Oferta publiczna akcji Grupy Diagnostyka do 30 stycznia 2025 r. do godz. 23:59 Sprawdź ofertę publiczną + nota prawna
0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji do 31.12.2025 r. Sprawdź + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2025-01-23 09:35:00

Raport Rynkowy: Słaba końcówka roku w polskim przemyśle

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Polska produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła zaledwie o 0,2% r/r, przy oczekiwaniach na poziomie 2,5% r/r. Negatywnie wyróżniała się branża motoryzacyjna, która zanotowała spadek o około 15% r/r. W szerokich grupowaniach od jakiegoś czasu niezmiennie obserwujemy mocniejszą koniunkturę po stronie dóbr konsumpcyjnych niż inwestycyjnych. Produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych rosła w grudniu o 5,5% r/r, a konsumpcyjnych trwałych o 0,8% r/r. Nieznaczne wzrosty odnotowane zostały po stronie dóbr zaopatrzeniowych (0,4% r/r), a z kolei w dobrach inwestycyjnych wyraźne spadki (-6,7% r/r). W 2025 spodziewamy się ożywienia w krajowym sektorze przemysłowym, które powinno być napędzane poprawą zarówno w popycie konsumpcyjnym (zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym), jak i inwestycyjnym (głównie krajowym), a także odbudową zapasów. Więcej na ten temat napisaliśmy w komentarzu specjalnym tutaj.

 

W grudniu dynamika przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw osłabła. Płace wzrosły w tym okresie o 9,8% r/r wobec 10,5% r/r miesiąc wcześniej (mniej od oczekiwań), co było pierwszym jednocyfrowym odczytem od dłuższego czasu. W ujęciu m/m wynagrodzenia zwiększyły się o 4,0%. Wzrost ten wynikał m.in. z wypłat premii i nagród świątecznych, jubileuszowych, premii kwartalnych oraz nagród z okazji Dnia Górnika. W całym 2024 utrzymała się solidna dynamika płac, 11,1% wobec 11,9% w 2023. Jednocześnie pogłębił się spadek zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw: oczekiwano utrzymania spadku o 0,5% r/r, a odczyt wyniósł -0,6% r/r. W stosunku do grudnia 2023 zatrudnienie zmniejszyło się na koniec 2024 o ok. 41 tys. etatów, to więcej o ok. 31 tys. niż w analogicznym okresie 2023. Takie dane mogą niekorzystnie wpływać na oczekiwane dalsze ożywienie konsumpcji, biorąc dodatkowo pod uwagę utrzymującą się podwyższoną skłonność do oszczędzania. Więcej na ten temat napisaliśmy w komentarzu specjalnym tutaj.

EUR-USD powyżej 1,04. Przy dużej zmienności na EUR-USD w poprzednich dniach, wczoraj sytuacja lekko się uspokoiła i dolar lekko zyskał – kurs zakończył dzień na poziomie ok. 1,04.

Bardzo mocny złoty. Wczoraj kurs EUR-PLN zawędrował w dawno niewidziane rejony ok. 4,22. Jest to najniższy poziom od stycznia’20 i został osiągnięty mimo słabszych od oczekiwań danych z polskiej gospodarki. Również w stosunku do dolara, polska waluta zaliczyła umocnienie i wczorajszy dzień kurs USD-PLN zakończył w okolicach 4,057.

Dalsze umocnienie polskiego długu. Polskie obligacje skarbowe wczoraj kontynuowały lekkie umocnienie i 10-latek spadły o 2 p.b. Jednocześnie na rynkach bazowych obserwowaliśmy małe wzrosty rentowności.

Dziś opublikowane zostaną kolejne grudniowe dane z polskiej gospodarki: produkcja budowlano-montażowa (konsensus: -11,6% r/r, nasza prognoza: -10,1% r/r) oraz sprzedaż detaliczna (konsensus: 4,0% r/r, nasza prognoza: 3,7% r/r); po południu spłyną dane z USA dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 220 tys.).

