Nowy Serwis inwestycyjny inwestycje.aliorbank.pl Nowy Serwis inwestycyjny dla Klientów Alior Banku!
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2270.28%
 • WIG20short 84995.89%
 • WIG20lev 11270.84%
 • mWIG40dvp 22524.49%
 • InvestorMS -0.36%
 • mWIG40 -0.07%
 • mWIG40TR -0.07%
 • NCIndex 0.44%
 • RESPECT 0.21%
 • sWIG80 -0.05%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR -0.05%
 • WIG -0.12%
 • WIG20 -0.20%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20TR -0.20%
 • WIG30 -0.16%
 • WIG30TR -0.16%
 • WIG-BANKI -0.68%
 • WIG-BUDOW 0.00%
 • WIG-CEE 1.19%
 • WIG-CHEMIA -0.43%
 • WIGdiv -0.07%
 • WIG-ENERG 0.46%
 • WIG.GAMES 0.77%
 • WIG-GORNIC 0.72%
 • WIG-INFO 0.46%
 • WIG-LEKI 0.13%
 • WIG-MEDIA 0.14%
 • WIG-MOTO -0.29%
 • WIG.MS-BAS 0.69%
 • WIG.MS-FIN -0.46%
 • WIG.MS-PET 0.39%
 • WIG-ODZIEZ 0.34%
 • WIG-PALIWA 0.51%
 • WIG-Poland -0.14%
 • WIG-SPOZYW -0.30%
 • WIGtech -0.18%
 • WIG-TELKOM -2.06%
 • WIG-Ukrain 0.64%
Wyświetl
...
...
2019-08-19 14:05:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

 

EUR-USD

Opublikowane dziś dane o inflacji HICP w lipcu w strefie euro wskazują na szybsze hamowanie niż oczekiwano (inflacja spadła z 1,3% r/r do 1% r/r). Z kolei bazowa obniżyła się zgodnie z oczekiwaniami do 0,9%. Spowalniająca koniunktura w strefie euro, a także inflacja będzie zatem wyzwaniem dla EBC, który przy ujemnych stopach procentowych będzie musiał rozważyć inne bodźce stymulujące. W kolejnych dniach uwaga inwestorów może być nakierowana na informacje płynące z corocznego sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole w USA, co będzie miało miejsce w II połowie tygodnia. Także wtedy rynki poznają protokoły z ostatnich posiedzeń FOMC oraz EBC. W czwartek opublikowane zostaną także wstępne odczyty sierpniowych wskaźników PMI dla usług i przemysłu. Natomiast w piątek odbędzie się wystąpienie publiczne szefa Fed, co zapowiada interesujący tydzień dla eurodolara.


 

EUR-PLN USD-PLN

 

Złoty w tym tygodniu z pewnością pozostanie pod wpływem ważnych wydarzeń sterującymi eurodolarem. W kraju podane zostaną ważne dane o produkcji przemysłowej (i budowlano-montażowej) oraz sprzedaży detalicznej w lipcu. Nieco na drugim planie pozostanie protokół z posiedzenia RPP i dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w lipcu.

 

S&P500
Dla indeksu S&P500 kluczowe wydarzenia tego tygodnia to środowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC oraz piątkowa wypowiedź publiczna szefa Fed. Na kolejnym planie pozostaną wstępne przemysłowe i usługowe publikacje wskaźników PMI w USA w sierpniu (publikacje w czwartek).

 

DAX

Dla nastrojów na DAX ważne powinny być czwartkowe wstępne odczyty indeksów PMI w Niemczech i strefie euro, a także informacje płynące z protokołu z ostatniego posiedzenia EBC. Jutro opublikowane zostaną drugoplanowe dane o inflacji producenckiej, która ma spowolnić do 1,1% r/r. Dla inflacji konsumenckiej dzisiejsza publikacja była zaskoczeniem (spadek mocniejszy niż oczekiwano do 1% r/r w lipcu).

2019-08-12 14:45:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów nakierowana będzie na jutrzejsze dane o CPI w USA, które są ważne ze względu na wrześniowy ruch Fed odnośnie stóp procentowych. Rynek oczekuje obniżki stóp procentowych o 25 pb., natomiast werbalne naciski na Fed ze strony prezydenta D. Trumpa informują o oczekiwaniu prezydenta na szybsze obniżki stóp. Według konsensusu inflacja w USA w lipcu ma przyspieszyć do 1,7% r/r. W środę w strefie euro podany zostanie zrewidowany odczyt PKB w II kw., który ma wynieść 1,1% r/r (w Niemczech PKB ma spaść o 0,3% r/r we wstępnym odczycie). W czwartek rynki poznają cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA oraz dane o lipcowej produkcji przemysłowej (konsensus 0,1% m/m), a także dane o sprzedaży detalicznej za lipiec (konsensus 0,3% m/m). Na zakończenie tygodnia rynki poznają jeszcze dane o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w USA w lipcu, które w obu kategoriach mają wzrosnąć.

