Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2598.95%
 • mWIG40dvp 16.33%
 • InvestorMS 0.04%
 • mWIG40 0.34%
 • mWIG40TR 0.35%
 • NCIndex 0.84%
 • sWIG80 0.58%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.58%
 • WIG 0.45%
 • WIG20 0.45%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.95%
 • WIG20short -0.45%
 • WIG20TR 0.47%
 • WIG30 0.52%
 • WIG30TR 0.50%
 • WIG-BANKI 0.28%
 • WIG-BUDOW -1.01%
 • WIG-CEE -0.02%
 • WIG-CHEMIA -2.04%
 • WIGdiv 0.17%
 • WIG-ENERG -0.24%
 • WIG-ESG 0.47%
 • WIG.GAMES 1.84%
 • WIG-GORNIC 1.80%
 • WIG-INFO 1.55%
 • WIG-LEKI 3.44%
 • WIG-MEDIA 1.99%
 • WIG-MOTO -0.01%
 • WIG.MS-BAS 0.94%
 • WIG.MS-FIN 0.13%
 • WIG.MS-PET 0.75%
 • WIG-ODZIEZ -0.49%
 • WIG-PALIWA 0.83%
 • WIG-Poland 0.47%
 • WIG-SPOZYW -1.17%
 • WIGtech 1.07%
 • WIG-TELKOM 0.35%
 • WIG-Ukrain -0.39%
Wyświetl
...
...
2020-02-10 13:35:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
 
EUR-USD
Piątkowe dane z rynku pracy z USA za styczeń pozytywnie zaskoczyły nowymi miejscami pracy, o czym sygnalizował wcześniejszy raport ADP. W efekcie w styczniu w USA utworzono 225 tys. etatów (konsensus 160 tys.), płaca godzinowa wzrosła mocniej niż oczekiwano o 3,1% r/r a stopa bezrobocia wzrosła do 3,6% (oczekiwano 3,5%). W tym tygodniu uwagę inwestorów może przykuwać wystąpienie szefa Fed w Kongresie USA, prezentujące raport na temat polityki monetarnej. W dalszej części tygodnia ważna będzie publikacja inflacji CPI w USA za styczeń (konsensus 2,5% r/r). Na zakończenie tygodnia rynki otrzymają sporo ważnych publikacji: produkcja przemysłowa i sprzedaż detaliczna w USA w styczniu oraz PKB w Niemczech i strefie euro w IV kw.
EUR-PLN oraz USD-PLN
Dla złotego ważne będą publikacje z USA i strefy euro. Dodatkowo w Polsce opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w styczniu, która w finalnym odczycie ma wynieść 4,2% r/r. Ponadto GUS opublikuje wstępny odczyt PKB w IV kw., który ma spowolnić z 3,9% do 3% r/r.
 
S&P500
Dla nastrojów na S&P500 w tym tygodniu ważne będą informacje prezentowane przez szefa Fed oraz tezy, jakie przy podane zostaną przy okazji półrocznego raportu Fed. Ponadto uwaga inwestorów nakierowana będzie na inflację w styczniu w USA, która ma przyspieszyć do 2,5% r/r (z 2,3%). Na zakończenie tygodnia w USA opublikowane zostaną styczniowe dane o sprzedaży detalicznej (konsensus 0,3% m/m) oraz produkcji przemysłowej (konsensus -0,2% m/m).
 
DAX
Dla DAXa ważne będą w tym tygodniu dane o niemieckiej inflacji konsumenckiej za styczeń, która w ujęciu HICP ma przyspieszyć do 1,6% r/r. Ponadto uwaga rynków nakierowana będzie na wstępny odczyt PKB w IV kw., który ma spowolnić do 0,2% r/r oraz na PKB strefy euro (konsensus 1% r/r).
 
Czynnikiem niepewności dla rynków jest dalszy rozwój epidemii koronawirusa, której dotychczasowa dynamika w Chinach przyjmuje postać funkcji kwadratowej z dopasowaniem do liczby zachorowań i zgonów przekraczającym 99,8%.
 