2025-01-22 09:30:00

Raport Rynkowy: Indeks ZEW poniżej oczekiwań

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi za naszą zachodnią granicą, indeks instytutu ZEW, który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej Niemiec, wyniósł 10,3, przy oczekiwaniach na poziomie 15,1. Jest to istotny spadek względem grudniowego odczytu (15,7). Zgodnie z raportem instytutu ZEW, niższy wskaźnik niż przed miesiącem wynika m.in. ze słabych danych o PKB a także z rosnącej presji inflacyjnej. Ponadto obserwowane są niskie wydatki gospodarstw domowych a problemem pozostaje niski popyt w budownictwie. Wyzwaniem za naszą zachodnią granicą pozostają również czynniki polityczne: niepewność związana z tworzeniem koalicji po wyborach parlamentarnych w Niemczech oraz polityka handlowa nowej administracji amerykańskiej.

Zmienność na EUR-USD. Początek prezydentury D. Trumpa przynosi nam dużą zmienność na rynku walutowym. W ciągu wczorajszego dnia kurs EUR-USD wahał się między 1,035 i 1,045, by zakończyć dzień w okolicach 1,043. W ciągu najbliższych dni możemy spodziewać się podwyższonej zmienności, m.in. ze względu na oczekiwania ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie ceł.

EUR-PLN coraz niżej. Przy słabnącym dolarze polska waluta umacnia się względem euro i kurs EUR-PLN na koniec wczorajszego dnia był minimalnie powyżej 4,25. Obserwujemy również umocnienie złotego względem dolara: kurs USD-PLN w ostatnich dniach spadł poniżej 4,08, z poziomu powyżej 4,14 przed inauguracją prezydentury D. Trumpa.

Lekkie spadki rentowności. Na rynkach bazowych rentowności obligacji skarbowych spadały o kilka p.b. Na krajowym rynku długu obserwowaliśmy podobne tendencje i rentowności polskich 2-latek wynoszą aktualnie 5,26% (-2 p.b.) a 10-latek 5,95% (-5 p.b.). Na polskim rynku obligacji czeka nas jutro oferta sprzedaży obligacji przez MF o łącznej wartości 6-9 mld zł.

Dziś czeka nas paczka grudniowych danych z Polski: produkcja przemysłowa (konsensus: 2,5% r/r, nasza prognoza: 1,2% r/r), ceny produkcji sprzedanej przemysłu (konsensus: -3,0% r/r, nasza prognoza: -2,2% r/r), wynagrodzenia (konsensus: 10,8% r/r, nasza prognoza: 11,9% r/r) i zatrudnienie (konsensus: -0,5% r/r, nasza prognoza: -0,5% r/r).

2025-01-21 09:25:00

Raport Rynkowy: Inauguracja prezydentury D. Trumpa

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Wczoraj wieczorem Donald Trump został zaprzysiężony na 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. W pierwszym wystąpieniu w Kapitolu odniósł się do swoich obietnic z kampanii wyborczej. Zapowiedział, że przebudowany zostanie system handlu zagranicznego, choć nie podał szczegółów dotyczących tempa nakładania ceł na produkty zza granicy. Ponadto nowy prezydent zapowiedział zwiększenie wydobycia ropy i gazu. Dodatkowo ogłosił, że uszczelni południową granicę USA. Podsumowując, w całym swoim wystąpieniu D. Trump zapowiedział istotne zmiany w wielu obszarach działalności państwa, których celem jest: „Uczynić Amerykę Znów Wielką” (Make America Great Again).

Wczoraj poznaliśmy zapis dyskusji z grudniowego posiedzenia RPP, który nie przyniósł nam przełomowych informacji. Członkowie Rady wskazywali, że aktualne inflacja jest około dwukrotnie wyższa od celu NBP, co wynika w znacznym stopniu z czynników regulacyjnych, które są niezależne od polityki pieniężnej. Jak zostało podkreślone podczas dyskusji, to właśnie regulacje dotyczące cen energii mają istotne znaczenie dla perspektyw inflacji CPI. Członkowie Rady po raz kolejny wskazują, że dalsze decyzje będą zależne od napływających danych. Ponadto wczoraj, kilku członków RPP wypowiadało się w mediach. H. Wnorowski wskazywał, że w marcu może pojawić się przestrzeń do dyskusji o obniżkach stóp, choć nie będzie to jeszcze czas na faktyczne cięcia. L. Kotecki uważa, że luzowanie polityki monetarnej mogłoby rozpocząć się w lipcu i do końca roku stopy mogłyby spaść o 50-100 p.b. J. Tyrowicz wskazuje dodatkowo, że nie mając danych o płacach za 1Q’25, które będą dostępne w kwietniu, nie ma merytorycznych podstaw do dyskusji o obniżkach stóp procentowych.

