Sytuacja rynkowa
Maj z pozytywnym sentymentem na GPW
- Silny sektor finansowy koryguje kursy
- GPW wspierana nominalnym wzrostem płac
- Niepewność wokół energetyki nadal podwyższona
- Akcje polskie średnioterminowo powinny być atrakcyjniesze niż rynki rozwinięte
W maju po raz kolejny główne indeksy GPW kontynuowały wzrosty (najszerszy reprezentant, indeks WIG zyskał 2,1%). Najmocniej zaprezentował się indeks średnich spółek mWIG40, który zyskał 4,2%, z kolei indeks WIG20 skupiający największe podmioty – wzrósł jedynie 0,4%. W minionym miesiącu najmocniejsze okazały się rynki w USA oraz Niemczech, natomiast na drugim biegunie uplasowały się: ponownie Ameryka Łacińska i Korea Południowa. Indeks globalny MSCI All Country w maju zyskał 3,3%, czym odrobił spadek z kwietnia.
Dla akcji polskich nadal utrzymuje się bardzo dobre momentum wynikowe, szczególnie głównego na GPW sektora finansowego, które przełoży się w tym roku na rekordowe kwoty wypłacanych dywidend. Wysokie otoczenie stóp procentowych jest korzystne dla wyników sektora bankowego, a konsensus rynkowy zakłada kolejną obniżkę stóp procentowych za około rok. Pojawiają się również głosy o możliwych podwyżkach stóp, ze względu na spodziewany dalszy wzrost inflacji. Ponadto strukturalnym czynnikiem wspierającym krajowy rynek akcji są regularne napływy do PPK. Warto zauważyć, że w polskiej gospodarce utrzymuje się wysoka dynamika płac nominalnych, co przekłada się na dodatkowy strumień płynący na giełdę, przy jednoczesnym braku konkurencji ze strony ofert rynku pierwotnego (IPO).
Sektorowo w dalszym ciągu utrzymuje się wyraźna fundamentalna niepewność w energetyce w kontekście aktywów węglowych: w maju minister przemysłu poinformowała, że Skarb Państwa, jest zainteresowany, aby przejąć aktywa węglowe od spółek energetycznych. W odpowiedzi na tą informację rynek nagrodził sektor energetyczny wzrostem oczekiwanego zysku na 12-miesięcy o 18,6% m/m i jednoczesnym wzrostem kursu WIG-Energia w maju o 17,4%. Wśród innych sektorów GPW rynek podwyższył oczekiwane przyszłe zyski dla górnictwa (o 13,2%), przy jednoczesnym wzroście kursu o 6,6%. Podium dla wzrostu oczekiwanych wyników zamykają paliwa (+3,2%), przy czym w tym przypadku kurs WIG-Paliwa spadł o 4,2% i był to najsłabszy sektor na GPW. Posobna sytuacja miała miejsce w przypadku sektora bankowego – wzrostom oczekiwanych zysków o 3%, towarzyszył spadek kursu WIG-Banki o 3,9%. Warto nadmienić, że sektor bankowy był lokomotywą hossy na GPW, z zatem korekta kursu nie wydaje się niczym niezwykłym. Dla głównych indeksów GPW rynek podniósł oczekiwane 12-miesięczne zyski o około 3,0-3,6% dla WIG20 oraz WIG. Natomiast dla mWIG40 wzrost oczekiwań wynosił aż 9,2%. Jedynie w przypadku indeksu mniejszych spółek skupionych w sWIG80, prognozy dla oczekiwanych 12-miesięcznych zysków zostały zrewidowane w dół o 3%.
Na poziomie wycen, przez pryzmat wskaźnika oczekiwanego P/E nadal najwyżej notowany jest sektor budownictwa (22,1), a na kolejnych miejscach znajdują się IT i górnictwo po (17,7) oraz sektor gier (11,7). Najniżej w tym zestawieniu utrzymuje się energetyka (4,9) oraz paliwa (5,5). Podobnie jak w kwietniu zarówno banki, energetyka i paliwa znajdują się ze swoimi wycenami na relatywnie niskich poziomach na tle historycznych wartości z okresu 10 lat. Na tle historycznych poziomów na wskaźniku oczekiwany P/E tanio wyceniane są również indeksy WIG20 oraz WIG. Wojna w Ukrainie jest jednym z kluczowych czynników utrzymujących się relatywnie niskich wycen krajowego rynku akcji (postrzegane przez inwestorów wyższe ryzyko inwestycyjne kompensowane jest niższymi wycenami).
Dla akcji polskich całościowo dostrzegamy lepsze średnioterminowe perspektywy w porównaniu z akcjami rynków rozwiniętych. Na skali od -2 do 2 podtrzymujemy nasze neutralne (0) nastawienie dla krajowego rynku akcji, które jest na równi z rynkami wschodzącymi ogółem. Z kolei dla globalnych rynków akcji ogółem utrzymujemy umiarkowanie negatywne nastawienie (-1).
autor: Tomasz Kolarz
WAŻNE INFORMACJE
Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.
Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.
Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.
Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.
Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.