Sytuacja rynkowa
Kolejny etap amerykańsko-chińskiej wojny handlowej
- USA eskalują wojnę handlową z Chinami
- Nowe taryfy cłowe uderzają w kluczowe sektory dla chińskiej gospodarki
- Wartość importu objętego nowymi stawkami to zaledwie kropla w całkowitej wartości chińskiego eksportu
Gospodarcza wojna między USA i Chinami trwa już od 2018 roku, kiedy ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump rozpoczął podnoszenie ceł i ustalanie sankcji na towary sprowadzane z Chińskiej Republiki Ludowej. 14 maja bieżącego roku administracja Joe Bidena podjęła następny krok w tym kierunku, podnosząc cła na kolejne grupy produktów.
Wykres 1. Wzrost ceł na amerykański import z Chin
Źródło: opracowanie własne na podstawie: https://www.whitehouse.gov/briefing-room/statements-releases/2024/05/14/fact-sheet-president-biden-takes-action-to-protect-american-workers-and-businesses-from-chinas-unfair-trade-practices/, dostęp: 22.05.2024
Warto zwrócić uwagę na skalę wprowadzonych podwyżek (cła wzrosły o 17,5-75 pkt. proc.) oraz na towary, które zostały objęte nowymi taryfami. Są to przede wszystkim produkty związane z transformacją energetyczną (samochody elektryczne, panele fotowoltaiczne) oraz sektorem wysokich technologii (półprzewodniki, baterie, surowce krytyczne).
Czy chińska gospodarka realnie odczuje wysokie cła nałożone na wymienione wyżej grupy towarów? Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem Białego Domu1 taryfy mają objąć import o wartości 18 mld USD. Jest to zaledwie kropla (ok. 0,5%) w całkowitej wartości chińskiego eksportu, który w 2023 roku wyniósł 3,380 bln USD.
Wykres 2. Wartość chińskiego eksportu w 2023 roku
Źródło: UN Comtrade, opracowanie własne
Wydaje się zatem, że decyzja władz USA ma w dużej mierze charakter symboliczny, tym bardziej, że nowe taryfy dotyczą sektorów, w których Chiny mają ambicję dominować (zielona transformacja, pojazdy elektryczne, wysokie technologie). Jest to dalsza eskalacja konfliktu handlowego, która od razu wywołała reakcję chińskich władz (jak na razie są to jedynie zapowiedzi „podjęcia wszelkich możliwych kroków, by chronić swoich interesów”).
Można spodziewać się, że Stany Zjednoczone będą starać się przekonać Unię Europejską do podobnych działań, choć w tej kwestii władze chińskie próbują niejako wyprzedzić administrację Bidena i same prowadzą rozmowy z europejskimi decydentami – przykładami mogą być m.in. niedawne rozmowy przywódcy ChRL Xi Jinpinga z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem (w kwietniu) czy prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen (podczas ostatniej wizyty Xi w Europie).
Autor: Arkadiusz Banaś
1FACT SHEET: President Biden Takes Action to Protect American Workers and Businesses from China’s Unfair Trade Practices | The White House, dostęp: 22.05.2024 r.
WAŻNE INFORMACJE
Materiał został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Materiał ten nie stanowi analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.
Materiał nie stanowi również „informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną”, ani „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE, ani usługi doradztwa inwestycyjnego. Usługa doradztwa inwestycyjnego jest świadczona na podstawie odrębnej umowy o doradztwo inwestycyjne.
Prezentowane stopy zwrotu nie uwzględniają kosztów związanych z nabyciem i zbyciem instrumentów finansowych (np. opłaty manipulacyjnej, prowizji maklerskiej). Konieczności poniesienia tych opłat powoduje zmniejszenie rzeczywistego zwrotu z inwestycji. Prezentowane stopy zwrotu nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości, są wynikiem inwestycyjnym osiągniętym w konkretnym okresie historycznym.
Biuro Maklerskie ostrzega, że inwestowanie w instrumenty finansowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub nawet całości zainwestowanych środków. W szczególności Biuro Maklerskie zwraca uwagę, iż na cenę instrumentów finansowych wpływ ma wiele czynników, jak m. in. zmieniające się warunki ekonomiczne, prawne, polityczne i podatkowe, których niejednokrotnie nie można przewidzieć, lub które mogą być trudne do przewidzenia na etapie sporządzania niniejszego materiału.
Treść materiału wyraża wiedzę oraz poglądy autorów według stanu na dzień sporządzenia. Opracowanie zostało sporządzone z rzetelnością i starannością, przy zachowaniu zasad metodologicznej poprawności, na podstawie ogólnodostępnych informacji, uznanych przez Biuro Maklerskie za wiarygodne.
Informacje zawarte w komentarzu mogą być wykorzystywane wyłącznie dla własnych potrzeb i nie mogą być kopiowane w jakiejkolwiek formie ani przekazywane osobom trzecim.
Komentarz ani informacje zawarte w komentarzu nie mogą być rozpowszechniane w żadnej innej jurysdykcji, w której takie rozpowszechnianie byłoby sprzeczne z prawem.