0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji tylko do 30.12.br. Sprawdź + nota prawna
Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
...
...
2023-12-18 14:20:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Ubiegły tydzień dla eurodolara był ciekawy ze względu na kilka istotnych wydarzeń i publikacji (m.in. CPI w USA, posiedzenie Fed, projekcje ekonomiczne FOMC oraz posiedzenie EBC).

 

Bieżący tydzień nie jest już tak interesujący, aczkolwiek pojawi się kilka ciekawych publikacji. Dziś w Niemczech podano indeks instytutu Ifo za grudzień, który nieoczekiwanie spadł do 86,4 (konsensus to 87,8). Jutro w strefie euro opublikowana zostanie finalna inflacja konsumencka w listopadzie (konsensus dla HICP zakłada spadek do 2,4% r/r). Z kolei w USA podane zostaną listopadowe dane z rynku nieruchomości: pozwolenia na budowę domów z konsensusem 1465 tys. oraz rozpoczęte budowy z konsensusem 1360 tys. W środę ciekawsze publikacje będą pochodzić z USA (sprzedaż domów na rynku wtórnym w listopadzie – konsensus 3,78 mln) oraz grudniowy odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board (oczekiwany wzrost ze 102 do 104,2). W czwartek w USA podane zostaną cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, które będą budować oczekiwania inwestorów na kondycję rynku pracy w grudniu. Wg konsensusu liczba wniosków ma wzrosnąć do 216 tys. Ponadto podany zostanie finalny PKB w USA w III kw. (konsensus 5,2% wobec 2,1% w II kw.) Na zakończenie tygodnia podane zostanie kilka ciekawych publikacji z USA (informacje o dochodach i wydatkach Amerykanów w listopadzie), grudniowe zamówienia na dobra oraz sprzedaż nowych domów w listopadzie (konsensu 686 tys.). Te ostatnie domykać będą obraz rynku nieruchomości w USA z poprzednim miesiącu.

Polska

Dziś w Polsce podano dane o inflacji bazowej za listopad (ta bez cen żywności i energii spowolniła do 7,3% r/r). W środę rynek pozna dane o produkcji przemysłowej za listopad (oczekiwane spowolnienie do 0,8% r/r) oraz dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu (konsensu dla wynagrodzenia to 11,2% r/r, a dla zatrudnienia -0,2% r/r). W czwartek GUS poda dane o produkcji budowlano-montażowej za listopad (konsensus zakłada spowolnienie do 7,3% r/r) oraz dane o sprzedaży detalicznej (oczekiwane spowolnienie do 3,7% r/r). Na zakończenie tygodnia opublikowana zostanie stopa bezrobocia w listopadzie, która ma pozostać na niezmienionym poziomie 5%.

 

2023-12-11 16:10:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:


EUR-USD

Bieżący tydzień będzie ciekawy dla eurodolara (poza dzisiejszą sesją, w trakcie której kalendarium publikacji i wydarzeń jest zupełnie puste). Ale już jutro w USA podana zostanie inflacja CPI w listopadzie, która wg oczekiwań rynku ma spaść o 0,1 p.p. do 3,1% r/r. W środę podana zostanie również inflacja producencka w listopadzie w USA (konsensus 1% r/r), a wieczorem Fed ogłosi decyzję odnośnie stóp procentowych. Rynek oczekuje utrzymania dotychczasowego poziomu 5,25-5,50%. Ponadto opublikowane zostaną najnowsze projekcje ekonomiczne FOMC, po czym rozpocznie się konferencja prasowa Fed. W czwartek odbędzie się posiedzenie EBC, po którym rynek również nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych (konsensus to 4% dla stopy depozytowej). Po posiedzeniu odbędzie się konferencja prasowa, która powinna dostarczyć inwestorom informacji na temat jego szczegółów. W USA opublikowane zostaną dane o sprzedaży detalicznej za listopad oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus 222 tys. niemal tyle co poprzednio). Na zakończenie tygodnia uwagę rynków będą przykuwać wstępne odczyty wskaźników PMI w przemyśle i usługach w grudniu w głównych gospodarkach (m.in. USA, strefa euro).

