Inwestycje dopasowane do oczekiwań Poznaj nowe funkcjonalności w bankowości internetowej + nota prawna
Biuro Maklerskie Alior Banku na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Rachunek maklerski BM Alior Banku kolejny raz na podium
Porównaj fundusze i wybierz odpowiedni dla siebie Chcesz inwestować samodzielnie? Wyszukaj fundusze dla siebie + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • WIG-NRCHOM 2210.33%
 • mWIG40dvp 3900.00%
 • InvestorMS 0.34%
 • mWIG40 0.41%
 • mWIG40TR 0.42%
 • NCIndex 1.30%
 • sWIG80 0.94%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.94%
 • WIG 0.05%
 • WIG20 -0.16%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev -0.33%
 • WIG20short 0.17%
 • WIG20TR -0.16%
 • WIG30 -0.15%
 • WIG30TR -0.15%
 • WIG-BANKI -0.50%
 • WIG-BUDOW -0.57%
 • WIG-CEE -0.32%
 • WIG-CHEMIA -0.58%
 • WIGdiv 0.27%
 • WIG-ENERG -0.67%
 • WIG-ESG -0.04%
 • WIG.GAMES 1.09%
 • WIG-GORNIC -1.04%
 • WIG-INFO -0.16%
 • WIG-LEKI 0.72%
 • WIG-MEDIA 0.84%
 • WIG-MOTO 2.27%
 • WIG.MS-BAS -1.23%
 • WIG.MS-FIN -0.68%
 • WIG.MS-PET -0.57%
 • WIG-ODZIEZ 3.05%
 • WIG-PALIWA -0.35%
 • WIG-Poland 0.05%
 • WIG-SPOZYW -0.55%
 • WIGtech 0.56%
 • WIG-TELKOM 0.63%
 • WIG-Ukrain 0.54%
Wyświetl

Od niedzieli 17 maja 2020 dla instrumentów EURTRY, EUR/TRY, USDTRY i USD/TRY nie ma możliwości otwierania nowych pozycji (do odwołania). Warunki handlowe dla już otwartych pozycji na rachunkach Alior Trader pozostają bez zmian. Zaznaczamy przy tym (zgodnie z informacją otrzymaną od Banków Oferujących Płynność), że w kolejnych tygodniach mogą wystąpić zwiększone spready na powyższych instrumentach. Przepraszamy za niedogodności.

...
...
2020-06-29 15:05:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Rozpoczynający się tydzień powinien być ciekawy z punktu widzenia eurodolara. Jutro opublikowane zostaną wstępne dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro w czerwcu oraz odbędzie się wystąpienie publiczne szefa Fed (J. Powell). Z kolei w środę rynki poznają końcowe odczyty wskaźników PMI (oraz ISM) w przemyśle w czerwcu. Ponadto wieczorem w środę opublikowany zostanie protokół z czerwcowego posiedzenia FOMC, a także opublikowany zostanie raport ADP dotyczący zmiany zatrudnienia w czerwcu w USA. Ciekawy będzie również czwartek, gdy inwestorzy poznają rządowe dane z rynku pracy w czerwcu (konsensus zakłada dalszy spadek stopy bezrobocia do 12,3% oraz wzrostu zatrudnienia o 3,075 mln, po wzroście o 2,509 mln w maju). W USA podane zostaną również dane o zamówieniach na dobra w maju. Sesja piątkowa będzie związana z publikacją usługowych PMI w części europejskiej, a w USA nie będzie sesji ze względu na przypadające 4 lipca Święto Niepodległości. Amerykański ISM i PMI w usługach opublikowany zostanie dopiero w przyszły poniedziałek.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Po zliczeniu głosów z 99,78% obwodów głosowania PKW podała, że urzędujący prezydent A. Duda zyskał poparcie na poziomie 43,67%, a drugie miejsce zajął R. Trzaskowski z poparciem 30,34%. Wyniki nie są zaskakujące, gdyż z grubsza pokrywają się z ostatnimi sondażami publikowanymi przed ciszą wyborczą, co również nie wpływa na zachowanie złotego. W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów powinny przykuwać krajowe dane o CPI w czerwcu (konsensus 2,6% r/r), a także odczyt PMI w przemyśle w czerwcu (konsensus to wyraźny wzrost z 40,6 do 49,2).
    
