Oferta publiczna akcji PCF Group S.A Sprawdź szczegóły oferty + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.32%
 • mWIG40 0.35%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.35%
 • NCIndex 1.99%
 • sWIG80 0.36%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.36%
 • WIG 0.22%
 • WIG20 0.17%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 0.34%
 • WIG20short -0.16%
 • WIG20TR 0.17%
 • WIG30 0.12%
 • WIG30TR 0.12%
 • WIG-BANKI -0.51%
 • WIG-BUDOW 1.98%
 • WIG-CEE 0.49%
 • WIG-CHEMIA -1.08%
 • WIGdiv 0.85%
 • WIG-ENERG -0.29%
 • WIG-ESG 0.16%
 • WIG.GAMES -1.41%
 • WIG-GORNIC -0.46%
 • WIG-INFO 1.34%
 • WIG-LEKI 1.21%
 • WIG-MEDIA 0.65%
 • WIG-MOTO -0.53%
 • WIG.MS-BAS -0.70%
 • WIG.MS-FIN -0.24%
 • WIG.MS-PET -1.13%
 • WIG-NRCHOM 0.83%
 • WIG-ODZIEZ 2.60%
 • WIG-PALIWA -1.02%
 • WIG-Poland 0.21%
 • WIG-SPOZYW 0.61%
 • WIGtech 0.20%
 • WIG-TELKOM 0.36%
 • WIG-Ukrain 0.78%
Wyświetl
...
...
2020-11-23 14:15:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek tygodnia wiąże się z publikacjami wstępnych listopadowych wskaźników PMI w strefie euro, Niemczech oraz USA. O ile przemysłowe odczyty spadły mniej niż oczekiwano, tak usługowe wyhamowały znacznie mocniej niż przewidywano i tym samym pomiędzy nastrojami w przemyśle i usługach powiększyła się przepaść: silny przemysł i recesyjne usługi. O 15:45 w USA podane zostaną te same wskaźniki, przy czym tam PMI znaczą mniej, niż odczyty analogicznych ISM. W kolejnych dniach uwagę eurodolara przykuwać mogą wystąpienia bankierów centralnych z Fed oraz szefowej EBC (C. Lagarde). Jutro w USA podany zostanie również indeks zaufania konsumentów w listopadzie, który według oczekiwań ma zmniejszyć się z poziomu 100,9 do 98. W środę uwaga inwestorów nakierowana powinna być na zrewidowany odczyt PKB w USA w III kw. oraz na październikowe dane o zamówieniach na dobra. Ponadto w środę opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia FOMC, który uzupełni obraz spotkania, prezentowany w dotychczasowych wystąpieniach publicznych członków Fed. W czwartek USA świętują Dzień Dziękczynienia, co powinno zmniejszyć zainteresowanie rynków handlem w końcówce tygodnia. Również w czwartek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia EBC i to w zasadzie wyczerpuje zmienne wpływające w tym tygodniu na nastroje na eurodolarze.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dziś podano dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej w październiku. Produkcja spadła wolniej niż oczekiwano, bo o 5,9% r/r, natomiast sprzedaż zmniejszyła się o 2,1% r/r, a oczekiwano spadku o jedynie 0,3% r/r. W kolejnych dniach nie będzie zbyt ważnych publikacji dla złotego, ale pojawią się dane o październikowej stopie bezrobocia, która ma pozostać na niezmienionym poziomie 6,1%.
   
S&P500 oraz DAX
Dla nastrojów na S&P500 ważne w tym tygodniu będą publikacje PKB w III kw., indeks zaufania konsumentów Conference Board w listopadzie, dane o zamówieniach na dobra w październiku oraz minutki z Fed. Końcówka tygodnia upłynie pod znakiem świętowania a następnie skróconej sesji, co powinno zmniejszać aktywność rynków, nie tylko w USA. Z kolei dla DAX nie będzie publikacji z Niemiec, a zatem inwestorzy powinni skupić się na minutkach z Fed oraz EBC.
 

