Raport Rynkowy: Rynek pracy w USA zaskakuje
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychW piątek poznaliśmy dane z amerykańskiego pracy w USA, które pozytywnie zaskoczyły. Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła we wrześniu 254 tys. wobec 159 tys. miesiąc wcześniej (po korekcie w górę o 17 tys.) przy konsensusie 140 tys. Stopa bezrobocia obniżyła się o 0,1 p.p. do 4,1% wobec oczekiwań stabilizacji na 4,2%. Wzrost wynagrodzeń był także silniejszy od oczekiwań i wyniósł 0,4% m/m po wzroście o 0,5% m/m (skorygowany w górę o 0,1 p.p.). Dane wskazują na przełamywanie wcześniejszych tendencji osłabiania rynku pracy, co hamuje apetyt na kolejną obniżkę stóp Fed o 50 p.b. Rynek wycenia jeszcze dwie obniżki po 25 p.b. w tym roku.
Stopa bezrobocia w Polsce bez zmian.Według szacunków MRPiPS stopa bezrobocia w Polsce wyniosła na koniec września 5,0%, co oznacza stabilizację trzeci miesiąc w rzędu. Liczba bezrobotnych obniżyła się o 1,3 tys. m/m, co jest zjawiskiem typowym dla tego miesiąca, przy czym jest to najsłabszy wynik na przestrzeni ostatnich lat. Niemniej jednak liczba zarejestrowanych bezrobotnych jest najniższa, jaką odnotowano we wrześniu od ponad 30 lat, świadcząc o pozostającym w mocy polskim rynku pracy z perspektywy tego wskaźnika.
EUR-USD dalej w dół. Poprzedni tydzień należał do dolara. Kurs EUR-USD ulegał korekcie w kierunku 1,10, a lepsze od oczekiwań piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy przypieczętowały jego przebicie. Kurs EUR-USD zakończył ubiegły tydzień na poziomie 1,097.
Złoty osłabiony. Wobec mocniejszego dolara złoty w ubiegłym tygodniu systematycznie się osłabiał. W piątek kurs EUR-PLN zakończył dzień w okolicach 4,31. Złotego nie wspierają także zawirowania geopolityczne na Bliskim Wschodzie.
Umocnienie polskiego długu.W ubiegłym tygodniu rentowności polskich SPW wyraźniej w górę, w ślad za rynkami bazowymi. Polskie 2- i 10-latki wzrosły o ok. 15 p.b.
W tym tygodniu kalendarium danych makroekonomicznych dla Polski jest dość pustawe. W czwartek GUS opublikuje skorygowany szacunek PKB za 2023. Za granicą, dziś o 11:00 Eurostat opublikuje dane o sprzedaży detalicznej za sierpień. We wtorek poznamy sierpniowe dane o produkcji przemysłowej Niemiec. W środę o 20:00 opublikowane zostaną minutki z wrześniowego posiedzenia FOMC. W czwartek o 14:30 poznamy wrześniowy odczyt inflacji CPI w USA oraz dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. W piątek o 14.30 publikacja inflacji PPI w USA za wrzesień.
Raport Rynkowy: Na obniżki stóp jeszcze chwilę poczekamy
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychZ konferencji prezesa NBP po październikowym posiedzeniu RPP dowiedzieliśmy się, że aktualnie w Radzie panuje przekonanie, że obecny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie. Ponadto, polska gospodarka ma się dobrze, konsumentom rosną płace (co może być czynnikiem proinflacyjnym), a wyzwaniem pozostaje słaba gospodarka w najbliższym otoczeniu (szczególnie w Niemczech). Standardowo, prezes A. Glapiński zapowiedział, że RPP będzie reagować na spływające dane i jego zdaniem, rozmowy o obniżkach stóp procentowych będą mogły rozpocząć się po publikacji marcowej projekcji inflacji, jeżeli dane wskażą, że w następnych kwartałach inflacja zacznie spadać. Jako ryzyka dla spadku inflacji prezes wskazywał m.in. regulacje dotyczące cen energii, a także podwyższaną akcyzą na tytoń i alkohol od 2025 roku.
Wczoraj opublikowano finalny odczyt PMI dla usługw krajach europejskich we wrześniu. W całej strefie euro indeks wyniósł 51,4 – powyżej oczekiwań (50,5), co jest spadkiem wobec poprzedniego miesiąca (52,9). Standardowo już obserwujemy, że na plus odznaczają się kraje południa – tym razem szczególnie Hiszpania, w której PMI dla usług we wrześniu wyniósł 57 (konsensus: 54). Za naszą zachodnią granicą w usługach jest lepiej niż w przemyśle: PMI dla usług w Niemczech wyniósł 50,6 we wrześniu.
