0 zł prowizji za obrót ETF/ETC na GPW Skorzystaj z promocji tylko do 30.12.br. Sprawdź + nota prawna
Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

14-08-2024

Pozytywne perspektywy dla akcji rynków wschodzących

  • Pod względem stóp zwrotu utrzymuje się przewaga rynków rozwiniętych nad wschodzącymi.
  • Tegoroczne wybory miały znaczący wpływ na sentyment inwestorów.
  • Perspektywy dla akcji rynków wschodzących pozostają pozytywne.

Akcje globalnych rynków wschodzących, mierzone zachowaniem indeksu MSCI Emerging Markets, od lat radzą sobie wyraźnie słabiej od akcji rynków rozwiniętych (MSCI World), a zawirowania geopolityczne na świecie dodatkowo działają na ich niekorzyść. Od początku roku wspomniany już indeks MSCI EM wzrósł zaledwie o 4,6% przy przeszło 10%-owej zwyżce indeksu MSCI World [dane na 14.08.2024].

Ostatnie miesiące to czas dużej zmienności na giełdach w krajach rozwijających się, do czego przyczyniły się m.in. wybory parlamentarne i prezydenckie w znaczących rynkach EM. Tegoroczne wybory w Indiach, Meksyku i RPA pokazały, jaki wpływ może mieć ich wynik na wyceny akcji (wykres nr 1). W skrócie:

  • W Indiach w największym głosowaniu świata (uprawnionych do głosowania było tam prawie 1 mld ludzi) dotychczasowy premier Narendra Modi został wybrany na trzecią kadencję. Jego polityka jest pozytywnie oceniana przez inwestorów – podczas poprzednich lat rządów ustabilizował sytuację makroekonomiczną i wprowadził Indie na drogę dynamicznego wzrostu gospodarczego. Modi podtrzymuje swoje postanowienie o wprowadzeniu Indii do grona gospodarek rozwiniętych do 2047 roku, zatem można oczekiwać, że jego prorozwojowa polityka będzie kontynuowana.

  • W Meksyku wygrana Claudii Sheinbaum wywołała mocne spadki na tamtejszej giełdzie. Jej lewicowa Partia Odrodzenia Narodowego (Morena) uzyskała w parlamencie większość konstytucyjną, co wzbudziło obawy o możliwość wprowadzenia niekorzystnych dla biznesu rozwiązań prawnych (ale też m.in. o niezawisłość sądownictwa i standardy demokratyczne).

  • W RPA Cyril Ramaphosa wywalczył reelekcję na stanowisku prezydenta, jednak jego partii ANC (Afrykański Kongres Narodowy) nie udało się utrzymać parlamentarnej większości. Niemniej jednak udało się zawiązać koalicję, której ważnym celem jest ustabilizowanie południowoafrykańskiej gospodarki. 

Wykres 1. Wpływ wyborów na wyniki indeksów

Źródło: Refinitiv Eikon, opracowanie własne

Pomimo rynkowych zawirowań perspektywy dla akcji rynków wschodzących pozostają pozytywne, a stoi za tym kilka czynników:

  1. Wysokie prognozy wzrostu gospodarczego w największych gospodarkach EM, szczególnie w porównaniu do gospodarek DM. 

Wykres 2. Prognozy wzrostu PKB w 2024 i 2025 roku

Źródło: opracowanie własne na podstawie https://www.imf.org/en/Publications/WEO/Issues/2024/07/16/world-economic-outlook-update-july-2024, dostęp: 14.08.2024

2. Wysokie konsensusy wzrostu zysków.

Wykres 3. Konsensus wzrostu EPS w 2024 i 2025 roku

Źródło: opracowanie własne na podstawie https://www.schroders.com/en-gb/uk/intermediary/insights/schroders-equity-lens-july-2024-your-go-to-guide-to-global-equity-markets/, dostęp: 14.08.2024

3. Obniżki stóp procentowych na świecie. Główne banki centralne EM rozpoczęły już luzowanie polityki monetarnej (m.in. Brazylia czy Meksyk), co powinno pobudzić aktywność gospodarczą w tych regionach. Ponadto cykl obniżek stóp procentowych Rezerwy Federalnej, mający rozpocząć się w tym roku, będzie sprzyjał osłabieniu amerykańskiego dolara, co także pozytywnie odbiłoby się na wycenach akcji rynków wschodzących.

Wykres 4. Siła relatywna EM do DM w stosunku do amerykańskiego dolara

Źródło: Refinitiv Eikon, opracowanie własne, dane na 14.08.2024

4. Dywersyfikacja. Hossa na amerykańskim rynku akcji nie będzie trwała wiecznie, a inwestorzy, w celu ograniczenia ryzyka lub poszukiwania wyższej stopy zwrotu, mogą zacząć uzupełniać swoje portfele o akcje spółek z rynków rozwijających się. 

Źródło: Refinitiv Eikon, opracowanie własne, dane na 14.08.2024

 

Autor: Arkadiusz Banaś

 

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.