Oferta publiczna akcji PCF Group S.A Sprawdź szczegóły oferty + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.32%
 • mWIG40 0.35%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.35%
 • NCIndex 1.99%
 • sWIG80 0.36%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.36%
 • WIG 0.22%
 • WIG20 0.17%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.34%
 • WIG20short -0.16%
 • WIG20TR 0.17%
 • WIG30 0.12%
 • WIG30TR 0.12%
 • WIG-BANKI -0.51%
 • WIG-BUDOW 1.98%
 • WIG-CEE 0.49%
 • WIG-CHEMIA -1.08%
 • WIGdiv 0.85%
 • WIG-ENERG -0.29%
 • WIG-ESG 0.16%
 • WIG.GAMES -1.41%
 • WIG-GORNIC -0.46%
 • WIG-INFO 1.34%
 • WIG-LEKI 1.21%
 • WIG-MEDIA 0.65%
 • WIG-MOTO -0.53%
 • WIG.MS-BAS -0.70%
 • WIG.MS-FIN -0.24%
 • WIG.MS-PET -1.13%
 • WIG-NRCHOM 0.83%
 • WIG-ODZIEZ 2.60%
 • WIG-PALIWA -1.02%
 • WIG-Poland 0.21%
 • WIG-SPOZYW 0.61%
 • WIGtech 0.20%
 • WIG-TELKOM 0.36%
 • WIG-Ukrain 0.78%
Wyświetl
...
...
2020-11-27 09:35:00

Raport Rynkowy: EBC bliżej luzowania

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

 

Wczoraj publikowane minutes z ostatniego posiedzenia EBC są spójne z komunikacją medialną banku. Jest wysoce prawdopodobne, iż w grudniu zobaczymy „kalibrację” polityki pieniężnej w strefie euro. Podstawowym jej elementem (i być może jedynym) będzie zapewne zwiększenie skupu aktywów PEPP, ewentualnie APP. Jako główne przyczyny wymieniono spowolnienie ożywienia oraz niższą od oczekiwań inflację, w tym inflację bazową. Czynnikiem niepewności co do implementacji dalszego luzowania monetarnego jest ocena Rady Prezesów dostępnych w grudniu informacji, w tym przede wszystkim nowej projekcji, spektrum wiadomości dotyczących rozwoju i zwalczania pandemii oraz ewentualne decyzje dot. stymulacji fiskalnej. Kolejne posiedzenie EBC już 10 grudnia. 

 

PFR szykuje tarczę finansową 2.0. W założeniu pierwsza edycja Tarczy Finansowej miała górny limit ok. 100 mld zł. Póki co rozdysponowane zostało ok. 62 mld zł. Wersja 2.0 jak szacuje PFR może zasilić przedsiębiorstwa w dodatkowe ok. 20 mld, przy czym do dyspozycji będzie niecałe 40 mld zł. 10 mld zł ma zostać skierowane do MSP, reszta do dużych firm. Poza tym środki mają trafić, w odróżnieniu do pierwszej wersji, do wybranych branż najmocniej dotkniętych bezpośrednio restrykcjami. Zatem dodatkowa pomoc z tytułu TF w ramach drugiej fali pandemii powinna utrzymać całościowy koszt programu w okolicy lub nawet poniżej pierwotnych założeń (100 mld zł). Emisja długu PFR ruszy z początkiem stycznia’21, a podaż obligacji wyniesie w pierwszym rzucie ok. 5 mld zł.

 

Zyski przedsiębiorstw przemysłowych w Chinach na plusie w tym roku. W ujęciu YTD zyski wzrosły o 0,7% r/r, przy przychodach nieznacznie niższych r/r (-0,6%).

