Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024 Wypełnij ankietę i podziel się z nami swoimi uwagami Więcej
Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

07-10-2024

Obniżki stóp z umiarkowanym wpływem na rynek

  • Obniżki stóp przez FED i ECB przyniosły umiarkowany impuls wzrostowy
  • Głównym cyklom obniżki stóp towarzyszyły słabsze nastroje rynkowe
  • W tym cyklu wskazuje się na korzystniejsze prognozy makro
  • Akcje europejskie wciąż znacznie tańsze, ale siła relatywna ponownie słabnie

 

 

Wrzesień nie był jednorodny dla głównych rynków rozwiniętych. Podczas gdy akcje amerykańskie mierzone szerokim indeksem S&P500 lub Russell1000 przyniosły ok. 2% zwyżkę, akcje zachodnioeuropejskie cechowały nieco słabsze nastroje i indeks Eurostoxx 600 zakończył miesiąc z ok. 1% wzrostem, a uwzględniający kraje spoza strefy euro Stoxx Europe 600 nawet lekko spadł. Wrześniowe decyzje banków centralnych ECB i FED dodały trochę otuchy rynkom, ale impuls wzrostowy przynajmniej z tego tytułu dość szybko przygasł. Nie powinno to jednak zaskakiwać. W przeszłości, patrząc na wykres 1, widać że proces łagodzenia polityki pieniężnej często spotykał się z osłabieniem koniunktury. Oczywiście decyzja FED była wówczas podyktowanym mającym miejsce znaczącym osłabieniem wzrostu gospodarczego (wręcz zdarzeń recesyjnych) oraz wzrostem stopy bezrobocia (rynek pracy jest również uwzględniany w mandacie FED), a luzowanie polityki pieniężnej jest jednym z narzędzi przeciwdziałającym takim zdarzeniom.

Wykres 1. Przebieg indeksu S&P500 oraz zmiany podstawowej stopy procentowej FED


W obecnie zapoczątkowanym procesie obniżek stóp procentowych wskazuje się, że prognozy na najbliższe kwartały wykazują co prawda oczekiwane spowolnienie wzrostu PKB, ale dalekie to jest o zderzenia z recesją. I to byłby koronny argument, że w tym cyklu obniżek nastroje rynkowe powinno cechować odmienne zachowanie. Należy jednak napomknąć, że prognozy PKB przed rozpoczęciem poprzednich obniżek również były początkowo umiarkowanie optymistyczne, natomiast w kolejnych kwartałach znacząco je korygowano w dół. Stąd uważamy, że należy zachować pewną ostrożność, którą wyrażamy w niższym od neutralnego nastawienia. Jednocześnie odchodzimy od mocnej preferencji spółek value na rzecz bardziej benchmarkowego podejścia, gdzie w TOP10 dominują podmioty sektora IT o szerokiej ekspozycji przychodowej na globalny rynek, co powinno zmniejszyć ich wrażliwość koniunkturalną na rodzimy rynek.
W odniesieniu do prognozowanych wyników finansowych obawiamy się, że dla dużej grupy spółek może pojawić się problem marży operacyjnej, która wg. kalkulacji ma być istotnym motorem wzrostu prognozowanych zysków w kolejnych kwartałach. Ten problem w mniejszym stopniu dotyczy dużych spółek technologicznych, które generują  wysoce dwucyfrowe marże EBIT. Oczywiście sektor IT oraz ogółem szeroki indeks S&P500 cechują bardzo wysokie wyceny P/E, które przy realnie dodatnich stopach procentowych nie są atrakcyjne, co ponowie stanowi argument za nastawieniem niższym od neutralnego.

Wykres 2. Wycena P/E indeksu S&P500 na tle realnych stóp procentowych


W odniesieniu do akcji europejskich ostatnie dwie obniżki stóp nie wpłynęły znacząco na rynek, indeks Stoxx Europe 600 za wyjątkiem sierpniowego wychylenia w dół pozostaje od maja w trendzie bocznym. Ale też i słabsze zachowanie vs. akcje amerykańskie w ostatnich miesiącach ma swoje uzasadnienie w ponownym osłabieniu siły relatywnej dla zysków spółek, które na Starym Kontynencie w ujęciu narastającym (za 12 miesięcy) w ostatnich kwartałach spadają. Ale też wyraźnie niższe wyceny w porównaniu do akcji amerykańskich ( blisko 25x dla S&P500 vs. poniżej 15x dla Stoxx Europe 600) uzasadniają utrzymanie jednakowych nastawień dla obu klas aktywów. Ponadto główne spółki giełdowe zarejestrowane w Europie dużą część przychodów realizują poza macierzystym kontynentem, ze wskazaniem na Amerykę Północną, co zapewnia im większą dywersyfikację operacyjną, a więc są mniej zależne od rodzimego rynku.

Wykres 3. Siła realtywna zysku na akcję oraz przebiegu indeksów S&P500 i Stoxx Europe 600

 

autor: Marcin Brendota

 

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.