecnie rynki z przeważającym prawdopodobieństwem wyceniają obniżkę stóp EBC o 25 p.b. niż 50 p.b., gdzie ta pierwsza jest niemalże pewna.

Zatrzymanie na EUR-PLN. Po czterodniowym wsparciu złotego, kiedy kurs EUR-PLN obniżył się o kilka figur, wczoraj kurs tej pary walutowej pozostał właściwie bez zmian. Prawdopodobnie wyczerpuje się „lokomotywa” związana ze zmianą na jastrzębią retoryki prezesa NBP.

Dług bez większych zmian. Drugi dzień z rzędu zmiany rentowności polskich SPW były małe. Na rynkach bazowych także dość spokojnie.

Dziś poznamy odczyt inflacji CPI w USA za listopad. Konsensus oczekuje wzrostu o 0,1 p.p., do 2,7% r/r oraz utrzymania inflacji bazowej na poziomie 3,3% r/r.

2024-12-10 09:40:00

Raport Rynkowy: Cudzoziemcy wspierają polski rynek pracy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Według danych GUS w czerwcu 2024 cudzoziemcy stanowili 6,7% pracujących w Polsce, a ich liczba wyniosła 1032,6 tys. Dynamika liczby cudzoziemców systematycznie rośnie. Najliczniejszą grupę wciąż stanowią obywatele Ukrainy (67,6%), choć ich udział w ogólnej liczbie cudzoziemców jest niższy o 5,7 p.p. w stosunku do stycznia’22. Największy odsetek cudzoziemców zamieszkuje region warszawski (19,3%), a najmniejszy w świętokrzyskim. Udział mężczyzn jest wciąż przeważający, choć od początku 2022 zmniejszył się o 5 p.p., do 56,9% w czerwcu’24.

Presja inflacyjna w Chinach pozostaje słaba.Wskaźnik wzrostu cen konsumpcyjnych CPI w Chinach wzrósł w listopadzie zaledwie o 0,2% r/r wobec oczekiwań 0,4% r/r, po wzroście o 0,3% r/r miesiąc wcześniej. Chiny zmagają się ze słabym popytem krajowym, co odzwierciedla zarówno wskaźnik CPI, jak i cen producenckich. Te drugie obniżyły się w listopadzie o 2,5% r/r wobec spadku o 2,9% r/r w październiku. Wskaźnik PPI jest na minusie od ok. 2 lat.

Spokojnie na EUR-USD. Wobec pustego kalendarza publikacji danych makroekonomicznych kurs głównej pary walutowej pozostawał wczoraj w okolicach 1,055, z lekką korzyścią dla dolara na koniec dnia. Dodatkowo rynki czekają na czwartkową decyzję EBC ws. stóp procentowych.

Złoty dalej umacnia się. Poniedziałek przyniósł kontynuację ubiegłotygodniowego umocnienia złotego. Kurs EUR-PLN obniżył się o 1 figurę do ok. 4,26 na koniec dnia.

Uspokojenie na długu. Wczoraj zmiany rentowności polskich SPW były  małe wobec tych z ubiegłego tygodnia. Na rynkach bazowych także niewielkie zmiany, z wyjątkiem 10-letniech Treasuries, które wzrosły o 5 p.b.

2024-12-09 09:35:00

Raport Rynkowy: Mieszane dane z amerykańskiego rynku pracy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Zatrudnienie poza rolnictwem w USA w listopadzie wzrosło o 227 tys. Był to solidny przyrost, przy czym to było oczekiwane ze względu na korektę po słabym jednorazowo październiku (huragany, strajki). Utrzymał się wzrost godzinowej przeciętnej stawki na 0,4% m/m wobec oczekiwań 0,3% m/m. Z drugiej strony stopa bezrobocia przyniosła nieco negatywną niespodziankę, wzrosła o 0,1 p.p. do 4,2% wobec oczekiwań stabilizacji na 4,1%. Podsumowując, dla Fed lekko niepokojąco wygląda dynamika płac, która się utrwala zbyt wysoko (~4%). Natomiast wymowę tego nieco łagodzi wzrost stopy bezrobocia z 4,1% do 4,2%. Per saldo bez większych zaskoczeń. Drzwi do grudniowej obniżki stóp Fed pozostają otwarte, ale na pewno nie na oścież.

Dolar z lekkim wzmocnieniem na koniec tygodnia. W ubiegłym tygodniu publikacje danych makroekonomicznych bardziej sprzyjały wspólnej walucie niż dolarowi. Końcówka tygodnia przyniosła lekkie umocnienie dolara. Twarde dane o produkcji przemysłowej w Niemczech były gorsze od oczekiwań, a listopadowe zatrudnienia i płace wzrosły silniej niż konsensus. Kurs EUR-USD zamknął ubiegły tydzień w okolicach 1,056.

Złoty wyraźnie mocniejszy. Ubiegły tydzień sprzyjał złotemu. Kurs EUR-PLN obniżył się z blisko 4,30 do ok. 4,27. Apetyt na ryzyko wspierał polską walutę, a w drugiej połowie tygodnia pomogła jastrzębia retoryka prezesa NBP.

Wyraźne osłabienie polskiego długu.W ubiegłym tygodniu rentowności polskich SPW wzrosły znacząco, co podbiła jastrzębia komunikacja prezesa NBP. Rentowności obligacji 2-letnich wzrosły o ok. 21 p.b., 10-letnich o blisko połowę mniej, choć nadal znacząco +12 p.b. 

