Nowa aplikacja Notowania 5 Pro Sprawdź nową aplikację do obserwacji notowań giełdowych + nota prawna
Program lojalnościowy unimot klub+ Sprawdź warunki nowego programu lojalnościowego dla naszych Klientów + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.00%
 • mWIG40 0.00%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.00%
 • NCIndex 0.00%
 • sWIG80 0.00%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.00%
 • WIG 0.00%
 • WIG20 0.00%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.00%
 • WIG20short 0.00%
 • WIG20TR 0.00%
 • WIG30 0.00%
 • WIG30TR 0.00%
 • WIG-BANKI 0.00%
 • WIG-BUDOW 0.00%
 • WIG-CEE 0.00%
 • WIG-CHEMIA 0.00%
 • WIGdiv 0.00%
 • WIG-ENERG 0.00%
 • WIG-ESG 0.00%
 • WIG.GAMES 0.00%
 • WIG-GORNIC 0.00%
 • WIG-INFO 0.00%
 • WIG-LEKI 0.00%
 • WIG-MEDIA 0.00%
 • WIG-MOTO 0.00%
 • WIG.MS-BAS 0.00%
 • WIG.MS-FIN 0.00%
 • WIG.MS-PET 0.00%
 • WIG-ODZIEZ 0.00%
 • WIG-PALIWA 0.00%
 • WIG-Poland 0.00%
 • WIG-SPOZYW 0.00%
 • WIGtech 0.00%
 • WIGtechTR 0.00%
 • WIG-TELKOM 0.00%
 • WIG-Ukrain 0.00%
Wyświetl
...
...
2021-03-05 10:25:00

Raport Rynkowy: Zaskakująca decyzja OPEC+

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Kraje formatu wczoraj zdecydowały o utrzymaniu podaży ropy na dotychczasowym poziomie. Decyzja jest zaskakująca – rynek oczekiwał, iż OPEC+, po solidnych wzrostach cen surowca (WTI w okolice 60 USD/bbl, Brent powyżej 60 USD/bbl), powróci do polityki stopniowego przywracania podaży ostro ściętej na czas pandemii. Zakładano, iż dostawy zwiększą się o ponad 1 mln baryłek/dzień. W reakcji na wczorajszą decyzję cena ropy mocno wzrosła, ustanawiając nowe szczyty. Obecnie cena WTI jest już blisko maksimów cenowych z 2019 r. To oczywiście element, który wspiera inwestorów grających na reflację po kryzysie.

 

Ceny żywności – również mogą się dołożyć do presji inflacyjnej. Wczoraj opublikowany został indeks FAO dla globalnych cen żywności. Ten wzrósł w styczniu do 116,0 ze 113,2 w grudniu’20. W ujęciu r/r wskaźnik wzrósł o 10,6%. To indeks surowcowy, a więc przełożenie na końcowe ceny żywności (również w Polsce) jest na pewno nieliniowe i zróżnicowane w zależności od kraju, niemniej jego ogólna wymowa świadczy o możliwości narastania presji inflacyjnej na ceny żywności od strony surowców. 

 

Stopa bezrobocia zaskakująco w górę. Wg MRPiT stopa bezrobocia w lutym wzrosła do 6,6% wobec 6,5% w styczniu. To negatywna niespodzianka – spodziewaliśmy się utrzymania stopy na poziomie 6,5%. Podobny był konsensus, w którym odchylenie było raczej w kierunku 6,4%. Przyrost bezrobotnych wg MRPiT to ok. 10 tys. osób. Jak na ostatnie 4 lata, kiedy to ubywało bezrobotnych o kilka-kilkanaście tys. w lutym, to niestandardowe zjawisko. W jeszcze wcześniejszych latach obserwowane jednak były przyrosty i to znacznie większe. Zatem dane nie są dramatyczne, ale na pewno lekko psują pozytywny obraz rynku pracy w dobie pandemii.

