Ogólnopolskie Badanie Inwestorów Wypełnij ankietę i podziel się z nami swoimi uwagami! Sprawdź!
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.00%
 • mWIG40 0.16%
 • mWIG40TR 0.00%
 • NCIndex -0.09%
 • RESPECT 0.00%
 • sWIG80 0.00%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.00%
 • WIG 0.00%
 • WIG20 -0.27%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.36%
 • WIG20short -0.17%
 • WIG20TR 0.00%
 • WIG30 -0.29%
 • WIG30TR 0.00%
 • WIG-BANKI 0.00%
 • WIG-BUDOW 0.00%
 • WIG-CEE 0.00%
 • WIG-CHEMIA 0.00%
 • WIGdiv 0.00%
 • WIG-ENERG 0.00%
 • WIG-ESG 0.00%
 • WIG.GAMES 0.25%
 • WIG-GORNIC 0.00%
 • WIG-INFO 0.00%
 • WIG-LEKI 0.00%
 • WIG-MEDIA 0.00%
 • WIG-MOTO 0.00%
 • WIG.MS-BAS 0.02%
 • WIG.MS-FIN 0.17%
 • WIG.MS-PET 0.05%
 • WIG-ODZIEZ 0.00%
 • WIG-PALIWA 0.00%
 • WIG-Poland 0.00%
 • WIG-SPOZYW 0.00%
 • WIGtech 0.00%
 • WIG-TELKOM 0.00%
 • WIG-Ukrain 0.00%
Wyświetl
...
...
2019-10-14 13:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu
 
EUR-USD
W tym tygodniu dla kursu eurodolara pierwsze ważne publikacje pojawią się dopiero w środę i będzie to inflacja konsumencka HICP w strefie euro we wrześniu, która według konsensusu ma wynieść: 0,9% r/r wobec 1,0% w sierpniu. W USA podane zostaną dane o sprzedaży detalicznej za wrzesień. W czwartek rynki poznają w USA dane o produkcji przemysłowej oraz o wydanych i rozpoczętych budowach domów za wrzesień. Na zakończenie tygodnia odbędzie się kilka wystąpień członków Fed, które będą aktualizować oczekiwania rynku odnośnie przyszłych posunięć FOMC. Według konsensusu rynkowego, Fed na październikowym posiedzeniu obniży stopy procentowe o 25 p.b. do 1,50-1,75%, a taki scenariusz ma prawdopodobieństwo 0,77, wobec 0,75 przed tygodniem. W ubiegły piątek D. Trump poinformował, że jest zadowolony z postępów rozmów z Chinami i że zawiesza podwyżkę taryf celnych, a Chiny obiecały zwiększenie zakupów produktów rolnych w USA.
EUR-PLN USD-PLN
Dla złotego istotne w tym tygodniu będą piątkowe dane o produkcji przemysłowej we wrześniu, która według oczekiwań mają wzrosnąć o 4,7% r/r, po spadku o 1,3% r/r w sierpniu. W środę opublikowane zostaną dane o inflacji bazowej za wrzesień (konsensus 2,3% r/r), a w czwartek informacje o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu we wrześniu. Ponadto czynniki globalne będą oddziaływać na złotego – na horyzoncie powoli zacznie pojawiać się posiedzenie Fed zaplanowane na 30 października.
 
S&P500
Z punktu widzenia kursu S&P500 istotne w tym tygodniu będą dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za wrzesień. Ponadto rynki mogą wyczekiwać na efekty udanych rozmów handlowych z Chinami, w tym na pisemne wstępne porozumienie, którego przygotowanie może zająć do 5 tygodni.
 
DAX
W Niemczech w tym tygodniu nie będzie istotnych publikacji a zatem uwaga inwestorów nakierowana będzie na czynniki zewnętrzne (publikacje z USA, inflacja HICP w strefie euro).
 
2019-10-07 13:25:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu
 
EUR-USD
W ubiegły piątek w USA podano wrześniowe dane z rynku pracy, które na poziomie stopy bezrobocia pozytywnie zaskoczyły spadkiem do 3,5%, ale już w nowych miejscach pracy było niejednoznacznie: przybyło jedynie 136 tys. etatów (poniżej oczekiwań) ale za sierpień skorygowano odczyt w górę do 168 tys. Płaca godzinowa wzrosła wolniej niż oczekiwano, bo o 2,9% r/r. W tym tygodniu ważne dla nastrojów eurodolara mogą być: jutrzejsze i środowe wystąpienia szefa Fed (J. Powell), a także środowa publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed (w trakcie, którego obniżono stopy procentowe). W czwartek EBC opublikuje protokół ze swojego posiedzenia, a w USA podane zostaną dane o inflacji CPI we wrześniu (konsensus 1,7% r/r). Według oczekiwań rynkowych, w październiku Fed obniży stopy procentowe o 25 p.b. do 1,50-1,75%, a taki scenariusz ma prawdopodobieństwo 0,8, wobec alternatywnego zakładającego utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie 1,75-2,00%.
EUR-PLN USD-PLN
W tym tygodniu nie będzie istotnych publikacji dla złotego, co oznacza, że nastroje na PLN kształtowane będą przez wydarzenia i publikacje istotne dla eurodolara. W piątek Moody’s oraz S&P500 opublikują swoje decyzje w sprawie ratingu Polski.
 