2020-11-16 11:10:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W tym tygodniu uwagę eurodolara mogą przykuwać liczne wystąpienia przedstawicieli Fed oraz EBC (w tym kilka wystąpień szefowej EBC C. Lagarde). Ponadto jutro opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej w USA w październiku (sprzedaż bez samochodów ma wzrosnąć o 0,6% m/m, po wzroście o 1,5% we wrześniu). Środa będzie ciekawa przez pryzmat publikacji danych o inflacji konsumenckiej HICP w strefie euro, która ma utrzymać się na niezmienionym poziomie -0,3% r/r. Z kolei w USA podane zostaną dane o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w październiku, które w obu kategoriach mają się poprawić.  Z kolei w czwartek w USA podane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w październiku, które mają spaść z 6,54 do 6,45 mln. Ponadto w czwartek inwestorzy poznają również cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA, które mają wzrosnąć z 709 do 725 tys.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dziś o 14:00 w Polsce opublikowane zostaną wskaźniki inflacji bazowej w październiku, z kolei z czwartek rynki poznają dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w minionym miesiącu (wynagrodzenie ma wzrosnąć o 4,6% r/r, a zatrudnienie ma spaść o 1,1% r/r). Na zakończenie tygodnia uwagę złotego powinny przykuwać dane o produkcji przemysłowej w październiku, która ma spowolnić z 5,9% r/r do 0,5% r/r.
   
S&P500 oraz DAX
Indeks S&P500 utrzymuje się tuż przy historycznym maksimum, a twardych danych ekonomicznych w tym tygodniu będzie niewiele, co oznacza, że być może wystąpienia członków  Fed będą miały wyraźniejszy wpływ na nastroje inwestorów. Dla DAX publikacji będzie równie mało, a zatem inwestorzy powinni spoglądać na nastroje globalne, wypowiedzi członków EBC oraz dane o inflacji HICP dla strefy euro. 

2020-11-09 13:10:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

Według mediów amerykańskich J. Biden zdobył wystarczającą liczbę 270 głosów elektorskich i prawdopodobnie zostanie kolejnym prezydentem USA. Dla eurodolara ostatni tydzień oznaczał wyraźne umocnienie i powrót powyżej poziomu 1,1851. W ubiegły piątek w USA podano październikowe dane z rynku pracy: stopa bezrobocia zaskoczyła spadkiem do 6,9% z 7,9% przy konsensusie 7,6%. Lepsze okazały się również dane o liczbie nowych miejsc pracy (638 tys. wobec konsensusu 600 tys.), ponadto zrewidowano w górę wrześniowy odczyt do 672 tys. W tym tygodniu uwagę rynków skupić mogą liczne wystąpienia członków Fed, które powinny rzucić nieco więcej światła na kulisy ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC. Ponadto w środę odbędzie się wystąpienie publiczne szefowej EBC (C. Lagarde). W czwartek uwaga eurodolara nakierowana będzie na październikowe dane o inflacji CPI w USA oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które powoli będą budować obraz rynku pracy w listopadzie. Na zakończenie tygodnia dla eurodolara pojawi się ważna publikacja odnośnie zrewidowanego odczytu PKB w III kw., który według oczekiwań ma spaść o 4,3% r/r.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Złoty pozostanie pod wpływem wydarzeń kształtujących eurodolara, ponadto w kraju opublikowany zostanie wstępny odczyt PKB w III kw. oraz wstępna inflacja CPI (konsensus 3% r/r) w czwartek.
   
S&P500 oraz DAX
Dla nastrojów na indeksach ważne będą w tym tygodniu doniesienia o postępach prac przy szczepionkach. Dziś uwagę inwestorów rozgrzał Pfizer, który podał, że ich szczepionka chroni w 90% przed infekcjami koronawirusem, na co DAX oraz kontrakty na S&P500 zareagowały silnym wzrostem.
 