 

EUR-USD testuje wsparcie 1,1950. Kurs głównej pary dość szybko przeniósł się w rejon lokalnego minimum wyznaczonego w pierwszej połowie lutego br. Wczorajsze i dzisiejsze momentum na rynkach (risk-off) sprzyja dolarowi, robi się zatem ciekawie. Jeśli awersja do ryzyka będzie podtrzymana, a na to wskazują notowania na rynkach azjatyckich oraz rynki terminowe, EUR-USD może się pokusić o przełamanie wsparcia.

 

Mocniejszy dolar wywiera presję na złotego. Silne umocnienie amerykańskiej waluty podniosło wczoraj solidnie kurs EUR-PLN. Opór 4,56 został naruszony, co otwiera drogę do kolejnego poziomu, tj. 4,62.

 

Wczoraj rynek długu w Europie był odporny na osłabienie Treasuries. Prawdopodobnie jest to kwestia bardziej zdecydowanych członków EBC, którzy jasno dają do zrozumienia, iż osłabienie długu może się spotkać z nasilonym skupem. J. Powell póki co jest natomiast wstrzemięźliwy w komentowaniu wzrostu rentowności. Wczoraj 10-letnie Treasuries osłabiły się do 1,55% (o 8 p.b.). Krajowy dług, podobnie jak europejski, pozostawał dość odporny na te ruchy. 5-latki i 10-latki nawet lekko się umocniły, odpowiednio o 1 p.b. i 2 p.b.

 

W piątek o 14:30 opublikowany zostanie bilans handlowy USA za styczeń.

O 14:30 opublikowany zostanie rządowy raport z rynku pracy w USA za luty. Spodziewany jest przyrost zatrudnienia o blisko 200 tys.

2021-03-04 10:30:00

Raport Rynkowy: DAE NBP podnosi prognozy

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

 

 

Wczorajsze posiedzenie RPP zakończyło się bez niespodzianek po stronie polityki pieniężnej. Zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe zostały utrzymane na dotychczasowym poziomie. Skup obligacji będzie prowadzony w niezmienionej formie. Najciekawsze w doniesieniach po wczorajszym spotkaniu były szczątkowe informacje dot. najnowszej projekcji DAE NBP (szczegóły poznamy w przyszłym tygodniu). Ta poszła mocno w górę na ‘21, zarówno pod kątem prognozy PKB jak i inflacji. Szacujemy, iż centralna ścieżka dynamiki PKB wg DAE NBP na ’21 to obecnie ok. 3,9% wobec 3,1% w projekcji z listopada’20. Kolejne lata (’22 i ’23) mają przynieść solidny, ponad 5-procentowy wzrost gospodarczy. Co do ścieżki inflacji: w ’21 podniesiona została do ok. 3,1% (poprzednio 2,6%), w ’22 do ok. 2,8% (z 2,7%), a w ’23 wynosi ok. 3,2% (o ten rok projekcja zahacza po raz pierwszy). RPP w swojej komunikacji pozostaje gołębia, ale same prognozy DAE NBP są jastrzębie. Co do ewentualnej presji inflacyjnej w ’21 zakładamy, iż jeśli pojawi się w oczekiwanym wymiarze, RPP tak czy inaczej nie podniesie stóp procentowych. W ’22 jednak warunki będą już odmienne. Przy b. prawdopodobnym zmarginalizowaniu problemu Covid-19 w tym roku, w przyszłym ożywienie gospodarcze powinno krzepnąć, a ryzyka dla jego stromej trajektorii spadać. Uważamy, iż takie otoczenie skłoni RPP do rozważenia podwyżek stóp i Rada zdecyduje się na ten krok pod koniec ’22, a w 1 połowie ’23 cykl będzie kontynuowany.

