Inwestycje dopasowane do oczekiwań Poznaj nowe funkcjonalności w bankowości internetowej + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2210.33%
 • mWIG40dvp 3900.00%
 • InvestorMS 0.34%
 • mWIG40 0.41%
 • mWIG40TR 0.42%
 • NCIndex 1.30%
 • sWIG80 0.94%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.94%
 • WIG 0.05%
 • WIG20 -0.16%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev -0.33%
 • WIG20short 0.17%
 • WIG20TR -0.16%
 • WIG30 -0.15%
 • WIG30TR -0.15%
 • WIG-BANKI -0.50%
 • WIG-BUDOW -0.57%
 • WIG-CEE -0.32%
 • WIG-CHEMIA -0.58%
 • WIGdiv 0.27%
 • WIG-ENERG -0.67%
 • WIG-ESG -0.04%
 • WIG.GAMES 1.09%
 • WIG-GORNIC -1.04%
 • WIG-INFO -0.16%
 • WIG-LEKI 0.72%
 • WIG-MEDIA 0.84%
 • WIG-MOTO 2.27%
 • WIG.MS-BAS -1.23%
 • WIG.MS-FIN -0.68%
 • WIG.MS-PET -0.57%
 • WIG-ODZIEZ 3.05%
 • WIG-PALIWA -0.35%
 • WIG-Poland 0.05%
 • WIG-SPOZYW -0.55%
 • WIGtech 0.56%
 • WIG-TELKOM 0.63%
 • WIG-Ukrain 0.54%
Wyświetl

Od niedzieli 17 maja 2020 dla instrumentów EURTRY, EUR/TRY, USDTRY i USD/TRY nie ma możliwości otwierania nowych pozycji (do odwołania). Warunki handlowe dla już otwartych pozycji na rachunkach Alior Trader pozostają bez zmian. Zaznaczamy przy tym (zgodnie z informacją otrzymaną od Banków Oferujących Płynność), że w kolejnych tygodniach mogą wystąpić zwiększone spready na powyższych instrumentach. Przepraszamy za niedogodności.

...
...
2020-07-03 09:25:00

Raport Rynkowy: Odbudowa rynku pracy w USA postępuje

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Publikowane wczoraj czerwcowe dane z rynku pracy w USA zaskoczyły pozytywnie. Środowe liczby od ADP przygotowały raczej na podobny do majowego odczyt, czyli przyrost miejsc pracy na poziomie ok. 3 mln w sektorze prywatnym. Tymczasem w ub. miesiącu dodane zostało ok. 4,8 mln etatów, podobnie w sektorze pozarolniczym. Stopa bezrobocia spadła do 11,1% z 13,3%. Pomimo odbudowy rynku pracy w dwóch poprzednich miesiącach liczba bezrobotnych jest obecnie o 12 mln większa niż w lutym, a stopa bezrobocia pozostaje wyższa od tej notowanej w kryzysie sprzed dekady (ok. 9%). Oczywiście w dół poszła dynamika płacy godzinowej co jest m.in. pochodną faktu, iż odbudowa na rynku pracy trwa głównie w obszarach najbardziej dotkniętych kryzysem – słabiej płatnych etatach w sektorze usług. Trwa powolna odbudowa udziału siły roboczej – w czerwcu odsetek ten wzrósł o 0,7 p.p. do 61,5 %, ale pozostaje wciąż 1,9 p.p. poniżej poziomu z lutego. Pozytywną wymowę wczorajszego miesięcznego raportu osłabiają cotygodniowe dane o nowych zasiłkach dla bezrobotnych. Te wyraźnie wyhamowują spadki, co może być pokłosiem odrodzenia epidemii w USA.

Krajowy rynek pracy ma się nadspodziewanie dobrze. MRPiPS szacuje, iż w czerwcu przybyło zaledwie ok. 18 tys. zarejestrowanych bezrobotnych netto. Tym samym nie materializuje się oczekiwana przez nas nowa fala napływu bezrobotnych w wyniku redukcji etatów z końca marca. Jednocześnie to by oznaczało, iż stopa bezrobocia podniesie się zapewne nieznacznie – do 6,1% z 6% w maju (przy naszej prognozie 6,6%). W nadchodzących miesiącach wzrost bezrobocia rejestrowanego nadal będzie ograniczony m.in. przez Tarczę Antykryzysową.

