0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji do 31.12.2025 r. Sprawdź + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

24-12-2024

Podsumowanie 2024 roku na rynkach wschodzących

  • 2024 rok był dla inwestorów mieszanką wyzwań i możliwości.
  • Kluczem do inwestycyjnego sukcesu okazała się odpowiednia selekcja.
  • Wpływ na stopy zwrotu miały m.in. globalne trendy.
  • Region Ameryki Łacińskiej mierzy się z problemem deprecjacji walut.
  • Od początku roku hamulcami dla szerokiego indeksu MSCI EM okazały się akcje z Brazylii oraz Korei Południowej.

Wydźwięk kończącego się 2024 roku na rynkach wschodzących jest niejednoznaczny. Z jednej strony za nami wzrostowy rok – indeks globalnych rynków wschodzących MSCI Emerging Markets wzrósł od początku roku o 5,7%. Z drugiej, ostatnie 12 miesięcy zaoferowały inwestorom mieszankę wyzwań i możliwości, a także występujących naprzemiennie nadziei i rozczarowań. Wysoki potencjał wzrostu akcji rynków wschodzących powiązany jest nieuchronnie z większą zmiennością i ryzykiem, o czym akcje rynków wschodzących dobitnie przypomniały w 2024 roku.

Kluczem do inwestycyjnego sukcesu okazała się odpowiednia selekcja, co dobrze obrazuje Wykres 1. Przy przeszło 10%-owej zwyżce akcji azjatyckich (MSCI EM Asia), mieliśmy do czynienia z blisko 30%-owym spadkiem indeksu akcji spółek z Ameryki Łacińskiej (MSCI EM Latin America) oraz niespełna 2%-owym wzrostem akcji spółek z regionu EMEA (MSCI EM EMEA).

Wykres 1. Wyniki indeksów rynków wschodzących oraz indeksu globalnych rynków rozwiniętych.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych LSEG Workspace na dzień 2024-12-24.

Stopy zwrotu w poszczególnych regionach były kształtowane przez szereg czynników specyficznych, ale nie bez wpływu pozostały także globalne trendy. Najważniejsze z nich to:

  • Zmiany geopolityczne – mowa między innymi o szeregu wyborów prezydenckich i parlamentarnych zarówno w krajach rozwiniętych (USA), jak i rozwijających się (np. Indie, Meksyk).
  • Polityka monetarna – rozpoczęcie lub kontynuowanie cyklu obniżek stóp procentowych w wielu gospodarkach, w tym także przez najważniejsze banki centralne (Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny). Wyjątkiem w tej kwestii jest Brazylia, gdzie po serii obniżek we wrześniu br. powrócono do zacieśniania monetarnego.
  • Konflikty geopolityczne – trwające ciągle wojny na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. Mowa również o wojnach handlowych, szczególnie na linii Chiny – USA, ale też o tzw. wojnach hybrydowych i sankcjach międzynarodowych, które wpływają na stabilność i bezpieczeństwo inwestycji.
  • Rozwój technologii opartych na generatywnej sztucznej inteligencji – zainteresowanie inwestorów tematem AI nie słabnie, na czym korzystały m.in. technologiczne spółki z azjatyckich rynków wschodzących.
  • Trendy demograficzne – szereg gospodarek boryka się z kryzysem demograficznym, jednak takiego problemu nie mają m.in. Indie, które w 2024 roku utrzymały status najludniejszego państwa świata.
  • Problemy gospodarcze poszczególnych gospodarek – najdobitniejszym przykładem są Chiny, które nadal nie poradziły sobie z kryzysem nieruchomości czy słabą kondycją konsumentów.

Największą uwagę zwraca jednak bardzo słabe zachowanie akcji spółek z regionu Ameryki Łacińskiej (-29,4%). Kraje takie jak Brazylia, Meksyk, Chile czy Kolumbia mierzą się aktualnie z szeregiem wyzwań. Jednym z największych jest ciągła deprecjacja ich walut (co pokazuje Wykres 2).

Wykres 2. Zachowanie walut krajów Ameryki Łacińskiej.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych LSEG Workspace na dzień 2024-12-24.

Względem amerykańskiego dolara najbardziej osłabił się brazylijski real (o blisko 28% od początku roku), ale sporo na wartości straciły także meksykańskie peso (19%), kolumbijskie peso (-14%) i chilijskie peso (12%). Problem osłabiania się głównych walut regionu Latin America jest złożony, ale wpływ na niego mają m.in.:

  • Rosnące zadłużenie publiczne,
  • Słabnące zaufanie do gospodarek w związku z korupcją i niestabilnością polityczną,
  • Ekspansywna polityka finansowa rządów,
  • Wysokie stopy procentowe w krajach rozwiniętych (co skutkuje odpływem kapitału z rynków wschodzących do bezpieczniejszych, wyżej oprocentowanych inwestycji np. w amerykańskie obligacje).

Spore zróżnicowanie stóp zwrotu widać także w rozbiciu na poszczególne krajowe rynki – Wykres 3 pokazuje zachowanie indeksów krajów o największej reprezentacji w globalnym indeksie MSCI Emerging Markets (na koniec listopada 2024 roku Chiny odpowiadały za 27% portfela tego indeksu, kolejno Indie 20%, Tajwan 19%, Korea Południowa 10% i Brazylia 5%). Od początku roku hamulcami dla szerokiego indeksu MSCI EM okazały się Brazylia (-34%) i Korea Południowa (-23%), natomiast dobrze poradził sobie indeks spółek z Tajwanu (+33%).

Wykres 3. Wyniki indeksów krajów o największej reprezentacji w globalnym indeksie MSCI Emerging Markets.

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych LSEG Workspace na dzień 2024-12-24.

Siła tajwańskiego indeksu może dziwić, jednak należy w tym przypadku zwrócić uwagę na kluczową kwestię, jaką jest koncentracja portfela tego indeksu. Za ponad 50% portfela odpowiada bowiem tylko jedna spółka – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, czyli największy na świecie producent najbardziej zaawansowanych półprzewodników. Akcje tej spółki wzrosły od początku 2024 roku o ponad 82%, co miało decydujący wpływ na dobre zachowanie indeksu MSCI Taiwan.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku indeksu akcji z Korei Południowej (MSCI Korea), w którym 25%-owy udział ma Samsung Electronics. Z racji zniżkujących notowań tego technologicznego giganta (-31% od początku roku), indeks koreańskich akcji również zachował się słabo.

Uwagę zwraca jeszcze jedna kwestia, czyli mocne wybicie indeksu chińskich akcji (MSCI China) na przełomie września i października. Wtedy to administracja Chińskiej Republiki Ludowej ogłosiła duży program wsparcia gospodarki, rynku nieruchomości oraz rynków akcji. Związane z nim nadzieje na szybki powrót Chin na drogę dynamicznego wzrostu gospodarczej szybko znalazły odzwierciedlenie w cenach akcji, jednak równie szybko oczekiwania te zostały zrewidowane. W efekcie MSCI China stracił blisko połowę wypracowanych wcześniej wzrostów.

Podsumowując, w 2024 roku rynki wschodzące zapewniły inwestorom szereg emocji, a stopy zwrotu z poszczególnych regionów EM były bardzo zróżnicowane. Uważamy, że w nadchodzącym 2025 roku wysoka zmienność cen będzie się utrzymywała, a globalne trendy nadal będą wpływać na sentyment inwestorów wobec akcji rynków wschodzących. Tym samym utrzymujemy nasze neutralne nastawienie do tej klasy aktywów.

Autor: Arkadiusz Banaś

 

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne. Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji.

Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.