Minister zdrowia A. Niedzielski zapowiada przyspieszenie szczepień.Wg słów ministra tempo szczepień w najbliższych miesiącach ma przyspieszyć do ok. 5 mln/m-c, co oznaczałoby rozdysponowanie 160 tys. dawek/dzień, wobec obecnego tempa blisko 90 tys. dawek/dzień (średnia 7-dniowa). W naszej ocenie możliwości służby zdrowia powinny bez problemu obsłużyć takie tempo, najważniejsze jest przyspieszenie dostaw preparatów. Wg ministra do końca wakacji wszyscy chętni powinni mieć możliwości się zaszczepić.

 

EUR-USD – konsolidacja w przedziale 1,2050 – 1,21. Na głównej parze wczoraj doszło do nieznacznego cofnięcia względem wtorkowych rozstrzygnięć. W publikowanych danych makro pojawiły się słabsze od oczekiwań odczyty (raport ADP oraz lutowy ISM usług), ale ich lekko negatywna dla dolara wymowa została zneutralizowana przez zapowiedź Bidena o przyspieszeniu programu szczepień. Nadal oczekujemy konsolidacji EUR-USD wokół 1,21.

 

Złoty wczoraj neutralnie. EUR-PLN w ciągu dnia wahał się pomiędzy 4,53 a 4,55, ale ostatecznie kończył w punkcie wyjścia, czyli w środku tego przedziału. Wydarzeniem dnia była dość jastrzębia najnowsza projekcja DAE NBP. Jej interpretacja pod kątem kursu złotego jest jednak niejednoznaczna, gdyż RPP nie spuszcza z gołębiego tonu i nadal widzi „brak wyraźnego dostosowania kursu PLN”. Czynniki zewnętrzne, przy stabilizacji dolara, są raczej neutralne dla złotego. Wewnętrzne lekko negatywne wobec kontynuacji wzrostów zachorowań na Covid-19. EUR-PLN może lekko rosnąć, ale tempo aprecjacji zauważalnie hamuje przed oporem 4,56. W szerszej perspektywie rosnące oczekiwania rynkowe co do wzrostów inflacji i PKB, wsparte wczoraj projekcją DAE NBP, powinny w naszej ocenie ściągać kurs w kierunku 4,50.

 

Wzrosty rentowności na rynkach bazowych napędzają osłabienie krajowej krzywej. Dodatkowym elementem, który wpisał się we wczorajsze nastroje na rynkach długu, była jastrzębia projekcja DAE NBP. W rezultacie krzywa podniosła się wyraźniej w całym horyzoncie: 2-latki o 4 p.b., 5-latek o 8 p.b., a 9-latek o 9 p.b. Spread do Bunda na końcu krzywej poszerzył się do 191 p.b., co oznacza, iż na przestrzeni 2-tygodni wzrósł o przeszło  20 p.b.

 

W czwartek o 11:00 opublikowane zostaną styczniowe dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia. W tym pierwszym przypadku oczekiwany jest spadek o 1,2% r/r. Ryzyka, po bardzo słabym odczycie niemieckim są odchylone w dół.

O 14:30 w USA opublikowane zostaną tygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Oczekiwany jest niewielki wzrost nowych wniosków (do 755 tys.) względem poprzedniego odczytu (730 tys.).

Na dziś zaplanowane jest posiedzenie OPEC+, na którym ma zostać podjęta decyzja w kwestii podaży surowca.


 