 

A. Merkel akcentuje przejęcie przez Niemcy przewodnictwa w Radzie UE. Kanclerz naszego zachodniego sąsiada zapewniła, iż będzie dokładała wszelkich starań aby warunki nowego budżetu UE zostały dopięte jeszcze w lipcu. Dotychczasowa propozycja dodatkowych 750 mld euro na fundusz po epidemicznej odbudowy, finansowanych ze wspólnego państw UE, będzie zapewne trudna do przeforsowania. Proponowany klucz rozdysponowania środków faworyzował kraje najbardziej dotknięte Covid, co oczywiście budzi sprzeciw części pozostałych państw członkowskich. Niemniej szanse na finalny sukces planu są niemałe, gdyż ten ma wsparcie największych sił w UE (Niemcy, Francja), a zasygnalizowana determinacja Merkel to dobry znak.

 

Dolar umocnił się po niezłych danych z rynku pracy. Wczorajsza pozytywna niespodzianka w danych z USA sprowadziła kurs EUR-USD na niższe poziomy. Przejściowo główna para dobijała do 1,13, po publikacji zwyżki zostały zniwelowane i kurs wrócił pod 1,1250. Póki co jest nadzieja, iż „gospodarcze żniwo” odrodzenia epidemii w USA będzie umiarkowane. Dziś dzień bez Amerykanów, co zapewne zredukuje zmienność. Poranny b. dobry czerwcowy PMI usług z Chin nie pozwoli wyparować dobrym nastrojom, co może lekko premiować euro.

 

Złoty odrobił część strat, przy niezłych nastrojach na rynkach. W rezultacie EUR-PLN cofnął się w okolice 4,46. Ruch został wsparty mocniejszym indeksem walutowym MSCI EM oraz utrzymujących się pozytywnych tendencjach w regionie. Dziś na rynku zobaczymy zapewne nieco marazmu pod nieobecność Amerykanów, a generalne nastroje powinny wciąż lekko sprzyjać złotemu.

 

W czwartek doszło do umocnienia dłuższego końca. Rentowności 5-latek poszły o 5 p.b. w dół, a 10-latek o 6 p.b. Na krótszym końcu bez istotnych zmian. Na rynkach bazowych doszło do wyhamowania spadków, ale i tak relatywnie POLGB10Y zyskały więcej i spread do Bunda zmniejszył się o 3 p.b., do 178 p.b. Dziś długi koniec może oddać część wczorajszych zdobyczy.

 

W piątek w USA dzień wolny, a w kalendarium finalne PMI usług dla Niemiec i Francji oraz pierwsze odczyty m.in. dla Włoch i Hiszpanii.

2020-07-01 09:50:00

Raport Rynkowy: Krajowy PMI z nutką optymizmu

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

PMI sektora przemysłowego wzrósł w czerwcu do 47,2 z 40,6 w maju. Odczyt jest lekko powyżej naszych oczekiwań (46,6) i konsensusu Bloomberga (46,1). Po maju to drugi największy miesięczny wzrost wskaźnika w historii. Skokowo poprawiły się wskaźniki produkcji i nowych zamówień, pogorszyły zamówienia eksportowe.

