Ogólnopolskie Badanie Inwestorów Wypełnij ankietę Sprawdź!
Inwestycje dopasowane do oczekiwań Poznaj nowe funkcjonalności w bankowości internetowej + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS 0.47%
 • mWIG40 0.09%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR 0.07%
 • NCIndex -1.62%
 • sWIG80 -0.97%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR -0.97%
 • WIG 0.39%
 • WIG20 0.51%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev 1.35%
 • WIG20short -0.67%
 • WIG20TR 0.69%
 • WIG30 0.32%
 • WIG30TR 0.91%
 • WIG-BANKI 0.08%
 • WIG-BUDOW -1.34%
 • WIG-CEE 0.82%
 • WIG-CHEMIA -0.37%
 • WIGdiv 0.30%
 • WIG-ENERG -0.36%
 • WIG-ESG 0.62%
 • WIG.GAMES -0.53%
 • WIG-GORNIC -1.81%
 • WIG-INFO -0.50%
 • WIG-LEKI 10.14%
 • WIG-MEDIA 1.64%
 • WIG-MOTO -0.47%
 • WIG.MS-BAS -1.28%
 • WIG.MS-FIN -0.20%
 • WIG.MS-PET 3.08%
 • WIG-NRCHOM 0.59%
 • WIG-ODZIEZ 2.06%
 • WIG-PALIWA 2.88%
 • WIG-Poland 0.74%
 • WIG-SPOZYW 0.84%
 • WIGtech -0.29%
 • WIG-TELKOM 0.37%
 • WIG-Ukrain 0.97%
Wyświetl
...
...
2020-09-21 13:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W rozpoczynającym się tygodniu uwaga inwestorów operujących na eurodolarze skupiona będzie na kilku elementach. Pierwszym z nich będzie dzisiejsze (godz. 16:00) wystąpienie szefa Fed (J. Powell), który być może przybliży więcej informacji z ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC (kolejne wystąpienie odbędzie się w środę i czwartek). Ponadto przez cały tydzień odbywać się będą wystąpienia innych członków Fed, na które inwestorzy powinni zwrócić uwagę, gdyż protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC opublikowany zostanie dopiero 7 października. Środa dla eurodolara ważna będzie ze względu na publikację wstępnych wrześniowych odczytów PMI w przemyśle i usługach w głównych gospodarkach. Z kole w czwartek i piątek inwestorzy poznają dane z rynku nieruchomości oraz dane o zamówieniach na dobra w USA w sierpniu.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Opublikowane dziś w kraju sierpniowe dane o produkcji budowlano-montażowej oraz sprzedaży detalicznej okazały się poniżej oczekiwań rynkowych. W środę inwestorzy poznają jeszcze dane o bezrobociu w sierpniu, które ma pozostać na niezmienionym poziomie 6,1%. Dodatkowymi czynnikami wpływającymi na nastroje na złotym będą bodźce ważne dla eurodolara, w tym odczyty PMI i informacje od członków Fed.
    
S&P500 oraz DAX
Dla indeksu DAX oraz S&P500 interesujące powinny być nastroje w usługach i przemyśle we wrześniu, podane we wstępnych odczytach PMI. Ponadto bez wątpienia (w kontekście pogorszenia sentymentu na rynkach) inwestorzy operujący na akcjach będą z uwagą obserwować wypowiedzi członków Fed. Po stronie niemieckiej ważny będzie jeszcze odczyt indeksu instytutu Ifo we wrześniu, który ma wzrosnąć do 93,8. Z kolei dla S&P500 interesujące będą odczyty tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień, które mają kontynuować spadek do 845 tys.

2020-09-14 13:45:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Bieżący tydzień będzie dla eurodolara ważny ze względu na środowe posiedzenie FOMC, połączone z publikacją najnowszych projekcji ekonomicznych (m.in. inflacji, wzrostu gospodarczego, spodziewanego poziomu stóp procentowych). Rynki nei oczekują zmian w poziomie stóp procentowych, które wynoszą 0-0,25%. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa, w trakcie której inwestorzy otrzymają garść najnowszych informacji o możliwych scenariuszach gospodarczych, a także aktualnego postrzegania przez Fed wpływu wirusa na gospodarkę. We wtorek w USA podane zostaną dane o produkcji przemysłowej w sierpniu, która według oczekiwań ma spowolnić do 0,8% m/m. Z kolei w czwartek w USA podane zostanę sierpniowe dane z rynku nieruchomości (rozpoczęte budowy oraz wydane pozwolenia). Ponadto w czwartek opublikowane będą cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, które powoli będą budować obraz rynku pracy we wrześniu. W strefie euro istotna powinna być czwartkowa publikacja inflacji HICP, która ma zmniejszyć się z 0,4 do -0,2% r/r (poziom deflacyjny).

