Nowa aplikacja Notowania 5 Pro Sprawdź nową aplikację do obserwacji notowań giełdowych + nota prawna
Program lojalnościowy unimot klub+ Sprawdź warunki nowego programu lojalnościowego dla naszych Klientów + nota prawna
Oszczędzaj z myślą o emeryturze z Alior IKE oraz Alior IKZE! Sprawdź szczegóły + nota prawna
Doradztwo Inwestycyjne Inwestuj pod okiem Ekspertów! Sprawdź szczegóły
 • InvestorMS -0.97%
 • mWIG40 -1.20%
 • mWIG40dvp 0.00%
 • mWIG40TR -1.20%
 • NCIndex -0.34%
 • sWIG80 0.15%
 • sWIG80dvp 0.00%
 • sWIG80TR 0.15%
 • WIG -0.39%
 • WIG20 -0.27%
 • WIG20dvp 0.00%
 • WIG20lev -0.54%
 • WIG20short 0.28%
 • WIG20TR -0.27%
 • WIG30 -0.38%
 • WIG30TR -0.38%
 • WIG-BANKI -0.47%
 • WIG-BUDOW 0.34%
 • WIG-CEE 0.56%
 • WIG-CHEMIA 0.22%
 • WIGdiv -0.18%
 • WIG-ENERG -1.79%
 • WIG-ESG -0.62%
 • WIG.GAMES -2.46%
 • WIG-GORNIC -0.71%
 • WIG-INFO -1.04%
 • WIG-LEKI 0.25%
 • WIG-MOTO -2.79%
 • WIG.MS-BAS -1.70%
 • WIG.MS-FIN -0.71%
 • WIG.MS-PET 3.13%
 • WIG-NRCHOM -1.02%
 • WIG-ODZIEZ -0.40%
 • WIG-PALIWA 3.52%
 • WIG-Poland -0.40%
 • WIG-SPOZYW -0.27%
 • WIGtech -1.34%
 • WIGtechTR -1.34%
 • WIG-TELKOM -2.34%
 • WIG-Ukrain -0.77%
Wyświetl
...
...
2021-03-01 14:15:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek miesiąca wiąże się z publikacjami finalnych odczytów wskaźników PMI w przemyśle a następnie w usługach za poprzedni miesiąc. Dziś podano lepsze od oczekiwań odczyty przemysłowe w Niemczech (60,7) oraz strefie euro (57,9). O godz. 15:45 w USA podany zostanie PMI w przemyśle (konsensus to spadek do 58,5), a 16:00 ważniejszy ISM, który ma symbolicznie wzrosnąć z 58,7 do 58,8. W dalszej części dnia odbędą się wystąpienia szefowej EBC (C. Lagarde), a wieczorem - 3 członków Fed. Jutro uwagę eurodolara przykuwać powinny szacunkowe dane o inflacji konsumenckiej HICP w strefie euro za luty (oczekiwany wzrost z 0,9 do 1% r/r). W środę rynki poznają usługowe PMI w lutym (oraz ISM w USA) oraz opublikowany zostanie raport ADP za luty, sygnalizujący stan rynku pracy w USA: według konsensusu w minionym miesiącu utworzone zostało 136 tys. miejsc pracy. W czwartek w USA opublikowane zostaną cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 775 tys.), będące ostatnimi danymi cząstkowymi przed piątkowymi miesięcznymi publikacjami z rynku pracy. W czwartek wieczorem publicznie wypowie się szef Fed (J. Powell), który z pewnością przyciągnie uwagę eurodolara. Natomiast na zakończenie tygodnia w USA podana zostanie za luty stopa bezrobocia (konsensus 6,3%), zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (konsensus 165 tys.) oraz płaca godzinowa (konsensus 5,3% r/r). Ponadto w ciągu tygodnia odbędą się wypowiedzi kilku innych członków Fed (i niektórych z EBC), co łącznie sprawia, że miejsca na zaskoczenia jest sporo, co prostej linii przekładałoby się na zmienność eurodolara.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Opublikowany dziś PMI w przemyśle w lutym wyraźnie pozytywnie zaskoczył wzrostem z 51,9 do 53,4. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, przy czym szeroki konsensus nie zakłada zmian w poziomie stóp procentowych. Po posiedzeniu opublikowany zostanie komunikat, a w piątek publicznie wypowie się szef NBP (A. Glapiński). Ponadto tydzień dla złotego ważny będzie przede wszystkim przez pryzmat licznych ważnych wydarzeń kształtujących eurodolara.
 

