Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna

Sytuacja rynkowa

28-03-2024

Rekordowo niska premia za ryzyko - obligacje high yield

Spread amerykańskich obligacji o ratingu BB, czyli obligacji o najlepszej jakości spośród obligacji bez ratingu inwestycyjnego, spadł w zeszłym tygodniu do 1,81%, najniższego poziomu od maja 2007. Spread ten jest premią jakiej oczekują kupujący te obligacje w stosunku do amerykańskich obligacji skarbowych. Jeśli inwestorzy akceptują tak niską premię za ryzyko obligacji high yield, oznacza to, że nie obawiają się upadłości emitentów tych obligacji. Odsetek firm z takim ratingiem, które ogłaszają niewypłacalność w ostatnich miesiącach jest poniżej średniej (default rate), jednak należy zwrócić uwagę, że firmy na razie jeszcze nie odczuwają podwyżek stóp procentowych i wyższego kosztu finansowania. Emitenci spodziewając się podwyżek stóp procentowych, wyemitowali sporo 5-6 letnich obligacji w latach 2020-2021, gdy koszt finansowania był rekordowo niski i dopiero w latach 2026-2027 będą musieli spłacić te nisko oprocentowane obligacje, w zamian emitując nowe już po wyższym koszcie finansowania.

Wykres 1. Spread amerykańskich obligacji o ratingu BB do amerykańskich obligacji skarbowych

źródło: https://fred.stlouisfed.org/

Zwracamy uwagę na ten wskaźnik, bo pokazuje on jednocześnie jaki jest sentyment rynkowy inwestorów oraz „apetyt na ryzyko” również na rynku akcyjnym. Nakładając ten spread na jednym wykresie z indeksem S&P500 (prawa skala, odwrócona), widać że krzywe te za sobą podążają. Malejący spread oznacza pozytywny sentyment rynkowy i wzrost S&P500, natomiast rosnąca premia za ryzyko oznacza spadek indeksu. Tak niska premia za ryzyko pokazuje, że inwestorzy nie obawiają się recesji, wierzą w siłę amerykańskiej gospodarki i na razie nie wyceniają nasilającego się ryzyka geopolitycznego na świecie. Zalecamy zatem ostrożność przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych, gdyż jak widać historycznie tak niskie poziomy premii za ryzyko mogą się w krótkim okresie zmienić.

Wykres 2. Spread amerykańskich obligacji o ratingu BB do amerykańskich obligacji skarbowych na tle indeksu S&P500 na odwróconej skali

źródło: https://fred.stlouisfed.org/

Autor: Marek Libner

 

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.