S&P500
Dla indeksu S&P500 ważne w tym tygodniu będą dane o inflacji oraz protokół z posiedzenia Fed, co kształtować będzie oczekiwania na decyzje Fed, jakie zapadną na posiedzeniu 30 października.
 
DAX
Dla DAX ważne w tym tygodniu powinny być finalne dane o inflacji konsumenckiej we wrześniu (konsensus dla HICP to 0,9% r/r, a dla CPI to 1,2% r/r). Jutro rynki poznają nieco historyczne, bo sierpniowe dane o niemieckiej produkcji przemysłowej.
 
2019-09-30 12:30:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu
 
EUR-USD
W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać będą jutrzejsze publikacje finalnych odczytów wskaźników PMI dla przemysłu w strefie euro, Niemczech oraz USA, a także amerykańskiego ważniejszego odpowiednika – indeksu ISM. Ponadto jutro wieczorem odbędzie się wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku, który być może doda nieco zmienności do wieczornego handlu. W kolejnych dniach na uwagę zasługiwać będą czwartkowe odczyty finalnych wskaźników PMI dla usług za wrzesień (oraz ISM w USA), a także finalne odczyty danych o zamówieniach na dobra w USA w sierpniu. W środę w USA opublikowany zostanie raport ADP za wrzesień, który będzie wstępem do oficjalnych piątkowych danych z rynku pracy w USA we wrześniu. Według konsensusu stopa bezrobocia ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,7%, a zmiana zatrudnienia ma wynieść +145 tys. miejsc pracy. W wieczornej części piątkowego handlu rozpocznie się wystąpienie publiczne szefa Fed J. Powell, które razem z kilkoma piątkowymi wystąpieniami pozostałych członków Fed – ma potencjał do zaskoczenia inwestorów na koniec tygodnia. Aktualnie rynki rozgrywają scenariusz, że na posiedzeniu 30 października Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,75-2,00% z prawdopodobieństwem 0,56 wobec scenariusza obniżki stóp procentowych o 25 p.b., którego prawdopodobieństwo wynosi 0,44.
EUR-PLN USD-PLN
Dla złotego ważne w tym tygodniu będą krajowe dane o wskaźniku PMI w przemyśle we wrześniu (konsensus 47,9) oraz wstępne dane o inflacji CPI we wrześniu (konsensus 2,8% r/r). W środę odbędzie się posiedzenie RPP, przy czym rynek w szerokim konsensusie nie oczekuje zmian stóp procentowych (aktualnie 1,5%). Ponadto krajowa waluta powinna być także pod wpływem wydarzeń kształtujących dolara, w tym danych z rynku pracy i być może wystąpienia szefa Fed.
 
S&P500
Dla indeksu S&P500 najważniejsze w tym tygodniu wydają się dane o ISM we wrześniu, rynku pracy za wrzesień, a także komentarz szefa Fed i niektórych członków Fed. Jeśli przeważą nastroje gołębie, to może to przełożyć się na pozytywny impuls dla indeksu, gdyż oczekiwania rynku zakładają utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie na posiedzeniu w październiku.
 
DAX
DAX będzie pod wpływem publikacji finalnych wskaźników PMI w przemyśle i usługach w październiku (a także tych samych odczytach dla strefy euro). W czwartek w Niemczech nie będzie sesji ze względu na Święto Zjednoczenia. Dzisiejsze popołudniowe dane o inflacji HICP we wrześniu nie powinny istotnie wpływać na nastroje na rynku akcji.
 
2019-09-23 14:00:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
 
EUR-USD
Bieżący tydzień rozpoczął się od publikacji wstępnych wrześniowych wskaźników PMI dla usług i przemysłu, które rozczarowały w obu kategoriach zarówno w Niemczech jak i strefie euro (patrz str. 4). O godz. 15:45 w USA podane zostaną analogiczne odczyty PMI. Dziś jeszcze wypowie się szef EBC M. Draghi i być może dostarczy jakiegoś impulsu dla eurodolara. W kolejnych dniach rynki poznają niemiecki indeks Ifo we wrześniu, który ma symbolicznie wzrosnąć do 94,5, a w USA podany zostanie finalny odczyt PKB w II kw. (konsensus 2% r/r). W USA w czwartek podane zostaną cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz dane o sierpniowych zamówieniach na dobra. Ponadto w tym tygodniu odbędzie się seria wystąpień publicznych bankierów centralnych z Fed, które mogą budować oczekiwania rynku na dalsze działania FOMC. Rynek z wyrównanym prawdopodobieństwem oczekuje, że w październiku Fed nie zmieni stóp procentowych oraz że je obniży o 25 p.b. Wypowiedzi członków Fed mogą te oczekiwania przechylić na jedną ze stron. Z kolei na grudzień inwestorzy oczekują obniżki stóp procentowych o co najmniej 25 p.b. z prawdopodobieństwem około 0,69.
 