2021-03-03 09:45:00

Raport Rynkowy: RPP nie zmieni stóp

Raporty poranne

Jeszcze na przełomie ’20 i ’21 wydawało się, iż scenariusz obniżki stóp w 1Q’21, w tym referencyjnej z 0,1% do 0%, jest scenariuszem, który należy brać pod uwagę. Na najbardziej prawdopodobny termin dla takiego ruchu typowany był właśnie marzec, m.in. ze względu na aktualizację projekcji DAE NBP. Dzisiejsze posiedzenie RPP zakończy się jednak naszym zdaniem bez decyzji o zmianie w poziomie stóp. Podobny zresztą jest konsensus rynkowy. Nasilenie zakładów o zmiany w koszcie pieniądza na przełomie ’20 i ’21 były naszym zdaniem podyktowane: (i) niepewną perspektywą gospodarki związaną głównie z epidemią, (ii) niechętnie widzianym przez NBP i RPP umocnieniem złotego, (iii) słabą komunikację RPP i NBP. Co do tego ostatniego elementu – został poprawiony. Szef NBP Glapiński regularnie zaczął komentować politykę pieniężną. To pozwoliło na lepsze uporządkowanie obrazu priorytetów większości RPP, którą prezes Glapiński bądź co bądź reprezentuje. Już w tym, rozjaśnionym świetle obniżka stóp wydaje się mało prawdopodobna. A na dokładkę doszły obserwowana lepsza adaptacja gospodarki do pandemicznego trybu oraz słabszy złoty, m.in. na skutek interwencji NBP, fizycznych (w ub. roku) i werbalnych (również w tym).

Biden zapowiada, iż do końca maja każdy Amerykanin, który będzie sobie tego życzył, będzie mógł zostać zaszczepiony. Poprzedni termin jaki podawał prezydent USA to był koniec czerwca. Zapowiadane przyspieszenie podaży szczepionek wynika m.in. z dopuszczenia do rynku preparatu Johnson&Johnson. Ponadto administracja Bidena koordynuje wysiłki na rzecz połączenia mocy produkcyjnych J&J i Mercka.

 

 

Po styczniowym wyskoku inflacja w strefie euro stabilizuje się. W lutym roczny wskaźnik HICP utrzymał się na poziomie 0,9%. Z największych gospodarek stabilizację na podwyższonym poziomie widać w Niemczech (1,6%), cofnięcie w Hiszpanii (z 0,4% do -0,1%) i Francji (z 0,8% do 0,7%), a przyspieszenie we Włoszech (z 0,7% do 1%). Dla perspektyw ekspansywnej polityki pieniężnej EBC nieco wyższa od oczekiwanej trajektoria inflacji nie powinna mieć znaczenia.

 

EUR-USD przerywa spadki. Wczoraj zmienność na głównej parze była podwyższona. Przed południem kurs schodził przejściowo poniżej 1,20. Bliskość oporu psychologicznego i technicznego (1,1950) sprokurowały jednak korektę i ostatecznie EUR-USD kończył dzień zbliżając się do 1,21. Wracamy zatem w okolice tego poziomu, który od kilku tygodni wydaje się equilibrium dla kursu głównej pary. Dziś w kalendarium kilka pozycji, zwłaszcza z USA (lutowy ADP, ISM usług), które mogą ruszyć kursem, ale raczej bez trwałych konsekwencji, tzn. mocniejszego odejścia od 1,21.

 

Presja na osłabienie złotego blaknie. Wczoraj EUR-PLN jeszcze podchodził w górę i osiągnął pułap 4,54, ale przy słabszym dolarze wydaje się, iż czynniki zewnętrzne przestają działać na niekorzyść krajowej waluty. Spodziewamy się spowolnienia aprecjacji EUR-PLN. W mocy pozostaje opór 4,56.

 

Stabilizacja na rynku długu. Po znacznie zwiększonej zmienności w ub. tygodniu, napędzanej przeceną Treasuries, ten przynosi tendencje korekcyjne/konsolidacyjne. Wczoraj zmienność na rynkach bazowych była znikoma na tle poprzednich dni. Krajowy rynek długu pozostawał pod wpływem rynków bazowych i zmiany były znikome. 10-latki umocniły się o 1 p.b. do 1,52%. Dziś nadal spodziewamy się stagnacji.

 

W środę RPP ogłosi decyzję w sprawie wysokości stóp po marcowym spotkaniu. Spodziewamy się utrzymania stóp bez zmian. Poznamy też pierwsze

Przed południem publikowane będą lutowe PMI usług dla strefy euro, a po południu dla USA.