 

EUR-USD pod nieobecność Amerykanów neutralnie. Kurs głównej pary utrzymuje się nieznacznie powyżej poziomu 1,19. Wczorajsza publikacja minutes z posiedzenia EBC nie wniosła nic nowego – przekaz protokołu był zbliżony do oczekiwań ukształtowanych po ostatnim posiedzeniu. Najbliższy opór dla EUR-USD to 1,2011. Dziś raczej ponownie będziemy obserwować ograniczoną zmienność przy pustawym kalendarium oraz obniżonej aktywności inwestorów z USA.

 

Wczoraj złoty nieznacznie się osłabił. Kurs EUR-PLN jednak wciąż porusza się w przeszło dwutygodniowej konsolidacji. Lekka presja na złotego może wywiązać się w związku z twardym stanowiskiem negocjacyjnym Polski i Węgier w kwestii weta budżetu unijnego. Wciąż dominująca część inwestorów powinna jednak zakładać kompromisowe rozwiązanie w tej kwestii.

 

Na krajowym rynku długu wczoraj skorygowane zostały nieco ostatnie wzrosty rentowności. 10-latki umocniły się o 3 p.b., podobnie 5 latki. Spread 10-latek zawęził się o 1 p.b., ale wciąż balansuje wokół 180 p.b.

 

Dziś opublikowane zostaną listopadowe wskaźniki ESI koniunktury gospodarczej w strefie euro.

 

2020-11-26 09:35:00

Raport Rynkowy: Koniec tygodnia bez Amerykanów

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Dziś w USA jest Święto Dziękczynienia, a więc centrum finansowego świata ma wolne. Jutro aktywność inwestorów zza oceanu również będzie mniejsza, przy skróconych sesjach i możliwości wydłużenia weekendu. Poza tym w kalendarium wydarzeń makro końcówka tygodnia wygląda mało interesująco, co do minimum redukuje liczbę impulsów dla uczestników rynku. W marazm wchodzimy przy nieco utemperowanym optymizmie – wczoraj główne giełdy akcji, a także krajowa, miały neutralny dzień po wcześniejszych wzrostach.

 

Zamówienia w przemyśle w Polsce w październiku rosły w podobnym tempie jak we wrześniu – o 3,7% r/r. To dobrze rokuje dla produkcji przemysłowej w listopadzie. Tym razem zaznaczyło się przyspieszenie zamówień na eksport, z tempa 0,5% r/r we wrześniu do 3,6%, co sugeruje mocniejszy komponent popytu zewnętrznego, przy osłabieniu wewnętrznego.

 

GUS potwierdził, iż stopa bezrobocia w październiku wyniosła 6,1%. To dane zbieżne z wcześniejszymi szacunkami MRPiPS. Wzrost tej miary sytuacji na rynku pracy, pomimo trwającego kryzysu, został skutecznie zamrożony – poziom 6,1% utrzymuje się od czerwca. W kolejnych miesiącach spodziewamy się nieznacznego wzrostu stopy bezrobocia przy wyraźnym pogorszeniu koniunktury gospodarczej obserwowanej od listopada.

 

Wczorajsze dane z USA były mieszane. Wynik PKB za 3q w drugim szacunku został potwierdzony – po wyrównaniu sezonowym spadł o 2,9% r/r. Październikowe zamówienia na dobra trwałe przebiły prognozy i wzrosły o 1,3%. W ujęciu r/r w październiku były 1,1% pod kreską wobec -0,2% we wrześniu. Potwierdzona została hossa na rynku nieruchomości – sprzedaż nowych domów wyniosła 999 tys. (SAAR), w górę zrewidowany został też odczyt wrześniowy z 959 tys. do 1002 tys. Bardziej aktualne dane, dotyczące listopada, a więc okresu przyspieszenia epidemii w USA, były już słabsze. Mowa tu o liczbie zasiłków dla bezrobotnych. Statystyka ta od drugiego tygodnia listopada zaczęła rosnąć. W ub. tygodnia l. nowych wniosków o zasiłek wyniosła 778 tys. wobec oczekiwań 732 tys. To najwyższy wynik od połowy października i sugeruje nieznaczne pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

 

EUR-USD powyżej 1,19. Wczorajsze dane z USA potwierdziły mocny początek 4 kwartału tamtejszej gospodarki oraz ryzyko hamowania ożywienia w listopadzie. Taki zestaw danych był negatywny dla notowań dolara, co podnosiło kurs EUR-USD. Dziś rano te tendencje są kontynuowane, ale pod nieobecność Amerykanów raczej nie należy się spodziewać dużej zmienności.