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dziś w Polsce podano dane o produkcji budowlano-montażowej w sierpniu, która nieoczekiwanie spowolniła do 2,7% r/r potwierdzając tym samym kierunek wskazany przez dane o produkcji przemysłowej. Jutro rynki poznają dane o bezrobociu w sierpniu, które ma pozostać na poziomie 5,2%. Z kolei w czwartek opublikowany zostanie protokół z wrześniowego posiedzenia RPP. Złoty powinien pozostać pod wpływem nastrojów kształtujących eurodolara, które w ostatnim czasie zależą także od napięć geopolitycznych w związku z atakiem na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, a także stanowiska Iranu, który przyznaje, że w razie zaatakowania jest gotowy na „wojnę na pełną skalę”.

S&P500
Z punktu widzenia nastrojów na S&P500, w tym tygodniu nie będzie szczególnych publikacji, które mogłyby mieć wyraźny wydźwięk. Ważny będzie jedynie finalny odczyt PKB w II kw. Z kolei inwestorów mogą interesować wypowiedzi członków Fed, gdyż rynek jest niezdecydowany w kwestii październikowego ruchu Fed. Jeśli wypowiedzi będą budować bardziej gołębi sygnał, to powinno to pozytywnie wpływać na nastroje na indeksie.

DAX
Dla DAXa ważne były dzisiejsze odczyty PMI dla usług i przemysłu, które w obu kategoriach we wrześniu rozczarowały. Jutro opublikowany zostanie indeks instytutu Ifo za wrzesień, który ma wzrosnąć z 94,3 do 94,5. Poza tym kalendarium publikacji na ten tydzień jest pustawe, co może przekładać się na nastroje wyczekiwania na bodźce przyszłego tygodnia (finalne odczyty PMI oraz inflację konsumencką za wrzesień, rynek pracy w USA we wrześniu).

EUR-PLN USD-PLN Dziś w Polsce podano dane o produkcji budowlano-montażowej w sierpniu, która nieoczekiwanie spowolniła do 2,7% r/r potwierdzając tym samym kierunek wskazany przez dane o produkcji przemysłowej. Jutro rynki poznają dane o bezrobociu w sierpniu, które ma pozostać na poziomie 5,2%. Z kolei w czwartek opublikowany zostanie protokół z wrześniowego posiedzenia RPP. Złoty powinien pozostać pod wpływem nastrojów kształtujących eurodolara, które w ostatnim czasie zależą także od napięć geopolitycznych w związku z atakiem na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej, a także stanowiska Iranu, który przyznaje, że w razie zaatakowania jest gotowy na „wojnę na pełną skalę”.

S&P500
Z punktu widzenia nastrojów na S&P500, w tym tygodniu nie będzie szczególnych publikacji, które mogłyby mieć wyraźny wydźwięk. Ważny będzie jedynie finalny odczyt PKB w II kw. Z kolei inwestorów mogą interesować wypowiedzi członków Fed, gdyż rynek jest niezdecydowany w kwestii październikowego ruchu Fed. Jeśli wypowiedzi będą budować bardziej gołębi sygnał, to powinno to pozytywnie wpływać na nastroje na indeksie.
DAX Dla DAXa ważne były dzisiejsze odczyty PMI dla usług i przemysłu, które w obu kategoriach we wrześniu rozczarowały. Jutro opublikowany zostanie indeks instytutu Ifo za wrzesień, który ma wzrosnąć z 94,3 do 94,5. Poza tym kalendarium publikacji na ten tydzień jest pustawe, co może przekładać się na nastroje wyczekiwania na bodźce przyszłego tygodnia (finalne odczyty PMI oraz inflację konsumencką za wrzesień, rynek pracy w USA we wrześniu).
 