2020-02-03 13:40:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

Opublikowane dziś wskaźniki PMI dla przemysłu w styczniu w Niemczech i strefie euro okazały się być lepsze od oczekiwań (odczyty odpowiednio 45,3 oraz 47,9). W popołudniowej części sesji w USA podany zostanie ISM dla przemysłu w styczniu, który według oczekiwań ma wzrosnąć do 48,5. Z kolei wieczorem o 19:15 rozpocznie się wystąpienie szefa Bundesbanku (J. Weidmann), na które rynki mogą także zwrócić uwagę. Z kolei w czwartek publicznie wypowie się szefowa EBC (C. Lagarde). Jutro uwaga rynków nakierowana będzie na amerykańskie dane o zamówieniach na dobra oraz zamówieniach w przemyśle w grudniu. W środę podane zostaną finalne odczyty wskaźników PMI dla usług w styczniu, a w USA analogiczny odczyt ISM. Ponadto w środę opublikowany zostanie raport ADP za styczeń (konsensus 160 tys. nowych miejsc pracy), który będzie wstępem do oficjalnych rządowych danych publikowanych w piątek. Według rynku stopa bezrobocia w styczniu ma pozostać na niezmienionym poziomie 3,5%, a płaca godzinowa ma wzrosnąć o 3% r/r.

EUR-PLN oraz USD-PLN
W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie RPP dotyczące stóp procentowych. Rynek nie zakłada zmian w polityce monetarnej (główna stopa ma pozostać na poziomie 1,5%). Ciekawe mogą być jednak wnioski po posiedzeniu dotyczące postrzegania inflacji przez RPP. Grudniowy odczyt CPI zaskoczył rynki przyspieszeniem do 3,4% r/r.
 
S&P500
Nastroje na indeksie w ostatnich dniach wyraźnie są korekcyjne, czemu sprzyja także strach i niepewność inwestorów globalnych o skalę, zasięg i skutki epidemii koronawirusa.
W tym tygodniu dla nastrojów rynkowych ważne będą: odczyty wskaźników ISM w styczniu oraz dane z rynku pracy za styczeń.
 
DAX
Poza dzisiejszymi odczytami PMI, dla nastrojów na indeksie ważne będą jeszcze środowe wskaźniki usługowe oraz czwartkowe dane o zamówieniach w przemyśle za grudzień. Ponadto sentyment globalny również powinien oddziaływać, w szczególności dotyczący skali rozprzestrzeniania się wirusa i jego implikacji ekonomicznych.
 
2020-01-27 13:20:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Opublikowane w piątek wstępne wskaźniki PMI dla przemysły okazały się być lepsze od oczekiwań w Niemczech, strefie euro. Z kolei usługowy PMI w Niemczech pobił konsensus, a ten dla strefy euro wypadł poniżej. W USA przemysł wypadł słabiej niż oczekiwano, a usługi lepiej. Finalne odczyty rynki poznają dopiero 3 lutego. W tym tygodniu najważniejsze dla eurodolara będzie środowe posiedzenie Fed, który według oczekiwań rynkowych ma pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie 1,50-1,75%. W ostatnim czasie spadło nieco prawdopodobieństwo tego scenariusza z okoli 0,95 do 0,87. Z kolei w czwartek w USA podany zostanie wstępny odczyt PKB w 4 kwartale, który ma wynieść 2,1%. Jutro istotna będzie publikacja indeksu zaufania konsumentów w USA, który w styczniu ma wzrosnąć do 128. W piątek w strefie euro podany zostanie wstępny odczyt PKB w IV kw., który ma spowolnić do 1,1% r/r.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dla złotego tydzień będzie ważny przez pryzmat wydarzeń kształtujących eurodolara. W środę opublikowany zostanie szacunkowy odczyt PKB w 2019 r., który według oczekiwań ma wynieść 4,2% r/r. Podana dziś stopa bezrobocia za grudzień wyniosła 5,2%, wobec 5,1% w listopadzie, co jest typowym zjawiskiem na rynku pracy w końcówkach lat.


S&P500
Dla nastrojów na S&P500 najważniejsze będą informacje płynące z posiedzenia FOMC, a także dane o PKB. Indeks wydaje się znajdować w nieco nerwowym miejscu (także za sprawą nastrojów globalnych), a zatem ewentualne negatywne zaskoczenia ze strony PKB czy informacji z FOMC, mogą potęgować nerwowość.
 