EUR-PLN

USD-PLN

Dla kursu złotego w tym tygodniu ważne będą środowe dane: wstępny PKB w II kw. (prognoza 4,5% r/r) oraz finalny odczyt CPI w lipcu (prognoza 2,9% r/r). Poza tym złoty ponownie handlowany będzie w kontekście eurodolara, w tym publikacji z Niemiec i strefy euro.

S&P500
Po ubiegłotygodniowym luźniejszym kalendarium, w tym tygodniu rynek akcji w USA spoglądać powinien na odczyty publikacji. W przypadku słabych odczytów makro powinny zyskiwać obligacje, co z kolei będzie wzmacniać wyraźniejsze oczekiwania rynku na wrześniową obniżkę stóp procentowych. Aktualnie scenariusz luzowania stóp o 25 p.b. ma prawdopodobieństwo 0,84, natomiast 0,16 prawdopodobieństwa przypada na obniżkę o 50 p.b.

 

DAX

Dla nastrojów na DAX ważna będzie przede wszystkim publikacja niemieckiego PKB w II kw. (prognoza dla odczytu wstępnego wskazuje na spadek o 0,3% r/r). Z kolei zrewidowany PKB w strefie euro ma wynieść 1,1% r/r, tyle co we wstępnym odczycie. Również w środę podane zostaną dane o produkcji przemysłowej w strefie euro w czerwcu, która ma spaść o 1,2% m/m). Konsensusy na publikacje z Niemiec są ustawione nisko ze względu na bardzo słaby odczyt PMI przemysłowego w Niemczech podany na początku sierpnia (odczyt to 43,2, najgorszy wśród głównych gospodarek strefy euro). Jeśli zatem publikacje zaskoczą pozytywnie to DAX będzie mieć szansę na obronę istotnego wsparcia na 11 620.

2019-08-05 14:10:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

 

EUR-USD

Bieżący tydzień ma zdecydowanie mniejszy potencjał do zaskoczeń w porównaniu do poprzedniego. Kalendarium wydarzeń i publikacji jest ograniczone. Dziś w USA podany zostanie odczyt indeksu ISM dla usług w lipcu, który wg konsensusu ma wzrosnąć do 55,5. Odczyty analogicznych PMI w Niemczech i strefie euro zniżkowały wobec czerwcowych poziomów odpowiednio do: 54,5 oraz 53,2. Jutro rynki poznają dane o zamówieniach w przemyśle w Niemczech za czerwiec, natomiast w czwartek cotygodniowe dane z USA odnośnie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Innych wydarzeń nie ma, więc uwaga graczy nakierowana będzie na kwestie ceł i umowy handlowej pomiędzy USA i Chinami.

 

EUR-PLN oraz USD-PLN

Dla złotego kalendarium publikacji jest puste, co oznacza, że PLN będzie pod wpływem wyłącznie nastrojów globalnych (w tym zmian odnośnie oczekiwań na kolejne obniżki stóp procentowych w USA).

S&P500
Ze względu na ubogie kalendarium publikacji ekonomicznych w USA, nastroje na indeksie S&P500 kształtowane powinny być sentymentem globalnym (w temacie potencjalnych zwiększonych ceł na towary chińskie), a także kolejnymi publikacjami wyników kwartalnych. Być może w rozgrywany będzie scenariusz, który w kontekście zapowiedzi prezydenta T. Trumpa odnośnie możliwości zwiększenia od 1 września ceł z 10 do 25% na chińskie towary warte 300 mld USD, doprowadzi do wzrostu rynkowych oczekiwań na dalsze obniżki stóp procentowych Fed, większe niż wynikałoby to z informacji po ostatnim posiedzeniu FOMC.

 

DAX

Determinacja popytu na indeksie DAXa będzie weryfikowana na istotnym wsparciu na 11 620. W tym tygodniu czerwcowe dane o zamówieniach w przemyśle i produkcji przemysłowej, które finalnie zweryfikują nastroje prezentowane przez wskaźniki PMI. (W Niemczech PMI dla przemysłu w lipcu opublikowany w ubiegłym tygodniu spadł do poziomu 43,2, najniższego od co najmniej 5 lat i jest jednocześnie najgorszym odczytem z głównych krajów strefy euro).