 

Złoty korzysta z rosnącej presji na dolara. Wczoraj kurs EUR-PLN balansował w rejonie dwutygodniowych minimów (4,4570). Do zejścia poniżej wsparcia jednak nie doszło. Od czwartku obroty na rynkach zmaleją pod nieobecność Amerykanów, co zredukuje znaczenie dzisiejszej i jutrzejszej sesji.

 

Kolejny dzień osłabienia krajowego długu. Wczoraj krajowa krzywa obligacyjna  podniosła się w górę o średnio 2 p.b. Rentowności dziesięciolatek wzrosły do 1,26%, a spread do Bunda poszerzył się o 2 p.b. (do 183 p.b.) przy obserwowanej wczoraj stagnacji na rynkach bazowych.

 

Dziś o 10:00 opublikowane zostaną dane o podaży pieniądza M3 w strefie euro za październik.

Dziś w USA Święto Dziękczynienia, a więc rozpoczyna się długi weekend (jutro sesja skrócona). Aktywność na rynkach będzie w związku z tym obniżona.

2020-11-25 10:00:00

Raport Rynkowy: Amerykańskie giełdy z rekordami

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Dow Jones przebił 30 000 pkt po raz pierwszy w historii. SP500 w cenach zamknięcia również znalazł się na rekordowo wysokim poziomie. Nasdaq jest o krok od ustanowienia nowych szczytów. Tak zakończyła się wczorajsza sesja na amerykańskich parkietach. Inwestorzy zatem wciąż fetują optymistyczne informacje dotyczące szczepionek, które sugerują, iż już w 1 kwartale’21 problem epidemii może zostać zmarginalizowany. W ten okres gospodarka USA wchodzi ponadto w lepszej od oczekiwań kondycji – tak przynajmniej wskazują listopadowe indeksy PMI publikowane w poniedziałek. Na giełdach europejskich nastroje wczoraj generalnie również dopisywały. DAX wzrósł o 1,3%, CAC40 o 1,2%.

Podaż pieniądza w październiku wzrosła o 17% r/r. To wynik zgodny z naszymi oczekiwaniami. W ujęciu m/m zobaczyliśmy wyraźniejszy przyrost depozytów gospodarstw domowych (7,6 mld zł) oraz przedsiębiorstw (3,8 mld zł). Okres rosnących obostrzeń zaznaczył się również zwiększeniem ilości gotówki w obiegu (7,9 mld zł) – ostatnio podobny przyrost zanotowany został w maju względem kwietnia.

 

Indeks Ifo spadł, ale nieco mniej od oczekiwań. Wskaźnik kondycji niemieckiego biznesu cofnął się w listopadzie do 90,7 wobec 92,7 w październiku i konsensusu 90,2. Zaważyło pogorszenie nastrojów w usługach i handlu. Subindeks dla przemysłu ciągle rośnie, aczkolwiek dzięki poprawie bieżącej sytuacji, oczekiwania pogorszyły się zauważalnie. Podobne ruchy, ale w mniejszej skali dotyczyły budownictwa. Jeśli w listopadzie zobaczymy dołek koniunktury, a takie szanse zarysowują się wobec lepszej sytuacji epidemicznej, ten będzie znacząco powyżej wiosennych minimów indeksu (74,3).

