Sytuacja rynkowa
Listopad wyznaczył kilkumiesięczny dołek na GPW
• Krajowy rynek akcji słabszy od globalnego sentymentu, ale lepszy od rynków rozwijających się
• Słabnące nastroje w PMI przemysłowym za listopad
• Dobra kondycja sektora bankowego
• Wzrost eskalacji wojny w Ukrainie przybliża do jej zakończenia/zamrożenia?
Listopad dla polskiego rynku akcji był miesiącem w zasadzie neutralnym. Indeks największych spółek WIG20 stracił jedynie 0,7%, co dla indeksu WIG oznaczało spadek o symboliczne 0,2%. Indeks spółek średniej kapitalizacji mWIG40 zyskał 1,6%, natomiast tyle samo stracił indeks sWIG80. Polski rynek akcji wypadł wyraźnie słabiej na tle sentymentu globalnego, gdyż indeks MSCI All Country zyskał w tym czasie 3,6%. Jednak na tle rynków wschodzących (indeks MSCI Emerging Markets -3,7%) - nastroje na GPW wypadły wyraźnie lepiej. W dalszym ciągu polska gospodarka zmaga się ze słabym sentymentem mierzonym wskaźnikiem PMI w przemyśle, który po 4 miesiącach wzrostu – w listopadzie nieznacznie spowolnił do 48,9, utrzymując się poniżej granicznego pułapu 50 przez ostatnie 31 miesięcy. W tym miejscu watro zaznaczyć, że nastawienie sektora produkcyjnego dla polskiej gospodarki jest wyraźnie lepsze od analogicznych wskazań indeksu PMI w strefie euro (45,2) oraz Niemczech (43).
Krajowe banki nadal korzystają z utrzymujących się wysokich nominalnych stóp procentowych, co przekłada się na ich bardzo dobre wyniki. Ponadto sprzyja im nadpłynność w systemie (wzrost oszczędności i depozytów), która w znacznym stopniu lokowana jest w obligacje skarbowe, ze względu na niski popyt na kredyt. Powoli dostrzegamy jednak wzrost kosztów ryzyka (odpisów na niespłacane kredyty). Kolejnym potencjalnym zagrożeniem dla wyników sektora bankowego byłoby zmniejszenie oprocentowania rezerwy obowiązkowej w NBP – taka niepotwierdzona ewentualność pojawia się w przestrzeni medialnej. Ze względu na istotny udział sektora finansowego na GPW, banki nadal powinny być czynnikiem wspierającym nastroje, choć w ostatnim czasie zmienność sentymentu na bankach wzrosła. Sektor ten jest nisko wyceniany przez pryzmat wskaźnika historycznego oraz oczekiwanego P/E w dziesięcioletnim oknie czasowym, a niska jego wycena rzutuje również na indeksy WIG oraz WIG20, które na swoich wskaźnikach zarówno historycznym jak i oczekiwanym P/E, także notowane są tanio.
Dla polskich akcji nadal utrzymujemy neutralne nastawienie, które jest wyższe od akcji rynków rozwiniętych. Jednocześnie lepiej postrzegamy duże spółki nad małymi. Ponadto krajowy rynek akcji wyceniany jest tanio i w najbliższym czasie nie będzie konkurował o kapitał z powodu braku IPO. Dodatkowo napływy do PPK są stabilne, co łącznie przy niskich wycenach wskaźnikowych skłania nas do utrzymania wspomnianego neutralnego nastawienia. Niezmiennym czynnikiem geopolitycznym przemawiającymi przeciwko wycenom rodzimego rynku akcji jest wojna w Ukrainie oraz listopadowe zaognienie konfliktu na drabinie eskalacji. Być może jest to krok w kierunku podniesienia kosztów wojny, który obu stronom dawałby lepszą pozycję wyjściową w trakcie potencjalnych negocjacji. Donald Trump w styczniu obejmie ponownie urząd prezydenta USA, a w kampanii wyborczej wyraźnie wskazywał, że chce doprowadzić do zakończenia tej wojny.
autor: Tomasz Kolarz
WAŻNE INFORMACJE
Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.
Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.
Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.
Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.
Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.