Polska

W Polsce jedyną ważną publikacją (chociaż prawdopodobnie bez większego zaskoczenia) będzie piątkowy finalny odczyt inflacji CPI w listopadzie. Konsensu zakłada 6,5% r/r, tyle co we wstępnym odczycie z końca listopada. Sentyment na będzie zatem w większym stopniu uzależniony od zewnętrznych informacji z Fed, EBC czy wskaźników PMI.

2023-12-04 15:55:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

W rozpoczynającym się tygodniu istotne dla inwestorów będą jutrzejsze publikacje finalnych wskaźników PMI w usługach w listopadzie w głównych gospodarkach (m.in. strefa euro, USA – a w USA dodatkowo ISM usługowy). Na środę zaplanowana jest publikacja raportu ADP, który wstępnie poinformuje o zmianie zatrudnienia w USA w listopadzie (konsensus 120 tys.). Ponadto w środę podane zostaną dane o saldzie handlu zagranicznego w USA w październiku (konsensu zakłada -64 mld USD).
Oficjalne rządowe dane z rynku pracy w USA pojawią się standardowo w piątek – wg konsensusu zmiana zatrudnienia ma wynieść 170 tys. (poprzednio 150 tys.), a stopa bezrobocia ma utrzymać dotychczasowy poziom 3,9%. W czwartek uwagę inwestorów powinny przykuwać tygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych, które będą ostatnimi cząstkowymi (przed piątkowymi publikacjami), budującymi obraz rynku pracy w listopadzie.


W strefie euro ciekawszą publikacją może być finalny odczyt PKB w III kw., który wg oczekiwań ma wynieść 0,1% r/r (poprzedni kwartał to wzrost o 0,5% r/r).

Polska

Dla złotego w bieżącym tygodniu będzie miało znaczenie posiedzenie RPP (środa), przy czym rynek nie oczekuje zmian w poziomie stóp procentowych. Główna ma pozostać na poziomie 5,75% (w listopadzie rynek oczekiwał obniżki stóp o 25 pb., a RPP pozostawiła je na niezmienionym poziomie). Ponadto dla sentymentu na złotym ważne będą publikacje z zagranicy (przede wszystkim dane z rynku pracy w USA).
 

2023-11-27 15:50:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Bieżący tydzień przyniesie kilka ciekawych publikacji ważnych z punktu widzenia sentymentu na eurodolarze. Pierwszą z nich będą dzisiejsze dane z USA z października dotyczące sprzedaży nowych domów (konsensu zakłada spadek do 721 tys.). Z kolei jutro uwagę inwestorów powinien przykuwać odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board za listopad w USA, który wg oczekiwań ma obniżyć się do 101,2. Z kolei w środę ważniejszymi publikacjami będą: wstępna inflacja konsumencka w Niemczech (oczekiwany dalszy spadek zarówno dla CPI jak i HICP), zrewidowany odczyt PKB w USA w III kw. (konsensus to 5%) oraz wieczorna publikacja w USA Beżowej Księgi. W czwartek uwagę ciekawszymi publikacjami będą wstępna inflacja konsumencka w strefie euro (konsensus zakłada spowolnienie z 2,9 do 2,8% r/r), a w USA podany zostanie raport nt. wydatków i dochodów Amerykanów w październiku oraz cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, uzupełniające budujący się obraz rynku pracy w USA w listopadzie. Na zakończenie tygodnia rynki poznają finalne odczyty wskaźników PMI w przemyśle w głównych gospodarkach (a w USA dodatkowo również wskaźnik ISM). Ponadto w ciągu tygodnia odbędzie się kilka wystąpień publicznych przedstawicieli Fed (w tym J. Powell w piątek) oraz EBC (C. Lagarde), co dodatkowo może dodawać zmienności na eurodolarze.