W tym tygodniu kalendarium danych makroekonomicznych dla Polski jest dość pustawe. Dopiero w piątek spłyną szczegóły i finalna inflacja CPI za listopad, a NBP opublikuje październikowe dane o bilansie płatniczym. Szybki szacunek wskazał na obniżenie się inflacji- CPI r/r o 0,4 p.p. do 4,6%. Z zagranicy, w środę poznamy odczyt inflacji CPI w USA za listopad. W czwartek decyzyjne posiedzenie EBC ws. prawie stóp procentowych oraz poznamy najnowszą projekcję makroekonomiczną. Konsensus wskazuje na obniżkę o 25 pb. Z USA spłyną dane o inflacji producenckiej PPI za listopad oraz tygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek Eurostat opublikuje październikowe dane o produkcji w przemyśle w strefie euro.

2024-12-06 09:45:00

Raport Rynkowy: Jastrzębi prezes NBP

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Wczorajsza konferencja prezesa NBP zaskoczyła jastrzębią wymową. W zasadzie jeśli odczytywać jego słowa literalnie to wygląda na to, że perspektywa ewentualnych obniżek stóp procentowych w ocenie RPP przesunęła się przynajmniej o ok. pół roku. O ile dotychczas w gremium klarował się konsensus, że do dyskusji o obniżkach można przystąpić najwcześniej w marcu’25 to wczoraj A. Glapiński mówił, że ten moment przesuwa się gdzieś na październik’25. Sam wspomniał, że w jego ocenie perspektywa obniżek stóp przesuwa się na 2026, a więc w zasadzie wrócił do retoryki z pierwszej połowy br. Głównym argumentem za tą zmianą jest niepewność związana z możliwością „odmrażania” cen energii elektrycznej w 2 połowie 2025. Wypowiedź została co prawda nieco zmiękczona niuansami jak kwestia przebiegu inflacji bazowej, czy też znaczny wpływ na inflację cen administrowanych (będących poza polem oddziaływania polityki monetarnej). Ale per saldo rozłożenie akcentów w wypowiedzi sprawiło, że te wątki były drugoplanowe. Tym samym A. Glapiński wyraźnie wzmocnił wydźwięk komunikatu publikowanego po posiedzeniu RPP, który to już sugerował, że RPP nabiera dystansu do perspektywy rychłych obniżek stóp procentowych. Z naszej strony niezmiennie dostrzegamy potencjał do ostrożnej redukcji stóp procentowych w 2025 (ok. -75 p.b.), choć konkluzje z obecnej komunikacji RPP rodzą istotne ryzyko dla naszego scenariusza, w kierunku wyższej ścieżki stóp.

Niemiecki przemysł bez poprawy. We wczorajszych danych z Niemiec o nowych zamówieniach w przemyśle pojawiło się pewne światełko nadziei. W październiku odnotowany został wzrost o 5,7% r/r, a odczyt wrześniowy zrewidowano w górę z 1% r/r do 4,2% r/r. Dane wyraźnie podciągnięte zostały zamówieniami eksportowymi. Krajowe są w stagnacji i sugerują trwającą flautę w popycie wewnętrznym. Dziś opublikowane zostały z kolei dane o produkcji przemysłowej. Te drugi miesiąc z rzędu negatywnie odchylają się od lekko optymistycznych danych o zamówieniach. W październiku produkcja przemysłowa spadła o 4,5% r/r (konsensus -3,3% r/r) oraz o 1% m/m wyr. sez. Utrzymująca się słabość w niemieckim przemyśle ma negatywne implikacje dla popytu zagranicznego w polskim sektorze.

EUR-USD z wyraźniejszym wzrostem. Wczoraj kurs głównej pary rósł o ok. 0,7% i kończył dzień zbliżając się do 1,06. Na niekorzyść dolara działały lekkie negatywne zaskoczenia w bieżących danych (w środę PMI, a w czwartek zasiłki dla bezrobotnych). Z kolei euro mogło dostać pewne wsparcie po dobrych danych o zamówieniach w niemieckim przemyśle. Dziś już twarde dane o produkcji przemysłowej w Niemczech są gorsze od oczekiwań, ale kluczowe pozostają popołudniowe dane o rynku pracy w USA.

Jastrzębi prezes NBP umacnia złotego. Wczorajsza konferencja A. Glapińskiego wypadła zaskakująco jastrzębio. Tym samym kurs złotego został wsparty i EUR-PLN zszedł na niższe poziomy, przejściowo flirtując z 4,26. Obecny kurs jest najniższy od września br. Gdzieś w okolicy 4,25 jest wsparcie wyznaczane przez minimum tegorocznej szerokiej konsolidacji EUR-PLN. Poziom ten powinien ograniczać potencjał do dalszego umocnienia złotego względem euro.

Rynek odwraca zakłady o obniżki stóp w 2025. Jastrzębi wydźwięk konferencji prezesa NBP sprawił, że wczoraj stawki FRA o perspektywie okołorocznej (9x12, 12x15) poszły w górę o przeszło 20 p.b. Przeszacowania dot. oczekiwanej ścieżki stóp miały oczywiście przełożenie na krzywą rentowności. Benchmark 2-letni osłabił się o 13 p.b., a 10-letni o 9 p.b. Istotna zmiana w komunikacji RPP może wywierać presją na wzrost rentowności również dziś.

Dziś o 11:00 opublikowane zostaną finalne dane o PKB strefy euro w 3Q’24. Dotychczasowy szacunek to 0,9% r/r oraz 0,4% k/k.

O 14:30 opublikowany zostanie raport z rynku pracy w USA za listopad. Konsensus zakłada stabilizację stopy bezrobocia na 4,1% oraz przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 220 tys. wobec 12 tys. w październiku. Na silny przyrost miejsc pracy wpływ ma mieć „odwrócenie” negatywnego wpływu strajku Boeinga oraz wpływu sezonu huraganowego w październiku.