Indeks ISM dla usług w USAwe wrześniu był lepszy od oczekiwań i uplasował się na poziomie 54,9 (konsensus: 51,7), co jest zdecydowanym wzrostem wobec poprzedniego miesiąca, gdy indeks wyniósł 51,5. W ostatnim miesiącu bardzo mocno rosły nowe zamówienia (59,4), podczas gdy indeks zatrudnienia lekko spadał (48,1). Ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy są więc niejednoznaczne (środowy raport ADP był powyżej oczekiwań). Dodatkowe informacje o pracownikach w USA dostarczą nam dzisiejsze dane o stopie bezrobocia w USA.
Liczba nowych bezrobotnych w USA pozostaje na stabilnym poziomie i wyniosła 225 tys., co jest lekko wzrostem wobec poprzedniego odczytu (219 tys.). Taki układ danych nie jest alarmujący i dzisiejsze dane o stopie bezrobocia mogą potwierdzić niezłą sytuację na rynku pracy, jeżeli będą zgodne z konsensusem.
EUR_USD w dół. Dolar kontynuuje korektę w kierunku 1,10. W ostatnim tygodniu zyskał już ponad 1% w stosunku do euro. Dzisiaj kluczowe będą dane z rynku pracy, od których może zależeć dalsze kształtowanie się kursu głównej pary walutowej. Jeżeli dane będą zgodne z oczekiwaniami, to będziemy mogli spodziewać się powolnego cięcia stóp procentowych przez FOMC, co zapowiadał w tym tygodniu J. Powell.
Złoty ciągle słabnie. Przy umacniającym się dolarze polska waluta się osłabia. Kurs EUR-PLN wczoraj znalazł się powyżej 4,30. Złotemu nie pomagają również zawirowania geopolityczne na Bliskim Wschodzie.
Lekkie spadki krajowego długu.W dniu komentarza prezesa NBP o sytuacji gospodarczej, krzywa rentowności polskich obligacji lekko spadła (2-latki spadły o 3 p.b., a 10-latki o 1 p.b.). Na rynkach bazowych obserwowaliśmy wzrosty rentowności.
Dziś: o 14:00 poznamy protokół z wrześniowego posiedzenia RPP, a o 14:30 opublikowane zostaną wrześniowe dane z amerykańskiego rynku pracy: stopa bezrobocia (konsensus: 4,2%), zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (konsensus: 140 tys.) zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym (konsensus: 122 tys.) a zmianę płacy godzinowej (konsensus: +0,3% m/m)
Raport Rynkowy: Stopy NBP bez zmian
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychNa wczorajszym posiedzeniu decyzyjnym Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Nie spodziewaliśmy się innej decyzji i stopa referencyjna ciągle wynosi 5,75%. Jak możemy przeczytać w komunikacie po posiedzeniu, RPP wskazuje, że koniunktura w otoczeniu polskiej gospodarki jest ciągle osłabiona, przy stopniowym ożywieniu aktywności gospodarczej w Polsce. Zgodnie z oceną Rady, aktualny poziom stóp procentowych sprzyja realizacji celu inflacyjnego (2,5% +/- 1 p.p.) w średnim okresie. Więcej o tym, jak członkowie RPP widzą aktualną sytuację gospodarczą i jakie mają nastawienie na najbliższe miesiące, mamy nadzieje dowiedzieć się z dzisiejszej konferencji prezesa NBP, która rozpocznie się o 15:00.
W USA zatrudnienie rośnie. Zgodnie z wrześniowym raportem ADP liczba nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem wzrosła do 143 tys. z 99 tys. przed miesiącem. Oczekiwania rynkowe plasowały się niżej na około 120 tys. Tylko w jednym z analizowanych sektorów (informacja) ubyło miejsc pracy. Odczyt z września jest pierwszym od 5 miesięcy wzrostem zatrudnienia. Takie dane mogą wspierać nastawienie Fed co do wolniejszego niż we wrześniu obniżania stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach.
Stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniuwyniosła zgodnie z konsensusem 6,4%. Najwyższe bezrobocie zostało odnotowane w Hiszpani: 11,3%, podczas gdy najniższy wskaźnik odnotowały Czechy (2,1%). Polska ma drugie najniższe bezrobocie z krajów UE na poziomie 2,9%.