2021-02-22 14:00:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W ubiegły piątek opublikowano wstępne usługowe i przemysłowe odczyty wskaźników PMI w głównych gospodarkach i tak: w Niemczech przemysł wyraźnie zaskoczył wzrostem do 60,6, a w usługach rozczarował spadkiem do 45,9; w strefie euro tendencje były takie same: przemysł wzrósł do 57,7, a usługi spadły do 44,7. Z kolei w USA przemysłowy nieco zniżkował zgodnie z oczekiwaniami do 58,5, a usługowy wzrósł powyżej oczekiwań do 58,9. Na początku marca opublikowane zostaną finalne odczyty tych wskaźników, a w USA ponadto odczyty ważniejszych analogicznych indeksów ISM.
Dziś w Niemczech podano odczytu indeksu instytutu Ifo w lutym, który wzrósł powyżej oczekiwań do 92,4, co uzupełnia obraz wskaźników PMI. Dziś o 15:30 rozpocznie się wystąpienie szefowej EBC (C. Lagarde), co może przykuwać uwagę eurodolara. Z kolei jutro w strefie euro podana zostanie inflacja konsumencka HICP za styczeń, która ma wzrosnąć o 0,9% r/r. Z kolei w USA szef Fed zaprezentuje jutro i środę półroczny raport na temat polityki monetarnej w Kongresie USA. W czwartek uwaga inwestorów powinna być nakierowana na zrewidowany odczyt PKB w USA w IV kw. (konsensus annualizowany to 4%, a dla deflatora PKB 1,9%). Standardowo w czwartek podane zostaną cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek (konsensus na spadek do 820 tys.) oraz styczniowe dane o zamówieniach na dobra. W ciągu tygodnia odbywać się będą liczne wystąpienia członków Fed, które powinny budować rynkowy konsensus oczekiwań odnośnie stanowiska Fed w kwestii postrzegania gospodarki.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Główną publikacją tego tygodnia będzie piątkowy finalny odczyt PKB w IV kw. (konsensus -2,8% r/r). Ponadto jutro rynek pozna mniej znaczący odczyt styczniowej stopy bezrobocia, która ma wzrosnąć z 6,2 do 6,5%. Innych publikacji nie będzie, a zatem nastroje na złotym kształtowane będą przez pryzmat sentymentu na eurodolarze.
 

2021-02-15 14:35:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek tygodnia dla eurodolara oznacza brak inwestorów z USA, którzy dziś świętują Dzień Prezydenta. Dziś i jutro odbywają się również spotkania ministrów finansów krajów strefy euro, a następnie UE. Jutro opublikowany zostanie zrewidowany odczyt PKB w strefie euro w IV kw., który wg konsensusu ma spaść o 5,1% r/r. W środę uwagę rynków powinny przykuwać dane o inflacji producenckiej w USA w styczniu oraz przede wszystkim dane o sprzedaży detalicznej za styczeń, która ma wzrosnąć o 0,7% m/m. Następnie opublikowane zostaną dane o produkcji przemysłowej za styczeń (oczekiwany wzrost o 0,4% m/m), a wydarzeniem dnia będzie wieczorna publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. W czwartek swoje „3 grosze” dorzuci jeszcze EBC, gdyż opublikuje protokół ze styczniowego posiedzenia. Z kolei w USA podane zostaną cotygodniowe dane o liczbie nowych wniosków o zasiłek (konsensus 785 tys.), które uzupełniać będą obraz rynku pracy w I połowie lutego. Na zakończenie tygodnia inwestorzy poznają także wstępne odczyty indeksów PMI w przemyśle i usługach w lutym w głównych gospodarkach, co będzie najnowszym badaniem nastrojów w przedsiębiorstwach. Tydzień obfity jest w ciekawe publikacje, które mają potencjał do zaskoczeń skumulowanych w krótkim czasie, co zatem może zapowiadać ciekawe sesje dla eurodolara.

