Sytuacja rynkowa
Obligacje stałokuponowe – spokojnie to tylko korekta?
• październikowa korekta na rynku funduszy obligacji stałokuponowych
• raporty Goldman Sachs i Międzynarodowego Funduszu Walutowego o perspektywach inflacji w Polsce w 2025 roku
• wrześniowe dane makro z polskiej gospodarki
Na zestawianiu przedstawiającym wyniki funduszy obligacji stałokuponych w październiku (na dzień 29-10-2024) widać spore straty, korekta wydaje się tym bardziej istotna, w kontekście bardzo dobrego dotychczas wynikowo trzeciego kwartału, że we wrześniu Fed rozpoczął proces obniżania stóp procentowych, co jest pozytywnym zjawiskiem dla obligacji stałokuponowych.
Zestawienie funduszy obligacji stałokuponowych dostępnych w ofercie Alior Banku
Dlatego poniżej nie skoncentrujemy się na przyczynach samej korekty, ale zastanowimy się czy ta korekta rodzi okazję inwestycyjną w dłuższym horyzoncie. Zwłaszcza w perspektywie 2025 roku, kiedy to oczekuje się, że nasza Rada Polityki Pieniężnej również rozpocznie proces obniżania stóp procentowych.
W połowie października ukazał się raport Goldman Sachs, w którym analitycy prognozują, że na początku 2025 roku inflacja w Polsce wyniesie 5,3% (m.in. w związku z podwyżkami cen energii) i będzie to lokalny szczyt. Jednak w kolejnych kwartałach pod wpływem czynników zewnętrznych – takich jak słabość światowych cen producenta, spadek cen gazu i hurtowych cen energii elektrycznej oraz siła złotego – inflacja pod ich presją będzie się obniżała. W związku z powyższym raport zakłada rozpoczęcie procesu obniżania stóp w Polsce w drugim kwartale 2025, a same obniżki mają wynieść 150 pb w przyszłym roku.
Podobny wydźwięk w przedmiocie ścieżki inflacji w Polsce ma raport MFW, w którym zakłada się, że inflacja na koniec roku 2025 spadnie do poziomu 3,5%, a tym samy znalazłaby się w górnym paśmie odchyleń celu RPP (2,5% +/- 1 punkt procentowy, czyli od 1,5% do 3,5%).
Zerknijmy jeszcze na kilka danych makro, jakie ukazały się już za wrzesień, a które mają wpływ na kształtowanie się ścieżki przyszłej inflacji konsumenckiej.
Sprzedaż detaliczna w Polsce liczona w cenach stałych skurczyła się we wrześniu o 3% w ujęciu rocznym (oczekiwano +2,1% r/r; poprzednio +2,6% r/r). To najsłabszy odczyt od lipca 2023 r.
Inflacja w cenach producentów spadła we wrześnie w Polsce do poziomu -6,3% r/r z -5,5% r/r w sierpniu. Oczekiwano spadku do 5,7% r/r.
Produkcja przemysłowa: -0,3% r/r (oczekiwano 0,2% r/r, poprzednio -1,2% r/r)
Wynagrodzenie: 10,3% r/r (oczekiwano 11,1% r/r, poprzednio 11,1% r/r)
Zestaw powyższych danych pokazuje, w ujęciu miesięcznym, ale również sama tendencja w ujęciu kilkumiesięcznym, że presja inflacyjna w kolejnych kwartałach powinna być coraz mniejsza i oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez RPP nie są niczym nadzwyczajnym.
Podsumowując przedstawione powyżej informacje można przyjąć, że obecna korekta na rynku funduszy obligacji stałokuponowych, z perspektywy długoterminowej, jawi się jako okazja do zwiększania alokacji w tę klasę aktywów. Oczywiście należy pamiętać, że dzisiejsza atrakcyjna wycena nie daje gwarancji, że za jakiś czas ceny nie będą jeszcze bardziej atrakcyjne, a sama ocena sytuacji rynkowej na skutek zmiany otoczenia może okazać się nieaktualna.
autor: Grzegorz Zięba
WAŻNE INFORMACJE
Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.
Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.
Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.
Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.
Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.