Ciąg dalszy korekty na EUR-USD. Dolar kontynuował umocnienie i wczorajszy dzień zakończył na poziomie poniżej 1,105. Dolarowi sprzyjały lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy. Dalsze spadki EUR-USD mogą się zmaterializować, jeżeli dzisiejsze dane o liczbie bezrobotnych będą zgodne z konsensusem lub lepsze od oczekiwań, co będzie wskazywać na dobrą i stabilną sytuację na amerykańskim rynku pracy.
Złoty lekko osłabiony. Przy umacniającym się dolarze a także zawirowaniach geopolitycznych na bliskim wschodzie, złoty się osłabiał. Kurs EUR-PLN wczoraj zbliżył się do 4,30, ale nie przekroczył tej granicy. Brak cięcia stóp procentowych w Polsce a także oczekiwania obniżek w strefie euro może stabilizować naszą walutę w najbliższym czasie.
Wzrosty rentowności na długu.Wczoraj na rynkach bazowych obserwowaliśmy osłabienie długu. Krajowa krzywa rentowności w ślad za zagranicznymi rynkami i przy braku obniżek stóp na posiedzeniu RPP, przesunęła się w górę: rentowność 10-latek wynosi 5,33% a 2-latek 4,82%.
Dziś: poznamy finalne odczyty PMI dla usług z krajów europejskich we wrześniu (oczekiwana są lekkie spadki i odczyty w okolicach 50). O 11:00 poznamy sierpniową inflację producencką w strefie euro (konsensus: -2,3% r/r), a o 15:00 konferencja prasowa prezesa NBP po posiedzeniu. Po południu spłyną dane z USA: o 14:30 poznamy liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus: 221 tys.), o 16:00 spłyną dane o sierpniowych zamówieniach na dobra trwałego użytku (konsensus: 0,0% r/r) oraz o zamówieniach w przemyśle (konsensus: 0,1% r/r). O 16:00 poznamy również wrześniowy ISM dla usług w USA (konsensus: 51,7).
Raport Rynkowy: ISM dla przemysłu poniżej oczekiwań
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychWskaźnik ISM dla przemysłu w USA we wrześniu pozostał na poziomie z sierpnia tj. 47,2, co było wynikiem poniżej oczekiwań (47,5). Na minus odznacza się indeks zatrudnienia, który istotnie spadł z 46 w sierpniu do 43,9. Problemem w amerykańskim przemyśle pozostaje ograniczony popyt, a firmy wykazują niechęć do inwestowania w kapitał i zapasy, ze względu na ciągle podwyższone stopy procentowe. Na takie nastawienie amerykańskich przemysłowców ma aktualnie również wpływ niepewność wyborcza. Także w raporcie S&P PMI nie znajdujemy wielu optymistycznych informacji: PMI dla przemysłu we wrześniu spadł do poziomu 47,3 wobec 47,9 w sierpniu. Zanotowano największe spadki nowych zamówień od czerwca 2023, a ponadto nasila się likwidacja miejsc pracy. Na plus jednak należy zaznaczyć, że długoterminowe perspektywy się poprawiły, m.in. ze względu na perspektywę dalszych obniżek stóp procentowych przez Fed.
Inflacja w strefie euro spadła poniżej celu inflacyjnego.Od kilku dni spływały dane inflacyjne z głównych gospodarek europejskich, które były niższe od oczekiwań. W całej strefie euro inflacja HICP we wrześniu spadła do 1,8% r/r z 2,2% r/r miesiąc wcześniej. Lekko spadła inflacja bazowa HICP do 2,7% r/r (wobec 2,8% r/r miesiąc wcześniej), choć pozostaje podwyższona. Na wysokim poziomie ciągle jest również inflacja w usługach (4,0% r/r). Z drugiej strony dane inflacyjne ściągane są w dół przez ceny energii (-6,0% r/r). Fakt, że odczyt jest poniżej celu inflacyjnego, może zachęcić bankierów EBC do obniżek stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu w październiku. Ponadto wypowiedz C. Lagarde (prezes EBC) z początku tygodnia, odnośnie do zauważalnego spadku inflacji w Europie, wskazuje na duże prawdopodobieństwo cięcia stóp.