O 14:15 opublikowany zostanie raport ADP z amerykańskiego rynku pracy za luty. Oczekiwany jest przyrost miejsc pracy w sektorze prywatnym na poziomie 200 tys.

O 16:00 opublikowany zostanie lutowy indeks ISM usług dla USA.

 


 

2021-03-02 09:40:00

Raport Rynkowy: Optymizm wraca na rynki

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

Ostatnio na rynkach pojawiły się pewne turbulencje związane ze wzrostem rentowności Treasuries. Wyższa stopa wolna od ryzyka ograniczyła apetyt na aktywa takie jak akcje, co sprokurowało tendencje korekcyjne na największych parkietach. Ten tydzień rozpoczął się natomiast już przy redukcji obaw o kontynuację scenariusza odwrotu inwestorów w kierunku gotówki. Główną przyczyną było wyhamowanie wzrostu rentowności Treasuries pod koniec ub. tygodnia. Po stronie europejskiej w poniedziałek pojawiła się nawet interwencja werbalna członka Rady Prezesów EBC F. Villeroya, który wobec wyższych rentowności obligacji w strefie euro, stwierdził wprost, iż bank może i musi działać, aby powstrzymać zacieśnianie warunków finansowania. W rezultacie wczoraj apetyt na ryzyko wrócił w pełnej krasie i amerykański SP500 zyskał 2,4%, niemiecki DAX 1,6%, a warszawski WIG 1,8%. Pewnym novum od kilku tygodni jest brak przeceny dolara w środowisku risk-on – wczoraj amerykańska waluta trzymała fason, głównie dzięki słabszemu euro.

 

Ropa w fazie korekty spadkowej. W tym tygodniu powinno odbyć się spotkanie OPEC+ (wstępnie zaplanowane na czwartek), na którym ma zostać podjęta decyzja w sprawie wielkości dostaw ropy. Silny wzrost cen surowca, który ma miejsce od listopada’20 to w dużej mierze zasługa skuteczności formatu OPEC+ w zarządzaniu podażą surowca. Jednak z miesiąca na miesiąc presja państw (m.in. Rosja), które chcą zwiększać ściętą na czas pandemii produkcję rośnie, gdyż ceny zaczynają być coraz bardziej atrakcyjne. W rezultacie od kilku dni obserwujemy korektę spadkową na rynku ropy.

 

Słabe dane z Niemiec. Dziś rano opublikowane zostały fatalne dane o sprzedaży detalicznej w Niemczech za styczeń. Ta, pod odsezonowaniu, spadła drugi miesiąc z rzędu, tym razem o 4,5% m/m. Spodziewano się wzrostu o 0,2% m/m. W ujęciu r/r sprzedaż spadła o 8,7% r/r. Wczoraj publikowane były też wstępne szacunki inflacji w Niemczech za luty. Po zaskakująco mocnym wybiciu w styczniu w lutym już większych niespodzianek nie było: roczna HICP wyniosła 1,6% (zgodnie z konsensusem), a CPI 1,3% (konsensus 1,2%).


Przemysł Zachodu w gazie. Takie są główne wnioski z wczorajszych publikacji wskaźników koniunktury za luty. Te od Markit, indeksy PMI, pokazały przyspieszenie w strefie euro oraz kontynuację mocnych wzrostów w USA. Słabiej wypadł odczyt z Chin. Wczoraj publikowany był też lutowy indeks ISM przemysłu dla USA – wzrósł mocniej od oczekiwań. Główne konkluzje z publikacji: odrabianie strat po pandemii jest kontynuowane, a presja inflacyjna ze strony producentów jest najwyższa od wielu lat, napędzana m.in. zaburzeniami w globalnych łańcuchach dostaw, wysokimi cenami surowców i popytem.