S&P500 oraz DAX
Uwaga inwestorów operujących na obu indeksach nakierowana będzie przede wszystkim na wskaźniki PMI (i ISM w USA) za czerwiec, po których rynki spodziewają się dalszego solidnego odbicia (według apetytów po odczytach wstępnych). Ponadto dla indeksu S&P500 ważne będą czwartkowe dane z rynku pracy w USA w czerwcu (wyjątkowo publikowane w ten dzień, ze względu na przypadający w piątek dzień wolny w USA, co również kształtować będzie nastroje rynkowe w II części tygodnia).

2020-06-22 14:15:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W tym tygodniu nastroje na eurodolarze powinny być kształtowane przez odczyty makroekonomiczne oraz wskaźniki nastrojów. Dziś w USA podane zostaną dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w maju (a jutro dane o sprzedaży nowych domów). We wtorek uwaga rynków nakierowana będzie na wstępne odczyty wskaźników PMI i ISM w czerwcu w głównych gospodarkach: rynki oczekują dalszej poprawy nastrojów. Z kolei w czwartek opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia EBC, a w USA podane zostaną finalne dane o PKB w I kw, a także cotygodniowe dane o nowych wnioskach o zasiłek w USA. Uwagę inwestorów powinny przykuwać także dane o zamówieniach w maju w USA, gdzie w ujęciu m/m spodziewane jest wyraźne odbicie. Pod względem publikacji ekonomicznych ciekawszy wydaje się jednak przyszły tydzień, gdyż poza finalnymi odczytami PMI (oraz ISM w USA) i protokołem FOMC, inwestorzy poznają także dane z rynku pracy w czerwcu w USA.
   

EUR-PLN oraz USD-PLN

Opublikowane dziś majowe dane o sprzedaży detalicznej okazały się być lepsze niż oczekiwano (odczyt -8,6% r/r vs -12,9% r/r). Z kolei piątkowe dane o produkcji przemysłowej w maju wypadły nieznacznie poniżej oczekiwań (odczyt -17% r/r). W tym tygodniu dla złotego istotne mogą być jeszcze dane o produkcji budowlano-montażowej (oczekiwany spadek o 1,6% r/r) oraz stopa bezrobocia (konsensus 6%).
    
S&P500 oraz DAX

Dla obu indeksów ważne w tym tygodniu będą wstępne odczyty indeksów PMI w czerwcu, które zarówno w usługach jak i przemyśle wskazują na dalszą poprawę nastrojów. Ponadto dla nastrojów na DAX ważna może być publikacja indeksu Ifo w Niemczech w czerwcu (oczekiwany wzrost z 79,5 do 85).

2020-06-15 15:00:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W rozpoczynającym się tygodniu nastroje na eurodolarze kształtowane będą publikacjami makro z USA oraz strefy euro. W USA będą to majowe dane o sprzedaży detalicznej (konsensus 8% m/m) oraz produkcji przemysłowej (konsensus 3% m/m). Ponadto szef Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej, a także wypowie się publicznie, co powinno być ciekawe w kontekście pojawiających się informacji o wprowadzeniu kolejnych narzędzi Fed (w tym kontroli krzywej rentowności). Poza szefem Fed, w końcówce tygodnia wypowiedzą się licznie jeszcze inni członkowie tego gremium, co łącznie może rzucić więcej światła na kulisy ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC. Jak co tydzień ważne będą również informacje dotyczące wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (czwartek i konsensus 1,28 mln). W europejskiej części, ciekawe powinny być informacje o inflacji konsumenckiej w maju (oczekiwania to 0,1% r/r)

EUR-PLN oraz USD-PLN

W Polsce podano dziś inflację konsumencką w maju, która spowolniła zgodnie z oczekiwaniami do 2,9% r/r. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, jednak rynek nie zakłada już żadnych zmian (po majowym zaskoczeniu) w stopach procentowych, które są już w pobliżu zera lub wynoszą zero. W czwartek rynki poznają dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w maju (zatrudnienie ma spaść o 2,6% r/r) oraz opublikowany zostanie protokół z majowego posiedzenia RPP. Na zakończenie tygodnia inwestorzy poznają majowe dane o produkcji przemysłowej, gdzie oczekiwany jest spadek o 16,8% r/r.
    