Dziś posiedzenie RPP, podczas którego nie zostaną zmienione stopy procentowe w Polsce, natomiast ciekawi nas komunikacja ze strony NBP: zarówno jutro prezesa na konferencji, jak i pozostałych członków Rady w następnych dniach, odnośnie do odpowiedniego czasu na obniżki stóp procentowych. W ostatnich miesiącach A. Glapiński wypowiadał się, że jego zdaniem, w połowie przyszłego roku może być odpowiedni czas na rozpoczęcie rozmów o cięciu stóp, a niektórzy członkowie Rady wskazywali nawet, że takie rozmowy mogą rozpocząć się w pierwszym kwartale 2025 r. Ciekawi jesteśmy czy to nastawienie nie zmieni się w otoczeniu rosnącej inflacji w Polsce i spadających stóp procentowych w Europie i USA.
Umacniający się dolar. Przy oczekiwaniu na ruchy banków centralnych (obniżki stóp EBC w październiku i zapowiedź mniejszych od oczekiwań cięć przez Fed) dolar umacnia się wobec euro i wczoraj kurs głównej pary walutowej spadł poniżej 1,11.
Złoty stabilnie. Przy umacniającym się dolarze i oczekiwaniach na szybsze obniżki stóp procentowych EBC polska waluta kontynuuje konsolidację w przedziale 4,26-4,30 a wczorajszy dzień notowania EUR-PLN zakończyły się na poziomie 4,288.
Wzrost rentowności polskiego długu. Mocniejsze osłabienie na krajowym rynku długu obserwujemy na krótkim końcu krzywej (+4 p.p), co może być reakcją na podwyższone dane inflacyjne w Polsce z początku tygodnia. Na rynkach bazowych obserwujemy spadki rentowności, ze względu na niskie odczyty inflacyjne w strefie euro i oczekiwania na obniżki stóp zarówno przez EBC jak i Fed.
Dziś: posiedzenie RPP, po którym poznamy decyzję ws. stóp procentowych w Polsce (nie spodziewamy się zmian), o 11:00 opublikowana zostanie stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu (konsensus: 6,4%), a o 14:15 poznamy wrześniowy raport APD z USA (konsensus: 125 tys.).
Raport Rynkowy: Pozytywne niespodzianki w PMI
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychDziś rano opublikowany został wrześniowy indeks PMI dla krajowego przemysłu. Wskaźnik odnotował wzrost z 47,8 do 48,6. Pomimo, że utrzymuje się poniżej poziomu 50 to od 3 miesięcy utrzymuje wzrosty, które, co szczególnie cenne, odbywają się w niesprzyjającym otoczeniu bardzo niskich odczytów PMI przemysłu dla Niemiec i strefy euro. W opisie badania zaznacza się wyhamowanie spadków w nowych zamówieniach i produkcji doszło do stabilizacji po stronie zatrudnienia. Po stronie cen od pięciu miesięcy obserwowany jest niewielki wzrost kosztów produkcji, przy utrzymującej się presji na spadek cen końcowych. Jednak o ile w sytuacji bieżącej widać to optymizm wśród firm co do perspektyw na kolejne 12 miesięcy osłabł.
Inflacja w Polsce zbliża się do 5%. Wczoraj GUS opublikował pierwszy szacunek inflacji konsumenckiej za wrzesień. Odczyt pokazał wzrost wskaźnika z 4,3% r/r do 4,9% r/r. Za tak duże przyspieszenie inflacji odpowiadają jednak w znacznej mierze efekty niskiej bazy z ub. roku kiedy to odczyt został obniżony m.in. przez wprowadzenie dużego pakietu bezpłatnych leków na receptę. Po stronie inflacji bazowej, która wzrosła wg naszych szacunków z 3,7% r/r do 4,2-4,3% r/r, negatywnie oddziaływały także prawdopodobnie mocniejsze niż sezonowy wzorzec korekty cenników w obszarze edukacji po tegorocznych podwyżkach wynagrodzeń dla nauczycieli. Niewątpliwie inflacja bazowa wygląda obecnie mniej korzystnie niż jeszcze z końcem pierwszego półrocza. Jej dynamika oddaliła się od poziomów bliskich celowi inflacyjnemu. Natomiast dobra wiadomość jest taka, że wrzesień był raczej ostatnim miesiącem znaczących dostosowań cenników w gospodarce. Jednocześnie za nami jest również efekt niskiej ubiegłorocznej bazy, co łącznie powinno oddziaływać w kierunku stabilizacji inflacji przy obecnych poziomach do końca roku. Dla RPP to scenariusz z grubsza zgodny z oczekiwaniami i w mocy pozostają zapowiedzi stabilizacji stóp procentowych do końca tego roku.