2020-11-02 14:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W drugiej połowie ubiegłego tygodnia opublikowane zostały wstępne odczyty PKB w III kw. w Niemczech, strefie euro oraz USA, które we wszystkich przypadkach wypadły lepiej niż konsensus rynkowy. Bieżący tydzień rozpoczyna się od publikacji finalnych publikacji wskaźników PMI w przemyśle w październiku. Raporty z Francji, Niemiec oraz strefy euro wzrosły powyżej oczekiwań (a niemiecki aż do 58,2). Po południu w USA również opublikowany zostanie PMI w przemyśle oraz ważniejszy ISM – ten ostatni ma wzrosnąć do 55,8. Jutro w USA odbędą się wybory prezydenckie (przy czym trwa wcześniejsze głosowanie, w którym udział wzięła już rekordowa liczba Amerykanów). Także jutro opublikowane zostaną w USA wrześniowe dane o zamówieniach na dobra oraz zamówieniach w przemyśle, na co rynki powinny zwracać uwagę w kontekście dwóch budowania oczekiwań pod dwa kolejne odczyty PKB w III kw. (zrewidowany oraz finalny). W środę uwaga rynków nakierowana powinna być na usługowe odczyty indeksów PMI w październiku w Europie, które prawdopodobnie wypadną słabo, ze względu na dynamiczny rozwój wydarzeń epidemicznych oraz mocniejszego oddziaływania na sektor usługowy. W USA podany zostanie również ISM w usługach za ubiegły miesiąc. Na czwartek zaplanowane zostało posiedzenie FOMC w kwestii stóp procentowych – rynek nie oczekuje zmian polityki monetarnej, ale ciekawa powinna być konferencja prasowa, na której podane zostaną niektóre kulisty posiedzenia (reszta w minutkach Fed oraz wystąpieniach publicznych członków). Końcówka tygodnia będzie dostarczać inwestorom informacji mocnego kalibru także ze względu na dane z rynku pracy w USA w październiku (rynek oczekuje dalszego spadku bezrobocia do 7,6%, przy wzroście zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 600 tys.). W przypadku tych danych pewne „przecieki” o liczbie nowych miejsc pracy pojawią się już w środę w raporcie ADP, dla którego konsensu rynkowy zakłada utworzenie 650 tys. etatów (wobec 749 tys. przed miesiącem).

EUR-PLN oraz USD-PLN

Opublikowany dziś krajowy PMI w przemyśle w październiku pozostał na niezmienionym poziomie 50,8, a konsensus zakładał lekki wzrost do 51,1. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, przy czym rynek nie zakłada zmian w stopach procentowych, ciekawy może być późniejszy komunikat po posiedzeniu Rady. Innych publikacji nie będzie, a zatem PLN powinien być pod silnym wpływem czynników kształtujących eurodolara.
   
S&P500 oraz DAX

Bieżący tydzień obfituje w ważne publikacje dla eurodolara, które w prostej linii będą oddziaływać na nastroje inwestorów operujących na S&P500 oraz DAX. Więcej ciekawych wydarzeń dotyczyć będzie runku USA, a zatem dla indeksu S&P500 jest więcej miejsca dla zaskoczeń, dużego kalibru.

 