 

W USA pogarszają się nastroje konsumentów. Publikowany wczoraj indeks wg Conference Board w zasadzie potwierdził to co wcześniej zamarkował wskaźnik prezentowany przez Uniwersytet Michigan. Sentyment konsumentów w Stanach Zjednoczonych pogarsza się prawdopodobnie głównie wskutek nasilającej się epidemii. Bieżąca sytuacja wg badanych jest stabilna, ale słabnie ocena krótkoterminowych perspektyw gospodarczych. Indeks w listopadzie cofnął się do 96,1 względem październikowego odczytu 101,4, a spadek był nieco mocniejszy od oczekiwań.

 

EUR-USD rośnie w rejon 1,19. Wczoraj na rynkach dominowała atmosfera risk-on co wsparło wzrosty głównej pary. Dziś rano kurs forsuje już 1,19 na fali utrzymujących się niezłych nastrojów na rynkach a jego przebicie sugeruje możliwość podejścia w okolice 1,2011 – wrześniowego maksimum. W kalendarium dziś szereg danych z USA oraz publikacja minutes z posiedzenia FOMC.

 

Złoty póki co nie korzysta z optymizmu rynkowego. Jedynym wyraźniejszym efektem dobrych nastrojów dla EUR-PLN jest utrzymywanie kursu w dolnych zakresach konsolidacji o zakresie 4,4570 – 4,50. Jeśli presja na dolara wzrośnie, a rano taki scenariusz jest rozgrywany, niewykluczone jest zejście EUR-PLN na niższe poziomy.

 

Ciąg dalszy presji na długi koniec. Wczoraj 10-latki na rynkach bazowych osłabiały się lekko, co przełożyło się na wzrost rentowności krajowych 10-latek (o 2 p.b.). Spread do Bunda zwiększył się o 1 p.b. (do 181 p.b.).

 

Dziś o 14:30 w USA opublikowany zostanie deflator PCE za październik, 2 szacunek PKB za 3 kwartał, dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku za październik oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych.

O 15:00 w USA opublikowane zostaną dane o sprzedaży nowych domów w październiku.

O 20:00 opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

2020-11-24 09:50:00

Raport Rynkowy: Spowolnienie konsumpcji

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Październik przyniósł pierwsze uszczerbki w konsumpcji pomimo, iż restrykcje obowiązujące w tym miesiącu były jeszcze względnie łagodne, a galerie handlowe przez . Sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 2,3% r/r, nieco słabiej od naszych oczekiwań (-2,6% r/r). W danych widać przejście na tryb „home office”/„kwarantanny”. Solidnie spadły wydatki na paliwo (-13,4% r/r) oraz odzież (-9,7% r/r). Poza tym, po lepszym wrześniu, październik był słaby dla motoryzacji (-8% r/r). Wciąż mocno natomiast wygląda kategoria „meble, rtv, agd” (11,9% r/r, 6,5% m/m) – to w tym kierunku są przesuwane wydatki konsumenckie. Listopad – w którym restrykcjami objęte są już m.in. galerie handlowe – pogłębi spadki sprzedaży detalicznej i jednocześnie prawdopodobnie wyznaczy dołek w 4 kwartale, gdyż od grudnia restrykcje w handlu wg zapowiedzi rządu osłabną.

 

Produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,9% r/r przy naszej prognozie -5,8% r/r.Po odsezonowaniu spadek jest nawet mniejszy i wyniósł -3,4% r/r. To niezłe dane, zwłaszcza jeśli popatrzymy na strukturę, gdzie widać pewne symptomy poprawy w budownictwie infrastrukturalnym. Z drugiej strony mocniejszy wynik to w istotnej części efekt bazy (październik ub. roku był słaby). W najbliższych miesiącach spodziewamy się utrzymania tendencji spadkowych w budownictwie.

 

W budownictwie mieszkaniowym ostudzony został optymizm z poprzedniego miesiąca. W rozpoczętych budowach po mocnym ożywieniu we wrześniu (21,9% r/r), w październiku nadwyżka z poprzedniego miesiąca została niemal całkowicie oddana (-18,7% r/r). W pozwoleniach dynamiki były nieznacznie lepsze niż we wrześniu (-3,7% r/r vs -4,9%). Mieszkania oddane do użytkowania rosły o 4,3% r/r. 