Inflacja producencka w Niemczech w grudniu była na poziomie 0,8% r/r, co było odczytem niższym od oczekiwań (1,1% r/r) i wyższym niż przed miesiącem (0,1% r/r). PPI z wykluczeniem cen energii wyniósł natomiast 1,2% r/r.

Osłabienie dolara. Podczas inauguracji prezydentury D. Trumpa dolar mocno się osłabił i wczorajszy dzień kurs EUR-USD zakończył na poziomie powyżej 1,04. Mogło to być związane m.in. z tym, że wśród pierwszych decyzji nowego prezydenta nie było nałożenia ograniczeń handlowych i wysokich ceł. Decyzje w tym zakresie najprawdopodobniej pojawią się w późniejszym terminie, co w najbliższych dniach może powodować podwyższoną zmienność na głównej parze walutowej.

Mocny złoty. Kurs EUR-PLN, przy słabnącym dolarze, zbliżył się ponownie do granicy 4,25, choć go nie przebił i dziś rano kurs balansuje w okolicach 4,255.

Lekkie wzrosty na krajowym długu. Polska krzywa rentowności przesunęła się wczoraj lekko do góry, 1 p.b. na krótkim końcu i 3 p.b. na długim. Rentowności niemieckich obligacji wczoraj również nie cechowały się podwyższoną zmiennością, a w USA był dzień wolny.

Dziś: o 11:00 poznamy indeks instytutu ZEW w Niemczech za styczeń (konsensus: 15,1% r/r).

2025-01-20 10:15:00

Raport Rynkowy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Na piątkowej konferencji po posiedzeniu RPP prezes A. Glapiński wypowiadał się w jastrzębim tonie sugerując, że rozmowy o obniżkach stóp procentowych mogą przesunąć się na 2026 rok. Przewodniczący RPP wskazywał, że aktualnie decyzje regulacyjne mają duży wpływ na prowadzenie polityki pieniężnej. Podkreślone zostało, że ewentualne odmrożenie cen energii dla gospodarstw domowych w 4Q’25 wpłynie na podwyższone odczyty inflacyjne pod koniec 2025 r. (powyżej 4,5%). Adam Glapiński podkreślił, że warunkiem, który musi zostać spełniony, aby możliwe były dyskusje o cięciach stóp procentowych, jest stabilizacja inflacji oraz projekcje, które będą wskazywać na powrót inflacji do celu w kolejnych kwartałach. Na konferencji usłyszeliśmy również, że decyzje RPP zależą od spływających danych. Prezes NBP wskazywał, że członkowie Rady są gotowi obniżać stopy procentowe jak tylko będzie to możliwe.

Produkcja przemysłowa w grudniu w USA wzrosła o 0,9% m/m, co było wynikiem zdecydowanie lepszym od konsensusu (0,3% m/m). Dodatkowo zrewidowane w górę zostały dane za listopad (0,2% m/m vs -0,1% m/m wcześniej). Pozytywnie na wzrost produkcji przemysłowej wpłynęło m.in. rozwiązanie problemu strajków w Boeingu, który jest głównym producentem samolotów.

Inflacja w strefie euro jest na poziomie 2,4% r/r w grudniu. W piątek opublikowany został finalny raport o inflacji w ostatnim miesiącu 2024 r. w krajach europejskich. Poziom cen w strefie euro wzrósł o 0,2 p.p. wobec listopada, co było wynikiem zgodnym z wstępnymi szacunkami, choć ciągle obserwujemy podwyższoną inflację usług (4,0% r/r). Patrząc na wszystkie kraje europejskie, najwyższy odczyt HICP obserwujemy w Rumunii (5,5% r/r), na Węgrzech (4,8% r/r) oraz w Chorwacji (4,5% r/r). Z kolei najniższa inflacja została odnotowana w Irlandii (1,0% r/r), we Włoszech (1,4% r/r) oraz Luksemburgu, Finlandii i Szwecji (1,6% r/r). Polska z odczytem HICP na poziomie 3,9% r/r jest na 6 miejscu.

EUR-USD w okolicach 1,03. Przez cały ubiegły tydzień na głównej parze walutowej obserwowaliśmy umiarkowaną zmienność. Piątkowy dzień kurs zakończył lekko poniżej 1,03. Dzisiaj zaprzysiężenie D. Trumpa, co może wpłynąć na podwyższoną zmienność na rynku walutowym.