EUR-PLN oraz USD-PLN

Złoty powinien pozostać pod wyraźnym wpływem środowych informacji z Fed. W Polsce jutro RPP ogłosi decyzję odnośnie stóp procentowych, które mają pozostać na niezmienionym poziomie 0,1%. Także jutro rynki poznają finalny odczyt inflacji CPI w sierpniu, która ma wynieść 2,9% r/r. Z kolei w środę opublikowana zostanie inflacja bazowa, która w sierpniu ma spowolnić z 4,3 do 4,1% r/r. W drugiej połowie tygodnia podane zostaną sierpniowe dane z rynku pracy (wynagrodzenie i zatrudnienie), a w piątek opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej za sierpień, która ma przyspieszyć do 2,8% r/r.
    
S&P500 oraz DAX
Dla indeksu S&P500 ważne w tym tygodniu powinny być dane o produkcji przemysłowej w sierpniu oraz przede wszystkim informacje z posiedzenia Fed. W dalszej kolejności będą czwartkowe cotygodniowe initial claims (konsensus 800 tys.) i dane z rynku nieruchomości. Z kolei dla DAX ważne mogą być dane o inflacji HICP w strefie euro, ponadto podobnie jak w przypadku S&P500 uwaga inwestorów nakierowana będzie na informacje z Fed.

2020-09-07 13:20:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W ubiegły piątek podano w USA dane z rynku pracy w sierpniu, które pokazały dalszy spadek stopy bezrobocia do 8,4%. Zmiana zatrudnienia +1,371 mln etatów, a oczekiwano 1,4 mln. Płaca godzinowa zwiększyła się o 4,7% r/r wobec konsensusu 4,5%. Dziś w USA obchodzone jest święto pracy, co dla globalnych rynków zwykle oznacza sesję na przeczekanie. W kolejnych dniach dla kursu ważne będą dane ze strefy euro (we worek finalny PKB w II kw. i konsensus -15% r/r, a czwartek posiedzenie EBC oraz późniejsza konferencja prasowa po posiedzeniu oraz dodatkowe wieczorne wystąpienie publiczne szefowej EBC C. Lagarde). Z kolei w USA istotne będą piątkowe dane o inflacji CPI w sierpniu (konsensus 1,20% r/r), a także cotygodniowe czwartkowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, budujące powoli obraz rynku pracy we wrześniu.

EUR-PLN oraz USD-PLN

W tym tygodniu w Polsce nie będzie istotnych wydarzeń i publikacji ekonomicznych, a zatem złoty pozostanie pod wpływem nastrojów kształtujących eurodolara.
    
S&P500 oraz DAX
Dla indeksu S&P500 ważne w tym tygodniu powinny być dane o inflacji CPI oraz dane czwartkowe initial claims. Poza tym tydzień jest pusty w ważne publikacje, a dziś ze względu na Święto Pracy, rynki w USA są zamknięte. Dziś w Niemczech podano lipcowe dane o produkcji przemysłowej, która spadła o 9,9% r/r. W piątek w Niemczech podane zostaną finalne dane o sierpniowej inflacji konsumenckiej (konsensus to -0,1- 0% r/r). Podobnie jak dla eurodolara, dla indeksu DAX ważne będzie czwartkowe posiedzenie EBC oraz informacje z niego płynące.

2020-08-31 15:30:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:


EUR-USD

Dzisiejsza sesja jest pusta w interesujące publikacje, ale kolejne dni powinny być emocjonujące. Jutro opublikowane zostaną finalne odczyty sierpniowych wskaźników PMI w przemyśle w głównych gospodarkach (także w Polsce), a w czwartek odczyty wskaźników usługowych. W USA podane zostaną także analogiczne odczyty wskaźników ISM. W środę opublikowane zostaną dane o zamówieniach w USA w lipcu oraz raport ADP za sierpień będący wstępem do oficjalnych piątkowych danych z rynku pracy w USA. W strefie euro podane zostaną szacunkowe dane o inflacji w sierpniu, a w ciągu tygodnia odbędą się liczne wystąpienia bankierów centralnych Fed oraz EBC. A zatem miejsc do zaskoczeń może być sporo, co również powinno uatrakcyjnić zmienność na eurodolarze.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dziś w Polsce podano finalny odczyt PKB w II kw., który wyniósł zgodnie z oczekiwaniami -7,9% r/r. W kolejnych dniach złoty powinien być pod wpływem wydarzeń kształtujących eurodolara. Ponadto w kraju podana zostanie inflacja CPI w sierpniu, która według oczekiwań ma wynieść 3% r/r. Rynki poznają również odczyt PMI w przemyśle, który ma kontynuować wzrost do 53.
   