Ożywienie konsumpcji podbija inflację w kraju. Wg publikowanego wczoraj odczytu flash CPI wzrosła z 2,9% r/r w maju do 3,3% w czerwcu. To odczyt wyraźnie powyżej naszych oczekiwań (2,6%) oraz rynkowego konsensusu (2,8%). Zaskoczenie jest głównie pochodną silnych wzrostów cen w kategoriach bazowych. Inflacja po wyłączeniu cen energii i żywności przekroczyła 4% (szacujemy ok. 4,2% r/r). Za zaistniałą sytuację odpowiedzialny jest raczej wzrost cen usług. Przedsiębiorcy rekompensują sobie wyższe koszty oraz utracony strumień przychodów. Jedno z ważniejszych pytań odnośnie przyszłej inflacji to czy wyższe ceny w usługach utrwalą się. Póki co obserwowanym tendencjom sprzyjać będzie okres wakacyjny i odłożony popyt. Z czasem powinny włączyć się jednak elementy konkurencji cenowej. Niemniej dostrzegamy wzrost ryzyk (w górę) dla naszej prognozy inflacji na koniec ‘20 (2,3% r/r).

 

J. Żyżyński z RPP twierdzi, iż czerwcowy wzrost inflacji jest przejściowy i związany z odmrażaniem gospodarki po lockdownie. Uważa też, iż jest zbyt wcześnie aby rozmawiać o podwyżce stóp procentowych. Nie zmienia to faktu, że jeśli presja inflacyjna utrzyma się lub przyspieszy RPP będzie miała twardy orzech do zgryzienia. Scenariusz przyspieszenia wzrostów cen ropy, a zatem i paliw, nie jest abstrakcyjny, a to obecnie głównie ten element działa w dół na inflację. Poza tym w świecie zachodnim zarysowuje się trend wyraźnej poprawy nastrojów konsumenckich, co przy uruchomionych pakietach fiskalnych jest czynnikiem pro-inflacyjnym. Na chwilę obecną zakładamy, iż: (i) „efekt wow” po zdjęciu restrykcji zostanie z czasem stłumiony przez realia kryzysu gospodarczego i bądź co bądź utrzymujące się ryzyko epidemii, (ii) RPP będzie musiała zobaczyć naprawdę wyraźne i trwałe odchylenie CPI od celu żeby myśleć o podnoszeniu stóp – jednym słowem priorytetem będzie wzrost gospodarczy.

 

Solidna poprawa nastrojów konsumentów w USA. Indeks publikowany przez Conference Board wzrósł do 98,1 w czerwcu z 85,9 w maju. To wciąż wynik wyraźnie poniżej poziomów przedkryzysowych (regularnie powyżej 120), jednak potwierdza się fakt szybszej od oczekiwanej odbudowy pewności konsumenta.

 

Wczorajszy podwyższony odczyt inflacji umocnił nie tylko złotego, ale oddziaływał również na waluty regionu. EUR-PLN zaraz po publikacji GUS zszedł przebywał jeszcze w okolicy 4,47, potem zanurkował i ostatecznie znalazł się w rejonie 4,44. Podobnie wyglądał przebieg sesji na EURCZK i EURHUF. Wczorajsza publikacja może być wsparciem dla złotego w krótkim terminie i nie wykluczamy możliwości zejścia EUR-PLN na niższe poziomy, włącznie z przetestowaniem wsparcia na 4,4071. Mitygująco na umocnienie walut w regionie będzie oddziaływać utrzymująca się korekta spadkowa na koszyku MSCI EM.

 

POLGB bez większych zmian. Reakcja na krajowych SP na odczyt inflacji była bardzo umiarkowana. Na długim końcu doszło nawet do kosmetycznego umocnienia. Wszystko pomimo wzrostu rentowności na rynkach bazowych. Pomimo, iż ceny są obecnie „pilnowane” przez NBP nieco wyższa ścieżka inflacji to element negatywny dla rentowności, zwłaszcza na długim końcu.

 

MF opublikowało wczoraj plan emisji obligacji na 3 kwartał, w którym mają zostać przeprowadzone 1-2 przetargi sprzedaży (5-12 mld zł) oraz 3-4 przetargi zamiany. W lipcu odbędzie się 1 przetarg sprzedaży (23.07) i 1 zamiany (9.07).

