Oferta publiczna akcji Murapol S.A. Sprawdź ofertę publiczną akcji Murapol S.A. + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Promocja dla subfunduszy Alior TFI Wszystkie subfundusze Alior TFI za 0% Sprawdź + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Rynki Zagraniczne dostępne w ofercie Alior Banku!

Sprawdź szczegóły!

...
...
2023-12-04 15:55:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W rozpoczynającym się tygodniu istotne dla inwestorów będą jutrzejsze publikacje finalnych wskaźników PMI w usługach w listopadzie w głównych gospodarkach (m.in. strefa euro, USA – a w USA dodatkowo ISM usługowy). Na środę zaplanowana jest publikacja raportu ADP, który wstępnie poinformuje o zmianie zatrudnienia w USA w listopadzie (konsensus 120 tys.). Ponadto w środę podane zostaną dane o saldzie handlu zagranicznego w USA w październiku (konsensu zakłada -64 mld USD).
Oficjalne rządowe dane z rynku pracy w USA pojawią się standardowo w piątek – wg konsensusu zmiana zatrudnienia ma wynieść 170 tys. (poprzednio 150 tys.), a stopa bezrobocia ma utrzymać dotychczasowy poziom 3,9%. W czwartek uwagę inwestorów powinny przykuwać tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, które będą ostatnimi cząstkowymi (przed piątkowymi publikacjami), budującymi obraz rynku pracy w listopadzie.


W strefie euro ciekawszą publikacją może być finalny odczyt PKB w III kw., który wg oczekiwań ma wynieść 0,1% r/r (poprzedni kwartał to wzrost o 0,5% r/r).

Polska

Dla złotego w bieżącym tygodniu będzie miało znaczenie posiedzenie RPP (środa), przy czym rynek nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych. Główna ma pozostać na poziomie 5,75% (w listopadzie rynek oczekiwał obniżki stóp o 25 pb., a RPP pozostawiła je na niezmienionym poziomie). Ponadto dla sentymentu na złotym ważne będą publikacje z zagranicy (przede wszystkim dane z rynku pracy w USA).
 

2023-11-27 15:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Bieżący tydzień przyniesie kilka ciekawych publikacji ważnych z punktu widzenia sentymentu na eurodolarze. Pierwszą z nich będą dzisiejsze dane z USA z października dotyczące sprzedaży nowych domów (konsensu zakłada spadek do 721 tys.). Z kolei jutro uwagę inwestorów powinien przykuwać odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za listopad w USA, który wg oczekiwań ma obniżyć się do 101,2. Z kolei w środę ważniejszymi publikacjami będą: wstępna inflacja konsumencka w Niemczech (oczekiwany dalszy spadek zarówno dla CPI jak i HICP), zrewidowany odczyt PKB w USA w III kw. (konsensus to 5%) oraz wieczorna publikacja w USA Beżowej Księgi. W czwartek uwagę ciekawszymi publikacjami będą wstępna inflacja konsumencka w strefie euro (konsensus zakłada spowolnienie z 2,9 do 2,8% r/r), a w USA podany zostanie raport nt. wydatków i dochodów Amerykanów w październiku oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, uzupełniające budujący się obraz rynku pracy w USA w listopadzie. Na zakończenie tygodnia rynki poznają finalne odczyty wskaźników PMI w przemyśle w głównych gospodarkach (a w USA dodatkowo również wskaźnik ISM). Ponadto w ciągu tygodnia odbędzie się kilka wystąpień publicznych przedstawicieli Fed (w tym J. Powell w piątek) oraz EBC (C. Lagarde), co dodatkowo może dodawać zmienności na eurodolarze.

Polska

Dla złotego w tym tygodniu istotna będzie wstępna inflacja CPI w listopadzie (publikacja w czwartek z konsensusem 6,8% r/r wobec 6,6% w październiku). Dodatkowo opublikowany zostanie finalny odczyt PKB w III kw. który ma wynieść +0,4% r/r. W piątek opublikowany zostanie PMI w polskim przemyśle w listopadzie, a rynek zakłada wzrost tego wskaźnika z 44,5 do 45,5.

 

2023-11-20 15:20:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

W ubiegłym tygodniu w USA podano dane o inflacji CPI w październiku, która spadła mocniej niż oczekiwano z 3,7 do 3,2%, co ustawiło sentyment na rynkach i osłabiło dolara. Rynki dostały argument za mniej jastrzębim stanowiskiem Fed.

 

W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać powinny jutrzejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA za październik, która wg konsensusu ma spaść z 3,96 do 3,91 mln. Z kolei w środę w USA podane zostaną październikowe dane o zamówieniach na dobra (te na poziomie bez środków trans portu mają spowolnić do 0,1% m/m) oraz wyjątkowo (ze względu na czwartkowe święto) – dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień. Wydarzeniem środy będzie jednak publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, który rzuci inwestorom więcej światła na jego kulisy. Końcówka tygodnia związana będzie z publikacjami wstępnych wskaźników PMI w usługach i przemyśle w listopadzie w głównych gospodarkach, w tym w strefie euro i USA.

Polska

Dla złotego w tym tygodniu będzie kilka ciekawych krajowych publikacji, które mogą wpływać na sentyment inwestorów. Pierwsze z nich to dane o październikowej produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej. Ponadto podane zostaną dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu a także o stopie bezrobocia za październik. Uzupełnieniem obrazu gospodarczego będą również dane o sprzedaży detalicznej w minionym miesiącu. Z uwagi na święto w USA w czwartek – aktywność na parach walutowych związanych z dolarem – może być niższa.

