Ogólnopolskie Badanie Inwestorów 2024 Wypełnij ankietę i podziel się z nami swoimi uwagami Więcej
Złap ekstra premię na emeryturę Załóż rachunek maklerski IKE lub IKZE i zyskaj nawet do 400 zł Sprawdź szczegóły promocji + nota prawna
Biuro Maklerskie na drugim miejscu w rankingu Pulsu Biznesu! Poznaj nasz Rachunek Maklerski
Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego

Sytuacja rynkowa

07-08-2024

Rynki w cieniu oczekiwań na posiedzenie FED

  • Zmienia się postrzeganie wpływu decyzji FED na nastroje giełdowe
  • Pogorszenie na rynku pracy podsyca obawy o nawrót spowolnienia gospodarczego
  • Historycznie cyklom obniżek stóp procentowych często towarzyszyły przeceny akcji
  • Spółki growth mogą wykazywać mniejszą wrażliwość na koniunkturę, ale wyższą na spadek rynkowych stóp procentowych

Główne rynki rozwinięte w ostatnich tygodniach cechowała dość duża zmienność. Indeks MSCI World od połowy lipca jest w mocnej korekcie spadkowej i do ostatniego poniedziałku (5 sierpnia) tracił ok. 9%. Powód tych spadków jest łączony z rosnącym prawdopodobieństwem obniżenia stóp procentowych przez FED na najbliższym wrześniowym posiedzeniu. Ale pojawiające się w przestrzeni komentarze nie są zbyt spójne. Jeszcze do niedawna dla głównych rynków akcji, jako jeden z motorów wzrostu wymieniano właśnie rosnące oczekiwania łagodzenia polityki pieniężnej, które z jednej strony będzie zapewniało niższe finansowanie dla przedsiębiorstw korzystających z długu, z drugiej zmniejszy stopę dyskontową (stopa wolna od ryzyka jest jednym z elementów kalkulacji tej stopy) co „poprawi” wycenę przedsiębiorstw, a jednocześnie zostanie obniżona atrakcyjność rynku obligacji (spadek stóp będzie implikował obniżenie rentowności rynku obligacji) co relatywnie poprawi postrzeganie rynku akcji.

Dodając do tego wysokie zainteresowanie pracami nad sztuczną inteligencją („AI”) przejściowo nikogo nie raziły miejscami dość wysokie wyceny spółek przez pryzmat wskaźnika P/E, który dla np. subindeksu S&P500 IT przekraczał jeszcze w połowie czerwca 40x, a dla całego indeksu S&P500 w połowie lipca przebił 25x (dla porównania dla akcji europejskich w tym okresie był poniżej 16x). Oczywiście nie jest też tak, że te wyceny są zupełnie oderwane od realiów, jako że np. producenci półprzewodników będący w centrum zainteresowania tematyką „AI” wykazywali w pierwszym półroczu wysoce dwucyfrowe dynamiki przychodów ze sprzedaży i zysków w porównaniu z ubiegłym rokiem, i prognozy na kolejne kwartały są równie imponujące.

Wykres 1. Indeks S&P 500 oraz stopa bezrobocia i różnica rentowności obligacji

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

Powracając jednak do szacunków obniżek stóp procentowych, obecnie zarzuca się, że potencjalna decyzja FED na wrześniowym posiedzeniu będzie spóźniona. A przytaczany jest tutaj ostatni raport z rynku pracy, gdzie jest wykazywany kolejny przyrost stopy bezrobocia podsycający obawy o nawrót spowolnienia gospodarczego. Niezależnie od tej tezy faktem jednak jest, że osłabienie kondycji rynku pracy powoduje pogorszenie rynkowych nastrojów. Na tym tle również warto odnotować sytuację na rynku obligacji, gdzie już od dłuższego czasu obligacje krótkoterminowe utrzymują wyższe rentowności, niż długoterminowe (tzw. odwrócenie krzywej rentowności) co w przeszłości, w połączeniu z danymi rynku pracy nie wróżyło dobrze rynkom akcji.

Wykres 2. Indeks S&P 500 oraz stopa FED

Źródło: Bloomberg, opracowanie własne

Ponadto, jak pokazują główne cykle obniżek stóp procentowych w okresie ostatnich ponad 20 lat, procesowi łagodzenia polityki pieniężnej często towarzyszy pogorszenie nastrojów inwestycyjnych. Nie ma w tym jednak nic nadzwyczajnego, bowiem odnosząc się do wspomnianego raportu z rynku pracy, obniżki stóp procentowych zazwyczaj mają na celu wsparcie aktywności gospodarczej, czyli jest dostrzegane pogorszenie dla jej perspektyw. A skoro perspektywy są słabsze, to również i prognozy dla sektora przedsiębiorstw są pod presją. Jednakże ostatnie przeceny w sektorze IT i ogółem spółek tzw. „growth” (spółki o ponadprzeciętnych wzrostach przychodów i zysków, ale też i drożej wyceniane) w połączeniu z szacowanymi obniżkami stóp mogą przywrócić swoją atrakcyjność. Z jednej strony ten segment przedsiębiorstw lepiej reaguje na rynkowe spadki stóp procentowych niż np. spółki „value” (atrakcyjnie wyceniane, o wyższej wartości wewnętrznej niż wyceny rynkowe), z drugiej strony wykazuje często mniejszą wrażliwość koniunkturalną.
W naszych portfelach modelowy utrzymujemy niedoważenie akcje vs. obligacje przy umiarkowanie negatywnym nastawieniu do akcji rynków rozwiniętych. Ale też wykorzystując przecenę spółek growth, a mając wcześniej większą preferencję na ostatnio dobrze zachowujące się spółki value, równoważymy te style inwestycyjne.

autor: Marcin Brendota


WAŻNE INFORMACJE

Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.

Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.

Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.

Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.

Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.

Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.