Sytuacja rynkowa
Uwaga na obligacje śmieciowe!
Niska premia za ryzyko inwestycyjne w obligacje high yield powinna zapalić lampkę ostrzegawczą u inwestorów.
- Co to są obligacje high yield?
- Niski poziom premii za ryzyko obligacji high yield.
- Historyczne spojrzenie na wskaźnik bankructw.
Ostatnio analitycy zwrócili uwagę na niski poziom premii za ryzyko (spread) na rynku obligacji high yield, co widać na poniższym wykresie. Warto dodać, że jest to również bardzo niski poziom w ujęciu historycznym. Spróbujmy bliższej przyjrzeć się tematowi.
Wykres 1. Premia za ryzyko obligacji high yield.
Źródło: Federal Reserve Bank of St. Louis, dostęp: 2024-11-19.
Na samym początku warto wspomnieć o tym, czym są obligacje high yield. Mówiąc krótko, są to wysoko oprocentowane obligacje korporacyjne. W świecie finansów nikt jednak nie rozdaje „darmowych obiadów”, dlatego wysokie oprocentowanie jest związane z większym ryzykiem. Tym terminem („high yield”) przyjęło się nazywać obligacje, które posiadają rating BB lub niższy (B, CCC, CC, C, D). Inna mniej „marketingowa” nazwa tej grupy to obligacje junk bonds, czyli obligacje śmieciowe.
Zanim omówimy temat samego spreadu, jeszcze kilka zdań skąd ten spread w ogóle się bierze. Inwestując w obligacje głównym źródłem dochodu jest kupon (i na nim tu się skupimy), ale sama cena obligacji stałokuponowej może podlegać zmianie. O tym jak polityka stopy procentowej wpływa na zmianę ceny obligacji pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów (link). Obok stopy procentowej na cenę obligacji wpływa postrzeganie samego ryzyka emitenta obligacji. Jeśli rynek ma przekonanie o dobrej kondycji emitentów ceny obligacji rosną (a rentowności spadają), w przypadku obaw o emitenta obligacji ceny takowych spadają, a rentowności rosną.
I teraz przejdziemy już do samego kuponu i spreadu. Oczywiście w obligacjach stałokuponowych kupon jest stały i zmiana rentowności (dostosowanie) odbywa się poprzez zmianę ceny – mechanizm omówiony w poprzednim akapicie. Inwestor, chcąc zainwestować w obligacje high yield, porównuje oprocentowanie tych obligacji względem papierów skarbowych. Skoro inwestowanie w obligacje skarbowe pozbawione jest ryzyka emitenta (mówimy tutaj głównie o ryzyku stopy procentowej), to chcąc zainwestować w obligacje korporacyjne oczekujemy dodatkowej premii. I właśnie wysokość tej premii, jakiej żądają inwestorzy od emitentów obligacji high yield nazywana jest spreadem. Mówiąc krótko jest to różnica pomiędzy oprocentowaniem obligacji rządowych, a średnim oprocentowaniem obligacji korporacyjnych o niskim ratingu inwestycyjnym.
Odnosząc się jeszcze do pierwszego wykresu, który pokazuje historycznie niski poziom premii za ryzyko, warto szczególną uwagę zwrócić na sam charakter obligacji high yield. Na poniższym wykresie widać średni procent bankructw (w latach 1981-2020) w poszczególnych kategoriach ratingowych (pamiętajmy, że im wyższy kupon, tym przeważnie gorsza ocena ratingowa) oraz procent bankructw dla kryzysowego roku 2021.
Wykres 2. Stopa bankructw w poszczególnych kategoriach ratingowych.
Źródło: S&P Global, dostęp: 2024-11-19.
Na kolejnym wykresie widzimy rozkład bankructw w ujęciu historycznym w podziale kwartalnym. Widać wyraźnie, że liczba bankructw wzrasta w latach kryzysowych.
Wykres 3. Historyczna liczba bankructw na poszczególnych rynkach.
Źródło: S&P Global, dostęp: 2024-11-19.
Podsumowując, obligacje high yield są bardzo wrażliwe na koniunkturę gospodarczą i w recesyjnych latach dochodziło do znacznego wzrostu bankructw wśród emitentów tych obligacji. Biorąc pod uwagę niezbyt optymistyczne prognozy gospodarcze na 2025 rok oraz niski spread względem obligacji rządowych (niska premia za ryzyko na poziomie 260 punktów bazowych ponad obligacje rządowe) można przyjąć, że ta kategoria obligacji może nie być najlepszym wyborem w perspektywie najbliższych miesięcy, zwłaszcza w ujęciu potencjalny zysk do potencjalnego ryzyka.
Autor: Grzegorz Zięba
WAŻNE INFORMACJE
Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.
Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.
Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.
Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.
Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.