FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz KolarzW tym tygodniu:
EUR-USD
Pierwsza sesja tygodnia to święto w USA i Wielkiej Brytanii, co w takich sytuacjach zwykle rzutuje na niską aktywność i zmienność eurodolara. Klasa polityczna w USA dogadała się w spawie limitu zadłużenia, co zdejmuje z rynku tą niepewność. Jutro jedyną ciekawą informacją będzie publikacja w USA majowego odczytu indeksu zaufania konsumentów Conference Board, który wg konsensusu ma spaść z 101,3 do 99,1. W środę w Niemczech podana zostanie wstępna inflacja CPI w maju, która ma wyraźnie spowolnić do 6,5% r/r (a HICP spaść do 6,8% r/r). Sesja czwartkowa przyniesie serię publikacji, do których przede wszystkim należeć będą finalne odczyty wskaźników PMI (i ISW w USA) w przemyśle w maju w głównych gospodarkach; w strefie euro podana zostanie wstępna inflacja konsumencka w maju (konsensus to spadek do 6,3% z 7% r/r). Ponadto w czwartek wypowie się również szefowa EBC (C. Lagarde). Na zakończenie tygodnia w USA opublikowane zostaną dane z rynku pracy za maj (stopa bezrobocia ma wzrosnąć z 3,4 do 3,5%, a zmiana zatrudnienia ma wynieść +195 tys.). Kilka ważnych publikacji kumuluje się w tym tygodniu, istotnych także z punktu widzenia działań banków centralnych w USA i strefie euro, co powinno wpływać na sentyment na eurodolarze.
EUR-PLN oraz USD-PLN
Dla złotego, poza wydarzeniami kształtującymi eurodolara, ważne w tym tygodniu będą również krajowe publikacje: jutro podany zostanie wstępny odczyt inflacji CPI (oczekiwany spadek do 13,5% r/r) oraz finalny PKB w I kw. (konsensus -0,2% r/r). W czwartek podany zostanie odczyt PMI w przemyśle, który wg konsensusu ma spaść do 45,5.
FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
Początek tygodnia jest pusty w istotne publikacje z punku widzenia eurodolara. Ciekawie zrobi się dopiero jutro, gdyż opublikowane zostaną wstępne majowe wskaźniki PMI w przemyśle i usługach w głównych gospodarkach. Ponadto w USA podane zostaną kwietniowe dane o sprzedaży nowych domów (konsensus to spadek do 665 tys.). W środę wieczorem Fed opublikuje protokół z posiedzenia FOMC, który powinien zainteresować inwestorów. Z kolei w czwartek w Niemczech opublikowane zostaną finalne dane o PKB w I kw., a w USA zrewidowane dane o PKB w I kw. Jak co tydzień inwestorzy poznają również dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień (oczekiwany wzrost do 250 tys.). Na zakończenie tygodnia w USA podane zostaną informacje o kwietniowych wydatkach i dochodach Amerykanów oraz dane o zamówieniach na dobra. W ciągu tygodnia odbędą się również wystąpienia publiczne przedstawicieli Fed, a w środę również wystąpienie szefowej EBC (C. Lagarde). Łącznie tydzień zapowiada się ciekawie z punktu widzenia informacji rzutujących na eurodolara.
EUR-PLN oraz USD-PLN
Dziś w Polsce podano dane o produkcji przemysłowej w kwietniu, która spadła (-6,4% r/r) mocniej niż oczekiwano. Wynagrodzenie w kwietniu wzrosło o 12,1% r/r (zgodnie z oczekiwaniami), a zatrudnienie – powyżej oczekiwań ze wzrostem o 0,4% r/r. Jutro GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w kwietniu. W kolejnych dniach nie będzie już istotnych publikacji makro, a więc uwaga złotego nakierowana będzie na bodźce płynące z eurodolara.
FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie FOMC, w trakcie którego podniesiono stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami o 25 p.b. do poziomu 5-5,25%. Jednocześnie Fed wysłał nieco mniej zdecydowany przekaz, informując w skrócie o tym, że wysoka inflacja pozostanie dłużej niż oczekiwano, przez co stopy procentowe mogą być dalej podnoszone. Rynek przed posiedzeniem zakładał, że to może być ostatnia podwyżka stóp, a od II połowy roku wyceniał powoli już pierwsze obniżki. Retoryka Fed nie została odebrana w nerwowy sposób, a eurodolar w zasadzie prawie nie zareagował na te bardziej jastrzębie tony. W piątek w USA podano lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy za kwiecień (stopa bezrobocia spadła do 3,4%, a miała wzrosnąć do 3,6%; zmiana zatrudnienia wyniosła 253 tys. a konsensus zakładał jedynie 180 tys.). Te dane dają Fed przestrzeń do jastrzębiego kierowania komunikatami oraz pułapem stóp procentowych.
Dziś kalendarium publikacji jest puste w istotne wydarzenia, jutro z kolei jedynym wydarzeniem będzie wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku, które powinno rzucić więcej światła na kulisy ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC. W środę uwagę rynków przykuwać będą dane o inflacji CPI w USA w kwietniu (konsensus 5% r/r), a w czwartek dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA za poprzedni tydzień (konsensus 245 tys.).
EUR-PLN oraz USD-PLN
Złoty w ostatnim czasie umacnia się względem obu głównych walut i aktualnie ustanawia minima trwających korekt (dla EUR i USD). W tym tygodniu jedynym ważnym wydarzeniem będzie posiedzenie RPP, przy czym rynek nie zakłada zmian w poziomie stóp procentowych: nadal główna stopa NBP ma pozostać na poziomie 6,75%.
FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
Nowy tydzień rozpoczyna się (poza indeksem Ifo w Niemczech w kwietniu) bez istotnych publikacji dla eurodolara. Rynek ten wyczekuje już powoli na przyszłotygodniowe (środa) posiedzenie FOMC, po którym oczekuje się oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 pb. do poziomu 5,00-5,25% (z prawdopodobieństwem 87%). Jednak w tym tygodniu pojawi się kilka ciekawych publikacji m.in. z USA: indeks zaufania konsumentów, który w kwietniu wg konsensusu pozostanie niemal na marcowym poziomie (konsensus 104). W środę podane zostaną marcowe dane o zamówieniach na dobra, a w czwartek opublikowany zostanie PKB wstępny w I kw., który w ujęciu annualizowanym ma spowolnić do 2%. Ponadto w czwartek podane zostaną cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 250 tys.), które budować będą obraz rynku pracy w USA w kwietniu przed posiedzeniem FOMC. Na zakończenie tygodnia w USA podane zostaną informacje o wydatkach i dochodach Amerykanów w marcu. Po stronie europejskiej uwagę przykuwać powinny dane o PKB w I kw. w strefie euro oraz ewentualnie informacje z posiedzenia ministrów finansów strefy euro.
EUR-PLN oraz USD-PLN
Dziś GUS podał informacje o produkcji przemysłowej (odczyt -2,9% r/r), budowlano-montażowej (odczyt -1,5% r/r) oraz sprzedaży detalicznej (odczyt 4,8% r/r) w marcu. Wszystkie te kategorie wypadły poniżej rynkowych konsensusów. W środę podane zostaną dane o stopie bezrobocia w marcu, która ma się zmniejszyć z 5,5% do 5,4%. Na zakończenie tygodnia ciekawą publikacją będzie wstępna inflacja CPI w kwietniu (która ma spowolnić do 15% r/r z 16,1% r/r w marcu). Bieżący tydzień może być wyczekiwaniem na: FOMC, długi weekend majowy na początku przyszłego tygodnia oraz na publikacje wskaźników PMI w przemyśle i usługach za kwiecień, zaplanowane na przyszły tydzień.
FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
Bieżący tydzień rozpoczyna się popołudniowymi wystąpieniami szefów EBC i Bundesbanku. Jutro uwagę inwestorów operujących na eurodolarze mogą przykuwać dane z USA o pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w marcu. Z kolei w środę rynki poznają finalny odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro w marcu (konsensus zakłada spadek z 8,5 do 6,9% r/r). W czwartek odbędzie się wystąpienie szefa Fed z Nowego Jorku, który prawdopodobnie odniesie się do inflacji CPI w marcu spadającej szybciej niż oczekiwania. Poza tym wystąpieniem odbędą się jeszcze wystąpienia innych przedstawicieli Fed, które łącznie powinny przykuwać uwagę rynku. Z danych marko – w czwartek opublikowane zostaną cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 240 tys.) oraz dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w marcu. Po stronie europejskiej inwestorzy poznają protokół z marcowego posiedzenia EBC. Na zakończenie tygodnia uwagę rynków powinny zwrócić wstępne kwietniowe odczyty wskaźników PMI w przemyśle i usługach w największych gospodarkach strefy euro oraz USA. Na początku maja odbędzie się posiedzenie FOMC, po którym rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych o 25 pb. do poziomu 5,00-5,25% (z prawdopodobieństwem 83%).
EUR-PLN oraz USD-PLN
Dziś GUS podał informacje o inflacji bazowej w marcu, która (bez cen żywności i energii) wyniosła 12,3% r/r (wobec konsensusu 12,2% i poprzedniego odczytu 12%). W piątek podane zostaną jeszcze marcowe dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu (rynek oczekuje wzrostu wynagrodzenia o 12,5% oraz wzrostu zatrudnienia o 0,6% r/r). Poza tymi publikacjami nie będzie innych istotnych z Polski, co może oznaczać, że złoty będzie pod silniejszym wpływem informacji kształtujących sentyment na eurodolarze.
FX tygodniowy
Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
Opublikowane dziś finalne wskaźniki przemysłowe PMI w Niemczech i strefie euro w marcu okazały się minimalnie lepsze od oczekiwań, choć nadal recesyjne. Jutro uwagę inwestorów operujących na eurodolarze przykuwać mogą lutowe dane o zamówieniach w przemyśle oraz zamówieniach na dobra w USA. W środę ciekawymi publikacjami powinny być wskaźniki PMI w usługach w marcu oraz raport ADP w USA za marzec sygnalizujący zmianę zatrudnienia. Jednak oficjalne dane rządowe pojawią się dopiero w piątek (stopa bezrobocia, zmiana zatrudnienia i płaca godzinowa). W czwartek w USA podane zostaną dane o liczbie wniosków o zasiłek za poprzedni tydzień, które będą ostatnimi cząstkowymi publikacjami z rynku pracy przed piątkowymi publikacjami. Dla rynków ten tydzień będzie krótszy, gdyż w Wielki Piątek świętują poza Polską - Niemcy i USA, co powinno przekładać się na zmniejszoną aktywność na eurodolarze.
EUR-PLN oraz USD-PLN
Podany dziś PMI w przemyśle (odczyt 48,3) w marcu wypadł symbolicznie powyżej oczekiwań (konsensus 48,2). W środę odbędzie się posiedzenie RPP, po którym rynek nie oczekuje zmian (konsensus to 6,75%). W czwartek odbędzie się wystąpienie szefa NBP (A. Glapiński), co w zasadzie wyczerpuje kalendarium wydarzeń z bieżącego tygodnia.