Inflacja w strefie euro nurkuje poniżej 2%. Przed weekendem publikowane były wrześniowe szacunki inflacji m.in. dla Francji i Hiszpanii, które zaskoczyły pozytywnie, tj. niższymi od oczekiwań wartościami. Wczoraj spływały adekwatne dane dla Niemiec i Włoch. Tu kierunek zaskoczeń był podobny. W przypadku Niemiec wskaźnik HICP obniżył się z 2% r/r do 1,8% r/r, a CPI z 1,9% r/r do 1,6% r/r, a więc były 0,1 p.p. poniżej konsensusu. We Włoszech CPI obniżyła się z 1,1% r/r do 0,7% r/r. Dziś publikowana będzie wrześniowa inflacja HICP dla całej strefy euro. Konsensus zakłada spadek wskaźnika z 2,2% r/r do 1,8% r/r, a w przypadku inflacji bazowej oczekiwana jest stabilizacja na podwyższonym poziomie 2,8% r/r. Patrząc na dane z poszczególnych krajów widać przestrzeń do pozytywnej niespodzianki, szczególnie pożądanej w inflacji bazowej. Abstrahując od niuansów (uporczywa inflacja usług, podwyższona bazowa) wrześniowe dane inflacyjne ze strefy euro, pokazujące spadek dynamiki cen poniżej celu EBC w 4 największych gospodarkach oraz w całej strefie euro, stanowią silny argument dla EBC do kontynuacji obniżek stóp na najbliższym posiedzeniu, tj. w październiku.
J. Powell studzi oczekiwania na cięcia stóp po 50 p.b. Wczoraj szef Fed w wystąpieniu publicznym stwierdził, że scenariuszem bazowym dla niego jest cięcie stóp procentowych po 25 p.b. na dwóch tegorocznych posiedzeniach FOMC. To ścieżka mniej agresywna niż dotychczasowe wyceny rynkowe, które jeszcze w ub. tygodniu sugerowały, że w tym roku zobaczymy przynajmniej jeszcze jedno posiedzenie z cięciem o 50 p.b. Tak agresywne zakłady zostały wczoraj stępione przez szefa Fed.
EUR-USD z warunkami do kontynuacji korekty. Ostatnie wydarzenia, opisane powyżej, powodują, że podbite zostały zakłady o szybsze obniżki stóp EBC i jednocześnie przytępione zakłady o szybkie obniżki stóp Fed. To sytuacja sprzyjająca korekcie spadkowej na głównej parze.
Złoty pod wpływem kilku przeciwstawnych czynników. Umocnienie dolara oraz nieco podwyższona awersja do ryzyka po wkroczeniu armii Izraela do Libanu nie sprzyjają złotemu. Z drugiej strony podbicie krajowej inflacji bazowej oraz perspektywa szybszych obniżek stóp procentowych EBC oddziałują w kierunku mocniejszego kursu złotego względem euro. W takim otoczeniu EUR-PLN kontynuuje konsolidację pod 4,30, choć wczoraj przesunął się na nieco wyższe poziomy, w okolice 4,28.
Wzrosty rentowności na krótkim końcu.Tydzień na krajowym rynku wtórym rozpoczął się spokojnie, od umiarkowanego osłabienia 2-latek o 4 p.b. oraz stabilizacji 10-latek. Spadki rentowności w Europie po niskich odczytach inflacyjnych w strefie euro powinny wspierać krajowy dług, wyraźniej na długim końcu. Potencjał do umocnienia krótkiego jest ograniczony po wyraźnym przyspieszeniu inflacji w Polsce we wrześniu.
Dziś przed południem publikowane będą wrześniowe PMI przemysłu dla krajów strefy euro, w tym finalne odczyty dla Niemiec, Francji i całej strefy euro. Po południu spłynie finalny odczyt dla USA.
O 11:00 opublikowany zostanie wrześniowy odczyt inflacji HICP dla strefy euro. Konsensus zakłada 1,8% r/r wobec 2,2% r/r w sierpniu.
O 16:00 opublikowany zostanie wrześniowy indeks ISM dla przemysłu. Konsensus zakłada lekki wzrost z 47,2 do 47,5.