 

Euro słabsze. Ze strony przedstawiciela EBC (F. Villeroy) wczoraj pojawiły się komentarze o możliwości interwencji w celu zatrzymania wzrostu rentowności. EBC pierwszy mrugnął okiem przy zacieśniających się warunkach finansowania i euro zareagowało adekwatnie – osłabieniem. EUR-USD wczoraj cofnął się w rejon 1,2050, a dziś balansuje już w okolicy 1,20. Wsparcie, które powinno powstrzymać te spadki to 1,1950.

 

Złoty pozostaje pod presją. Wczoraj kurs EUR-PLN przesunął się z okolic 4,52 nieco powyżej 4,53. Bieżący trend wzrostowy może być jeszcze eksploatowany, przy rosnącym ryzyku epidemicznym i mocniejszym dolarze. Solidny opór to okolice 4,56.

 

Przyhamowanie wzrostów rentowności na rynkach bazowych ściąga krajową krzywą w dół. Wczoraj krajowe benchmarki umacniały się, 2-latki o 9 p.b., 5-latki o 5 p.b., a 10 latki o 7 p.b. Rentowności tych ostatnich wynoszą 1,53%, a spread do Bunda nie zmienił się (187 p.b.).

 

We wtorek o 9:55 opublikowane zostaną dane o stopie bezrobocia w Niemczech za luty. Oczekiwana jest stabilizacja na poziomie 6%.

O 11:00 opublikowany zostanie szacunek inflacji w strefie euro za luty. Konsensus zakłada utrzymanie poziomu 0,9% r/r obserwowanego w styczniu.

2021-03-01 10:55:00

Raport Rynkowy: PMI kontynuuje wzrost

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Banku

 

Krajowy PMI przemysłu wzrósł w lutym do 53,4 z 51,9. Jest to najwyższy poziom od połowy 2018. Wskaźnik utrzymuje się powyżej poziomu 50 od lipca ub. roku. W komentarzu do badania mamy kilka ciekawostek. Powyżej poziomu znalazł się subindeks produkcji. Motorem napędowym wzrostu PMI jest natomiast wzrost zatrudnienia w sektorze oraz wydłużenie czasu dostaw. Ten drugi element zwraca uwagę na nieco zawyżone wskazania PMI przez zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw. Nadal rośnie presja inflacyjna, a produkcja jest napędzana przez zaległości, przy osłabionym popycie.

 

PKB w 4Q’20 wsparty odbudową zapasów, eksportem netto oraz spożyciem publicznym. Powyższe komponenty redukowały skalę spadku PKB odpowiednio o 0,6 p.p., 0,4 p.p. oraz 0,7 p.p. Spadki PKB napędzały spożycie prywatne (-1,7 p.p.) oraz inwestycje (-2,8 p.p.), które był realnie niższe odpowiednio o 3,2% r/r oraz 10,9% r/r. PKB w 4Q’20 skurczył się realnie o 2,8% r/r, wobec -1,5% r/r w 3Q’20. Spadek kw/kw (pod odsezonowaniu) wyniósł 0,7%. Jak na okres silnego nawrotu pandemii oraz przywracania restrykcji z nią związanych wynik można uznać za nienajgorszy. Wypracowany został w istotnej mierze dzięki przemysłowi, którego wartość dodana wzrosła o 4,8% r/r (najmocniejszy sektor). Najsłabszym sektorem był oczywiście zakwaterowanie i gastronomia. Tu wartość dodana, wobec powrotu obostrzeń nurkowała o ok. 69% r/r (w 2Q’20 ok. -78% r/r, a w 3Q’20 ok. -30% r/r).

 

W piątek dolar umacniał się napędzany m.in. stabilizacją na rynku Treasuries. Kontynuacja silnej przeceny na rynku amerykańskich papierów skarbowych mogłaby drenować zaufanie do dolara. Notowania Treasuries w piątek jednak redukowały straty, a dolar umacniał się. EUR-USD w piątek obniżył się o ok. 1 figurę, spadając poniżej 1,21. W najbliższym czasie spodziewamy się konsolidacji kursu głównej pary wokół tego poziomu.