DAX

Opublikowany dziś indeks Ifo w styczniu rozczarował swoim odczytem. Poziom indeksu miał rosnąć do 97, a spadł do 95,9. W czwartek podana zostanie wstępna inflacja konsumencka CPI oraz HICP za styczeń, która w obu przypadkach ma wzrosnąć z 1,5% do 1,7% r/r.
 

2020-01-20 13:25:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
 
EUR-USD
Dzisiejsza sesja dla eurodolara nie powinna mieć istotnego znaczenia ze względu na świętu w USA (Dzień M.L. Kinga). To co może znaczenie, to czwartkowe posiedzenie EBC, przy czym rynek nie zakłada zmian w polityce monetarnej, a także wielkości QE. Ciekawe mogą być informacje płynące z konferencji prasowej po posiedzeniu. Na zakończenie tygodnia inwestorzy poznają wstępne wskaźniki PMI dla przemysłu w głównych gospodarkach (w tym Niemcy, strefa euro i USA), co w przypadku istotnych zaskoczeń mogłoby przerodzić się na mocniejsze ruchy kursu.
EUR-PLN i USD-PLN
Dla złotego, oprócz wydarzeń ze strefy euro ważne będą także krajowe dane, których w tym tygodniu jest kilka. Jako pierwsze będą jutrzejsze dane o produkcji budowlano-montażowej w grudniu (konsensus 0,6% r/r po listopadowym spadku o 4,7% r/r) oraz dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu za grudzień. W środę rynki poznają dane o grudniowej produkcji przemysłowej, która według konsensusu ma przyspieszyć do 6,1% r/r. Z kolei w czwartek opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w grudniu, która ma przyspieszyć do 7,3% r/r. Miejsc do zaskoczeń jest więc kilka, co powinno cieszyć inwestorów grających na zmienności.
 
S&P500
W bieżącym tygodniu nie będzie praktycznie żadnych istotnych publikacji z USA, które mogłyby kształtować nastroje na indeksie. Wyjątkiem są cotygodniowe odczyty danych o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 215 tys.) oraz piątkowe wstępne odczyty PMI w przemyśle w styczniu.
 
DAX
Także dla DAX nie będzie ważnych publikacji, które miałyby istotną siłę oddziaływania, poza oczywiście piątkowymi wstępnymi odczytami PMI w styczniu w strefie euro oraz Niemczech. Być może jakąś siłę odziaływania będzie miało posiedzenie EBC, ale tylko w przypadku, gdyby na rynek napłynęły jakieś zaskakujące tezy i informacje już po posiedzeniu.
 
2020-01-13 13:25:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz
W tym tygodniu:
EUR-USD
Wydarzenia polityczne ostatnich niespełna 2 tygodni, które spotęgowały a następnie obniżyły napięcia geopolityczne na Bliskim Wschodzie sprzyjały umocnieniu dolara. W tym tygodniu uwaga inwestorów nakierowana będzie na jutrzejszy odczyt inflacji CPI w USA w grudniu, która według konsensusu ma wzrosnąć do 2,3% r/r (inflacja bazowa ma pozostać na poziomie 2,3% r/r). Być może jakimś echem rynkowym odbije się także środowe, wieczorne wystąpienie szefa Bundesbanku (J. Weidmann), które odbędzie się o godz. 19:00 i będzie niejako wprowadzeniem do czwartkowej publikacji inflacji konsumenckiej w Niemczech w grudniu (konsensus 1,5% r/r). Także w czwartek opublikowany zostanie protokół z grudniowego posiedzenia EBC. Na koniec tygodnia inwestorzy poznają odczyt inflacji konsumenckiej w strefie euro w grudniu, która ma wzrosnąć do 1,3% r/r, a bazowa ma pozostać na niezmienionym poziomie 1,3% r/r.
EUR-PLN i USD-PLN
Zaskakujący wzrost inflacji w grudniu do 3,4% r/r (odczyt wstępny) przełożył się na wyprzedaż krajowych obligacji 10-letnich. W tym tygodniu w środę opublikowany zostanie finalny odczyt inflacji za grudzień, a w piątek także inflacji bazowej (oczekiwany wzrost do 3,2% r/r z 2,6% w listopadzie). PLN jest silny względem obu głównych walut, na czym w ostatnim czasie zyskuje krajowy rynek akcji. Jeśli wysoka inflacja będzie utrzymywać się przez dłuższy czas (niż tylko I kw.), to powinna wywierać presję na RPP, która oczekuje podwyższonej inflacji przejściowo na początku roku. Scenariusz utrzymywania się inflacji powyżej celu inflacyjnego (3,5%) wzmacniałby rynkowe oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych i byłby czynnikiem wspierającym złotego.
 