S&P500 oraz DAX
Dobre nastroje panują na S&P500, a w tym tygodniu kształtowane będą przede wszystkim przez dane z rynku pracy za sierpień oraz odczyty wskaźników ISM w usługach i przemyśle. W czwartek inwestorzy poznają ostatnie dane z rynku pracy w USA (wnioski o zasiłek za poprzedni tydzień i konsensus: spadek do 980 tys.) ostatnie dane przed piątkowymi miesięcznymi danymi. Dla DAX ważne będą w tym tygodniu odczyty PMI w usługach i przemyśle w strefie euro i Niemczech.
 

2020-08-10 12:35:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W ubiegłą środę opublikowano raport ADP w USA w lipcu, który wskazywał na utworzenie jedynie 167 tys. nowych miejsc pracy. Piątkowe oficjalne dane rządowe wskazały jednak na dużo lepszy odczyt 1,73 mln miejsc pracy. Stopa bezrobocia spadła bardziej niż oczekiwano do 10,2%, a płaca godzinowa wzrosła powyżej oczekiwań o 4,8% r/r. W bieżącym tygodniu dla nastrojów na eurodolarze ważne powinny być środowe dane o inflacji CPI w lipcu w USA, która według oczekiwań ma wzrosnąć do 0,8% r/r. W czwartek inwestorzy poznają cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek w USA (oczekiwany spadek do 1,14 mln), co powoli będzie budować obraz rynku pracy w sierpniu. Z kolei w piątek w USA podane zostaną dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej w lipcu. Z kolei w strefie euro inwestorzy poznają zrewidowany odczyt PKB w II kw., który ma wynieść -15% r/r. W bieżącym tygodniu odbędzie się kilka wystąpień publicznych członków Fed, co być może będzie miało potencjał do kształtowania nastrojów na eurodolarze.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dla złotego ważne dane pojawią się w piątek i będzie to odczyt PKB w II kw., który według oczekiwań ma spaść o 9% r/r. Dodatkowo inwestorzy poznają dane o CPI w lipcu, która ma spowolnić do 3,1% r/r.
    
S&P500 oraz DAX
Dla indeksu S&P500 ważne będą w tygodniu dane o inflacji CPI w lipcu, cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, a także publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej za lipiec. Z kolei dla indeksu DAX interesujące powinny być publikacje dotyczące inflacji konsumenckiej w lipcu (czwartek), a także zrewidowane dane o PKB w strefie euro w II kw. (piątek).

2020-08-03 13:40:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

 

EUR-USD

Pierwsza sesja nowego miesiąca to standardowo publikacje wskaźników PMI w przemyśle (i ISM w USA) za poprzedni miesiąc. W Niemczech oraz strefie euro odczyty wynoszą 51 oraz 51,8, co jest powyżej oczekiwań rynkowych i również wskazuje na ekspansję gospodarczą (pierwsze takie odczyty od wybuchu epidemii w marcu). O godz. 15:45 oraz 16:00 w USA podane zostaną PMI, a następnie ISM, których konsensusy również wskazują na wartości powyżej 51. W kolejnych dniach dla eurodolara ważne powinny być odczyty usługowych PMI (i ISM) w lipcu, cotygodniowe dane z rynku pracy w USA (liczba wniosków o zasiłek) oraz pełne miesięczne dane z rynku pracy (w piątek stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia). W środę rynki poznają jednak raport ADP, który pokaże wstępnie czego można oczekiwać po piątkowych publikacjach. Według konsensusu w lipcu stopa bezrobocia w USA ponownie spadnie do 10,5%, a zmiana zatrudnienia wyniesie +1,6 mln etatów.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Krajowy PMI przemysłowy w lipcu pozytywnie zaskoczył wzrostem z 47,2 do 52,8, pobijając nastroje w Niemczech i strefie euro. W kolejnych dniach nie będzie publikacji z polskiej gospodarki, a zatem złoty powinien być wyczulony na publikacje kształtujące eurodolara.
    
S&P500 oraz DAX
Dla indeksu S&P500 najważniejsze w tym tygodniu będą dane z rynku pracy w USA za lipiec (najpierw w środę odczyt raportu ADP, potem czwartkowe initial claims i w piątek oficjalne rządowe publikacje). Ponadto dziś i w środę podany zostanie ISM w przemyśle i usługach za lipiec. Z kolei dla DAX interesujące powinny być także środowe dane o PMI w usługach w Niemczech i strefie euro w lipcu, a czerwcowe dane z przemysłu (zamówienia oraz produkcja), które opublikowane zostaną w czwartek i piątek.