Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

12-08-2024

Wzrost awersji do ryzyka na krajowym rynku akcji

  • Lipcowa korekta przerwała dobrą passę byków
  • Największe spółki GPW najmocniej przecenione
  • Słabnąca sprzedaż detaliczna
  • Propozycja nowego podatku od inwestycji
  • Rosnące obawy o dalszą eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie


Lipiec był pierwszym miesiącem od lutego, który dla GPW okazał się korekcyjny. Najmocniej tracił (-5,5%) indeks WIG20 skupiający największe spółki. Cały rynek mierzony indeksem WIG stracił 4,8%, czym z nawiązką zniwelował czerwcowy wzrost. Relatywnie mocniej zaprezentowały się indeksy średnich i małych spółek, czyli mWIG40 i sWIG80, które w minionym miesiącu spadły o zaledwie 3,7-3,8%. Wśród liczących się rynków globalnych akcje polskie okazały się najsłabszym rynkiem, a mierzący je indeks MSCI Poland stracił 5,6%. Powody słabości polskiego rynku mogą być związane słabością sektora przetwórczego (indeks PMI informujący o spodziewanej koniunkturze w przemyśle od 27 miesięcy utrzymuje się poniżej granicy 50 pkt, oddzielającej spowolnienie od ożywienia w tym sektorze). Drugim aspektem jest zaskakująco słaba sprzedaż detaliczna w czerwcu. Kolejnym powodem słabości rynku była negatywna informacja dotycząca propozycji nowej daniny publicznej od nakładów inwestycyjnych, która to miałaby dotyczyć części spółek o znaczeniu strategicznym, notowanych na GPW.


W minionym miesiącu z globalnych rynków tym razem najmocniejszy okazał się rynek w Wielkiej Brytanii (FTSE100 wzrost o 2,5%) oraz indyjskich SENSEX +2,2%. Z kolei na drugim biegunie uplasowały się (poza Polską): KOSPI (-3%) oraz ponownie indeksy eksponowane na Chiny (MSCI China -2,2% i Hang Seng -2,1%). Indeks globalny MSCI All Country na tym tle w lipcu zyskał 1,5 %. Globalnym pretekstem do korekty na akcjach był rosnący niepokój inwestorów w związku z możliwością rozszerzenia się wojny na Bliskim Wschodzie na kolejne kraje regionu, a także obawy o możliwe osłabianie koniunktury w USA, przy czym te ostatnie zostały nieco zmitygowane przez gołębie sygnały po lipcowym posiedzeniu FOMC.


Dla akcji polskich niezmiennie utrzymuje się dobre momentum wynikowe, szczególnie głównego na GPW sektora finansowego, które przekłada się w tym roku wysokie kwoty wypłacanych dywidend. Otoczenie wysokich stóp procentowych jest korzystne dla wyników sektora bankowego, ze względu na marżę pomiędzy kredytami i depozytami. Konsensus rynkowy przewiduje kolejną obniżkę stóp procentowych dopiero w przyszłym roku. Niezmiennie strukturalnym czynnikiem stabilizującym krajowy rynek akcji są regularne napływy do PPK. W polskiej gospodarce utrzymuje się wysoka dynamika płac nominalnych (11% r/r za czerwiec), co przekłada się na dodatkowy strumień płynący na giełdę, przy jednoczesnym braku konkurencji ze strony ofert rynku pierwotnego.

 


Patrząc na fundamenty – konsensus rynkowy w lipcu zrewidował w dół oczekiwane 12-miesięczne zyski dla wszystkich głównych indeksów GPW. Najmocniejsza rewizja dotyczyła WIG20 (-10,7%) oraz mWIG40 (-7,3%). Jeśli spojrzymy na zmiany oczekiwań dla przyszłych 12-miesięcznych zysków spółek skupionych w indeksach sektorowych, to najmocniejszym wzrostem (12,5% m/m) może pochwalić się sektor bankowy oraz IT. Około 8% rewizje w górę dotyczą sektorów budownictwa oraz gier. Na przeciwnym biegunie znajduje się sektor paliw, dla którego konsensu rynkowy obniżył oczekiwane zyski o 14,6%. Łącząc sentyment rynkowy z fundamentalnym wchodzimy na poziom wycen przez pryzmat wskaźnika oczekiwanego P/E. Utrzymuje on najwyższe poziomy w budownictwie (17,9), a na kolejnych miejscach znajdują się IT (16,5) oraz górnictwo (10,4). Najniżej w tym zestawieniu utrzymuje się sektor gier (3,5) oraz energetyka (4,7). Z kolei sektor bankowy notowany jest na atrakcyjnym poziomie 7,4.

Podsumowując, dla akcji polskich całościowo nadal dostrzegamy lepsze średnioterminowe perspektywy w porównaniu z akcjami rynków rozwiniętych. Przekłada się to na to, że na skali od -2 do 2 podtrzymujemy nasze neutralne (0) nastawienie dla krajowego rynku akcji, które jest na równi z rynkami wschodzącymi ogółem. Z kolei dla globalnych rynków akcji ogółem nadal utrzymujemy umiarkowanie negatywne nastawienie (-1).

 

autor: Tomasz Kolarz

WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.