 

EUR-PLN stabilizuje się na podwyższonych poziomach. Po okresie konsolidacji 4,47 – 4,51 EUR-PLN wybił się górą z tego range. Nie widać jednak silnej presji na osłabienie złotego. Spodziewamy się, iż EUR-PLN będzie powoli rósł napędzany rosnącym ryzykiem mocniejszych obostrzeń związanym z 3 falą. Skala osłabienia złotego będzie jednak umiarkowana, a styczniowe maksima EUR-PLN (ok. 4,56) raczej pozostaną poza zasięgiem.

 

W piątek krajowy rynek pozostawał jeszcze pod presją przeceny na rynkach bazowych. 10-latki osłabiły się o 2 p.b., a spread do Bunda poszerzył do 186 p.b. Jednocześnie w piątek doszło do wyraźnego przyhamowania przeceny Treasuries oraz Bundów. To sugeruje, iż w nadchodzących dniach na krajowym rynku FI zobaczymy częściową redukcję strat z ub. tygodnia.

 

W tym tygodniu w kraju kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP, które odbędzie się w środę. Prawdopodobieństwo zmiany poziomu stóp procentowych wg nas jest znikome (jeśli już to raczej obniżka). Konsensus rynkowy jest podobny. Poza tym kluczową pozycją do śledzenia będą statystyki epidemii. W ub. tygodniu 7-dniowa średnia zachorowań na Covid-19 zbliżyła się do 10 tys., pierwszy raz od początku stycznia’21. Rośnie w związku z tym ryzyko wprowadzania kolejnych obostrzeń, wg wypowiedzi przedstawicieli rządu, póki co, raczej implementowanych regionalnie.

Za granicą w poniedziałek najciekawszą pozycją będzie wstępny szacunek inflacji dla Niemiec za luty. Po styczniowym odbiciu z ujemnych poziomów do 1% r/r w przypadku CPI i 1,6% r/r dla HICP, obecnie spodziewana jest niewielki wzrost (CPI do 1,2%) lub stabilizacja (HICP 1,6%). Poza tym opublikowane zostaną lutowe PMI przemysłu dla krajów strefy euro oraz USA. Poznamy też indeks ISM przemysłu dla USA za luty. We wtorek spłyną dane z Niemiec o styczniowej sprzedaży detalicznej oraz lutowej stopie bezrobocia, a także inflacji HICP w strefie euro za luty (kontekst podobny do inflacji w Niemczech). W środę spływać będą PMI usług dla strefy euro oraz USA oraz adekwatny wskaźnik ISM dla USA. Opublikowany zostanie także lutowy raport ADP z amerykańskiego rynku pracy, będący przystawką przed publikacją tygodnia: rządowym raportem z rynku pracy za luty, który spłynie w piątek. Oczekiwania zakładają kreację miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w tempie blisko 200 tys.

2021-02-26 09:35:00

Raport Rynkowy: Nerwowość na rynkach

Raporty poranne , Dział Analiz Makroekonomicznych

 

Wczoraj doszło do solidniejszej wyprzedaży na rynkach długu i akcji. Jako głównego winowajcę można wskazać amerykańskie Treasuries. Rentowności dług USA mocno wczoraj zostały podbite po słabej aukcji 7-latek (podaż 62 mld USD), na której inwestorzy wykazywali zdecydowanie mniejsze zainteresowanie niż na poprzednich aukcjach i kazali sobie zapłacić odsetki wyższe od bieżących rynkowych (o ok. 5 p.b.). Rynek wtórny FI zareagował dość szybko i cała krzywa się wyraźnie podniosła, mocniej na długim końcu (10Y o ok. 13 p.b.) niż na krótkim (2Y o 4 p.b.). Wzrost stopy wolnej od ryzyka miał swoje konsekwencje dla rynków akcji i SP500 spadł wczoraj o 2,7%. Na pozostałych rynkach FI oraz akcji wydarzenia z amerykańskich giełd miały swoje reperkusje i również obserwowaliśmy globalne osłabienie długu oraz przecenę na rynkach akcji.