 

W środę na pierwszy plan wysuwają się wiadomości z USA. O 14:15 opublikowany zostanie raport ADP z rynku pracy za czerwiec, o 16:00 ISM przemysłu za czerwiec, a o 20:00 minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

2020-06-30 09:45:00

Raport Rynkowy: ESI daje sygnały dalszej odbudowy koniunktury

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Czerwcowy wskaźnik ESI (nastroje w gospodarce) odnotował rekordowy miesięczny skok zarówno dla strefy euro jak i całej UE. W tym pierwszym przypadku wzrósł o 8,2 pkt do 75,7. Oczywiście do poziomów przedkryzysowych jeszcze spora odległość – te z początkiem br. znajdowały się powyżej 100. Wyraźna odbudowa nastrojów miała miejsce we wszystkich badanych sektorach. Wskaźniki dla przemysłu i sentymentu konsumentów rosły drugi miesiąc z rzędu. Z kolei dla usług, sprzedaży detalicznej oraz budownictwa czerwiec był pierwszym miesiącem wyraźnej poprawy nastrojów. Generalnie w większości obszarów zaznaczyła się znacząca poprawa oczekiwań co do sytuacji przyszłej. Drugi miesiąc z rzędu silnie odbudowuje się również EEI (oczekiwane zatrudnienie), zyskujący tym razem 12,7 pkt w strefie euro. Obecnie jego wartość wynosi 82,8 i zbliża się do notowanych w kryzysie 2012/13 poziomów. W oczekiwaniach inflacyjnych nastąpiło odbicie dla przemysłu, usług i sprzedaży detalicznej. Niezmienne pozostają dla budownictwa, a spadają wciąż oczekiwania inflacji konsumenckiej.

Badanie KE sugeruje dalszy spadek oczekiwań inflacyjnych wśród polskich konsumentów, aczkolwiek tempo spadku wyraźnie wyhamowało.Wskaźnik spadł z 48,3 w maju do 46,1 w czerwcu. Jeszcze w kwietniu odnotował 20–letnie maksimum 62,9. Bieżący poziom to wciąż jeden z wyższych odczytów w całej UE. Sam ESI dla Polski wzrósł z 46,9 w maju do 57,6 w ub. miesiącu. Poprawie uległa ocena sytuacji w każdym z obszarów. Najgorzej wciąż wypadają usługi (-39,6), a najlepiej nastroje konsumentów (-16).

 

EUR-USD wczoraj rósł przy wyższym odczycie inflacji CPI z Niemiec. Momentami kurs podchodził pod 1,13, ostatecznie jednak zwyżki zostały w dużej mierze zredukowane. EUR-USD balansuje obecnie pomiędzy dwoma głównymi driverami – bilans epidemii zdecydowanie jest na korzyść strefy euro, niemniej globalnie pandemia przyspiesza co generuje epizody podwyższonej awersji do ryzyka i poprawia pozycję dolara.

 

Złoty wczoraj umocnił się przy całkiem niezłych nastrojach na rynkach. EUR-PLN cofnął się w rejon 4,4550. Tendencje w regionie były raczej odwrotne – lekko wzrósł EURCZK, wyraźniej EURHUF. Tym samym wczorajsze umocnienie złotego wyglądało dość niepewnie. Dziś niewykluczony powrót na nieco wyższe poziomy.

 

Dalsze wystromienie krzywej. Na dłuższym końcu wczoraj doszło do wzrostu rentowności, w przypadku pięciolatek o 2 p.b., a 10-latek o 5 p.b. Spread do Bunda wzrósł do 189 p.b. przy obserwowanej wczoraj stabilizacji na rynkach bazowych. Wczorajszy komplet danych (niemiecki CPI wyższy od oczekiwań, wskaźniki ESI) w połączeniu z zauważalną silniejszą globalną odbudową na Zachodzie i w Polsce po stronie konsumpcji niż w przemyśle jest czynnikiem negatywnie oddziałującym na długi koniec krzywej, zarówno w kraju jak i za granicą. Dziś flash CPI z Polski za czerwiec. Jeśli zobaczymy podobne niespodzianki jak w Niemczech (wzrost wobec majowych poziomów) niewykluczone jest dalsze osłabienie na dłuższym końcu.