Złoty ciągle mocny. Po posiedzeniu RPP w środę oraz jastrzębim wystąpieniu A. Glapińskiego w piątek, kurs EUR-PLN pozostaje na poziomie ok. 4,26, przy dość dużej zmienności pod koniec ubiegłego tygodnia.

Polskie 10-latki poniżej 6,0%. W piątek na polskim rynku długu obserwowaliśmy małą zmienność i długi koniec krzywej rentowności lekko wzrósł o 4 p.b., pozostając poniżej granicy 6,0%. Również na rynkach bazowych ceny długu nie podlegały dużym wahaniom.

W bieżącym tygodniu poznamy sporo istotnych danych z końcówki 2024 roku. W poniedziałek: o 8:00 poznamy grudniową inflację PPI w Niemczech (konsensus: 1,1% r/r) a o 14:00 opublikowane zostaną minutes z grudniowego posiedzenia RPP. We wtorek o 11:00 poznamy indeks instytutu ZEW w Niemczech za styczeń (konsensus: 15,2% r/r). W środę czeka nas paczka grudniowych danych z Polski: produkcja przemysłowa (konsensus: 2,3% r/r, nasza prognoza: 1,2% r/r), ceny produkcji sprzedanej przemysłu (konsensus: -3,0% r/r, nasza prognoza: -2,2% r/r), wynagrodzenia (konsensus: 11,1% r/r, nasza prognoza: 11,9% r/r) i zatrudnienie (konsensus: -0,5% r/r, nasza prognoza: -0,5% r/r). W czwartek GUS opublikuje pozostałe grudniowe dane: produkcję budowlano-montażową (konsensus: -11,6% r/r, nasza prognoza: -10,1% r/r) oraz sprzedaż detaliczną (konsensus: 3,9% r/r, nasza prognoza: 3,7% r/r); po południu spłyną dane z USA dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 220 tys.). W piątek poznamy wstępne styczniowe indeksy PMI zarówno dla krajów europejskich jak i USA. Zarówno w Europie jak i po drugiej stronie oceanu spodziewana jest stabilizacja odczytów na poziomach z poprzedniego miesiąca.

2025-01-20 10:15:00

Raport Rynkowy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Wczoraj poznaliśmy decyzję RPP odnośnie stóp procentowych. Te pozostały utrzymane na dotychczasowym poziomie, w tym główna na 5,75%. Decyzja została podjęta w otoczeniu osłabionej koniunktury zagranicznej i nieco wyższej w ostatnich miesiącach inflacji wobec wzrostu dynamiki cen energii. Według RPP inflacja w Polsce w najbliższych kwartałach pozostanie powyżej celu, co będzie wynikać z wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrostów stawek akcyzy i cen usług administrowanych, a odmrożenie cen energii 2H’24 może wydłużyć ten okres. Wczorajszy komunikat można interpretować jako jastrzębi, podtrzymujący retorykę z grudnia. W tych warunkach nadal widzimy możliwość pierwszego cięcia stóp w czerwcu’25, a do tego czasu oczekujemy stabilizacji stóp na obecnym poziomie. Dziś konferencja prezesa NBP, poznamy więcej szczegółów odnośnie wczorajszej decyzji.

Inflacja bazowa niżej od prognoz. Inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) obniżyła się w grudniu o 0,3 p.p., do 4,0% r/r (-0,1% m/m) i była poniżej oczekiwań. Po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) inflacja bazowa pozostała na poziomie 3,2%. Z kolei tzw. 15-proc. średnia odcięta, która eliminuje wpływ 15% koszyka o największej i najmniejszej dynamice, wyniosła 4,3% r/r wobec 4,4% r/r w listopadzie. W najbliższych miesiącach spodziewamy się dalszego spadku inflacji bazowej, już poniżej 4,0% r/r, ale ciągle powyżej celu.

Konsument w USA ciągle w mocy. Sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła w USA o 0,4% m/m, co jest wynikiem słabszym niż przed miesiącem (dane za listopad poddano rewizji: zmiana z 0,7% m/m na 0,8% m/m). Odczyt był poniżej oczekiwań rynkowych (0,6% m/m). Dane pokazują, że konsumenci mają się ciągle dobrze. Poprzednie dwa odczyty były podbite przez sprzedaż aut, grudzień przyniósł pewną normalizację w tym obszarze.

EUR-USD bez większych zmian.  Trzeci dzień z rzędu kurs głównej pary walutowej pozostaje w okolicach 1,03 na koniec dnia.

