Nowy Serwis inwestycyjny inwestycje.aliorbank.pl Nowy Serwis inwestycyjny dla Klientów Alior Banku!
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2270.28%
 • WIG20short 84995.89%
 • WIG20lev 11270.84%
 • mWIG40dvp 22524.49%
 • InvestorMS -0.36%
 • mWIG40 -0.07%
 • mWIG40TR -0.07%
 • NCIndex 0.44%
 • RESPECT 0.21%
 • sWIG80 -0.05%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR -0.05%
 • WIG -0.12%
 • WIG20 -0.20%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20TR -0.20%
 • WIG30 -0.16%
 • WIG30TR -0.16%
 • WIG-BANKI -0.68%
 • WIG-BUDOW 0.00%
 • WIG-CEE 1.19%
 • WIG-CHEMIA -0.43%
 • WIGdiv -0.07%
 • WIG-ENERG 0.46%
 • WIG.GAMES 0.77%
 • WIG-GORNIC 0.72%
 • WIG-INFO 0.46%
 • WIG-LEKI 0.13%
 • WIG-MEDIA 0.14%
 • WIG-MOTO -0.29%
 • WIG.MS-BAS 0.69%
 • WIG.MS-FIN -0.46%
 • WIG.MS-PET 0.39%
 • WIG-ODZIEZ 0.34%
 • WIG-PALIWA 0.51%
 • WIG-Poland -0.14%
 • WIG-SPOZYW -0.30%
 • WIGtech -0.18%
 • WIG-TELKOM -2.06%
 • WIG-Ukrain 0.64%
Wyświetl
...
...
2019-08-22 10:50:00

Raport rynkowy - Minutki FOMC bez przełomu

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka

W środę wyczekiwany protokół z ostatniego posiedzenia FOMC nie przyniósł przełomu. Inwestorzy doczekali się potwierdzenia komunikatu o dostosowawczym charakterze lipcowej obniżki stóp procentowych w USA, co stało się argumentem do kontynuacji korekty na rynkach bazowych długu i stabilizacji dolara. Niemniej rynki nadal wierzą w kolejne obniżki stóp w tym roku, a argumentem za nastrojami staje się również utrzymywana retoryka D. Trumpa, który coraz mocniej krytykuje Fed za zbyt wysoki koszt pieniądza, który szkodzi amerykańskiej gospodarce. W tym kontekście nieco więcej światła na obecne nastroje w Fed może rzucić wystąpienie J. Powella w Jackson Hole pod koniec tygodnia co sprawia, że wczorajsze lekkie rozczarowanie wymową minutek nie było głębokie.

Podobnie rynki dość wstrzemięźliwie przyjęły rezygnację z urzędu premiera Włoch co sprawia, że EUR-USD ustabilizował się wczoraj w granicach 1,1083. Dość stabilną sesję ma za sobą również złoty. Krajowe słabe dane o produkcji w Polsce przeszły wczoraj bez większego echa podobnie, jak lepszy odczyt dla sprzedaży detalicznej, który daje podstawy do oczekiwania na umiarkowany spadek tempa dynamiki PKB w 3q br. Niemniej, dla krajowych aktywów kluczowe pozostają nastroje globalne, co w przypadku długu zapewniło wczoraj kolejną sesję korekty rentowności w górę na długim końcu krzywej.

 

W czwartek sesja rozpoczyna się od publikacji wstępnych odczytów PMI w Europie. Zarówno niemiecki jak i europejski PMI w przemyłeś oraz w usługach w sierpniu lekko drgnęły ku górze, jednocześnie wypadając nieznacznie lepiej niż konsensus rynkowy, co sprzyja odbiciu euro. Niemniej, warto podkreślić, że w szczególności w przemyśle odczyty w Niemczech pozostają recesyjne. Nic więc dziwnego, że dane wywołały tylko nieznaczne ruchy w oczekiwaniu na najnowsze komentarze bankierów centralnych w tym tygodniu. Po południu na rynku pojawią się jeszcze analogiczne wskaźniki w USA, które mogą nieco zmienić dotychczasowy obraz rynku.

