Rynki zagraniczne Globalne giełdy w Twoim zasięgu! Inwestuj na rynkach zagranicznych! + nota prawna
Zadbaj o środowisko Wyraź zgodę na przesyłanie dokumentów drogą elektroniczną Bankowość internetowa Ustawienia>Zgody i oświadczenia>Sposób otrzymywania dokumentów od Biura Maklerskiego
Inwestycje na rynku Forex z zaawansowaną platformą Alior 4 Trader! Sprawdź + nota prawna

Aktualności

29-10-2020

Cykl edukacyjny z zakresu inwestycji nr 1

Zapraszamy do udziału w cyklu edukacyjnym z zakresu inwestycji. Specjaliści z Biura Maklerskiego Alior Banku będą co tydzień omawiać różne zagadnienia inwestycyjne, tak aby wyjaśnić ich specyfikę, każdemu, nawet początkującemu inwestorowi.

Pierwszym omawianym tematem będą: „Fakty a opinie” – na co powinniśmy zwracać uwagę przy inwestowaniu w akcje spółek.

Pobierz materiał

W nawiązaniu do omawianego tematu, prezentujemy poniżej aktulane informacje rynkowe (materiał nie stanowi porady inwestycyjnej, ani oferty handlowej w rozumieniu Kodeksu Cywilnego).

Sytuacja na rynkach akcji, które najpierw w okresie luty-marzec br. roku runęły w świetle obaw o kondycje gospodarek „zamykanych” w celu zapobieżenia rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19, a następnie dynamicznie się odbudowały, ulega dynamicznym zmianom. Niektóre indeksy akcji, jak np. amerykański indeks spółek technologicznych Nasdaq czy krajowe: WIG-Games oraz NCIndex są nawet kilkadziesiąt procent wyżej niż na początku roku przed wybuchem pandemii. Duża w tym zasługa „zerowych” stóp procentowych, programu skupu aktywów finansowych banków centralnych oraz rządowych programów pomocowych zarówno dla przedsiębiorstw, jak i gospodarstw domowych. Wpływ na to ma również bezprecedensowy wzrost zainteresowania samodzielnymi inwestycjami w akcje inwestorów indywidualnych. Na krajowym rynku jest to widoczne m.in. gwałtownymi wzrostami kursów i obrotów szeregu spółek notowanych na głównym rynku GPW oraz NewConnect.

Dla wielu inwestorów - zwłaszcza tych, którzy „przygodę z giełdą” zaczęli od marca - zysk idący w kilkadziesiąt procent w kilka sesji, czy zwielokrotnienie kapitału w kilka tygodni mogą przyprawiać o swoisty „zawrót głowy”.  Prowadzić to może do podejmowania decyzji inwestycyjnych, które bardzo szybko mogą doprowadzić do utraty wypracowanego zysku. Zresztą warto zauważyć, że w przypadku polskiej giełdy, wysokie dynamiki na kursach mniejszych spółek osiągane były tylko do lipca. Sierpień przyniósł korektę wielu najmocniej rosnących spółek, jak również całych zbiorczych indeksów sWIG80, czy NCIndex.

 

Wykres 1. Notowania wybranych indeksów giełdowych (2020.01.01 =100)

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych BM Alior