Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna

Sytuacja rynkowa

06-03-2024

Luty udanym miesiącem dla krajowych akcji

W minionym miesiącu główne indeksy GPW wyraźnie rosły, a w śród nich najmocniejszy okazał się indeks mWIG40 (skupiający duże i średnie spółki), który zyskał 6,7%. Indeks skupiający największe spółki GPW (WIG20) zajął drugą lokatę ze wzrostem kursu o 6,1%, co pociągnęło za sobą wzrost indeksu szerokiego rynku (WIG) o 5,8%. Inwestorzy nagrodzili indeksy WIG20 oraz WIG wzrostem kursu w odpowiedzi na wzrost oczekiwanych zysków na kolejne 12 miesięcy (dla indeksu WIG20 o 8,1% m/m, a dla WIG o 6,5% m/m).

 


Spoglądając na sektorowy podział spółek notowanych na GPW, w poprzednim miesiącu motorem napędowym były banki, a reprezentujący je indeks WIG-Banki wzrósł o 14,2%. Sektor ten silnie rósł mimo rewizji w dół rynkowych oczekiwań odnośnie jego przyszłych wyników o 5,1% w stosunku do konsensusu z końca stycznia. Drugim najsilniejszym sektorem było budownictwo, które w minionym miesiącu wzrosło o 4,6%, przy rewizji in plus dla oczekiwanych wyników o 2,2%. Z kolei na drugim biegunie zmian było górnictwo, które zniżkowało o 4,1%, przy niezmienionym sentymencie odnoście oczekiwanych zysków na kolejne 12 miesięcy. Sektor energetyczny zniżkował o 3,2%, przy czym w ciągu ostatniego miesiąca konsensus rynkowy poprawił oczekiwane jego zyski o prawie 2%.


Na poziomie wycen, przez pryzmat wskaźnika oczekiwanego P/E najwyżej notowany jest sektor budowlany (21,6), a na kolejnych miejscach znajdują się IT (17,3) oraz gry (14,9). Najniżej w tym zestawieniu znajduje się energetyka (4,4) oraz paliwa (5,3). Zarówno energia jak i paliwa, a także banki znajdują się ze swoimi wycenami na niskich poziomach w kontekście historycznych odczytów. Przez pryzmat historycznych poziomów na wskaźniku oczekiwany P/E tanio wyceniane są również indeksy WIG oraz WIG20. Utrzymujące się relatywnie niskie wyceny krajowego rynku akcji mają związek m.in. z wojną w Ukrainie oraz postrzeganiu Polski przez inwestorów zagranicznych, jako kraju bezpośrednio sąsiadującego. Postrzegane w ten sposób przez inwestorów globalnych wyższe ryzyko inwestycyjne kompensowane jest niższymi wycenami.

Autor: Tomasz Kolarz

 

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.