 

Amerykańska gospodarka potwierdza solidne wejście w ‘21. Wczoraj spłynęły naprawdę dobre dane z USA, które sugerują, iż ożywienie w 1Q’21 może być silniejsze od oczekiwań. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w ub. tygodniu spadła mocno do 730 tys. (z 841 tys.) przy konsensusie ok 830 tys. Do tego doszły b. mocne styczniowe dane o zamówieniach na dobra trwałe (3,4% m/m vs konsensus 0,6%, plus rewizja w górę danych za grudzień z 0,2% m/m do 0,5% m/m).

 

Stabilny początek ’21 dla polskiego budżetu. Dochody w styczniu wyniosły 40,7 mld zł, co oznacza wzrost o 1% r/, z czego podatkowe wyniosły 39,2 mld zł (5% r/r). Wpływy z VAT rosły o 6,5% r/r (23,3 mld zł), z PIT o 11,5% r/r (7 mld zł) oraz z CIT 10,4% r/r (3,5 mld zł). Spadły natomiast wpływy z akcyzy, o 11,1% r/r (4,7 mld zł). We wpływach podatkowych na początku roku nie widać piętna epidemii. Nieco zagadkowe pozostają niskie wpływy z akcyzy. Po stronie wydatków w styczniu jest kwota 34 mld zł, zaniżona m.in. o niższą kwotę przekazaną do FUS (ok. 2,7 mld zł) wynikającą z bieżącego zapotrzebowania na finansowanie uzupełniające. Nadwyżka w budżecie po styczniu wyniosła 6,6 mld zł.

 

EUR-USD – więcej zmienności. Wczoraj kurs głównej pary wybił się nad opór 1,2189 co napędziło wzrosty i przejściowo EUR-USD zbliżał się do 1,2250. Na rynku widać było wahanie czy słaba aukcja Treasuries to wynik zalążku nieufności do dolara (zbyt duży dług) czy też kontynuacja zagrywek pod reflację i oczekiwania wyższych stóp zwrotu. Ostatecznie wczorajsza seria dobrych danych z USA przechyliła szalę w kierunku tego drugiego scenariusza i EUR-USD zniwelował wzrosty. Dziś rano kurs jest już poniżej 1,2150.

 

Złoty wczoraj był pod presją niekorzystnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Z kategorii tych pierwszych należy wymienić wzrost awersji do ryzyka na rynkach. Do drugich rosnąco mocno liczbę zakażeń Covid-19 w kraju. Rezultatem było podbicie kursu EUR-PLN w okolice 4,52. Dziś kierunku rozgrywki mogą być podobne do wczorajszych, aczkolwiek spodziewamy się ich wytłumienia, co powinno redukować potencjał do osłabienia złotego.

 

Cała krzywa rentowności mocno w górę. Na wczorajszej sesji rentowności 2-latek wzrosły o 9 p.b., 5-latek o 11 p.b., a 10-latek o 17 p.b. Krajowy rynek podążał za globalnymi trendami, zainicjowanymi przez wyprzedaż amerykańskich Treasuries. Bundy reagowały jednak zdecydowanie bardziej wstrzemięźliwie i spread krajowych 10-latek do Bunda poszerszył się o 9 p.b. (do 181 p.b.).

 

W piątek o 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za 4Q’20. Wg pierwszego przybliżenia PKB spadło o 2,8% r/r. Spodziewamy się, iż konsumpcja prywatna była niższa o 2,9% r/r a inwestycje o 10,5% r/r.

O 14:30 w USA opublikowany zostanie styczniowy deflator PCE oraz dane o dochodach i wydatkach Amerykanów za styczeń.

O 15:45 opublikowany zostanie lutowy Chicago PMI.