 

Listopadowe PMI wskazują na zaskakującą siłę ożywienia w USA. Wbrew oczekiwaniom, iż pogorszenie sytuacji pandemicznej za oceanem wyhamuje trwające odbicie, wskaźniki PMI sugerują coś odwrotnego – przyspieszenie zarówno w sektorze usług (!) jak i przemysłowym. Indeksy wyraźnie przebiły konsensus i wyniosły odpowiednio 57,7 (oczekiwane 55) oraz 56,7 (vs 53,3). W Europie natomiast spowolnienie pogłębiło się. Ożywienie wciąż obserwowane jest w odrabiającym straty sektorze przemysłowym – tu PMI wyniósł 53,6, w dużej mierze napędzany poprawą w niemieckim przemyśle (57,9). PMI usług natomiast wyniósł 41,3 wskazując na pogłębienie trwającego 3 miesiące spowolnienia. Tak czy inaczej poprawiająca się sytuacja epidemiczna w Europie sugeruje, iż w grudniu koniunktura może lekko odbić.

 

Wręcz wyśmienite dane zza oceanu zaburzyły notowania EUR-USD. Listopadowe PMI były sporym pozytywnym zaskoczeniem w przypadku USA. W rezultacie trwające próba sforsowania 1,19 została efektownie skontrowana. Kurs głównej pary przejściowo cofał się nawet do 1,18. Dzisiejszy dzień rozpoczyna się w rejonie 1,1850. Dziś spłynie listopadowy Ifo dla Niemiec oraz nastroje konsumentów w USA wg Conference Board. Dane można uznać za wtórne i ich wymowa raczej nie przebije wczorajszej publikacji.

 

EUR-PLN pozostaje w stabilizacji. Wczorajszy dzień para zakończyła w okolicy 4,47. Dziś spodziewamy się utrzymania tendencji konsolidacyjnych w rejonie tego poziomu.

 

Osłabienie na długim końcu krzywej. Wczoraj rentowności benchmarku 10-letniego wzrosły o 3 p.b., co przy stabilizacji Bundów oznacza wzrost spreadu do 180 p.b. Dziś na rynkach bazowych zaczynają się zaznaczać tendencje wzrostowe rentowności, co może lekko podnosić również rentowności na krajowym rynku FI.

 

Dziś o 14:00 NBP opublikuje dane o podaży pieniądza M3 za październik. Spodziewamy się dynamiki agregatu na poziomie 17% r/r.

O 16:00 w USA opublikowany zostanie wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board za listopad.

2020-11-23 09:30:00

Raport Rynkowy: Dziś ważne dane

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

 

Dzisiejsze publikacje GUS dopełnią zestaw kluczowych danych za październik. Poznamy wynik sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Spodziewamy się, iż pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz wprowadzane stopniowo restrykcje odbiły się już w październiku na konsumpcji i sprzedaż detaliczna w cenach stałych spadła o 2,6% r/r wobec wzrostu o 2,5% we wrześniu. Konsensus jest ustawiony wyżej – w okolicy -1% r/r. W produkcji budowlano-montażowej oczekujemy zbliżonych do wrześniowych obrotów, co powinno się przełożyć na roczną dynamikę -5,8% r/r. Konsensus jest zbliżony.

 