Raport Rynkowy: Odczyty inflacyjne poniżej oczekiwań
Raporty poranne , Dział Analiz MakroekonomicznychSierpniowy odczyt inflacji PCE w Stanach Zjednoczonych wyniósł 2,2% r/r (konsensus: 2,3% r/r), co jest spadkiem z poziomu 2,5% r/r w lipcu. Inflacja bazowa PCE wyniosła zgodnie z konsensusem 2,7% r/r. Jednocześnie dochody amerykanów wzrosły mniej od oczekiwań o 0,2% m/m (konsensus: 0,4% m/m). Taki układ danych wspiera Fed w dalszym luzowaniu polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach – aktualnie rynek wycenia możliwość obniżek stóp procentowych o 75 p.b. do końca roku.
W krajach europejskich odczyty inflacyjneza wrzesień również zaskakują w dół. Wstępny odczyt inflacji HICP we Francji wykazał spadek z 2,2% r/r w sierpniu do 1,5% r/r (konsensus: 1,9% r/r). W Hiszpani inflacja HICP we wrześniu spadła do 1,7% r/r (vs poprzedni miesiąc: 2,4% r/r, konsensus: 1,9% r/r). Oba odczyty są poniżej celu inflacyjnego EBC (2%). Dzisiaj opublikowane zostaną dane z Niemiec (konsensus: 1,8% r/r) i jeżeli przebiją konsensus, to jutrzejsze dane dla całej strefy euro również mogą być niższe od oczekiwań (1,8% r/r). Przy takich odczytach, będziemy z niecierpliwością czekać na kolejne posiedzenie EBC i dalsze decyzje ws. stóp procentowych w strefie euro. Aktualnie rynkowe oczekiwania wskazują, że z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się obniżek stóp na październikowym posiedzeniu EBC o 25 p.b.
Dolar stabilnie. Mimo podwyższonej zmienności na głównej parze walutowej w piątek, która mogła wynikać z publikacji danych inflacyjnych (w pierwszej części dnia z Europy a po południu z USA), EUR-USD na koniec tygodnia był niemal na tym samym poziomie co w ubiegły poniedziałek rano (~ 1,116). Kurs w najbliższych dniach zależny będzie od odczytów inflacyjnych w strefie euro, które będą wpływać na oczekiwania ws. stóp procentowych EBC. Dzisiejszy odczyt inflacji w Niemczech, jeżeli będzie poniżej celu inflacyjnego EBC, może wspierać dolara.
Stabilny złoty. W piątek polska waluta nie podlegała dużym wahaniom, a w ujęciu całego tygodnia, złoty minimalnie osłabił, choć w ciągu tygodnia testowane były minima w okolicach 4,255. W tym tygodniu głównym wydarzeniem, które może wpływać na notowania EUR-PLN jest posiedzenie RPP. Aktualnie coraz więcej członków RPP wskazuje, że początek przyszłego roku może być odpowiednim momentem na rozmowy o poluzowaniu polityki monetarnej, co w otoczeniu spadających stóp procentowych, może oznaczać stabilizację złotego na aktualnym (niskim) poziomie.
Dług. W ubiegłym tygodniu obserwowaliśmy lekkie spadki rentowności europejskich obligacji 10-letnich, co mogło być powodowane niższymi od oczekiwań odczytami inflacji, natomiast w USA mieliśmy do czynienia ze stabilizacją wycen długu. W Polsce rentowności SPW w ślad za europejskimi rynkami się obniżały – mocniej na długim końcu, co lekko spłaszczyło krajową krzywą rentowności.
W tym tygodniu: dziś: o 10 poznamy wstępny odczyt inflacji CPI w Polsce we wrześniu (nasza prognoza: 4,7% r/r, konsensus: 4,9% r/r), o 14:00 dane o inflacji HICP w Niemczech (konsensus: 1,8% r/r). We wtorek: o 11:00 poznamy inflację HICP w strefie euro (konsensus: 1,8% r/r) a przez cały dzień spływać będą finalne odczyty PMI dla przemysłu zarówno z Europy jak i z USA (wstępne dane pokazują ciągle słabą koniunkturę w przemyśle). W środę: poznamy decyzję RPP ws. stóp procentowych w Polsce (nie spodziewamy się zmian), o 11:00 opublikowana zostanie stopa bezrobocia w strefie euro w sierpniu (konsensus: 6,4%), a o 14:15 opublikowany zostanie wrześniowy raport ADP w USA (konsensus: 125 tys.). W czwartek: o 15:00 w Polsce konferencja prasowa prezesa NBP po posiedzeniu, a w ciągu dnia poznamy finalne odczyty PMI dla usług zarówno w Europie jak i w USA. W piątek opublikowane zostaną dane z rynku pracy w USA we wrześniu: stopa bezrobocia (konsensus: 4,2% r/r), zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (konsensus: 146 tys.).