2019-08-21 10:45:00

Raport rynkowy - rynki obawiają się o kondycję amerykańskiej gospodarki

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka

We wtorek rynki targane były sprzecznymi emocjami, co finalnie zapewniło jednak wzrost awersji do ryzyka. Z jednej strony optymizm mógł płynąć z uspakajającego tonu amerykańskiej administracji wobec negocjacji handlowych oraz przedłużonego okresu zawieszenia sankcji wobec chińskiego koncernu Huawei, ale z drugiej coraz bardziej widoczne staje się widmo spowolnienia gospodarczego w USA. Wczorajsze wypowiedzi D. Trumpa sugerujące możliwość stymulacji fiskalnej, a także jego wyraźna retoryka oczekiwania łagodzenia polityki monetarnej przez Fed została odebrana negatywnie.

 

W Europie z kolei obawy budzi rezygnacja włoskiego premiera G. Contego w związku z rozpadem koalicji Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. W efekcie globalne indeksy akcyjne wczoraj spadły, dając podstawy do kolejnej sesji umocnienia długu. Na rynku walutowym EUR-USD lekko zyskał co wskazuje, że górę wzięty obawy o kondycję amerykańskiej gospodarki.

Tradycyjnie osłabienia dolara na rynku zapewniło poprawę percepcji złotego, który lekko zyskał wczoraj zarówno do dolara jak i euro. Krajowe dziesięciolatki skorzystały na odbiciu na rynkach bazowych nieznacznie, co sugeruje po części wpływ na krajowe aktywa rodzimych danych. Wynagrodzenia w lipcu wzrosły o 7,4% r/r co było wyższą wartością niż oczekiwano, przy zatrudnieniu rosnącym w tempie 2,7% r/r, zgodnie z oczekiwaniami.

 

 

W środę poranne publikacje produkcji przemysłowej i budowlano – montażowej za lipiec wypadły gorzej od konsensusu, choć okazały się wyraźnie lepsze niż w czerwcu. W efekcie złoty nadal zyskuje, korzystając również na kontynuacji osłabienia dolara. Dług z kolei o poranku ponownie słabnie. W kontekście reszty dnia zwracają dziś jeszcze uwagę dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, ale w szczególności minutki z Fed. Publikacja będzie oceniana w kontekście szans na kontynuację luzowania monetarnego rozpoczętego w zeszłam miesiącu przez FOMC, ale również wyznacznikiem nastrojów przed piątkowym wystąpieniem J. Powella w Jackson Hole. 

2019-08-20 09:55:00

Raport rynkowy - rynki czekają na ruchy banków centralnych

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka

Pierwsza sesja tygodnia pokazała wyraźne ożywienie apetytu na ryzyko. Poprawę sentymentu zapewniły z jednej strony oczekiwania na postępy w negocjacjach handlowych, ale również prawdopodobieństwo stymulacji największych gospodarek świata. Oczy inwestor zwracają się w szczególności wobec USA i aktualnej retoryki banku centralnego, a najnowsze komentarze śledzone będą podczas corocznego spotkania w Jackson Hole pod koniec tygodnia.

 

Nie bez znaczenia okazały się również zapowiedzi reformy stóp procentowych w Chinach, która ma zapewnić obniżenie kosztów finansowania dla firm. Po drugie rynkom nie umknęły zapowiedzi niemieckiego rządu, który rozważa stymulację fiskalną, która może być uruchomiona w przypadku wejścia gospodarki w głęboką recesję i może opiewać na nawet 50 mld EUR wobec coraz większej materializacji ryzyka recesji w Niemczech w najbliższym czasie.

 

W efekcie rynki akcji na świecie odreagowały, przy jednoczesnej korekcie rentowności na długu, co sugeruje realizacje zysków z ostatnich dni. Na walutach sesja przebiegała już bardziej spokojnie. EUR-USD utrzymał spadek czemu mogły sprzyjać dodatkowo słabe dane o inflacji w Eurolandzie. Na tym tle stracił również złoty, który powrócił zarówno w parze z dolarem jak i euro do poziomów z czwartku ubiegłego tygodnia.