S&P500 oraz DAX
Dla S&P500 poza informacjami płynącymi z Fed, ważne będą w tym tygodniu wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które budować będą obraz rynku pracy w czerwcu. Ponadto dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w maju.
W Niemczech uwagę rynków przykuwać powinny dane o inflacji konsumenckiej w maju (konsensus 0,5% r/r), te same dane ze strefy euro.

2020-06-08 15:05:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Końcówka ubiegłego tygodnia przyniosła spore zaskoczenie z rynku pracy w USA w maju: środowy raport ADP wskazywał na spadek zatrudnienia o 2,76 mln (konsensus to spadek o 9 mln), natomiast oficjalne dane wskazały na utworzenie aż 2,5 mln nowych miejsc pracy. Stopa bezrobocia, według oczekiwań rynkowych, miała wzrosnąć do 19,7%, a spadła do 13,3%. Takie zaskoczenie ze strony danych z rynku pracy powinno przebudować oczekiwania rynku odnoście perspektyw dla gospodarki USA oraz USD. W tym tygodniu (środa) odbędzie się posiedzenie Fed (połączone z publikacją projekcji ekonomicznych FOMC, co w kontekście ostatnich zaskoczeń może powinno być szczególnie obserwowane przez rynki. Pojawiają się rynkowe spekulacje, że Fed rozważa wprowadzenie kontroli krzywej dochodowości albo ustalenia sztywnych poziomów dla rentowności obligacji z różnych miejsc krzywej. W środę po południu opublikowane zostaną dane o inflacji CPI w USA w maju (konsensus 0,2% r/r). Z kolei we wtorek w strefie euro opublikowany zostanie finalny odczyt PKB w I kw. (konsensus zakłada spadek o 3,2% r/r). Z opublikowanych najnowszych projekcji EBC wynika, że w tym roku PKB w strefie euro spadnie o 8,7% by w przyszłym odbić o 5,2%.

EUR-PLN oraz USD-PLN

W kraju  nie będzie żadnych istotnych publikacji ekonomicznych, co oznacza, że sentyment na złotym kształtowany będzie przez pryzmat eurodolara, a przede wszystkim przez informacje napływające ze środowego posiedzenia Fed.
    
S&P500 oraz DAX

Dziś w Niemczech podano dane o produkcji przemysłowej w kwietniu, która spadła o 25,3% r/r. W piątek te same informacje podane zostaną dla strefy euro. Poza tymi danymi oraz publikacjami PKB w strefie euro, w tym tygodniu nie będzie istotnych publikacji. Inwestorzy będą więc wyczekiwać na informacje z Fed, a w czwartek na efekty spotkania ministrów finansów strefy euro.
Z kolei dla S&P500 (poza danymi o inflacji i posiedzeniem Fed), ważne będą jeszcze czwartkowe dane o nowych cotygodniowych wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus zakłada spadek z 1,88 do 1,53 mln). W czasach dużej zmienności, dane cząstkowe z rynku pracy mogą okazać się cenną wskazówką budującą oczekiwania odnośnie czerwca.