 

We wtoreko 10:00 GUS opublikuje odczyt flash CPI za czerwiec. Oczekujemy spadku inflacji do 2,6% r/r wobec 2,9% r/r w maju.

O 14:00 NBP opublikuje dane o bilansie płatniczym oraz zadłużeniu zagranicznym za 1 kwartał’20.

O 16:00 opublikowany zostanie wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board za czerwiec.

2020-06-26 10:10:00

Raport Rynkowy: Słabe nastroje sprzyjają dolarowi i osłabiają złotego

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Czwartek na rynkach finansowych upłynął w spokojnych nastrojach. Na świecie inwestorzy nadal wyceniają wpływ coraz większej skali zachorowalności na koronawirusa w USA oraz reakcje na nie ze strony rządu i banku centralnego. Wczoraj apetyt na ryzykowne aktywa stymulowały informacje o poluzowanie wymogów regulacyjnych banków m.in. dotyczących tzw. reguły Volckera. Zmiany te mają uwolnić ok. 40 mld USD płynności w sektorze. W tle pozostają dotychczasowe ryzyka wojen handlowych, w tym kontekst groźby nałożenia ceł przez USA produkty z UE.

W efekcie sesja przyniosła ponowne umocnienie na rynkach akcji, ale tym razem towarzyszyło im umocnienie dolara i długu. EUR-USD powrócił w obszar 1,12. Oznaczało to kontynuację osłabienia złotego do dolara i stabilizację do euro. Wśród danych zabrakło wczoraj publikacji danych z kraju. Na świecie z kolei finalny odczyt PKB w USA za 1q potwierdził spadek o 5% SAAR k/k. Lekko pozytywnie zaskoczyły dane o zamówieniach na dobra trwałe w maju, potwierdzając pozytywne efekty odmrażania amerykańskiej gospodarki. Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z kolei ponownie wzrosły pokazującą, że sytuacja na rynku pracy jest jeszcze daleka od stabilizacji.

 

Całokształt informacji przyniósł wczoraj poprawę nastrojów na długu. Amerykańskie Treasuries zbliżyły się do czerwcowych minimów rentowności. Wyraźne umocnienie pokazały również niemieckie Bundy, które mogą zyskiwać na obawach o zapowiedziane cła na produkty z UE, ale także po informacjach, że EBC uruchamia nowy program pożyczek repo w euro bankom centralnym spoza eurolandu. W kraju krzywa rentowności pozostała stabilna. Dziesięciolatki odrobiły wczoraj zaledwie 1 p.b.

 

W piątek kalendarium pozostaje dość puste. Uwagę zwracają jedynie dane z USA o wydatkach i dochodach Amerykanów i Raport Uniwersytetu Michigan.

2020-06-25 10:25:00

Raport Rynkowy: Zmiana nastrojów

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Po kilku dniach wzrostu optymizmu na rynkach finansowych przyszedł czas na realizację zysków. Skalę przeceny wzmocniła rekordowa liczba zachorowań na koronawirusa na Florydzie w USA co na powrót rozbudziło obawy o stan tamtejszej gospodarki. W efekcie giełdy akcji zanotowały wczoraj dynamiczną korektę, a siły odzyskał rynek długu i dolar. Korekta zbiegła się dodatkowo z informacjami z USA o możliwości nałożenia nowych ceł na UE. Sytuację na rynkach złagodziły jednak dość optymistyczne sygnały z Białego Domu. Rząd zamierza ponownie wesprzeć tamtejszą gospodarkę, co zostało zwerbalizowane poprzez wypowiedzi sekretarza skarbu. S. Mnuchin powiedział we wtorek, że administracja Białego Domu omawia z Kongresem kolejny pakiet stymulacyjny, który mógłby zostać przyjęty w lipcu.