S&P500
S&P500 odnotował nowy historyczny szczyt. W tym tygodniu dla inwestorów ważna będzie inflacja konsumencka w grudniu. Według oczekiwań rynkowych prawdopodobieństwo utrzymania w styczniu stóp procentowych przez Fed na dotychczasowym poziomie utrzymuje się od tygodnia na poziomie około 0,9 (spadek z 1,0 w ciągu miesiąca). W kolejnych dniach ważne będą dane o sprzedaży detalicznej w grudniu (oczekiwany wzrost o 0,3% m/m) oraz dane o produkcji przemysłowej (oczekiwany spadek o 0,1% m/m), a także dane o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w grudniu.
 
DAX
Dla DAXa ważne będą w tym tygodniu dane o PKB w 2019 r. (konsensus 0,6% r/r) oraz dane o inflacji konsumenckiej w grudniu. Na dalszym planie powinna być publikacja protokołu z posiedzenia EBC.
 
Czynnikami niepewności dla rynków pozostaną także kwestie napięć na Bliskim Wschodzie, w tym planowanych nowych sankcji gospodarczych nałożonych przez USA na Iran, które mają zmusić kraj do porzucenia ambicji na zdobycie broni nuklearnej. Zarówno USA jak i Izrael informują, że nie dopuszczą do tego, aby Iran uzyskał broń atomową.
 
2019-12-16 12:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

Opublikowane wstępne wskaźniki PMI w przemyśle w Niemczech i strefie euro w listopadzie rozczarowały swoimi odczytami (spadki odpowiednio do 43,4 oraz 45,9). Usługowy odpowiednik w Niemczech wypadł zgodnie z konsensusem 52, a w strefie euro wypadł lekko powyżej na poziomie 52,4. W popołudniowej części sesji rynki poznają jeszcze oba odczyty z USA. W kolejnych dniach dla eurodolara ważne będą dane o pozwoleniach na budowę domów oraz dane o produkcji przemysłowej w listopadzie. Ważną publikacją będzie środowa inflacja HICP w strefie euro w listopadzie, która ma wynieść 1% r/r (wobec 0,7% w październiku). W czwartek w USA podane zostaną listopadowe dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (konsensus 5,45 mln), a w piątek finalny annualizowany odczyt PKB w III kw. w USA (konsensus 2,1%).

EUR-PLN USD-PLN

To co może szczególnie interesować inwestorów to krajowe dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w listopadzie (konsensusy 4,8% r/r oraz 0% r/r). Na drugim planie znajdą się dane z rynku pracy dotyczące zatrudnienia i wynagrodzenia w listopadzie w sektorze przedsiębiorstw. Dziś o 14: opublikowane zostaną także dane o inflacji bazowej w listopadzie.

S&P500
Na S&P500 utrzymują się bardzo dobre nastroje i nowe historyczne maksima. W tym tygodniu inwestorzy powinni zwrócić uwagę na finalny odczyt PKB w USA w III kw. oraz na wstępne odczyty PMI w przemyśle i usługach w USA.

 

DAX

Niemiecki PMI dla przemysłu w listopadzie negatywnie zaskoczył spadkiem do 43,2, podobnie jak ten dla całej strefy euro. Dla nastrojów na DAX ważne w tym tygodniu będą jeszcze odczyty Ifo za grudzień (95,5) oraz prawdopodobnie dane o inflacji w strefie euro. Poza tymi wydarzeniami nie będzie już innych istotnych publikacji.