 

We wtorek wydarzeniem na krajowym rynku będzie publikacja danych z rynku pracy. Uwagę zwracają dane o wynagrodzeniach i płacach, które w czerwcu wyhamowały, niemniej oczekiwania rynku zakładają powrót dynamiki płac ponad 7% r/r, przy lekkim wyhamowaniu zatrudnienia. Po stronie globalnych odczytów kalendarium pozostaje dziś ubogie, co może przekładać uwagę ponownie na retorykę banków centralnych w dobie spowolnienia gospodarczego oraz negocjacje handlowe USA i Chin.

2019-08-19 10:10:00

Raport rynkowy - dziś ważne dane z Eurolandu

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka

W piątek wiara rynków finansowych w utrzymanie negocjacji handlowych Chin i USA, po tym jak prezydent USA zaznaczył, że oba kraje kontynuują rozmowy sprawiła, że pojawił się apetyt na ryzyko. W piątek wzrosły rynki akcji, a dług i waluty EM wykonały korektę. Sam EUR-USD pozostał wstrzemięźliwy, co pozwoliło na dalsze utrzymanie przewagi dolara do euro i zejście pary w granice 1,1089. Pomocą dla dolara mogły okazać się dodatkowo mocne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, szczególnie na poziome nowych pozwoleń na budowę. Nie zaszkodził z kolei słaby odczyt indeksu Michigan za sierpień.

Na tym tle złoty wyraźnie zyskał. Krajowa waluta skorzystała na dobrej percepcji walut w regionie, a także wyższego niż się spodziewano wyniku inflacji bazowej za lipiec, która wyniosła 2,2% r/r wobec spodziewanych 2,1% r/r. Nie przeszkodziło to jednak w kontynuacji umocnienia krajowych dziesięciolatek, które wyznaczyły nowe rekordy rentowności na poziomie zaledwie 1,721%. Krajowym obligacjom nadal sprzyjała dobra percepcja w regionie, co uniezależniło wyceny od korygujących się w piątek rynków bazowych. Niemniej, warto zwrócić uwagę na nowy dzienny dołek rentowności na niemieckich Bundach, na poziomie -0,727%.

 

Dzisiejsza sesja rozpoczyna się w równie dobrych nastrojach co w piątek, dając podstawę do wciąż mocnego zachowania krajowych aktywów. Lekko zyskuje również euro wobec dolara. Reszta dnia upłynie prawdopodobnie w oczekiwaniu na dane, a ciekawszym akcentem po stronie danych pozostaje dziś bilans płatniczy w strefie euro i inflacja CPI za lipiec. Oczekiwany deflacyjny odczyt wskaźnika może ponownie ciążyć euro, ale z drugiej strony budować mocniejsze oczekiwania na reakcje EBC. Tym samym krajowe aktywa będą dziś skorelowane z globalnymi reakcjami na dane o europejskiej inflacji.

2019-08-16 10:35:00

Raport rynkowy - krajowy dług nadrabia zaległości, złoty pod presją

Raporty poranne , Agata Filipowicz-Rybicka

Niestety ostatni dni nie zdołały oddalić widma eskalacji konflikt handlowego USA i Chin, co dla rynków finansowych oznaczało utrzymanie fazy risk off. W czwartek Chiny poinformowały, że będą zmuszone podjąć konieczne środki odwetowe, jeśli USA zrealizują swoje zapowiedzi oclenia kolejnych chińskich towarów wartych 300 mld USD rocznie. W tym kontekście niewiele zmienił wcześniejszy komunikat USA o odroczeniu ceł. W efekcie EUR-USD zanurkował poniżej 1,1100, a w ślad za nim wyraźnie stracił złoty i to zarówno w parze z dolarem jak i euro. Krajowej walucie nie sprzyja awersja do ryzyka na świecie, w tym na rynkach EM, a w dostatku nieco gorszą percepcję mogły zapewniać dane o krajowym PKB za 2q br. Na euro podobnie oddziaływały dane o PKB za 2q w strefie euro co sprawiło, że ruch EUR-PLN był nieco mniejszy. Niemniej notowania obydwu najważniejszych par złotowych były najwyższe w tym roku.

