0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji do 31.12.2025 r. Sprawdź + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

02-12-2024

"America first"

W listopadzie nastąpił największy od wielu miesięcy rozdźwięk w zachowaniu amerykańskiego rynku akcji względem pozostałych rynków. Podczas gdy główny indeks giełdy amerykańskiej S&P500 zyskał wysokie 5,7%, to europejski StoxxEurope600 tylko 1,0%, a japoński Nikkei stracił 2,2%. Jeszcze gorzej wyglądała sytuacja na rynkach wschodzących, gdzie zbiorczo akcje straciły na wartości (indeks dolarowy MSCI) 3,7%, z najważniejszy rynek EM – chiński – zniżkował o 4,4% (MSCI China).

Powyższe w sporej mierze wynikło z wyobrażeń inwestorów co do kształtu przyszłej polityki gospodarczej w USA po wygranych wyborach prezydenckich przez Donalda Trumpa oraz zdobyciu przez Republikanów większości w obu Izbach Kongresu. W komentarzach powyborczych przeważają oczekiwania wyższego tempa wzrostu gospodarczego w USA, ale także obawy o większy protekcjonizm w postaci ceł na importowane produkty. To może się przełożyć z jednej strony na wyższą inflację w USA, z drugiej zaś – na spadek eksportu i w rezultacie - gorszą sytuację gospodarczą u partnerów handlowych Ameryki, w Chinach czy w Europie. Stąd jednocześnie słabsze zachowanie indeksów giełdowych w innych rejonach świata.

Dobremu zachowaniu giełdy w USA nie przeszkodziło przeszacowanie w górę konsensusu oczekiwań co do ścieżki stóp procentowych. Na 25 listopada rynek już tylko z nieco ponad pięćdziesięcioprocentową pewnością zakładał kontynuację obniżek stóp procentowych na ostatnim tegorocznym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Bardzo możliwe, że nawet jeśli dojdzie jeszcze do obniżki o 0,25 pkt. proc. w grudniu (po wcześniejszych dwóch obniżkach łącznie o 0,75 pkt. proc.), to na kolejne przyjdzie już poczekać znacznie dłużej. Obecnie główna stopa procentowa dla dolara (fed fund rate) znajduje się cały czas na podwyższonym nominalnie poziomie w przedziale 4,5-4,75%.

Krajowy rynek akcji zanotował „płaski” miesiąc. Wzrosty przeważały na rynkach obligacji, w szczególności polskie obligacje długoterminowe odrobiły większość spadków z października. Szeroki indeks obligacji skarbowych zyskał 1,8%, natomiast indeks obligacji zmienno-kuponowych „tylko” 0,43%, przy czym obligacje zmienno-kuponowe nie miały czego odrabiać. Od kilkudziesięciu miesięcy kontynuują passę wzrostowych miesięcy, ostatnio w tempie nieco poniżej 1/12-krotności stopy WIBOR, będącej bazą do ich oprocentowania.

Kolejny miesiąc dobrego zachowania europejskiego rynku obligacji. W związku z niższym tempem wzrostu gospodarczego w strefie euro aniżeli w USA inwestorzy dostrzegają większą przestrzeń do obniżek stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. W rezultacie zniżek rentowności oraz premii kredytowych segment obligacji korporacyjnych europejskich emitentów o wysokim standingu finansowym (IG) zyskał na wartości 1,6%.

Na rynku surowcowym miniony miesiąc przyniósł korektę cen kruszców wyrażonych w dolarze (sam dolar umocnił się wobec koszyka innych walut rynków rozwiniętych o 1,3%). Złoto potaniało o 3,7%, a srebro o 6,2%. Wśród surowców energetycznych, na koniec miesiąca cen ropy spadły o ok. 1%, natomiast cena gazu ziemnego wzrosła o procent aż kilkanaście. O 6% spadła cena miedzi, wzrosły za to ceny towarów rolnych (zbiorczo o 2%) – najmocniej kawy. Zbiorczy indeks rynku surowcowego Bloomberga nie zanotował zmiany miesiąc do miesiąca.

Na grudzień utrzymujemy dotychczasowe taktyczne nastawienia, w szczególności na głównym poziomie klas aktywów koncentrujemy się na umiarkowanej (ale nie skrajnej) preferencji obligacji nad akcjami. Wśród obligacji preferujemy obligacje skarbowe.

W obligacjach korporacyjnych preferujemy ryzyko stopy procentowej (duration) nad ryzyko kredytowe. Spadek rynkowych stóp procentowych wpływa na wzrosty cen obligacji stałokuponowych. Premie kredytowe, zwłaszcza w obszarze zagranicznych emitentów o niskim standingu finansowym (high yield) są niskie i nieatrakcyjne.

W obrębie rynku akcji nieco lepiej od akcji rynków rozwiniętych postrzegamy akcje polskie i rynków wschodzących ogółem. 

Autor: Zbigniew Obara

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.