Polska

Dla złotego w tym tygodniu istotna będzie wstępna inflacja CPI w listopadzie (publikacja w czwartek z konsensusem 6,8% r/r wobec 6,6% w październiku). Dodatkowo opublikowany zostanie finalny odczyt PKB w III kw. który ma wynieść +0,4% r/r. W piątek opublikowany zostanie PMI w polskim przemyśle w listopadzie, a rynek zakłada wzrost tego wskaźnika z 44,5 do 45,5.

 

2023-11-20 15:20:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu

EUR-USD

W ubiegłym tygodniu w USA podano dane o inflacji CPI w październiku, która spadła mocniej niż oczekiwano z 3,7 do 3,2%, co ustawiło sentyment na rynkach i osłabiło dolara. Rynki dostały argument za mniej jastrzębim stanowiskiem Fed.

 

W bieżącym tygodniu uwagę inwestorów przykuwać powinny jutrzejsze dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA za październik, która wg konsensusu ma spaść z 3,96 do 3,91 mln. Z kolei w środę w USA podane zostaną październikowe dane o zamówieniach na dobra (te na poziomie bez środków trans portu mają spowolnić do 0,1% m/m) oraz wyjątkowo (ze względu na czwartkowe święto) – dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za poprzedni tydzień. Wydarzeniem środy będzie jednak publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, który rzuci inwestorom więcej światła na jego kulisy. Końcówka tygodnia związana będzie z publikacjami wstępnych wskaźników PMI w usługach i przemyśle w listopadzie w głównych gospodarkach, w tym w strefie euro i USA.

Polska

Dla złotego w tym tygodniu będzie kilka ciekawych krajowych publikacji, które mogą wpływać na sentyment inwestorów. Pierwsze z nich to dane o październikowej produkcji przemysłowej oraz produkcji budowlano-montażowej. Ponadto podane zostaną dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu a także o stopie bezrobocia za październik. Uzupełnieniem obrazu gospodarczego będą również dane o sprzedaży detalicznej w minionym miesiącu. Z uwagi na święto w USA w czwartek – aktywność na parach walutowych związanych z dolarem – może być niższa.

 

2023-11-13 15:45:00

FX tygodniowy

Raporty tygodniowe , Tomasz Kolarz

W tym tygodniu:

EUR-USD

Początek tygodnia dla eurodolara wiąże się z pustym kalendarium publikacji ekonomicznych. Ale już jutro zaczną napływać ciekawe informacje. Pierwszą z nich będzie zrewidowany odczyt PKB w strefie euro w III kw., a w dalszej kolejności dane o październikowej inflacji konsumenckiej CPI w październiku. W środę uwagę inwestorów operujących na eurodolarze przyciągać powinny dane o październikowej sprzedaży detalicznej oraz inflacji producenckiej. W czwartek obraz gospodarki USA w październiku uzupełnią dane o produkcji przemysłowej. Ponadto podane zostaną cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Również w czwartek odbędzie się wystąpienie szefowej EBC (C. Lagarde), a także kilku przedstawicieli Fed, w tym szefa Fed z Nowego Jorku, nadzorującego giełdę nowojorską. Na zakończenie tygodnia w USA podane zostaną dane o wydanych pozwoleniach i rozpoczętych budowach domów w październiku. A w strefie euro opublikowane zostaną finalne dane o inflacji konsumenckiej HICP (konsensus zakłada spadek z 4,3 do 2,9% r/r).

Polska

Dla złotego ważne w tym tygodniu będą publikacje:
we wtorek to wstępny odczyt PKB w III kw. (konsensus 0,3% r/r);
w środę finalna CPI w październiku (konsensus zgodny z wstępnym odczytem 6,5% r/r);
w czwartek dane o inflacji bazowej w październiku (konsensus dla inflacji bez cen żywności i energii to 7,9% r/r).