2019-07-29 13:00:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

 

EUR-USD

Dla eurodolara bieżący tydzień będzie ważny ze względu na kaliber wydarzeń i publikacji jakie się pojawią. Pierwszym i najważniejszym będzie środowe posiedzenie Fed oraz późniejsza konferencja prasowa rzucająca światło na kulisy decyzji banku centralnego. Według rynku Fed obniży stopy procentowe o 25 p.b. do pułapu 2,00-2,25%. Poza informacjami z Fed w strefie euro w środę podany zostanie wstępny odczyt PKB w II kw. który ma wzrosnąć o 1% r/r (dla porównania w piątek w USA podano analogiczny odczyt wynoszący 2,1%). Dodatkowo w strefie euro opublikowana zostanie inflacja konsumencka za lipiec (konsensus 1,1% r/r), natomiast w USA rynki poznają raport ADP za lipiec informujący o zmianie zatrudnienia. Sesja czwartkowa upływać będzie pod znakiem publikacji przemysłowych odczytów PMI (oraz ISM) w USA za lipiec, natomiast w piątek – oprócz danych z rynku pracy w USA za lipiec, opublikowane zostaną także informacje o zamówieniach na dobra oraz bilans handlu zagranicznego w czerwcu w USA. Potencjalnych miejsc do zaskoczeń w bieżącym tygodniu jest kilka, co może przerodzić się na handel wyczekujący na kolejne wydarzenia.
 

EUR-PLN USD-PLN

Złoty będzie pod wpływem ważnych informacji kształtujących nastroje na eurodolarze. Ponadto w kraju podane zostaną wstępne dane o inflacji CPI w lipcu (konsensus 2,6% r/r) oraz indeks PMI dla przemysłu (oczekiwany spadek do 48,2).

S&P500
Dla indeksu najważniejsze w tym tygodniu będzie posiedzenie Fed oraz informacje, jakie popłyną po nim. Jeśli Fed zakomunikuje bardziej gołębią ścieżkę polityki monetarnej, niż oczekuje rynek, to można oczekiwać byczej reakcji na indeksie, który utrzymuje się na historycznych maksimach.

 

DAX

Nastroje na niemieckim DAX kształtowane będą przez czynniki globalne, ale również publikacje z Niemiec: inflacji konsumenckiej w lipcu (konsensus HICP 1,3% r/r) oraz czwartkowa publikacja PMI dla przemysłu za lipiec (konsensus to spadek z 45 do 43,1). Dane te będą uzupełnieniem informacji po ubiegłotygodniowym posiedzeniu EBC, gdzie bank sygnalizował spadek produkcji w strefie euro.

2019-07-22 17:00:00

FX Tygodniowy

Raporty tygodniowe , Zbigniew Obara

EUR-USD

Na parę oddziałują: 1) pozycjonowanie globalnych inwestorów w zakresie głównych rynków akcji (w pierwszej części roku utrzymywała się dodatnia korelacja z indeksami, obecnie zanikająca), 2) oczekiwania pod obniżki stóp procentowych w USA (posiedzenie w następnym tygodniu 31 lipca). W kontekście pkt. 2, obecnemu konsensusowi (obniżka stopy Fed o 25 pb.) mogą co najwyżej zaszkodzić środowe dane o indeksach PMI (za lipiec), aczkolwiek zejście w odczytach poniżej 50 pkt. wydaje się mało prawdopodobne (mogłoby przesunąć konsensus do 50 pb. obniżki), z drugiej zaś gospodarka amerykańska mimo de facto dużej samowystarczalności nie jest odcięta od globalnych trendów, a te jednoznacznie wskazują na spowalnianie gospodarki. Z kolei czwartkowe posiedzenie EBC mogłoby przynieść jakiś przełom w przypadku zapowiedzi nowych niestandardowych narzędzi monetarnych (jak skup akcji), co przy kończącej się kadencji Mario Draghi’ego wydaje się mało prawdopodobne. Komunikat bez względu na decyzję będzie dla euro wspierający (w rytmie „whatever it takes”), natomiast coraz większa cześć obserwatorów jest świadoma ograniczonej amunicji EBC co do możliwości wspierania bieżącej koniunktury - książkowa sytuacja „pułapki płynności” po 7 lat ujemnych stóp, jak również stale piętrzących się wyzwań – pod względem wielkości nominalnej rządowego długu Włochy w ubiegłym tygodniu zostały wyprzedzone przez Francję.

EUR-PLN USD-PLN

 

Wtorek przyniesie najnowsze dane o produkcji budowlano- montażowej w Polsce (zakładany jest dość znaczny spadek dynamiki) i możliwe wypowiedzi niektórych członków RPP o konieczności niepodwyższania, a obniżania stóp procentowych NBP. Problem polega na tym, że jednocześnie jesteśmy w coraz bardziej dojrzałym trendzie wzrostu zarówno konsumenckiej CPI (w czerwcu już lekko powyżej celu NBP), jak i bazowej, a rentowności realne (po uwzględnieniu bieżącej inflacji) są po raz pierwszy w historii „wolnego” rynku w Polsce ujemne na całej krzywej terminowej polskiego długu skarbowego.