W piątek poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej oraz badania koniunktury GUS. Publikacje generalnie nie stanowiły większego zaskoczenia. Przemysł wykazał się odpornością na nasilenie epidemii i produkcja w październiku wzrosła o 1% r/r (spodziewaliśmy się 0,6%). Istotne znaczenie miał czynnik różnicy w dniach roboczych – po odsezonowaniu produkcji rosła o 3,8% r/r. Co ważne przetwórstwo przemysłowe rosło solidnie o 1,7% r/r. Solidne dynamiki zaliczyła ponownie branża urządzeń elektrycznych (17,4% r/r). Na drugim biegunie znajduje się powiązana z inwestycjami produkcja maszyn i urządzeń (-14,3% r/r). Listopadowe badanie koniunktury sugeruje, iż w listopadzie produkcja przemysłowa będzie radziła sobie już gorzej niż w październiku, ale na pewno nie zobaczymy załamania na poziomie kwietnia czy maja br. (odpowiednio -24,6% r/r oraz -16,9% r/r). Wskaźnik dla przetwórstwa znalazł się na poziomie zbliżonym do czerwcowego. Nastroje pogorszyły się we wszystkich opisywanych przez GUS branżach – najmocniej w zakwaterowaniu i gastronomii oraz handlu detalicznym.

 

Rząd opublikował strategię wyjścia z obostrzeń epidemicznych. Z planów wynika, iż niemal pewne jest luzowanie od początku grudnia. Na pierwszy ogień idzie otwarcie galerii handlowych. To sugeruje, iż w listopadzie prawdopodobnie gospodarka miała dołek spowolnienia w 4 kwartale. Reszta restrykcji obowiązywać będzie prawdopodobnie do 27 grudnia. Od 28.12 jest szansa na stabilizację a jej kształt będzie zależał od średniej zachorowań. Wg strategii wróci prawdopodobnie podział na strefy geograficzne. Z najważniejszych wytycznych: zejście 7-dniowej średniej zachorowań poniżej 19 tys. przywróci nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 szkół podstawowych, poniżej 9,4 tys. przywróci działalność hoteli i gastronomii (tu ograniczenia godzin), pozwoli na otwarcie siłowni i klubów fitness (z limitami) i uruchomi nauczanie hybrydowe. Zejście poniżej 3,8 tys. będzie oznaczało otwarcia wszystkich branż z częściowych zachowaniem obostrzeń higienicznych.

 

W tym tygodniu w kraju spływać będą kolejne kluczowe dane za październik. Najważniejsze w poniedziałek: produkcja budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna. W tym pierwszym przypadku oczekujemy spadku o 5,8% r/r wobec -9,8% r/r we wrześniu. Sprzedaż detaliczna wg nas spadła o 2,6% r/r po wzroście o 2,5% we wrześniu. We wtorek NBP opublikuje z kolei dane o podaży pieniądza, a w środę poznamy stopę bezrobocia. Nadal pilnie śledzone będą statystyki epidemii, które zamarkowały możliwość punktu zwrotnego, co oznaczałoby brak konieczności zaostrzania restrykcji i możliwość ich stopniowego luzowania w niektórych obszarach.

Za granicą najbardziej interesująca będzie pierwsza połowa tygodnia. Poniedziałek rozpocznie się od mocnego uderzenia – opublikowane zostaną wstępne szacunki listopadowego PMI dla strefy euro i USA. We wtorek podany zostanie finalny szacunek PKB Niemiec za 3 kwartał, listopadowy indeks Ifo oraz w USA indeks zaufania konsumentów Conference Board. W środę dominować będą dane z USA: poznamy październikowy bilans handlowy, rewizję szacunku PKB za 3 kwartał oraz sprzedaż nowych domów za październik. Poza tym opublikowane zostaną minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek opublikowane zostaną z kolei minutes z posiedzenia EBC. W USA natomiast będzie Święto Dziękczynienia, przez co końcówka tygodnia na rynkach zapowiada się przy mniejszej aktywności inwestorów. W piątek poznamy indeksy koniunktury w Europie wg KE.