2020-06-01 14:10:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Dziś w Niemczech i strefie euro opublikowano wskaźniki PMI w przemyśle w maju, które okazały się być zgodne z oczekiwaniami i wyniosły odpowiednio: 36,6 oraz 39,4. Po południu w USA podany zostanie PMI oraz ważniejszy ISM dla przemysły w maju. Rynek oczekuje wzrostu ISM z 41,5 do 43. Jutro nie będzie publikacji, a w środę obraz nastrojów dopełnią publikacje wskaźników PMI w usługach w maju w głównych gospodarkach (oraz ISM w USA). Ponadto w środę opublikowany zostanie raport ADP za maj, dla którego konsensu wskazuje na spadek liczby miejsc pracy o 9,5 mln. Raport ten będzie wyprzedzał piątkowe oficjalne rządowe publikacje z rynku pracy za maj: konsensus rynkowy wskazuje na wzrost stopy bezrobocia z 14,7% do 19,6% oraz spadku liczby miejsc pracy o 10 mln (za 2 miesiące byłoby to już 30,5 mln zredukowanych etatów). W czwartek opublikowane zostaną cotygodniowe initial claims w USA, które będą ostatnimi publikacjami z rynku pracy, przed pełnymi miesięcznymi danymi, które pojawią się w piątek. Według konsensusu w ciągu tygodnia złożono 2,12 mln nowych wniosków o zasiłek. W tym tygodniu w części europejskiej dla eurodolara ważne powinno być również posiedzenie EBC: Rynek nie oczekuje zmian w parametrach polityki monetarnej, więc ważne mogą być informacje płynące z konferencji prasowej.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Krajowy PMI w przemyśle w maju wyraźnie zaskoczył wzrostem do 40,6 przy konsensusie na poziomie 35,6. W bieżącym tygodniu w Polsce nie będzie publikacji ekonomicznych, które mogłyby przykuwać uwagę inwestorów, a zatem wydarzenia i sentyment na rynkach globalnych będą sterować nastrojami na PLN.
    
S&P500 oraz DAX
Dla nastrojów na S&P500 w tym tygodniu ważne będą przede wszystkim publikacje z rynku pracy w USA za maj oraz odczyty wskaźników ISM. Z kolei w przypadku DAX (dzisiaj nie ma sesji ze względu na święto), inwestorów powinny interesować środowe PMI w usługach, a także informacje z czwartkowego posiedzenia EBC. Z kolei w piątek opublikowane zostaną dane o zamówieniach w przemyśle w kwietniu, które mają spaść o 20% m/m. Tłem dla sentymentu na indeksie DAX pozostaną jednak informacje z USA.

2020-05-25 13:05:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Dziś w USA obchodzone jest święto Dzień Pamięci, co rzutuje na zachowanie eurodolara, który porusza się przy odniesieniu. Sesja dzisiejsza w popołudniowej części nie ma także potencjału do zaskoczeń ze strony publikacji ekonomicznych. W kolejnych dniach uwagę rynków przykuwać będą: odczyt indeksu zaufania konsumentów w USA w maju (oczekiwany wzrost do 88), wystąpienie szefowej EBC oraz szefa Fed, dane o zamówieniach na dobra w USA w kwietniu oraz wstępne majowe dane o inflacji HICP w strefie euro (konsensus 0,1% r/r).

EUR-PLN oraz USD-PLN

W II połowie ubiegłego tygodnia podane dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w kwietniu, które w obu przypadkach okazały się wyraźnie gorsze od oczekiwań: produkcja spadła o 24,6% r/r, a sprzedaż zmniejszyła się o 22,6% r/r. W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać będą jutrzejsze dane o stopie bezrobocia w kwietniu. W kolejnych dniach ważne będą: informacje po posiedzeniu RPP (środa), finalny odczyt PKB w I kw. (czwartek) oraz wstępny odczyt inflacji CPI w maju (konsensus 3% r/r). Dla złotego ważne będą także wydarzenia kształtujące eurodolara.
   
S&P500 oraz DAX
Dla obu indeksów bazowych ważne w tym tygodniu będą wydarzenia istotne dla eurodolara. Dla S&P500 istotniejsze będą: indeks zaufania konsumentów, wystąpienie szefa Fed oraz szefa Fed z Nowego Jorku (J. Williams). Ponadto w USA podane zostaną zrewidowane dane o PKB w I kw. (konsensus -4,8%), a także cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwania to 2,1 mln). Z kolei w Niemczech już dziś podano finalny PKB w I kw. (-1,9% r/r zgodnie z oczekiwaniami) oraz indeks Ifo w maju (79,5 vs konsensus 78,3). W kolejnych dniach publikacji będzie niewiele i będą to: inflacja konsumencka wstępnie w maju (0,5% r/r) oraz w strefie euro (konsensus 0,1% r/r). W tym kontekście ciekawe może być wystąpienie szefowej EBC.