EUR-PLN nieco w górę. Wczoraj EUR-PLN odbił w okolice 4,27 na koniec dnia, pozostając w konsolidacji trwającej od drugiej dekady grudnia’24.

Dalsza korekta na długu. Wczoraj, drugi dzień z rzędu, odnotowano większe zmiany rentowności dla polskich SPW na dłuższym końcu krzywej dochodowości. Polskie 10-latki obniżyły się o ok. 11 p.b. Na rynkach bazowych dalsze zniżki rentowności, ale już o mniejszej skali. Większe dla 10-letnich Treasuries, o 4 p.b. w dół, niż dla Bundów (-1 p.b.).

2025-01-16 11:40:00

Raport Rynkowy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

Inflacja konsumencka w USA za grudzień była zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 2,9% r/r wobec 2,7% r/r miesiąc wcześniej. Po wyrównaniu sezonowym wskaźnik CPI wzrósł o 0,2% m/m, o 0,1 p.p. mniej od konsensusu. Już trzeci miesiąc z rzędu inflacja headline oddala się zamiast przybliżać do celu Fed (2,0%). Inflacja bazowa obniżyła się o 0,1 p.p., do 3,2% r/r (0,2% m/m sa) i o tyle samo była niższa od konsensusu. Pomimo tego jest to poziom nadal podwyższony, w tym inflacja usług pozostaje wysoka (4,4% r/r). Takie dane nie powinny zmienić bieżącego, niespiesznego podejścia Fed do kolejnych obniżek stóp procentowych, w szczególności wobec wciąż utrzymujących się ryzyk inflacyjnych wynikających z obietnic wyborczych D. Trumpa (m. in. cła, obniżki podatków, polityka imigracyjna) oraz mocnego rynku pracy.

Finalny odczyt inflacji CPI w Polsce lekko poniżej wstępnego odczytu. Wczorajsze dane GUS wskazują na stabilizację, drugi miesiąc z rzędu, wskaźnika inflacji CPI za grudzień na poziomie 4,7% r/r, co jest odczytem o 0,1 p.p. niższym od wstępnego szacunku. W ujęciu miesięcznym ceny nie zmieniły się w grudniu (0,0% m/m). Ciągle podwyższona pozostaje inflacja usług (+6,6% r/r), przy czym w stosunku do listopada odnotowano obniżkę o 0,6 p.p. Inflacja towarów pozostaje niższa (+4,0% r/r), choć przyspieszyła o 0,2 p.p. w stosunku do listopada. W najbliższych miesiącach spodziewamy się odczytów inflacji CPI powyżej 5,0% r/r.

Przemysł w strefie euro nadal słabo. W listopadzie produkcja przemysłowa w strefie euro spadła o 1,9% r/r w.d.a., co było odczytem nieco gorszym od oczekiwań (-1,8% r/r w.d.a.). Jednocześnie zrewidowano nieco w górę dane za październik (-1,1% r/r vs -1,2% r/r wcześniej). W ujęciu miesięcznym produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2% m/m w.d.a. (niżej od oczekiwań), przy jednoczesnej korekcie w górę odczytu za październik. Dane nie przyniosły wyczekiwanego przełomu. Sytuacja w przemyśle pozostaje słaba, szansą dla firm może być dalsze łagodzenie polityki pieniężnej przez EBC.

EUR-USD nieznacznie niżej. Wczorajsze dane o inflacji bazowej w USA były niższe od oczekiwań, co skutkowało krótkotrwałym osłabieniem dolara. Ostatecznie dolar nieznacznie umocnił się, a kurs EUR-USD zakończył dzień ok. 1,029.

EUR-PLN dalej nieco w dół. EUR-PLN drugi dzień z rzędu nieznacznie się obniżył, kończąc dzień nieco poniżej 4,26. W szerszej perspektywie kurs EUR-PLN od drugiej dekady grudnia pozostaje w konsolidacji ok. 4,26.

Korekta na długu. Wczoraj odnotowano większe zmiany rentowności dla polskich SPW na dłuższym końcu krzywej dochodowości w ślad za rynkami bazowymi. Polskie 10-latki obniżyły się o ok. 9 p.b., 10-letnie Bundy o podobnej skali, a 10-letnie Treasuries o ok. 13 p.b. Rynek zareagował na niższą od oczekiwań inflację bazową w USA, co wywołało lekką zmianę oczekiwań odnośnie polityki Fed, w kierunku luźniejszego podejścia.