2020-10-26 12:55:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W ubiegły piątek opublikowane zostały wstępne październikowe odczyty wskaźników PMI w przemyśle i usługach. W Niemczech i strefie euro przemysł pozytywnie zaskoczył odczytami, a usługi wypadły poniżej. Z kolei w USA zaskoczenia były odwrotne. W tym tygodniu uwaga inwestorów nakierowana będzie na kilka ciekawych wydarzeń. W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC, przy czym rynki nie oczekują zmiany poziomu stóp procentowych, ale dopuszczają możliwość dalszego luzowania monetarnego. Bliższe informacje pojawią się na późniejszej konferencji prasowej. Poza tym w tym tygodniu opublikowane zostaną wstępne odczyty PKB w III kw. w USA, Niemczech oraz strefie euro. W Niemczech oraz strefie euro opublikowana zostanie także wstępna inflacja HICP w październiku (czwartek i piątek). Na zakończenie tygodnia odbędzie się wystąpienie publiczne szefa Bundesbanku (J. Weidmann), które również może zainteresować inwestorów, szczególnie, że odbędzie się już po publikacjach danych o inflacji.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dla złotego oprócz wydarzeń istotnych dla eurodolara ważny w tym tygodniu będzie odczyt inflacji CPI w październiku, która we wstępnej publikacji ma utrzymać się na wrześniowym poziomie 3,2% r/r.
   
S&P500 oraz DAX
Dla inwestorów operujących na akcjach ciekawe w tym tygodniu będą wstępne odczyty PKB w III kw. w Niemczech, strefie euro oraz USA. W przyszłym tygodniu odbędą się wybory prezydenckie w USA, a ostatnia debata nie wyłoniła zdecydowanego zwycięzcy. W następnym tygodniu inwestorzy poznają również finalne odczyty indeksów PMI (a w USA również ISM) za październik zarówno w usługach jak i przemyśle. Dane te w połączeniu z tego tygodniowymi publikacjami PKB uzupełnią bieżący obraz gospodarczy, co pokaże jak gospodarki startują w jesienną falę covid.
 

2020-10-19 13:40:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Dzisiejsza sesja z punktu widzenia eurodolara jest pusta w publikacje ekonomiczne, ale w popołudniowej jej części odbędzie się kilka wystąpień członków Fed i EBC. Wystąpienia publiczne przedstawicieli Fed odbędą się również w innych dniach, co może mieć wpływ na eurodolara w kontekście jesiennej fali zachorowań. We wtorek inwestorzy powinni zwrócić uwagę na dane z USA za wrzesień z rynku nieruchomości (wydane pozwolenia oraz rozpoczęte budowy domów). W obu kategoriach rynek oczekuje poprawy względem sierpnia. W czwartek uwaga rynków skupiona będzie m.in. na danych o liczbie nowych wniosków dla bezrobotnych w USA w poprzednim tygodniu, które mają wzrosnąć do 950 tys. A na zakończenie tygodnia rynki poznają wstępne odczyty przemysłowych i usługowych wskaźników PMI w październiku, które niejako obejmą już rosnącą falę zachorowań na wirusa. Na początku listopada odbędą się wybory prezydenckie w USA, a w najbliższy piątek odbędzie się kolejna debata kandydatów: D. Trump - J. Biden.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Wrześniowe dane z rynku pracy pokazują spadek zatrudnienia o 1,2% r/r przy jednoczesnym wzroście wynagrodzenia o 5,6% r/r. Jutro uwaga inwestorów nakierowana powinna być na odczyt wrześniowej produkcji przemysłowej, która ma przyspieszyć do 3,8% r/r. Z kolei w środę rynki poznają dane o produkcji budowlano-montażowej w ubiegłym miesiącu  oraz dane o sprzedaży detalicznej (konsensus 2,2% r/r). Na zakończenie tygodnia opublikowana zostanie stopa bezrobocia za wrzesień, która ma utrzymać poziom 6,1%.
   
S&P500 oraz DAX
Oba indeksy znajdują się technicznie w niejednoznacznym miejscu, a zatem wydaje się, że niewiele trzeba aby nastroje uległy istotnej zmianie. W tym tygodniu waga inwestorów operujących na S&P500 skupiona powinna być na licznych wystąpieniach szefów Fed oraz piątkowych wstępnych danych o PMI w październiku w usługach i przemyśle. Z kolei dla DAX ważniejsze będą informacje z EBC oraz PMI w Niemczech i strefie euro w październiku w usługach i przemyśle.