EUR-PLN oraz USD-PLN

W ubiegły piątek podano wstępny odczyt PKB w kraju w IV kw., który spadł o 2,8% r/r przy konsensusie -3% r/r. W tym tygodniu dla eurodolara będzie kilka ważnych wydarzeń i publikacji, które powinny również wpływać na złotego, szczególnie jeśli będą wyraźnie odbiegać od oczekiwań. Ponadto w kraju podane zostaną dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniu w styczniu, które mają odpowiednio zmienić się o: 1,2% r/r oraz 5,1% r/r. W czwartek GUS poda dane o produkcji przemysłowej w styczniu, która wg konsensusu ma wzrosnąć o 0,6% r/r (wobec 11,2% r/r poprzednio). W piątek opublikowane zostaną dane o produkcji budowalno-montażowej w styczniu (oczekiwany spadek o 7,3% r/r), a także dane o sprzedaży detalicznej (która ma spaść o 5% r/r). W tej kategorii ciekawsze będą dane za luty, które pokażą już obraz sprzedaży po zmniejszeniu restrykcji.
 

2021-02-08 13:35:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W miniony piątek podano w USA dane z rynku pracy za styczeń. Stopa bezrobocia zaskoczyła i spadła z 6,7 do 6,3% (konsensus wskazywał na 6,7%). Z kolei zmiana zatrudnienia okazała się być zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 49 tys. etatów (przy czym środowy raport ADP wskazywał na utworzenie 174 tys. miejsc pracy). Płaca godzinowa wyniosła 5,4% r/r wobec oczekiwań 5,1%. Dziś o 17:00 rozpocznie się wystąpienie publiczne szefowej EBC (C. Lagarde), a kolejne będzie w środę, także tego dnia odbędzie się wystąpienie szefa Fed (J. Powell), na co rynki powinny zwrócić uwagę, szczególnie w kontekście danych o inflacji. W środę uwagę inwestorów przykuwać powinny styczniowe dane o inflacji w Niemczech (konsensus HICP 1,6% r/r, wobec -0,7% w grudniu) oraz w USA (konsensus 1,5% r/r, wobec 1,4% w grudniu). Z kolei w czwartek rynki poznają w USA pierwsze za luty dane o liczbie wniosków o zasiłek za poprzedni tydzień (konsensus 775 tys., w pobliżu poprzedniego odczytu), które powoli będą budować obraz rynku pracy w lutym.

EUR-PLN oraz USD-PLN

W piątek w Polsce podany zostanie wstępny odczyt PKB w IV kw., który ma wynieść -2,9% r/r i będzie to jedyna publikacja tego tygodnia. W związku z tym w pozostałe dni złoty powinien być pod wpływem wydarzeń kształtujących eurodolara, szczególnie tych dotyczących inflacji i wypowiedzi publicznych szefostwa EBC oraz Fed.
 

2021-02-01 13:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek nowego tygodnia budzi zainteresowanie przede wszystkim odczytami PMI w przemyśle w styczniu, które w strefie euro (54,8) oraz Niemczech (57,1) cofnęły się osiągając wartości symbolicznie wyższe niż ich konsensusy. O godz. 15:45 w USA opublikowany zostanie PMI w przemyśle (konsensus wzrost do 59,1), a o 16:00 indeks ISM dla przemysłu za styczeń (konsensus: spadek z 60,5 do 60). Jutro uwagę eurodolara przyciągać powinny dane o wstępnym PKB w IV kw. w strefie euro (oczekiwany spadek o 6% r/r). W środę ważne będą usługowe styczniowe odczyty indeksów PMI oraz ISM w USA i tak dla Niemiec i strefy euro rynek oczekuje pogorszenia nastrojów do odpowiednio: 46,8 oraz 45. Z koeli w USA oczekiwany jest wzrost PMI z 54,8 do 57,5 oraz jednoczesny spadek indeksu ISM w usługach z 57,7 do 57. W środę opublikowany zostanie również w USA raport ADP za styczeń, dla którego konsensus zakłada utworzenie w USA 49 tys. miejsc pracy. Raport ten będzie wstępem do piątkowych danych z rynku pracy, gdzie rynek oczekuje wzrostu bezrobocia z 6,7 do 6,8%, oraz zmiany zatrudnienia +20 tys. etatów przy utrzymaniem dynamiki płacy godzinowej na poziomie 5,1% r/r. Czwartek będzie ostatnim dniem, gdzie inwestorzy poznają cząstkowe dane z rynku pracy w USA (budującymi konsensu na piątek) i będą to cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które wg konsensusu mają symbolicznie wzrosnąć do 850 tys. Ponadto w czwartek inwestorzy poznają jeszcze grudniowe dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku, które mają wyhamować w ujęciu m/m do 0,2% (z 1,2% w listopadzie). Z kolei dla zamówień w przemyśle w USA w grudniu rynek oczekuje przyspieszenia z 1% do 1,8% m/m. Na zakończenie tygodnia inwestorzy poznają również grudniowe dane o handlu zagranicznym w USA.