W efekcie dolar powrócił wczoraj do łask i EUR-USD zanotował spadek w okolice 1,1250. Na fali umacniającego się dolara tradycyjnie ostatnio osłabił się złoty i to zarówno do dolara jak i euro. Krajowej walucie nie pomogły nawet dość optymistyczne sygnały płynące z krajowego rynku pracy. Wczorajszy odczyt stopy bezrobocia wyniósł 6% wobec naszych oczekiwań 6,4% i rynkowego konsensusu 6,1%. W końcu maja 2020 r. zadeklarowano więcej zwolnień grupowych niż przed miesiącem oraz przed rokiem, ale jak podaje GUS w maju, w porównaniu z poprzednim miesiącem, znacznie wzrosła liczba osób wyrejestrowanych z ewidencji bezrobotnych z powodu rozpoczęcia szkolenia lub stażu na co wpłynęło stopniowe odmrażanie gospodarki. Niższy odczyt potwierdza działanie tarczy antykryzysowej co w kolejnych miesiącach może się utrzymywać, jednak testem dla rynku pracy będzie dopiero okres zakończenia wsparcia głównie w przyszłym roku. Na razie jednak wyhamowanie wzrostu stopy bezrobocia w końcówce roku rzędu 8% staje się coraz bardziej prawdopodobne.

 

Na długu sesję zaliczyć można do udanych. Rynki bazowe odzyskały rezon i zniwelowały ostatnie wzrosty rentowności, powracając w okolice czerwcowych minimów. Krajowa krzywa skorzystała umiarkowanie. Dziesięciolatki zyskały zaledwie 1 pb.

 

W czwartekna rynku brak istotnych wydarzeń co sprawia, że prawdopodobnie wczorajsze nastroje pozostaną w mocy, dając potencjał na kolejna udaną sesję na długu. Jedynym ciekawszym akcentem mogą być finalne amerykańskie dane o PKB czy cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek. Faza risk off nie sprzyja jednak złotemu. Oczekujemy podejścia EUR-PLN w okolice  4,47 a USD-PLN 3,98.

2020-06-24 09:40:00

Raport Rynkowy: Budownictwo poniżej oczekiwań

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Informacje gospodarcze

 

W kraju

 

Produkcja budowlano-montażowa w maju 2020 r. spadła o 5,1% r/r, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,8% - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

W czerwcu produkcja budowlano-montażowa nieznacznie wzrośnie, przy zwyżkach we wszystkich działach budownictwa - napisało Ministerstwo Rozwoju w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

 

Liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto w maju 2020 r. spadła o 27,1% r/r, a m/m wzrosła o 10,0% - podał Główny Urząd Statystyczny.

 

Na koniec maja w budowie było 826,9 tys. mieszkań, o 1,8 proc. więcej niż przed rokiem - podał GUS.

 

W okresie styczeń-maj deweloperzy przekazali do użytkowania 52,0 tys. mieszkań, o 4,4% mniej r/r - podał GUS.

 

Skala obniżek stóp proc. wydaje się być odpowiednia do skali wyzwań gospodarczych - napisał w artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Jego zdaniem, widać szereg czynników antyinflacyjnych, w tym umocnienie złotego. Łon postuluje, by NBP zaczął skupować na GPW akcje dużych i średnich spółek z polskim kapitałem.

 

Podaż pieniądza (M3) w maju wzrosła o 16,0% r/r do 1.717.907,0 mln zł - podał Narodowy Bank Polski. W ujęciu miesięcznym podaż pieniądza wzrosła o 2,7%.

 

Ministerstwo Finansów na przetargu zamiany 25 czerwca sprzeda papiery OK0722, PS0425, WZ0525, WZ1129, DS1030 i WS0447, a odkupi DS1020, WZ0121, PS0421 i OK0521 - podał resort w komunikacie.

 

Nowelizacja budżetu nastąpi zapewne w drugiej części roku; będzie "w chyba mniejszym rozmiarze" niż nam się wydawało, bo sytuacja jest jeszcze bardziej pod kontrolą - stwierdził we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

 

Ze świata

 

Doradca Białego Domu ds. handlu Peter Navarro powiedział w poniedziałek, że umowa handlowa z Chinami nadal obowiązuje, wycofując się z wcześniejszej uwagi, że pakt ten "dobiegł końca", wywołując niestabilność na rynkach już i tak dotkniętych w następstwie pandemii.