 

S&P500

 

Notowania dosyć szybko zeszły poniżej poziomu 3000 tys. pkt. po ustanowieniu nowych historycznych maksimów notowań. Rynek jest w bardzo dojrzałej fazie hossy, choć nadal są argumenty, że w fazie skrajnej euforii. Pod koniec tygodnia rynek pozna dane o PKB za II kw. w USA. Z punktu widzenia potencjalnych ruchów Fed ostatni mechanizm rynkowy był dla wycen akcji dosyć łaskawy: złe dane -> większe szanse na prorynkową obniżkę stóp Fed – wzrosty, dobre dane -> szanse na kontynuacje wysokiego tempa wzrostu zysków amerykańskich spółek. Notabene w dotychczas trwającym sezonie publikacji kontynuowane jest wyhamowanie zagregowanego poziomu EPS dla amerykańskich akcji ogółem (dynamika EPS dla II kw. wynosi obecnie ok. 2%, po ok. 1,5% w kw. I ’19.

 

DAX

 

Ciężko doszukać się pozytywnych impulsów dla głównej giełdy niemieckiej. Przy ubiegłotygodniowych maksimach notowań na giełdach amerykańskich, DAX jest ponad 10% poniżej ubiegłorocznych szczytów, a szereg głównych spółek z indeksu ma duże problemy (Deutsche Bank i BASF ogłaszają redukcje zatrudnienia, branża samochodowa w obliczu przełomu technologicznego i spadku dynamiki rynku, Bayer – problemy sądowe po przejęciu Monsanto). Na dodatek gospodarka niemiecka jest coraz bliżej recesji (PMI sektora przemysłowego tylko lekko odbija po najniższych poziomach od 2012 roku). Nawet czwartkowy odczyt indeksu IFO (gdyby był lepszy od oczekiwań) ciężko, żeby ten trudny obraz rynku zmienił.

2019-07-15 14:55:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

 

EUR-USD

Bieżący tydzień będzie ciekawy dla eurodolara ze względu na publikacje z USA i informacje z Fed. Jutro rynki poznają dane o wynikach sprzedaży detalicznej w czerwcu (sprzedaż bez samochodów ma wzrosnąć o 0,4% m/m) oraz o produkcji przemysłowej, która ma spowolnić wzrost do 0,2% m/m. Także jutro o 19 rozpocznie się wystąpienie publiczne szefa Fed, ciekawe z punktu widzenia lipcowego posiedzenia FOMC oraz oczekiwań rynku odnośnie obniżki stóp procentowych. W ostatnich dniach rynek jest wyraźnie mocniej zaczyna rozgrywać scenariusz obniżki nawet o 50 pb., przy czym bazowym jest obniżka o 25 p.b. (ponad 2/3 prawdopodobieństwa przypada na obniżkę stóp procentowych o 25 p.b., a prawie 1/3 – na obniżkę o 50 p.b.) W środę uwagę rynków przykuwać będzie przede wszystkim inflacja HICP w strefie euro (konsensus na czerwiec to utrzymanie inflacji 1,2% r/r). W USA opublikowane zostaną dane z rynku nieruchomości (pozwolenia i rozpoczęte budowy w czerwcu). W czwartek w USA podane zostaną cotygodniowe publikacje initial claims (poprzedni odczyt to 209 tys.), które będą uzupełniały obraz lipca przed posiedzeniem Fed w dniu 31 lipca. Tydzień jest ciekawy w publikacje i wydarzenia i ma potencjał do zaskoczeń.

 

EUR-PLN i USD-PLN

Dziś GUS podał odczyt inflacji CPI w czerwcu, która wyniosła zgodnie z wstępnym odczytem 2,6% r/r. Jutro opublikowane zostaną wskaźniki inflacji bazowej w czerwcu, natomiast w środę dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w czerwcu. Czwartek i piątek będą stały pod znakiem danych o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu. Ponadto złoty powinien być pod wpływem istotnych wydarzeń na eurodolarze, których w tym tygodniu będzie kilka.

S&P500
Dla indeksu ważne będą odczyty makro oraz wypowiedź szefa Fed, która przybliży rynkom narrację, jaką Fed może przyjąć na lipcowym posiedzeniu. Obniżka stóp procentowych wydaje się być zdyskontowana, o czym świadczą nowe historyczne maksima indeksu.

 

DAX

W Niemczech nie będzie ważnych publikacji oraz wydarzeń, które mogłyby przykuwać uwagę inwestorów, a więc nastroje na DAX mogą być po części kierowane globalnymi nastrojami, w tym tymi na S&P500.