 

2023-11-13 15:45:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek tygodnia dla eurodolara wiąże się z pustym kalendarium publikacji ekonomicznych. Ale już jutro zaczną napływać ciekawe informacje. Pierwszą z nich będzie zrewidowany odczyt PKB w strefie euro w III kw., a w dalszej kolejności dane o październikowej inflacji konsumenckiej CPI w październiku. W środę uwagę inwestorów operujących na eurodolarze przyciągać powinny dane o październikowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej. W czwartek obraz gospodarki USA w październiku uzupełnią dane o produkcji przemysłowej. Ponadto podane zostaną cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Również w czwartek odbędzie się wystąpienie szefowej EBC (C. Lagarde), a także kilku przedstawicieli Fed, w tym szefa Fed z Nowego Jorku, nadzorującego giełdę nowojorską. Na zakończenie tygodnia w USA podane zostaną dane o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w październiku. A w strefie euro opublikowane zostaną finalne dane o inflacji konsumenckiej HICP (konsensus zakłada spadek z 4,3 do 2,9% r/r).

Polska

Dla złotego ważne w tym tygodniu będą publikacje:
we wtorek to wstępny odczyt PKB w III kw. (konsensus 0,3% r/r);
w środę finalna CPI w październiku (konsensus zgodny z wstępnym odczytem 6,5% r/r);
w czwartek dane o inflacji bazowej w październiku (konsensus dla inflacji bez cen żywności i energii to 7,9% r/r).


 

2023-11-06 15:45:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

EUR-USD

W minionym tygodniu po posiedzeniu Fed ogłosił utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, co było oczekiwane przez rynek. Z kolei w piątek podano słabsze od oczekiwań dane z rynku pracy w USA za październik (stopa bezrobocia wzrosła do 3,9%, a zmiana zatrudnienia wypadła poniżej oczekiwań – odczyt 150 tys. i zrewidowano również wrześniowy odczyt z 336 do 297 tys.). W piątek podano również wyraźnie słabszy od oczekiwań odczyt indeksu ISM w usługach za październik (odczyt 51,8). Umocnienie eurodolara było efektem przybliżenia się perspektywy początku okresu obniżek stóp procentowych w USA.
Dziś w strefie euro podano PMI w usługach w październiku, który spadł zgodnie z oczekiwanymi do 47,8 (wartości poniżej 50 to odczyty recesyjne). Od jutra do piątku odbędą się liczne wystąpienia przedstawicieli Fed, które powinny rzucić więcej światła na kulisy dyskusji na ostatnim posiedzeniu. Z kolei w środę i w czwartek publicznie wypowie się sam szef Fed (J. Powell). W drugiej części tygodnia odbędą się również dwa wystąpienia szefowej EBC (C. Lagarde). W czwartek w USA podane zostaną cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które zaczną budować obraz rynku pracy w listopadzie. Bieżący tydzień jest wiec zdominowany przez narrację, jaka popłynie od przedstawicieli obu banków centralnych.

Polska

W Polsce jedynym ciekawym wydarzeniem bieżącego tygodnia będzie posiedzenie RPP, po którym rynek oczekuje kolejnej obniżki stóp procentowych w Polsce do 5,50%. Wstępna inflacja w październiku spadła do 6,5% r/r, w okolice oczekiwań szefa NBP (A. Glapiński) z wiosny br.

 

2023-10-30 15:30:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Bieżący tydzień będzie ciekawy z punktu widzenia wydarzeń kształtujących sentyment na eurodolarze, a najważniejszym z nich będzie środowe posiedzenie Fed oraz decyzja jaka na nim zapadnie (a następnie konferencja prasowa przybliżająca kulisy posiedzenia). Rynek oczekuje utrzymania stóp procentowych na dotychczasowym poziomie 5,25-5,50. Z kolei we wtorek w strefie euro podane zostaną dane o wstępnej inflacji konsumenckiej HICP, która wg konsensusu ma spaść do 3,1% r/r. Ponadto w strefie euro podany zostanie wstępny odczyt PKB w III kw. (konsensus zakłada hamowanie do 0,2% r/r). W USA w środę przed posiedzeniem Fed, rynki poznają jeszcze odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za październik, dla którego oczekiwany jest wzrost do 45. W drugiej części tygodnia pierwsze skrzypce powinny odgrywać już finalne odczyty wskaźników PMI (oraz ISM w USA) w przemyśle za październik. A na zakończenie tygodnia w USA podane zostaną dane z rynku pracy za październik: stopa bezrobocia ma pozostać na poziomie 3,8%, a zamiana zatrudnienia ma wynieść +190 tys. etatów (wobec 336 tys. we wrześniu). Spora liczba ważnych wydarzeń, która kumuluje się w bieżącym tygodniu może przynieść nieoczekiwane zwroty sentymentu na eurodolarze.

Polska

Wobec tak wielu ważnych informacji kształtujących sentyment eurodolara złoty z pewnością pozostanie pod jego wpływem. Dodatkowo w kraju opublikowane zostaną: wstępna inflacja CPI w październiku (konsensus 6,6% r/r wobec 8,2% we wrześniu), oraz indeks PMI w przemyśle w październiku, który ma wzrosnąć z 43,9 do 44,3.