 

Narodowy Bank Węgier (MNB) obniżył we wtorek referencyjną, 3-miesięczną depozytową stopę procentową o 15 pb do 0,75% - poinformował bank po zakończeniu posiedzenia. To pierwsza obniżka tej stopy od maja 2016 r.

Budownictwo poniżej oczekiwań

 

Zestaw najistotniejszych danych z tego tygodnia zwieńczyła wczorajsza publikacja produkcji budowlano-montażowej za maj. Niestety po serii pozytywnych zaskoczeń produkcją przemysłowa i sprzedażą detaliczną budownictwo nie zachwyciło. Produkcja budowlano-montażowa spadała w maju o 5,1% r/r, co znacząco pobiło konsensu na poziomie -1,6% r/r i naszą prognozę spadku o 2% r/r. Do przyspieszenia spadku przyczynił się spadek kategorii budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej, która jeszcze w kwietniu pokazywała wzrosty. Spadek tej kategorii wyniósł w maju 4,9% r/r. Szybciej niż z w kwietniu spadała dodatkowo kategoria robót budowlanych specjalistycznych o 5,1% r/r. Budowa budynków spadała o 5,3% r/r nieco wolniej niż w kwietniu. Dane sygnalizują, że budownictwo dopiero teraz zaczyna mocniej reagować na kryzys wywołany pandemią, co jest związane z przesunięciem wykonywanych projektów. W ubiegłych miesiącach realizowane były jeszcze budowy rozpoczęte przed lockdownem gospodarki. Niemniej, coraz mniej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów, a także pogorszenie sytuacji finansowej konsumentów i przedsiębiorstw będzie rzutować na kolejne okresy.

 

Ostrożność na rynku podkreślają również dane o podaży bilansowej. Kolejny miesiąc z rzędu rosną depozyty gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, choć tę ostatnią kategorię wzmacniają transfery z PFR. Podaż M3 w maju wzrosła o 16% r/r, co było nieco wyższym wynikiem od naszych prognoz 15,1% i konsensusu 15% r/r. Dane NBP pokazały również dalsze osłabienie akcji kredytowej i to zarówno po stronie przedsiębiorców jak i GD, co podkreśla obawy konsumentów o sytuację na rynku pracy oraz o kondycję finansową przedsiębiorstw, ale również może być wynikiem zaostrzenia kryteriów przez banki.

 

Na rynkach finansowych wtorek zaliczyć można do sesji o wyśmienitych nastrojach. Inwestorzy na razie nadal ignorują poważną sytuację epidemiologiczną na świecie. W USA obawy o losy umowy handlowej z Chinami na razie również zostały zażegnane, a doradca Białego Domu ds. handlu P. Navarro wycofał się z wcześniejszej uwag, że pakt ten dobiegł końca. W tym układzie faza risk on została podtrzymana. Rosły rynki akcji, ponownie umocnił się EUR-USD i waluty EM, lekko zyskał też złoty.

 

Wsparciem nastrojów były wczoraj również dane o PMI. Zarówno wskaźniki dla usług jak i przemysłu w strefie euro i USA wzrosły z poziomów poniżej 40 pkt do mocnych wskazań powyżej 45 pkt, jednocześnie przebijając oczekiwania rynku. Odbicie można jednoznacznie przypisać odmrażaniu gospodarek, jednak optymizm w kolejnych miesiącach będzie mocno związany z realnym powrotem konsumentów na rynki i faktycznym wzrostem produkcji.

 

Na długu apetyt na ryzyko ciążył wycenom. Rynki bazowe skorygowały rentowności. Bundy zakończyły dzień w okolicach -0,4%, co pociągnęło za sobą również krajowe dziesięciolatki. W środę po stronie globalnych odczytów uwagę zwraca jedynie niemęcki indeks Ifo. W kraju opublikowana zostanie stopa bezrobocia. Szacujemy odczyt na poziomie 6,4%.