W tym tygodniu odbędą się również liczne wystąpienia publiczne członków Fed (ale nie szefa Fed), które rzucą więcej światła na kulisy ubiegłotygodniowego posiedzenia FOMC, a także przybliżą inwestorom stanowisko poszczególnych członków tego gremium na tematy związane z inflacją i perspektywami dla PKB.

EUR-PLN oraz USD-PLN

Krajowy odczyt PMI w przemyśle w styczniu pozytywnie zaskoczył, gdyż oczekiwano, że indeks spadnie z 51,7 do 51,3, a wzrósł do 51,9. W środę odbędzie się posiedzenie RPP, przy czym szeroki konsensus nie zakłada żadnych zmian w poziomie stóp procentowych (główna stopa ma pozostać na poziomie 0,1% w skali roku). Po posiedzeniu rynki zapoznają się z komunikatem RPP, a w piątek opublikowany zostanie protokół ze styczniowego posiedzenia. W tym tygodniu z kraju nie będzie żadnych innych publikacji ekonomicznych, a zatem nastroje na złotym powinny być pod dominującym wpływem eurodolara, a w jego przypadku jest kilka ciekawych publikacji z potencjałem do zaskoczeń.

2021-01-25 13:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W ubiegły piątek podano wstępne styczniowe odczyty wskaźników PMI usługowych i przemysłowych w głównych gospodarkach i tak: odczyty w strefie euro cofnęły się mniej niż rynek oczekiwał, natomiast zaskoczeniem okazały się wartości w USA, które przy spodziewanym osłabnięciu – wyraźnie wzrosły. Dziś kalendarium publikacji ważnych dla eurodolara jest puste – w Niemczech podano odczyt indeksu Ifo za styczeń, który spadł do 90,1, mocniej niż wskazywał konsensus. Dziś po południu (godz. 17:00) odbędzie się drugie publiczne wystąpienie szefowej EBC (C. Lagarde), przy czym jej poranne nie wpłynęło na nastroje na eurodolarze. Jutro uwaga rynków nakierowana powinna być na odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za styczeń, który ma lekko wzrosnąć do 89. W środę rynki poznają z USA dane o zamówieniach na dobra za grudzień, natomiast wieczorem Fed po posiedzeniu ogłosi decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek w szerokim konsensusie nie oczekuje zmian w poziomach stóp, które wynoszą 0-0,25%, natomiast ciekawa może być konferencja prasowa, na której inwestorzy dowiedzą się nieco więcej na temat postrzegania przez Fed perspektyw dla rozwoju sytuacji gospodarczej i inflacji. W czwartek uwaga inwestorów nakierowana będzie na wstępny odczyt PKB w USA w IV kw. oraz na cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w minionym tygodniu (konsensus 877 tys.), budujących obraz rynku pracy w styczniu. Na zakończenie tygodnia opublikowane zostaną dane z Niemiec o PKB w IV kw. (konsensus -3,4% r/r), a w USA raport na temat wydatków i dochodach Amerykanów w grudniu.

EUR-PLN oraz USD-PLN

W tym tygodniu pojawi się kilka informacji ciężkiego kalibru, które kształtować będą nie tylko eurodolara, ale także peryferia. Złoty pozostanie pod wpływem wspomnianych wyżej wydarzeń, ale dodatkowo w kraju pojawi się kilka publikacji. Dziś podano, że w grudniu produkcja przemysłowa zaskakująco wzrosła o 11,2% r/r, przy konsensusie 8,7%. W środę opublikowana zostanie stopa bezrobocia w grudniu, która ma minimalnie wzrosnąć do 6,2%, a w piątek opublikowany zostanie wstępny PKB w 2020 r., który według oczekiwań rynkowych ma spaść o 2,8% r/r.