2019-09-02 13:35:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

EUR-USD

Bieżący tydzień będzie ciekawy dla eurodolara. Dzisiejsza sesja kontynuuje ubiegłotygodniowe osłabienie, przy braku obecności inwestorów z USA (Święto Pracy). Dzisiejsze finalne odczyty wskaźników PMI dla przemysłu w sierpniu w strefie euro i Niemczech wypadły zgodnie z oczekiwaniami. W kolejnych dniach rynki poznają jeszcze usługowe PMI (a w USA także indeksy ISM dla przemysłu i usług). W czwartek w USA podany zostanie raport APD będący wstępem do oficjalnych rządowych publikacji piątkowych z rynku pracy za sierpień. Także tego dnia podane zostaną także dane o zamówieniach na dobra w USA w lipcu. Piątkowa sesja przyniesie inwestorom wrażeń w postaci finalnego odczytu PKB w II kw. w strefie euro (konsensus 1,1% r/r) oraz wystąpienia publicznego szefa Fed (J. Powell).

EUR-PLN USD-PLN

W Polsce w tym tygodniu nie będzie publikacji z krajowej gospodarki, które mogłyby wyznaczać sentyment, a zatem PLN pozostanie jedynie pod wpływem wydarzeń i publikacji kształtujących eurodolara.

S&P500
Dla nastrojów na indeksie S&P500 ważne będą przede wszystkim dane z rynku pracy za lipiec oraz piątkowe wystąpienie szefa Fed, które będzie uzupełniać oczekiwania odnośnie wrześniowego posiedzenia Fed. Aktualnie rynki zakładają wrześniową obniżkę stóp procentowych o 25 p.b. do 1,75-2,00% z prawdopodobieństwem 0,97. Scenariusz utrzymania stóp na dotychczasowym poziomie przyjmuje prawdopodobieństwo 0,03.


DAX

Inwestorzy operujący na DAX będą w szczególności spoglądać w kierunku danych z Niemiec i strefy euro (usługowe PMI w sierpniu), a także niemieckich zamówień w przemyśle i produkcji przemysłowej za lipiec. Jeśli pojawią się jakieś nowe akcenty wojny handlowej USA-Chiny, to z pewnością będą oddziaływać na nastroje na DAX. Ale po ubiegłotygodniowych informacjach Chin o nienakładaniu kolejnych ceł odwetowych na USA, napięcia w tej kwestii nieco obniżyły się. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ruszyły cła obowiązujące od września.

2019-08-26 14:05:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

W II połowie ubiegłego tygodnia w USA w Jackson Hole miało miejsce coroczne sympozjum bankierów centralnych. Szef Fed powiedział, że gospodarka USA ma się dobrze, ale musi mierzyć się z istotnymi czynnikami ryzyka. Powell powtórzył także, że Fed będzie podejmować odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarki. Również w piątek pojawiły się kolejne doniesienia z frontu wojny handlowej USA-Chiny: prezydent D. Trump ogłosił zwiększenie stawek celnych na import z Chin w odpowiedzi na ogłoszone w piątek przez rząd w Pekinie cła odwetowe na amerykańskie towary o wartości 75 mld USD. Dziś te napięcia nieco zmalały, ponieważ wicepremier Chin Liu He powiedział, że Chiny są skłonne rozwiązać spór handlowy z USA poprzez dialog i w spokoju. W odpowiedzi prezydent USA D. Trump podał dziś, że Chiny kontaktowały się i chcą restartu rozmów handlowych. Dziś rynki poznają z USA dane o zamówieniach na dobra w lipcu, a w kolejnych dniach dla eurodolara ważne będą: finalny odczyt PKB w II kw. w Niemczech (konsensus 0% r/r), indeks zaufania konsumentów Conference Board za sierpień w USA (oczekiwany spadek do 130). W czwartek w USA podany zostanie zrewidowany odczyt PKB w II kw. (konsensus 2%). Z kolei w Niemczech podana zostanie wstępna inflacja HICP w sierpniu, która ma przyspieszyć z 1,1 do 1,2% r/r. W piątek rynki poznają wstępny odczyt HICP w sierpniu w strefie euro (konsensus 1% r/r)
 

EUR-PLN USD-PLN

Złoty prawdopodobnie pozostanie pod silnym wpływem nastrojów na eurodolarze kształtowanych przez publikacje tego tygodnia. Ponadto w Polce podany zostanie finalny odczyt PKB w II kw. (konsensus 4,4% r/r) oraz sierpniowy wstępny odczyt inflacji konsumenckiej CPI (konsensus 2,8% r/r).

S&P500
Dla nastrojów na indeksie S&P500 ważne będą w tym tygodniu dane o PKB w II kw., które będą aktualizować obraz gospodarki USA przed wrześniowym posiedzeniem Fed. Zaskoczeń nie można wykluczyć także na linii negocjacji handlowych USA-Chiny i to ryzyko uwzględniane jest także w kursie indeksu, który sierpniu konsoliduje się pomiędzy istotnym wsparciem, a oporem.
DAX Dla DAXa kluczowe będą jutrzejsze dane o PKB w II kw., które pokażą w finalnym odczycie skalę spowolnienia gospodarki. Ponadto inwestorów interesować powinny także czwartkowe publikacje inflacji CPI i HICP w sierpniu (wstępne odczyty).