2020-11-20 09:20:00

Raport Rynkowy: Nastroje konsumentów ostro w dół

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Oba wskaźniki sentymentu publikowane przez GUS wyraźnie spadły. Ten mierzący ocenę sytuacji bieżącej (BWUK) z -20 do -29,2, przyszłej (WWUK) z 19,2 do -30,1. To poziomy najniższe od maja br. Z badania można wysnuć wnioski, iż obecnie nieco mniejsza jest obawa o utratę pracy niż to miało miejsce na wiosnę (poziomy adekwatnego subindeksu zbliżone do czerwcowych) – to zapewne efekt niezłej kondycji rynku pracy na przestrzeni ostatnich miesięcy. Sytuacja ekonomiczna kraju natomiast jest postrzegana niemal w równie ciemnych barwach jak w maju br. – gorzej było tylko w kwietniu. Co ciekawe zmalała ochota do gromadzenia oszczędności co może jednak wynikać z obaw o sytuację finansową, gdyż jednocześnie pogorszyła się skłonność do dokonywania ważnych zakupów. Poza tym mocno wzrosły obawy konsumentów o zdrowie publiczne i własne – Covid-19 jako poważne zagrożenie w powyższych obszarach wskazało odpowiednio 56% badanych (wobec 40,6% w październiku) oraz 44,2% (31,9% w październiku. Badanie potwierdza oczekiwane silne spowolnienie konsumpcji w listopadzie, wynikające w pewnym stopniu również z samoograniczania.

 

Płace rosną wolniej, zatrudnienie wciąż nieźle. Wg wczoraj opublikowanych danych GUS tempo wzrostu wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw spadło w porównaniu do września z 5,6% r/r do 4,7% r/r. Wzrost jest nadal przyzwoity jak na obecną sytuację gospodarczą, ale jeśli popatrzymy na dynamikę m/m (1,6%) zobaczymy, iż ta w październiku była wyraźnie poniżej wzorca sezonowego. Przeciętne zatrudnienie wzrosło o 5,9 tys. m/m, czyli najwolniej od czerwca. Mając na uwadze, iż GUS wciąż podaje notkę o wpływie przywracania wymiaru etatów na statystykę, można wstępnie założyć, iż l. pracujących w sektorze przedsiębiorstw, po wzroście we wrześniu, w październiku spadła. W ujęciu r/r przeciętne zatrudnienie spadło o 1% (spodziewaliśmy się -1,2%). W listopadzie, przy wyraźnym pogorszeniu koniunktury, zapewne zobaczymy pogorszenie zarówno statystyki zatrudnienia jak i płac.

 

EUR-USD ponownie zbliża się do 1,19. Spływające wczoraj dane z USA były mieszane i ostatecznie raczej neutralne dla dolara. Z jednej strony zobaczyliśmy lepszy od oczekiwań indeks Philly Fed oraz sprzedaż domów na rynku wtórnym, z drugiej in minus zaskoczyły tygodniowe wnioski o zasiłki dla bezrobotnych. Dolara osłabiła natomiast decyzja Mnuchina o zamknięciu części programów pożyczkowych Fed dla firm. Rynek odczytał decyzję jako wzrost presji na Fed w kierunku mocniejszej stymulacji monetarnej. Poza tym rośnie też presja na stymulację fiskalną. Tym samym potencjał spadkowej korekty EUR-USD został mocno ograniczony i wybicie nad 1,19 znów jest w grze.

 

EUR-PLN pozostaje w konsolidacji. Wczoraj EUR-PLN poruszał się w rytmie dolarowym. Bilans dnia był ostatecznie neutralny. Wciąż obowiązuje konsolidacja w przedziale 4,45-4,50. Dzisiejsze krajowe dane o produkcji przemysłowej nie powinny wnieść wielu emocji.

 

Wczoraj na całej krzywej doszło do lekkiego osłabienia rzędu 1-2 p.b. Spread 10-latek do Bunda nieznacznie poszerzył się do 175 p.b. Dziś oczekujemy nadal niewielkich zmian na rynku FI.

 

Dziś o 10:00 GUS opublikuje październikowe dane: wskaźnik PPI za oraz  produkcję przemysłową. W przypadku produkcji przemysłowej oczekujemy wzrostu o 0,6% r/r, a dla PPI spadku o 0,9% r/r. Poza tym opublikowany zostanie wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury gospodarczej za listopad.