 

Na długu z kolei inwersja krzywej rentowności na świecie postępuje, stanowiąc coraz większe potwierdzenie ryzyka wystąpienia recesji. Ostatnie dni zapewniły nowe rekordy rentowności na niemieckich Bundach, które osiągnęły w czwartek poziom -0,701%, a amerykańskie Treasuries zeszły z rentownością najniżej od lipca 2016 r., do poziomu 1,527%. W ślad za nimi podążyły także krajowe dziesięciolatki, osiągając w środę rentowność najniższą w historii na poziomie 1,760%.

 

W piątek sesja rozpoczyna się w podobnych nastrojach co przed czwartkowym krajowym świętem, co sprzyja dalszemu spadkowi rentowności rodzimego długu, ale jednocześnie pozwala na lekkie odreagowaniu złotego. Korekcie mogły sprzyjać wczorajsze lepsze od oczekiwań dane z USA o poziomie sprzedaży detalicznej, choć wskaźnik dla miesięcznej dynamiki produkcji nadal słabnie. Dziś pojawią się z kolei dane z amerykańskiego rynku nieruchomości, które jednak mogą zejść na dalszy plan wobec eskalacji konfliktu handlowego na świecie. To sprawia, że złoty może dziś nadal pozostawać pod presją, przy jednoczesnym korzystnym układzie długu. Wśród krajowych danych pojawi się dziś inflacja bazowa za lipiec, która prawdopodobnie pokaże wzrost wskaźnika powyżej 2%, co jednak byłoby zgodne z konsensusem i pokrywało się z wcześniejszymi danymi o przyspieszeniu CPI.

2019-08-14 11:45:00

Raport rynkowy - nieoczekiwany zwrot na linii USA – Chiny

Raporty poranne , Tomasz Kolarz

Po wczorajszej informacji, że USA odłożą wprowadzenie 10-proc. ceł na niektóre chińskie produkty do 15 grudnia, inwestorzy ucieszyli się. Chińskie Ministerstwo Handlu podało, że przedstawiciele USA i Chin odbyli rozmowę telefoniczną i zaplanowali kolejną w ciągu dwóch tygodni. Eurodolar wyraźnie tracił i zakończył dzień na poziomie 1,1169. Dla złotego sesja przebiegała jednak pod znakiem osłabienia: EUR-PLN wzrósł do 4,3339 a USD-PLN zyskał do 3,8791. Wzrosły rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich na wieści z o luzowaniu napięcia USA-Chiny (poziom 1,68%). W przypadku krajowych i niemieckich papierów popyt utrzymywał się: rentowności skarbowych 10-latek spadły do 1,867%, a niemieckich zniżkowały do -0,61%.

 

Dziś w Polsce opublikowano PKB w II kw., który wypadł poniżej oczekiwań (odczyt 4,4% r/r a konsensus 4,5%). W strefie euro PKB w II kw. wzrósł zgodnie z oczekiwaniami o 1,1% r/r, a niemiecki zaskoczył tym, że nie zmienił się (0% r/r, a oczekiwano -0,3% r/r). Nastroje na rynku długu sprzyjają dalszym zakupom obligacji, ciągnąc je na nowe minima trendu: krajowe spadają do 1,82%, a niemieckie meldują się na nowym historycznie ujemnym dołku -0,63%. Po wczorajszej wyprzedaży obligacji amerykańskich, ich rentowności dziś zniżkują i aktualnie notują okolice 1,65%. Dzisiejsza sesja jest w dalszej części pustawa w ważne publikacje, inwestorzy pozostaną pod wpływem porannych publikacji. Jutro w Polsce obchodzone jest święto, rynek długu (i akcji) nie funkcjonują, przez krajowi inwestorzy na informacje globalne będą mogli zareagować w piątek.